Πώς αντιδράτε σε μία προσβολή;

vaspan

Νεοφερμένος

Ο vaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ας υποθεσουμε οτι καποιος αγνωστος στον δρομο λογω αντιπαραθεσης σας προσβαλει/βριζει εσας η ακομα χειροτερα καποιο αγαπητο σας προσωπο.Αντιδρατε εγωιστικα/συναισθηματικα και φτανετε ακομα και σε χειροδικια?Η αντιδρατε ψυχραιμα και λογικα,και τον γραφετε εκει που πρεπει,γιατι δεν σας νοιαζει ο σεβασμος του και τραβατε τον δρομο σας?Επισης εχετε σκεφτει ακραιες συνεπειες που μπορει να εχει η οποια βιαιη αντιδραση και αν μετα το μετανοιωσετε?
Προσωπικα ειμαι υπερ της λογικης,αλλα δεν τα καταφερνω παντα...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Με εναν άγνωστο όχι δεν δίνω σημασία .Γενικά δεν μπορείς να ελέγξεις την συμπεριφορά του άλλου αλλά μόνο την δική σου

Χτες μου έτυχε αυτό όπου ειχα όλους το προσωπικό που δουλεύω εναντίον μου για ενα θέμα που διαφωνούσαμε και λέγανε " μα είσαι και νοσηλευτής ,θα πρέπει να το ξέρεις αυτό" .........ενώ τελικά έχω δίκιο σε αυτό που διαφωνούσαμε

Γενικά όσο γρήγορα καταλάβεις ότι δεν μπορείς να ελέγξεις την συμπεριφορά του αλλά παρά μόνο την δική σου τόσο το καλύτερο
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Θυμώνω και απαντώ ανάλογα, ενώ κάποτε δεν έλεγα τίποτα
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πανε οι εποχές που το έπαιζα υπεράνω και έσκυβε το κεφάλι..

Τώρα ετσι και είμαι 1000% σίγουρη ότι ο άλλος έχει θεματακι και το κάνει αυτό μονο και μόνο από εμπάθεια ή κακία το σκέφτεται να το ξανακάνει δεύτερη φορα , γιατί όπως πάντα αυτό που λέω πλέον ειναι καλύτερα να φοβούνται ακόμα και το όνομα σου να πουν πάρα να σε λυπούνται ;)

Αυτό και σε όποιον αρέσουμε :bleh::bleh:
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εγώ είμαι εκ φύσεως ειρηνικός και αξιαγάπητος, οπότε δε δέχομαι προσβολές σχεδόν ποτέ. Για την απίθανη περίπτωση που θα δεχτώ βέβαια, τις ξεπληρώνω με αίμα :hug:
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγώ είμαι εκ φύσεως ειρηνικός και αξιαγάπητος, οπότε δε δέχομαι προσβολές σχεδόν ποτέ. Για την απίθανη περίπτωση που θα δεχτώ βέβαια, τις ξεπληρώνω με αίμα :hug:
Και όμως, η υπέρβαση, είναι κάτι άλλο.
Δεν γίνεται κάθε που βλέπεις την θολωμένη ματιά που σε προσβάλλει και να ρίχνεις μπουνιά.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ας υποθεσουμε οτι καποιος αγνωστος στον δρομο λογω αντιπαραθεσης σας προσβαλει/βριζει εσας η ακομα χειροτερα καποιο αγαπητο σας προσωπο.Αντιδρατε εγωιστικα/συναισθηματικα και φτανετε ακομα και σε χειροδικια?Η αντιδρατε ψυχραιμα και λογικα,και τον γραφετε εκει που πρεπει,γιατι δεν σας νοιαζει ο σεβασμος του και τραβατε τον δρομο σας?Επισης εχετε σκεφτει ακραιες συνεπειες που μπορει να εχει η οποια βιαιη αντιδραση και αν μετα το μετανοιωσετε?
Προσωπικα ειμαι υπερ της λογικης,αλλα δεν τα καταφερνω παντα...
Προσωπικά,αν καταλάβω ότι κάποιο άτομο παίζει με τη νοημοσύνη μου( το οποίο για εμένα είναι υπέρτατη προσβολή),ή κρίνει κοντινούς μου ανθρώπους,ή με βρίσει,ναι θα αντιδράσω πάρα πολύ άσχημα.Για εμένα πρέπει να αντιδράμε.Όσο τους αφήνεις να τσαμπουνάνε μαλακίες,τόσο αέρα παίρνουν.Πρέπει να τους βάζεις και λίγο στη θέση τους.
 

