Πόσο εμπιστεύεστε την google;

Πόσο ασφαλής νιώθετε για τα προσωπικά σας στοιχεία σας απέναντι στην Google

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Πάρα πολύ

    Ψήφοι: 7 46.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 4 26.7%
  • Δεν με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 4 26.7%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το Google έχει κατηγορηθεί πόλλες φόρες για θέματα που αφορούν τα προσωπικα στοιχεία των χρηστών. Πρόσφατα έσκασε σαν βόμβα η παρακάτω είδηση

Αρχική Δημοσίευση από pathfinder:
Το διαβάσαμε και αυτό: η Google έχει αναπτύξει τεχνολογία με την οποία μπορεί να ενεργοποιεί το μικρόφωνο που έχουμε τυχόν συνδεδεμένο στο PC μας και να ακούει τί παίζει η τηλεόρασή μας προκειμένου να διαμορφώσει ένα πιο ακριβές καταναλωτικό μας προφίλ και να μας διοχετεύει πιο στοχευμένες διαφημίσεις.
Η Google αναπτύσει μια τεχνολογία η οποία είναι σε θέση να συλλαμβάνει τους ήχους των τηλεοπτικών προγραμμάτων που παρακολουθούμε, να καθαρίζει το θόρυβο και να αξιοποιεί τη σημαντική ηχητική πληροφορία με στόχο την ταύτισή της με μοτίβα που εμφανίζονται στις τηλεοπτικές διαφημίσεις. Έτσι, εκτιμώντας αυτά που ακούει ο χρήστης μέσω της τηλεόρασης, η Google θα είναι σε θέση να φτιάχνει ένα ακριβέστερο καταναλωτικό προφίλ του εκάστοτε χρήστη, διοχετεύοντάς του διαφημίσεις που θα τον ενδιαφέρουν περισσότερο.
Η ηχητική πληροφορία μετατρέπεται σε ένα είδος ψηφιακού αποτυπώματος, το οποίο έχει μέγεθος λίγων bytes, ενώ η μετατροπή του ήχου σε αυτό το «αποτύπωμα» γίνεται από το PC του χρήστη. Η Google αναφέρει ότι δε λαμβάνονται στοιχεία όπως συνομιλίες, όμως αυτό μόνο καθυσηχαστικό δεν μπορεί να είναι, από τη στιγμή που κάποιος μπορεί να εκμεταλλευτεί τον κώδικα της Google για να καταγράφει προσωπικά δεδομένα. Τα ψηφιακά αποτυπώματα θα έχουν μέγεθος 32 bits και θα δημιουργούνται από σύντομα αποσπάσματα ηχητικής πληροφορίας μεγέθους 12ms, από ένα σύνολο μεγαλύτερων ηχητικών clips. Αυτά τα αποτυπώματα θα συγκρίνονται με πολλά άλλα σε μια απομακρυσμένη βάση δεδομένων της Google και θα κατατάσσονται θεματικά.
Αυτά δεν αποτελούν κάποιο ευφάνταστο σενάριο «Μεγάλου Αδελφού», αλλά επίσημη και στοιχειοθετημένη πρόταση των τεχνικών της Google, η οποία υποβλήθηκε, παρουσιάστηκε και συζητήθηκε στα πλαίσια του συνεδρίου Euro Interactive Television, που διεξήχθη στην Αθήνα στα τέλη Μαΐου, στα πλαίσια ενός συνολικότερου «πακέτου» μεθόδων βελτίωσης της interactive ψηφιακής τηλεόρασης. Ωστόσο παρόλη τη θεωρητική της αρτιότητα, αυτή η τεχνολογία μόλις τώρα απέκτησε ενδιαφέρον καθώς σύμφωνα με τις δηλώσεις του δ/ντή του τμήματος έρευνας της εταιρείας, Peter Norvig, αυτή η τεχνολογία πρόκειται να εφαρμοσθεί σύντομα, ασχέτως αν δε δίνονται περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις υπηρεσίες στις οποίες θα ενσωματώνεται και τον τρόπο που θα υλοποιείται.
Για όσους ενδιαφέρονται, το σχετικό paper βρίσκεται στη διεύθυνση
https://www.mangolassi.org/covell/pubs/euroITV-2006.pdf,
ενώ μια συνοπτική της περιγραφή βρίσκεται στο blog έρευνας της Google.

