Πόσο κρατάει η προκαταρτική φάση μιας σχέσης;

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
...τελικά υπάρχει πάντα κάποια αιτία για τους ανθρώπους που μένουν μόνοι.

Αιτία...ή δικαιολογία για να γκρινιάζουν;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
...τελικά υπάρχει πάντα κάποια αιτία για τους ανθρώπους που μένουν μόνοι.
ισως ειναι πολυ επιλεκτικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν είναι στάνταρ αυτά τα ζητήματα.... μέχρι να αρχίσουν να αισθάνονται πραγματικά άνετα & δεμένοι ο ένας με τον άλλο :) Πιστεύω κάθε σοβαρή σχέση απαιτεί χρόνο + προπάντων εμπιστοσύνη για να "ανθίσει."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
ΕΡ:Πόσο κρατάει η προκαταρκτική φάση μιας σχέσης?
ΑΠ:Το πολύ μερικές ώρες: ΑΝ δεν υπάρχει ενθουσιασμός και απο τις 2 μεριές απο την αρχή, πέρνουμε τη τσουγκράνα μας και πηγαίνουμε στη διπλανή παραλία και στον/στην επόμενη. Όλα τα άλλα είναι 'άλλα λόγια να αγαπιόμαστε' και 'παρηγοριά στον άρρωστο'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε συ Σπιντυ, παρότι συμφωνώ μαζί σου, πως αν τρελαθείς με κάποιον μπορεί να σου συμβεί να θέλεις να κάνεις τα πάντα μαζί του γρήγορα, σίγουρα δεν θεωρώ όμως πως το να θες περισσότερο χρόνο από αυτό σημαίνει πως ο άλλος δεν σου αρέσει ή πως δεν μπορεί να υπάρχει κάτι αξιόλογο στην πορεία. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο και δεν μπορείς πάντα να ερωτεύεσαι με την πρώτη ματιά (ή την δεύτερη :P). Νομίζω όμως πως αν έχεις λίγες εμπειρίες και λίγο μυαλό μες στο κεφάλι σου μπορείς πολύ γρήγορα να καταλάβεις τις προθέσεις του άλλου και αναλόγως να πράξεις - και μπορείς να τις καταλάβεις όχι από αυτά που λέει, αλλά κυρίως από τον τρόπο που (σου) φέρεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Βρε συ Σπιντυ, παρότι συμφωνώ μαζί σου, πως αν τρελαθείς με κάποιον μπορεί να σου συμβεί να θέλεις να κάνεις τα πάντα μαζί του γρήγορα, σίγουρα δεν θεωρώ όμως πως το να θες περισσότερο χρόνο από αυτό σημαίνει πως ο άλλος δεν σου αρέσει ή πως δεν μπορεί να υπάρχει κάτι αξιόλογο στην πορεία. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο και δεν μπορείς πάντα να ερωτεύεσαι με την πρώτη ματιά (ή την δεύτερη :P). Νομίζω όμως πως αν έχεις λίγες εμπειρίες και λίγο μυαλό μες στο κεφάλι σου μπορείς πολύ γρήγορα να καταλάβεις τις προθέσεις του άλλου και αναλόγως να πράξεις - και μπορείς να τις καταλάβεις όχι από αυτά που λέει, αλλά κυρίως από τον τρόπο που (σου) φέρεται :)

Το να θες περισσότερο χρόνο ισοδυναμεί με προσπάθεια για κάτι. Οτιδήποτε είναι αυτό το κάτι. Να γνωρίσεις τον άλλον, να φοβάσαι στην αρχή, να υπάρχει κάτι που σε ψιλοενοχλεί, να υπάρχει (και) κάποιος άλλος στο μυαλό σου, να, να.. Προσωπικά δεν μου αρέσει να προσπαθώ για τίποτα και όπως ειπώθηκε και πιο πάνω αν τα πράγματα δεν προχωρούν άνετα απο μόνα τους (ειδικότερα στην αρχή) τότε άστο καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Μια αφελής ερώτηση:

Μια γυναίκα και ένας άντρας. Σχεδόν άγνωστοι μεταξύ τους. Γίνεται η κίνηση από τον ένα κι αποφασίζουν να βγούν. Αυτό από μόνο του δεν δηλώνει ένα ενδιαφέρον για μια όχι φιλική σχέση αλλά κάτι διαφορετικό, μια ερωτική σχέση;(μιλάω για μια έξοδο μόνο των δύο κι όχι μετξύ συναδέλφων - που κι πάλι δεν είμαι σιγουρος αν δεν ισχύει το πρώτο).