vaspan

Νεοφερμένος

Ο vaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για μενα οσο θα ασχοληθεις με εναν σκυλο που θα σου γαβγισει στον δρομο,αλλο τοσο θα πρεπει να ασχοληθεις και με την μ@@@@@α που θα ξεστομισει ο καθε ενας.Οσον αφορα τουλαχιστον ατομα που ισως δεν συναντησεις ποτε ξανα... Βεβαια αυτο χρειαζεται μεγαλη ψυχραιμια!
Τωρα σε μια σχεση π.χ. εργασιακη, φιλικη, η ερωτικη ακομα,σιγουρα θα πρεπει να βαλεις τα ορια σου καποια στιγμη σε τυχον τετοια περιστατικα αν θες να συνεχισεις,ωστε να υπαρξει μια ισορροπια μεσα στην οποια θα μπορεις να νιωθεις καλα με τον εαυτο σου.Αν δεν σε ενδιαφερει να συνεχισεις και εχεις φτασει στα ορια σου απλα φευγεις...
Το ρεζουμε παντως ειναι οτι μεγαλωνοντας θα πρεπει να λειτουργουμε με βαση την λογικη και να θυμωνουμε οταν χρειαζεται και οχι λογω εγωισμου,επειδη θιχτηκε η περηφανια μας γιατι ενας τσακωμος δεν ξερεις που μπορει να οδηγησει...Τωρα βεβαια αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο αλλα πιστευω οτι ειναι το σωστο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Δεν αντιδρώ με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά εξαρτάται από την ίδια την προβολή, τον άνθρωπο από τον οποίο προέρχεται και τα "κέφια" μου τη δεδομένη χρονική στιγμή. Μπορεί να απαντήσω και να μην ξέρει από που του ήρθε όπως και να αδιαφορήσω πλήρως.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Δεν προσβάλλομαι εκτός αν θεωρήσω ότι όντως έχω αδικηθεί. Παλαιότερα οποιαδήποτε κριτική προς το πρόσωπό μου, περασμένη με άσχημο τρόπο με έκανε αμυντική. Δεν σκεφτόμουν π.χ. «Μήπως έχουν δίκιο κάπου; Και ας μη μου το είπαν με κομψό τρόπο». Στην τελική, είναι άγνωστος, πόσο προσωπικό μπορεί να είναι; Δεν ξέρει τίποτα για εμένα, κρίνει από κάτι που βλέπει εκείνη την στιγμή. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να εκτρέπεται. Και μου «άξιζαν» κάποιες προσβολές. Τώρα αν πιάσουν οικογενειακό μέλος ή φίλο στο στόμα τους, that’s a whole other story.

Αυτό δεν σημαίνει εννοείται πως θα πάρω ότι και αν μου πουν σοβαρά και θα το αναλογιστώ. Ξέρω να ξεχωρίζω μερικά πράγματα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος τόσο λιγότερα ανέχεται γιατί ξέρει πολυ καλα πως κανένας και τίποτα δεν είναι ικανός να του καταρρίψει αυτά που απέκτησε με πολυ κόπο και φυσικά δεν ειναι σε θέση κανένας να κρίνει τον τρόπο ζωής που έχει επιλέξει εφόσον δεν επηρεάζει τους άλλους
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος τόσο λιγότερα ανέχεται γιατί ξέρει πολυ καλα πως κανένας και τίποτα δεν είναι ικανός να του καταρρίψει αυτά που απέκτησε με πολυ κόπο και φυσικά δεν ειναι σε θέση κανένας να κρίνει τον τρόπο ζωής που έχει επιλέξει εφόσον δεν επηρεάζει τους άλλους
Iσχύει αυτό που λες.Παλιότερα και εγώ ανεχόμουν πάρα πολλά,μπορεί ο άλλος να με υποτιμούσε και να με έβριζε και εγώ απλά να καθόμουν και να τον άκουγα.
Πλέον,επειδή έχουν συμβεί αρκετά σκαμπανεβάσματα στη ζωή μου,δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου.Ούτε προσβολές ούτε τίποτα.Έχω περάσει αρκετά για να είμαι εδώ που είμαι και να χαμογελάω πλέον μετά από 1,5 χρόνο απογοήτευσης και μελαγχολίας (Μητσοτάκη γαμιέσαι) και δεν μπορώ να αφήσω κανέναν να μου το χαλάσει αυτό.Οπότε πλέον αν υποπέσει στην αντίληψη μου κάτι,είτε άμεσο είτε έμμεσο,δυστυχώς μιλάω πολύ άσχημα.
Τώρα,αν είμαι στο δρόμο και κάποιος απλά με βρίσει γιατί το πρωί είχε ορεξούλες,ίσως να τον αφήσω να πάει στην ευχή του Θεού.Όχι τίποτε άλλο αλλά πλέον πολλοί κυκλοφορούν με μαχαίρια στις τσέπες.Δε ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει ο άλλος αν κάτσεις και ασχοληθείς μαζί του.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Iσχύει αυτό που λες.Παλιότερα και εγώ ανεχόμουν πάρα πολλά,μπορεί ο άλλος να με υποτιμούσε και να με έβριζε και εγώ απλά να καθόμουν και να τον άκουγα.
Πλέον,επειδή έχουν συμβεί αρκετά σκαμπανεβάσματα στη ζωή μου,δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου.Ούτε προσβολές ούτε τίποτα.Έχω περάσει αρκετά για να είμαι εδώ που είμαι και να χαμογελάω πλέον μετά από 1,5 χρόνο απογοήτευσης και μελαγχολίας (Μητσοτάκη γαμιέσαι) και δεν μπορώ να αφήσω κανέναν να μου το χαλάσει αυτό.Οπότε πλέον αν υποπέσει στην αντίληψη μου κάτι,είτε άμεσο είτε έμμεσο,δυστυχώς μιλάω πολύ άσχημα.
Τώρα,αν είμαι στο δρόμο και κάποιος απλά με βρίσει γιατί το πρωί είχε ορεξούλες,ίσως να τον αφήσω να πάει στην ευχή του Θεού.Όχι τίποτε άλλο αλλά πλέον πολλοί κυκλοφορούν με μαχαίρια στις τσέπες.Δε ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει ο άλλος αν κάτσεις και ασχοληθείς μαζί του.
Σορυ μια διευκρινηση που κολλάει το Μητσοτάκη γαμιεσαι ,έχασα κάτι δικό σου σε σχέση με αυτόν :lol: :lol:

Όσο για τον περαστικό στον δρόμο συμφωνώ απόλυτα ..
Όπως και με τις άγνωστες διαδικτυακές συναναστροφες ..

Πολλά ψυχολογικά θέματα τα οποία παίρνουν άσχημες τροπές..

Ας.μην τους κάνουμε την χάρη ;)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Νομίζω ότι παίζει ρόλο τι είδους προσβολή αναφέρεται. Επίσης παίζει ρόλο και η συνθήκη. Νομίζω ότι αναίτια μου έχει συμβεί με μια γριά Γερμανίδα στο σιδηρόδρομο να με ακούει να μιλάω Αγγλικά με έναν φίλο μου και να μουρμουρίζει ότι σαν ξένοι πότε θα σηκωθούμε να φύγουμε από τη χώρα της(!) λες και θα την πάρει μαζί της στον άλλο κόσμο. Της απάντησα ευγενικά σε γερμανικά ότι να μου πει ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα, από τη στιγμή που το 55% του εισοδήματός μου πάει σε φόρους και ότι πληρώνω ότι γερμανική βλακεία πάει μέσω εφορίας. Το βούλωσε, δεν ήξερε να μου πει κάτι και μετά μου ζήτησε συγγνώμη επειδή λέει ότι από την όψη μου της φάνηκα αραβικής καταγωγής. Ότι να 'ναι.

Οι Γερμανοί έχουν πάθει τέτοια παρανοϊκή παράκρουση με τους 7 εκατομμύρια Τούρκους οι οποίοι ζουν στη Γερμανία, που ενώ τους χρησιμοποιήσαν ως άμμισθα-φθηνά εργατικά χέρια κάποτε για να φτιαχτεί η Γερμανία μετά τον πόλεμο και πλέον δεν τους θέλουν. Δηλαδή, τους θέλουν με μια ακατανόητη σχέση επειδή είναι μια μεγάλη αγορά καταναλωτών και η μέση μετανάστρια Τουρκάλα αδειάζει το μισό μάρκετ αλλά και δεν τους θέλουν. Όλοι οι νότιοι λαοί για τους Γερμανούς μοιάζουν ως "Τούρκοι" ειδικά αν έχουν κούρεμα κατσαρόλας, πυκνό μούσι, έντονη τριχοφυϊα, τατουάζ, μισό κιλό κολώνιας του 20ευρου και άσπρο αθλητικό παπούτσι με τζιν σωλήνα ή κάτι σε συνδυασμό όλων αυτών.

