Πως μπορούμε να εξοικονομήσουμε χρήματα;

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ποιοι είναι κατά τη γνώμη σας οι πλέον αποτελεσματικοί τρόποι ώστε να εξοικονομήσει κάποιος χρήματα;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,878 μηνύματα.
Να δουλεύει με βασικό τουλάχιστον και να ζει με τους γονείς του χωρίς να συνεισφέρει σε τίποτα οικονομικά.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,932 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,344 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,932 μηνύματα.
Ποιοι είναι κατά τη γνώμη σας οι πλέον αποτελεσματικοί τρόποι ώστε να εξοικονομήσει κάποιος χρήματα;
Αν αναφέρεσαι στο να μένεις μόνος σου και να πληρώνεις ενοίκιο, έχω τους εξής τρόπους:
1) Να συγκατοικήσεις, αν είναι εφικτό.
2) Να μαγειρέψεις. Αν μαγειρέψεις πχ πατάτες με κοτόπουλο, με ελάχιστο κόστος 3,5€ και τρως φρέσκα, και τρως για περισσότερη από μια ημέρα
3) Να προσέχεις στις εξόδους.
4) αν είσαι φοιτητής, να τρως στην λέσχη.
5) άνοιξε έναν λογαριασμό αποταμίευσης στην τράπεζα, και άρχισε να αφήνεις λεφτά στην άκρη.
6)και προφανώς να δουλέψεις.

Πολλοί υποτιμούν τα έξοδα που χαλούν, κυρίως νεαροι άνδρες, από το φαγητό από έξω. Αν χαλάς 5€ την ημέρα (ένα πίτογυρο και ένα αναψυκτικό) χαλάς 150€ τον μήνα. Όμως έναν άνδρα 60+ κιλών ένα μόνο προφανώς δεν φτάνει, άρα το ποσό διπλασιάζεται. Η πίτσα είναι λουξ. Γι'αυτό πηγαίνετε και πείτε στην μάνα σας να σας μάθει δύο πράγματα να φτιάχνετε. Δεν θα το μετανιώσετε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να φύγει στο εξωτερικό.
Αυτό είναι πως να βγάλεις χρήματα όχι πως να κάνεις εξοικονόμηση 😂
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@Grand Duchess T. @Volkswagen Fan Πάντως στην αγγλική γλώσσα η έννοια της εξοικονόμησης μ' εκείνη της αποταμίευσης είναι ταυτόσημες («saving»). Οπωσδήποτε η μεγέθυνση του ατομικού εισοδήματος θεωρητικά διευκολύνει την εξοικονόμηση χρημάτων, ωστόσο ο καταναλωτισμός την υπονομεύει. Κατά συνέπεια, σε κάθε περίπτωση απαιτείται συνεπής προϋπολογισμός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,862 μηνύματα.
Μακριά από κουμπαράδες που έχουν τρύπα από κάτω, είναι για τρύπια αποταμίευση. :P
Παλιά υπήρχαν κουμπαράδες μεταλλικοί που θέλανε κλειδί από το ταχυδρομείο για να ανοίξουν, έπρεπε δλδ να πας στο ταχυδρομείο να στον ανοίξουν!
e5b6cf356cf433e745b3383d81641501dc607d9d_l.jpg
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Μακριά από κουμπαράδες που έχουν τρύπα από κάτω, είναι για τρύπια αποταμίευση. :P
Παλιά υπήρχαν κουμπαράδες μεταλλικοί που θέλανε κλειδί από το ταχυδρομείο για να ανοίξουν, έπρεπε δλδ να πας στο ταχυδρομείο να στον ανοίξουν!
View attachment 113500

Τι μου θύμισες τώρα! Είχα κι εγώ έναν τέτοιο. :jumpy:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,344 μηνύματα.
• Αγορά απο Supermarket που έχουν προσφορές η και καλύτερα τιμές.

•Άνοιγμα 2ου λογαριασμού για αποταμίευση. Πχ αν παίρνεις 1.000€ το μήνα κανείς ένα προϋπολογισμό 900€ και τα υπόλοιπα 100€ τα μεταφέρεις στα Savings.

•Αν παίρνεις καλό μισθό , δηλαδή άνω των 1.500€ το μήνα βγάζεις πιστωτική ώστε να κανείς της αγορές σου από αυτην και τα χρήματα της χρεωστικής να παραμένουν εκεί. Στο τέλος του μήνα ξεχρεώνεις την πιστωτική και αυτά που σου μένουν τα αφήνεις στη χρεωστική ως savings.