Οκ, εγώ σαν πελάτης της Google κάτι τέτοιο μου άρεσε, πιστεύω ότι έτσι θα μπορεί κάποιος να κάνει ακόμη πιο στοχευμένη διαφήμιση ... Όμως στους χρήστες πως θα φανεί άραγε κάτι τέτοιο; Πόσο φοβάστε για τα προσωπικά σας στοιχεία στο Google :) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γενικά με ανησυχεί... αλλά η Google μάλλον είναι ένα απ τα μικρότερα "προβλήματα" μου....
όταν όλες μου οι κινήσεις με την κάρτα ανάληψης χρημάτων είναι καταγεγραμένες, όταν κάθε φορά που χρησιμοποιώ την πιστωτική μου το ξέρουν, όταν σε λιγο θα μου φωναζουν με κανα μικρόφωνο ότι ξέχασα να τραβήξω καζανάκι... νομίζω ότι η Google είναι το λιγοτερο πρόβλημα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Προσωπικά και να ισχύουν τα παραπάνω, δε μου καίγεται καρφάκι στη κυριολεξία. Πέρα του γεγονότος ότι δεν έχω μικρόφωνο, και να είχα και να συνέβαιναν όλα αυτά πάλι δε με νοιάζει. Δεν είμαι τύπος που δίνει βάση στις διαφημήσεις του Ίντερνετ ή στις διαφημήσεις γενικότερα. Επομένως... ;)

Πάντως αν ισχύει αυτό, τότε μιλάμε για μεγάλο επιστημονικό επίτευγμα - άσχετα αν θα χρησιμοποιηθεί προς όφελος ή όχι του καταναλωτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ερώτημα που τείθετε είναι ότι η Google θα μπορεί να καταγράφει και τις συζητήσεις μας που κάνουμε. Προσωπικά το θεωρώ τελείως ανόητο να το κάνει θα πρέπει να απασχολεί πόσους εργαζόμενους για το τίποτα. Επίσης οι server της google θα γεμίζουν πολύ εύκολα αρά θα πέσει και οι ποιοτήτα τους.

Οντως ειναι ενα επιστημονικό επίτευγμα και όντως θα βοηθήσει και τον καταναλωτή. Πλέον δεν δίνουμε σημασία στις διαφημίσεις για τις περισσότερες φόρες δεν μας ενδιαφέρουν αρά τώρα ίσως να βρίσκουμε τις υπηρεσίες που μας ταιριάζουν πολύ πιο εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τραγικο αμα συμβαινει...
δε το ειχα ακουσει ξανα ποτε!
και τι αλλο μπορουμε να κανουμε περα απο το να... αποσυνδεουμε το μικροφωνο? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Οντως ειναι ενα επιστημονικό επίτευγμα και όντως θα βοηθήσει και τον καταναλωτή.
Αυτό είναι το θέμα.Δεν υπάρχουν πια άνθρωποι, υπάρχουν καταναλωτές.Τα προσωπικά δεδομένα δεν αποτελούν παρά χρήσιμες πληροφορίες για στοχευμένη διαφήμιση.
Ειλικρινά, δε μου αρέσει να γίνομαι στόχος για οτιδήποτε.Προτιμώ να μη με βρίσκουν οι υπηρεσίες, αλλά να τις βρίσκω εγώ κι ας χρειαστεί αν κάνω 5-10 κλικ παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν με νοιάζει καθόλου. Αρκεί να μην κάνω κάτι που δεν γουστάρω να ακούσουν (πχ σεξ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
τραγικο αμα συμβαινει...
δε το ειχα ακουσει ξανα ποτε!
και τι αλλο μπορουμε να κανουμε περα απο το να... αποσυνδεουμε το μικροφωνο? :worry:
Kατι που ξεχασε να αναφερει το pathfinder: Ο χρηστης θα κανει εγκατασταση το αντιστοιχο software!