Και το ραντεβού δεν είναι ένα είδος "τεσταρισματος", γνωριμίας για το αν θέλω τελικά να εξελιχθεί αυτό το διαφορετικό; Στα 1-3 το πολύ ραντεβού αυτό δεν έχει ξεκαθαριστεί μέσα στον καθένα; Δλδ το αν θέλω να επενδύσω στο άλλο άτομο σε μια ερωτική, ίσως πλατωνική ακόμα κι για πολύ καιρό σχέση αλλά μια σχέση τέλοσπάντων που έχει ως απότερω μέλλον μια σχέση ανδρόγυνου;

Αν εξ' αρχής θέλω απλά κάτι φιλικό δεν πρέπει να είμαι ξεκάθαρος; Αν κι είμαι ο μόνος που μου φένεται απίθανο ένας άνδρας κι μια γυναίκα με μια τυπική γνωριμία να κλείνουν ένα ραντεβού απλά για να γίνουν φίλοι, χωρίς να υπάρχει ένα άλλο ενδιαφέρον έστω κι αν έχει προκλυθεί μόνο απο τα εξωτερικά για αρχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Μια αφελής ερώτηση:

Μια γυναίκα και ένας άντρας. Σχεδόν άγνωστοι μεταξύ τους. Γίνεται η κίνηση από τον ένα κι αποφασίζουν να βγούν. Αυτό από μόνο του δεν δηλώνει ένα ενδιαφέρον για μια όχι φιλική σχέση αλλά κάτι διαφορετικό, μια ερωτική σχέση;(μιλάω για μια έξοδο μόνο των δύο κι όχι μετξύ συναδέλφων - που κι πάλι δεν είμαι σιγουρος αν δεν ισχύει το πρώτο).

Και το ραντεβού δεν είναι ένα είδος "τεσταρισματος", γνωριμίας για το αν θέλω τελικά να εξελιχθεί αυτό το διαφορετικό; Στα 1-3 το πολύ ραντεβού αυτό δεν έχει ξεκαθαριστεί μέσα στον καθένα; Δλδ το αν θέλω να επενδύσω στο άλλο άτομο σε μια ερωτική, ίσως πλατωνική ακόμα κι για πολύ καιρό σχέση αλλά μια σχέση τέλοσπάντων που έχει ως απότερω μέλλον μια σχέση ανδρόγυνου;

Αν εξ' αρχής θέλω απλά κάτι φιλικό δεν πρέπει να είμαι ξεκάθαρος; Αν κι είμαι ο μόνος που μου φένεται απίθανο ένας άνδρας κι μια γυναίκα με μια τυπική γνωριμία να κλείνουν ένα ραντεβού απλά για να γίνουν φίλοι, χωρίς να υπάρχει ένα άλλο ενδιαφέρον έστω κι αν έχει προκλυθεί μόνο απο τα εξωτερικά για αρχή;





Λοιπον γνωμη μου ειναι οτι στο τελος μπορει να συμβει μονο κατι φιλικο. Στην αρχη μπορει να ηταν κατι παραπανω απο φιλικο γιατι παιζει ρολο η εμφανιση και ετσι κανονιστικε η συνατηση αλλα στην πορεια μετα απο μερικα ραντεβουδακια που αρχιζεις να γνωριζεις τον αλλον να μην σου αρεσει κατι και ετσι να υπαρξει κατι φιλικο. Τωρα στο αν τα ρεντεβουδακια πρεπει να ειναι 2-3 ή 5-7 δεν πιστευω οτι υπαρχει οριο ειναι στο ανθρωπο κ το χρονο που θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top