Πόσο επηρεάζουν οι ταινίες την καθημερινότητα;

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ξεθαβω το θεμα μιας και το θεωρω ενδιαφερον.

Προσωπικα μου αρεσει να διαβαζω βιβλια αλλα κυριως να βλεπω ταινιες.Πιστευω οτι και τα δυο μπορουνε να επηρεασουνε.Δεν αναφερομαι φυσικα σε ταινιες που δημιουργηθηκαν καθαρα για διασκεδαση και μονο,αλλα σε ταινιες που σε κανουνε να σκεφτεις και γενικα πραγματευονται θεματα.Αναλογα και τον παρατηρητη βεβαια ειναι και τα ερεθισματα.Οταν βλεπω μια ταινια συνηθως μπαινω βαθια στο πετσι του ρολου.Ορισμενες φορες την σκεφτομαι για μηνες μετα.Συχνα μερικοι χαρακτηρες γινονται προτυπα συμπεριφορας τουλαχιστον καποια στοιχεια τους.Κανω το λαθος καποιες φορες να ταυτιζομαι με τον ηθοποιο αντι για τον χαρακτηρα του ρολου.

Εχετε αναλογες εμπειριες?Εχετε ταυτιστει με καποιον χαρακτηρα η ηθοποιο,και ποσο υγιες και λογικο το θεωρειται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
μονο λιγες αξιζουν για τις οποιες καμια φορα θα πρεπει να σου ερχονται στο μυαλο πριν κανεις καποιες κινησεις στη ζωη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι κατάλληλο το θέμα αυτό για τα παρακάτω αλλά θα γράψω εδώ για να μην ανοίξω καινούργιο thread.

Βγήκε πρόσφατα στο Netflix η ταινία Cuties. Η περίληψη από το New York Times (το οποίο περιγράφει και τα τεκταινόμενα και περιέχει και το trailer):
The film, which was released as “Mignonnes” in France and won a directing award from the Sundance Institute in February, follows an 11-year-old girl named Amy (Fathia Youssouf) as she tries to find her place growing up in a poor suburb of Paris. At home, Amy has to please her family, who are observant Muslims from Senegal, but she eventually falls in with a group of friends who have their own dance troupe in defiance of her family’s strict rules.

Όταν η ταινία προβλήθηκε στην Γαλλία δεν υπήρξαν (μεγάλες) αντιδράσεις. Με το που προβλήθηκε παγκοσμίως μέσω του Netflix όμως, υπήρξε απίστευτο backlash. Η πλατφόρμα υποστηρίζει πως η ταινία είναι ένα "social commentary against the sexualization of young children". Η αντίπερα όχθη (κυρίως στις ΗΠΑ) το χαρακτήρισε και ως παιδική πορνογραφία.

Εσείς (που υποθέτω δεν την έχετε δει -ακόμη- όπως κι εγώ), τι γνώμη έχετε;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσείς (που υποθέτω δεν την έχετε δει -ακόμη- όπως κι εγώ), τι γνώμη έχετε;
Ολο το νετφλιξ και γενικά οι περισσότερες ταινίες και σειρές που βγαίνουν πλέον είναι ποτισμένες με προπαγάνδα για diversity, φεμινισμό, παγκοσμιοποίηση, αλλά και... προώθηση της παιδοφιλίας, καθώς ένα τέτοιο περιστατικό δεν είναι καθόλου μεμονωμένο και τα τελευταία 10 χρόνια ιδίως στην Αμερική νομοθετούνται και ευνοικοί προς τους παιδόφιλους νόμοι.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι κατάλληλο το θέμα αυτό για τα παρακάτω αλλά θα γράψω εδώ για να μην ανοίξω καινούργιο thread.

Βγήκε πρόσφατα στο Netflix η ταινία Cuties. Η περίληψη από το New York Times (το οποίο περιγράφει και τα τεκταινόμενα και περιέχει και το trailer):


Όταν η ταινία προβλήθηκε στην Γαλλία δεν υπήρξαν (μεγάλες) αντιδράσεις. Με το που προβλήθηκε παγκοσμίως μέσω του Netflix όμως, υπήρξε απίστευτο backlash. Η πλατφόρμα υποστηρίζει πως η ταινία είναι ένα "social commentary against the sexualization of young children". Η αντίπερα όχθη (κυρίως στις ΗΠΑ) το χαρακτήρισε και ως παιδική πορνογραφία.