• Περιορίζεις τις εξόδους σου. Βγαίνεις 2 φορές το μήνα όπου πληρώνεις τη μια φορά εσυ και την άλλη π φίλος σου. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω.

• Αναλαμβάνεις επίπλεον project στη δουλειά ώστε να τα extra χρήματα να πάμε στην άκρη ως savings.

• Αν έχεις αρκετά χρήματα στην άκρη επενδύεις στο χρηματιστήριο , σε μετοχές που έχουν ισχυρό Mementum.

• Κόβεις τον καφέ τις καθημερινές από έξω και φτιάχνεις στο σπίτι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Υπαρχουν ακομα πηλινοι κουμπαραδες που για να παρεις λεφτα πρεπει να τους σπασεις.

1677773030860.png
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,932 μηνύματα.
Κόβεις τον καφέ τις καθημερινές από έξω και φτιάχνεις στο σπίτι
Ειδικά αυτό είναι πολύ underrated. Έχει πάει ο καφές 3€, για πέντε μέρες 15€ δηλαδή, ειδικά για φοιτητή είναι τεράστιο έξοδο. Με 50€ βρίσκει κάποιος αξιοπρεπέστατα μηχανήματα για οικιακή παρασκευή εσπρεσο, ακόμη φθηνότερα για γαλλικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μακριά από κουμπαράδες που έχουν τρύπα από κάτω, είναι για τρύπια αποταμίευση. :P
Παλιά υπήρχαν κουμπαράδες μεταλλικοί που θέλανε κλειδί από το ταχυδρομείο για να ανοίξουν, έπρεπε δλδ να πας στο ταχυδρομείο να στον ανοίξουν!
View attachment 113500
Έχω τον ίδιο στο πατρικό μου! Μας τον είχαν δώσει στο δημοτικό 😂, είχα βρει τρόπο να τα βουτάω από μέσα 😂
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,344 μηνύματα.
Ειδικά αυτό είναι πολύ underrated. Έχει πάει ο καφές 3€, για πέντε μέρες 15€ δηλαδή, ειδικά για φοιτητή είναι τεράστιο έξοδο. Με 50€ βρίσκει κάποιος αξιοπρεπέστατα μηχανήματα για οικιακή παρασκευή εσπρεσο, ακόμη φθηνότερα για γαλλικό.

Αυτό κάνω εγώ πλέον. Καθημερινά πίνω καφέ στο σπίτι μου, μέσω της Nespresso που έχω. Έξω μόνο ΣΚ και αυτό αν βγω με φίλους.😉😉
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,862 μηνύματα.
Υπαρχουν ακομα πηλινοι κουμπαραδες που για να παρεις λεφτα πρεπει να τους σπασεις.

Τον βάζεις σε μια σακούλα σούπερ μάρκετ, παίρνεις ένα μαξιλάρι κρεβατιού κι ένα σφυρί και κάνεις το φονικό βουβά. Έχω φονεύσει εγώ τέτοιους. :look:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,932 μηνύματα.
Αυτό κάνω εγώ πλέον. Καθημερινά πίνω καφέ στο σπίτι μου, μέσω της Nespresso που έχω. Έξω μόνο ΣΚ και αυτό αν βγω με φίλους.😉😉
Το καλύτερο κάνεις, έχω φίλη που το έχει και ως χόμπυ, με τους κόκκους δηλαδή, δεν είμαι φαν του καφέ αλλά αυτοί που ασχολούνται τους αρέσει πάρα πολύ
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
• Περιορίζεις τις εξόδους σου. Βγαίνεις 2 φορές το μήνα όπου πληρώνεις τη μια φορά εσυ και την άλλη π φίλος σου. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω.

2 φορές το μήνα; Οικονομία είπαμε να κάνουμε, όχι να μιζεριάσουμε!
1 φορά την εβδομάδα να το δεχτώ, αλλά όχι και 2 φορές το μήνα, αυτό είναι πρόβλημα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

•Αν παίρνεις καλό μισθό , δηλαδή άνω των 1.500€ το μήνα βγάζεις πιστωτική ώστε να κανείς της αγορές σου από αυτην και τα χρήματα της χρεωστικής να παραμένουν εκεί. Στο τέλος του μήνα ξεχρεώνεις την πιστωτική και αυτά που σου μένουν τα αφήνεις στη χρεωστική ως savings.