Σε περιπτώσεις προσβολών ακολουθώ την τακτική της ήρεμης αψυχολόγητα αντίδρασης που αφοπλίζει τον συνομιλητή που θα πει την προσβολή και περιμένει να με δει να βγαίνω από τα ρούχα μου. Δεν του κάνω τη χάρη. Έχω δει ότι πιάνει γιατί μου αφήνει και χρόνο να ελέγξω την αντίδρασή μου, και να κόψω κίνηση από τον άλλο τι θέλει να πει. Όταν είμαστε σε κατάσταση με νεύρα συνήθως το μυαλό κλειδώνει και δεν αντιδράμε σωστά.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σορυ μια διευκρινηση που κολλάει το Μητσοτάκη γαμιεσαι ,έχασα κάτι δικό σου σε σχέση με αυτόν :lol: :lol:

Όσο για τον περαστικό στον δρόμο συμφωνώ απόλυτα ..
Όπως και με τις άγνωστες διαδικτυακές συναναστροφες ..

Πολλά ψυχολογικά θέματα τα οποία παίρνουν άσχημες τροπές..

Ας.μην τους κάνουμε την χάρη ;)
Α το μητσοτάκη γαμιέσαι ταιριάζει παντού χαχαχα!
Πέραν της πλάκας το ανέφερα γιατί ειλικρινά από τη στιγμή που μπήκε στη κυβέρνηση,όλα μου πήγαν κατά διαόλου.
 

S.xas

Νεοφερμένος

Ο S.xas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
λυπάμαι, ειδικά όταν οντως με αδικούν, όμως δεν βρίσκω το κουραγιο να ασχολούμαι. Και τι να απαντήσω δηλαδή; Ειναι ανωφελο… αν ο άλλος έχει βαλθεί να σε τρολαρει, ο,τι και να τπτ λες εσυ απλα θα σε γράφει
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α το μητσοτάκη γαμιέσαι ταιριάζει παντού χαχαχα!
Πέραν της πλάκας το ανέφερα γιατί ειλικρινά από τη στιγμή που μπήκε στη κυβέρνηση,όλα μου πήγαν κατά διαόλου.
Χαχαχα Έλα δεν ισχύει γιατι σε εμενα από την ώρα που μπήκε το μικρό ζαβό μου πήγαιναν όλα στραβά και ευτυχώς είδα μια άσπρη μέρα με το άλλο το γκαντεμικο ζαβό :bleh: :bleh:

Όλα στο κεφάλι μας ειναι βρε συ και ίσως μια δικαιολογία για τα στραβά που μας τυχαινουν, αλλά ναι όντως πλέον αυτό έχει σλόγκαν για τα πάντα...

Προχθές ένα πιτσιρίκι δεν έγραψε καλα εκθεση και έλεγε ακριβώς αυτό ...ούτε την Κεραμαιως δεν έβριζε που θα είχε μια λογική βάση :lol::lol:
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τη χρονική στιγνή που αρθρώνεται δεν βγάζω λαλιά -κάθομαι και ακούω τι έχει να πει- αν δεν είναι επιθετικός αυτός που προσβάλλει. Στις μετρημένες στα δάκτυλα φορές που είναι απλά φεύγω.

Μακροπρόθεσμα απομακρύνομαι από άτομα που προβαίνουν στον συστηματικό εκσφενδονισμό προσβλητικών και υποτιμητικών σχολίων (προς εμένα ή τρίτους).

Υπάρχουν και φορές ωστόσο που δεν επιτυγχάνω να κρατήσω την ψυχραιμία και να απομακρύνω τέτοιου είδους τοξικά άτομα.

Θεωρώ πως με το να έχει κανείς στέρεη και σαφή αντίληψη της προσωπικής του ταυτότητας δεν επηρεάζεται από τέτοιου είδους σχόλια και συμπεριφορές, εφόσον αυτά δεν δύνανται κλονίσουν τις αξιολογικές του κρίσεις για τον ίδιο του τον εαυτό. Τουλάχιστον όχι ιδιαίτερα, αφού έχουμε την τάση να επαναξιολογούμε τις πεποιθήσεις μας.

Όλα αυτά που αναφέρω ισχύουν σε γενικές γραμμές, όχι σε κάθε περίπτωση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Εφόσον είναι άγνωστος δε δίνω σημασία στα λεγόμενά του, καθώς δεν έχει κάτι προσωπικό μαζί μου και με κρίνει επιφανειακά. Το πιο πιθανό είναι να τον ειρωνευτώ και να μη δώσω περαιτέρω σημασία γιατί θεωρώ πως τέτοιου είδους άτομα δεν αξίζουν την προσοχή, αλλά ούτε το χρόνο μου.

Τα παραπάνω ισχύουν αν λάβουμε υπόψιν ότι το άτομο αυτό δεν φτάσει σε ακρότητες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top