Αυτό είναι το θέμα.Δεν υπάρχουν πια άνθρωποι, υπάρχουν καταναλωτές.Τα προσωπικά δεδομένα δεν αποτελούν παρά χρήσιμες πληροφορίες για στοχευμένη διαφήμιση.
Ειλικρινά, δε μου αρέσει να γίνομαι στόχος για οτιδήποτε.Προτιμώ να μη με βρίσκουν οι υπηρεσίες, αλλά να τις βρίσκω εγώ κι ας χρειαστεί αν κάνω 5-10 κλικ παραπάνω.
ΣΕ 12ms τι θα καταγραψει απο οσα εχεις πει? ισα ισα το εχουν φτιαξει ετσι ωστε να καταγραφει ΜΟΝΟ τις διαφημισεις! Διαβάστε λίγο ξανα το παρακάτω

Η ηχητική πληροφορία μετατρέπεται σε ένα είδος ψηφιακού αποτυπώματος, το οποίο έχει μέγεθος λίγων bytes, ενώ η μετατροπή του ήχου σε αυτό το «αποτύπωμα» γίνεται από το PC του χρήστη. Η Google αναφέρει ότι δε λαμβάνονται στοιχεία όπως συνομιλίες, όμως αυτό μόνο καθυσηχαστικό δεν μπορεί να είναι, από τη στιγμή που κάποιος μπορεί να εκμεταλλευτεί τον κώδικα της Google για να καταγράφει προσωπικά δεδομένα. Τα ψηφιακά αποτυπώματα θα έχουν μέγεθος 32 bits και θα δημιουργούνται από σύντομα αποσπάσματα ηχητικής πληροφορίας μεγέθους 12ms, από ένα σύνολο μεγαλύτερων ηχητικών clips. Αυτά τα αποτυπώματα θα συγκρίνονται με πολλά άλλα σε μια απομακρυσμένη βάση δεδομένων της Google και θα κατατάσσονται θεματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον faithplus1.. Μου ήρθε να ξεράσω όταν διάβασα την είδηση.. Ω ΘΕΕ ΜΟΥ. ΛΙΓΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΙΛΒΟΥΠΛΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
βρε emufear! σε 12ms ουτε καν την πορδή σου δεν θα προλαβαίνει να καταγράψει! Απλο ειναι το θεμα τι ελευθερια μου λες εσυ! Επιμενω ... ξανα διαβάστε την παραπανω παράγραφο που ξανα πόσταρα! ΕΠΙΣΗΣ το προγραμμα το βάζεις εαν θελεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεδομένου οτι είναι μόνο 12ms πάντως και το βάζεις αν θες, δεν βρίσκω λόγο να με ενοχλεί τώρα που το σκέφτομαι..
Πάντως βλακεία μου φαίνεται διότι στην τηλεόραση κι αν είναι untargeted οι διαφημίσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμ!!! αυτο θελει ισα ισα να ακούσει τον τόνο του ραδιοφώνου ή της tv να στέλνεται στην Google και να σου φτιαχνει το προφιλ σου ως καταναλωτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Και τι μπορεί να καταλάβει η μηχανή του google με 12ms διάρκεια ήχου; :confused:

Είμαι κατά αν αυτό θα γίνεται χωρίς έγκριση του χρήστη με εμφάνιση κάποιου ανάλογου μηνύματος για συμμετοχή στο συγκεκριμένο πρόγραμμα..