Την πιστωτική, την ξεχρεώνεις από τα χρήματα της χρεωστικής. Τι εννοείς εδώ; Αν εννοείς για δόσεις, οκ το δέχομαι. Το λέω γιατί έχω και πιστωτική και χρεωστική. Αν θελω να πάρω κάτι ακριβό, το πληρώνω με την πιστωτική σε δόσεις και πληρώνω τη δόση μέσω της χρεωστικής.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,344 μηνύματα.
2 φορές το μήνα; Οικονομία είπαμε να κάνουμε, όχι να μιζεριάσουμε!
1 φορά την εβδομάδα να το δεχτώ, αλλά όχι και 2 φορές το μήνα, αυτό είναι πρόβλημα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Την πιστωτική, την ξεχρεώνεις από τα χρήματα της χρεωστικής. Τι εννοείς εδώ; Αν εννοείς για δόσεις, οκ το δέχομαι. Το λέω γιατί έχω και πιστωτική και χρεωστική. Αν θελω να πάρω κάτι ακριβό, το πληρώνω με την πιστωτική σε δόσεις και πληρώνω τη δόση μέσω της χρεωστικής.

Αυτό εννοώ. Πληρώνεις τις δώσεις μέσω της χρεωστικής κάρτας.😉😉
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
2) Να μαγειρέψεις. Αν μαγειρέψεις πχ πατάτες με κοτόπουλο, με ελάχιστο κόστος 3,5€ και τρως φρέσκα, και τρως για περισσότερη από μια ημέρα
Αυτό ακριβώς, με βοηθάει να εξοικονομώ αρκετά χρήματα κάθε μήνα. Και το σούπερ μάρκετ έχει πάει στα ύψη, αλλά σίγουρα είναι πιο φτηνά από το delivery.
Επίσης, να πηγαίνετε λαϊκή! Θα γλυτώσετε αρκετά!!!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,344 μηνύματα.
2 φορές το μήνα; Οικονομία είπαμε να κάνουμε, όχι να μιζεριάσουμε!
1 φορά την εβδομάδα να το δεχτώ, αλλά όχι και 2 φορές το μήνα, αυτό είναι πρόβλημα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Την πιστωτική, την ξεχρεώνεις από τα χρήματα της χρεωστικής. Τι εννοείς εδώ; Αν εννοείς για δόσεις, οκ το δέχομαι. Το λέω γιατί έχω και πιστωτική και χρεωστική. Αν θελω να πάρω κάτι ακριβό, το πληρώνω με την πιστωτική σε δόσεις και πληρώνω τη δόση μέσω της χρεωστικής.

Μπορείς 2 φορές το μήνα να βγαίνετε έξω και 2 φορές να τρώτε στο σπίτι του άλλου. Όταν μαγειρεύομε σπίτι μειώνουμε τα έξοδα αλλά περνάμε το ίδιο καλά.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ειδικά αυτό είναι πολύ underrated. Έχει πάει ο καφές 3€, για πέντε μέρες 15€ δηλαδή, ειδικά για φοιτητή είναι τεράστιο έξοδο. Με 50€ βρίσκει κάποιος αξιοπρεπέστατα μηχανήματα για οικιακή παρασκευή εσπρεσο, ακόμη φθηνότερα για γαλλικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έχω τον ίδιο στο πατρικό μου! Μας τον είχαν δώσει στο δημοτικό 😂, είχα βρει τρόπο να τα βουτάω από μέσα 😂
Τετραπλό φρέντο Λάρισα
received_847997546502801_edit_1017644247406694.jpg



2 φορές το μήνα; Οικονομία είπαμε να κάνουμε, όχι να μιζεριάσουμε!
1 φορά την εβδομάδα να το δεχτώ, αλλά όχι και 2 φορές το μήνα, αυτό είναι πρόβλημα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Την πιστωτική, την ξεχρεώνεις από τα χρήματα της χρεωστικής. Τι εννοείς εδώ; Αν εννοείς για δόσεις, οκ το δέχομαι. Το λέω γιατί έχω και πιστωτική και χρεωστική. Αν θελω να πάρω κάτι ακριβό, το πληρώνω με την πιστωτική σε δόσεις και πληρώνω τη δόση μέσω της χρεωστικής.
Νταξ, μπορείς να κάνεις δραστηριότητες που δε κοστίζουν χρήματα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,637 μηνύματα.
Να προσθέσω πως δεν αγοράζεις όλα τα προϊοντα από ένα σουπερμάρκετ..
Καλό θα είναι να παρακολουθείς τις τιμές σε δυο τρία που θεωρείς πως βάζουν καλες προσφορές. Περιορίζεις την αγορά έτοιμου φαγητού ή καφέ( η αγορά με δόσεις πολυκαφετιερας είναι μακροπρόθεσμα value for money). Επίσης, μην υποτιμάτε τα second hand μαγαζιά, βρίσκεις πολυ καλές ευκαιρίες ποιοτικές και σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές 😉
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top