Εσείς (που υποθέτω δεν την έχετε δει -ακόμη- όπως κι εγώ), τι γνώμη έχετε;

το κατακριτέο στην παιδική πορνογραφία είναι πως πρώτον πρόκειται επί της ουσίας για αποπλάνηση/κακοποίηση ανηλίκου και δεύτερον πως στρέφεται σε ένα κοινό όπου το ζητά αυτό με αποτέλεσμα η προσφορά να διαιωνίζεται.

Δεν την έχω δει την ταινία αλλα υποθέτω πως ούτε οι παραγωγοί σκηνοθέτησαν ό,τι σκηνοθέτησαν χωρίς τη συγκατάθεση των παιδιών-ηθοποιών και των γονέων τους ούτε πως έκαναν κάποιου είδους πορνογραφία, δηλαδή επικεντρώνονταν στη σεξουαλική ικανοποίηση του κοινού τους με κάποιο τρόπο. Αν μαντεύω σωστά δε βλέπω τίποτα το κατακριτέο, τώρα οκ οι αμερικανοί γενικά είναι λίγο αούγκανοι σε αυτά δε μου κάνει εντύπωση.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι κατάλληλο το θέμα αυτό για τα παρακάτω αλλά θα γράψω εδώ για να μην ανοίξω καινούργιο thread.

Βγήκε πρόσφατα στο Netflix η ταινία Cuties. Η περίληψη από το New York Times (το οποίο περιγράφει και τα τεκταινόμενα και περιέχει και το trailer):


Όταν η ταινία προβλήθηκε στην Γαλλία δεν υπήρξαν (μεγάλες) αντιδράσεις. Με το που προβλήθηκε παγκοσμίως μέσω του Netflix όμως, υπήρξε απίστευτο backlash. Η πλατφόρμα υποστηρίζει πως η ταινία είναι ένα "social commentary against the sexualization of young children". Η αντίπερα όχθη (κυρίως στις ΗΠΑ) το χαρακτήρισε και ως παιδική πορνογραφία.

Εσείς (που υποθέτω δεν την έχετε δει -ακόμη- όπως κι εγώ), τι γνώμη έχετε;

Ούτε εγώ την έχω δει και διάβασα επίσης τα ίδια σχόλια μ' εσένα, αλλά ένα εξ αυτών έλεγε ότι υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια μια αντίστοιχη ταινία, το Kids του 1995, οπότε ουσιαστικά δεν πρόκειται για κάτι πρωτοφανές. Το κακό που κάνει το νετφλιξ σε πολλές παραγωγές του αλλά και άλλες ταινίες που φιλοξενεί, είναι ότι θίγει κοινωνικά ζητήματα με έναν ωραιοποιημένο/γκλάμουρ τρόπο, οπότε είναι σαν να τα προωθεί. Ωστόσο θέλω πρώτα να δω την ταινία και μετά να ολοκληρώσω την κριτική μου.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Την είδα έτσι από περιέργεια... Κάτι θα ήθελε να πει αλλά καταλήγει να είναι η χαρά του παιδόφιλου . Και ήμουν και θετικά προκατειλημμένη ότι οι άλλοι κάνουν την τρίχα τριχιά , μόνο μικρομέγαλα, χορούς και κ@λους έδειχνε .
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να σου πω. Εμένα μου αρέσουν οι δράσεις, περιπέτειας. Μου δίνουν ενέργεια έστω και ως ψευδαίσθηση στη καθημερινοτητά μου, να ταξιδεύω βλέποντας εκείνη την ώρα τις ταινίες. Φυσικά επειδή έχω πάει Αμερική , δεν έχει καμία σχέση αυτό που βλέπετε στις ταινίες με αυτό που θα δείτε από κοντά όταν πάτε.

Προσωπικά, μου άρεσαν οι ταινίες The Beauty and the Beast που ήταν σειρά στον ALPHA, συμμορια 11, 12 και 13, las vegas σειρα στον ΑΝΤ1.

Δεν ξέρω. Αλλάζει η νοοτροπία έστω και ως ψευδαίσθηση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top