-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και τι μπορεί να καταλάβει η μηχανή του google με 12ms διάρκεια ήχου; :confused:

Είμαι κατά αν αυτό θα γίνεται χωρίς έγκριση του χρήστη με εμφάνιση κάποιου ανάλογου μηνύματος για συμμετοχή στο συγκεκριμένο πρόγραμμα..
O χρηστης θα επιλέγει αν θα κάνει Install το πρόγραμμα! Οσο για το τι μπορει να καταλαβει απο 12ms? Ισως η google θα φτιάξει κάποια database δεν ξερω τι παντως:

Η ηχητική πληροφορία μετατρέπεται σε ένα είδος ψηφιακού αποτυπώματος, το οποίο έχει μέγεθος λίγων bytes, ενώ η μετατροπή του ήχου σε αυτό το «αποτύπωμα» γίνεται από το PC του χρήστη
Αυτο σημαίνει οτι google δεν θα λαμβάνει ήχο! αλλά καποιο ψηφιακό αρχείο που πιθανών να έχει μόνο ότι αφορά τις διαφημίσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βρε emufear! σε 12ms ουτε καν την πορδή σου δεν θα προλαβαίνει να καταγράψει!



αχαχαχαχαχαχαχ:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έλεος από το δικό σου περιβόητο κείμενο ρε exposed:
Η ηχητική πληροφορία μετατρέπεται σε ένα είδος ψηφιακού αποτυπώματος, το οποίο έχει μέγεθος λίγων bytes, ενώ η μετατροπή του ήχου σε αυτό το «αποτύπωμα» γίνεται από το PC του χρήστη. Η Google αναφέρει ότι δε λαμβάνονται στοιχεία όπως συνομιλίες, όμως αυτό μόνο καθυσηχαστικό δεν μπορεί να είναι, από τη στιγμή που κάποιος μπορεί να εκμεταλλευτεί τον κώδικα της Google για να καταγράφει προσωπικά δεδομένα. Τα ψηφιακά αποτυπώματα θα έχουν μέγεθος 32 bits και θα δημιουργούνται από σύντομα αποσπάσματα ηχητικής πληροφορίας μεγέθους 12ms, από ένα σύνολο μεγαλύτερων ηχητικών clips. Αυτά τα αποτυπώματα θα συγκρίνονται με πολλά άλλα σε μια απομακρυσμένη βάση δεδομένων της Google και θα κατατάσσονται θεματικά.

Όταν υπάρχει η τεχνολογία και καλύπτεται με το πέπλο νομιμότητας δεν μπορώ παρά να είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.

(Για να μην δούμε και τη φιλοσοφική υπόσταση του ζητήματος, με την υπεραξία του καταναλωτισμού και το πως αυτή τροφοδοτεί τον καπιταλισμό που με τη σειρά του εντείνει τις κοινωνικές ανισότητες..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μανόλη πότε έγινες κομμουνιστής; :P
Πάντως προσωπικά λατρεύω τον :inlove: Καπιταλισμό :inlove:
Πέρασα κι εγώ μια φάση κομμουνισμού (μέχρι και στην ΚΝΕ είχα μπει) πριν κανα χρόνο αλλά πλέον γύρισα στις παλιές μου αντιλήψεις :P
Καπιταλισμός rulez

(μυρίζομαι τυφώνα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν έγινα κομμουνιστής..
Για την ακρίβεια πιστεύω ότι έχει κάποια "καλά" ο καπιταλισμός τα οποία δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου αν είναι εκ των ων ουκ άνευ απαιτούμενα για την ψυχική ευμάρεια του ανθρώπου αλλά ακόμη χειρότερα κάποια "καλά" που δεν έχω άλλο οικονομικό σύστημα να αντιπροτείνω που θα τα προσφέρει (όπως για παράδειγμα διάθεση για εξέλιξη και πρόοδο η οποία όμως προέρχεται από λάθος κίνητρα για λάθος στόχους και με κακώς εννοούμενο ανταγωνισμό)

Το δουλεύω πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν γίνεται να υπάρξει εξέλιξη χωρίς ανταγωνισμό. Τουλάχιστον με τίποτα του μεγέθους που βιώνουμε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα.

Πάω για ύπνο, φαί και Simpsons! Καληνύχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Με αυτή τη σειρά; Καληνύχτα... :P

Μην το αποκλείεις πάντως.. σκεφτόμουν κάτι σε αναρχία, το βλέπουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top