Πώς επηρεάζει την ψυχολογία μας ο καιρός;

Για εξηγήστε... ο καιρός κι εσείς!
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 59)
  • Δε με αγγίζει το θέμα, άσχετα με το πού ζω, καιρός είναι. Απλά.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολλές φορές διαβάζω εδώ μέσα χαρούλες, γιατί βρέχει...
Η κολλητή μου στο λύκειο ενθουσιαζόταν, όταν ο καιρός ήταν μουντός.
Η συγκάτοικός μου πέρσι μισούσε όλον τον κόσμο (και μας έκανε να τον μισούμε κι εμείς) όταν είχε σύννεφα και κρύο.
Πάντα άκουγα, από φίλους που ήταν χρόνια Αγγλία, πόσο βαρετό είναι το κλίμα.

Προσωπικά δεν ήμουν ποτέ άνθρωπος του καιρού...
Αλλά τελευταία με επηρεάζει κι εμένα.

Εσείς πώς νιώθετε για αυτό;
Αδημονείτε για ηλιόλουστες μέρες, ή θέλετε να είναι πιο "σοβαρός" ο καιρός, για να μπορείτε να συγκεντρωθείτε;
Δε λέω, όλοι θέλουμε μία τέλεια λιακάδα, όταν έχουμε κανονίσει εκδρομή, αλλά δε πιο γενικά πλαίσια, πώς σας επηρεάζει ψυχολογικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν θα πώ για την Αγγλία γύρισα Γ απο κεί λόγο καιρού άλλα γενικά ο καιρός με επιρεάζει σωματικά κάτι η τενοντίτηδα με την αλλαγή του κλήματος κάτι η μέση με τρελένει, όμως λατρέυω ψυχολογικά τις αλλαγές δεν με ενδειαφέρει καθόλου τι καιρό έχει με νοιάζει να ζήσω το σύνεφο και τον ήλιο με νοιάζει να διασκεδάσω παίζοντας με τα σχέδια απο τα σύνεφα και να καώ άπο τον ήλιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προτιμώ γενικά την καλοκαιρία, αλλά όχι πως βάζω και μαύρα αν κάνει κρύο ή έχει συννεφιά/βρέχει. Θα ήταν βαρετά άλλωστε να είχε συνέχεια ήλιο!

(Βέβαια δεν θα μπορούσα με τπτ να ζήσω σε βόρεια χώρα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είμαι άτομο της ζέστης, των καλοκαιρινών ρούχων και του ήλιου! Είναι μεγάλη η διαφορά στην ψυχολογία μου όταν έχει καλό καιρό. Η βροχή και η μουνταμάρα με μελαγχολούν, ανεξάρτητα αν φέτος τις συνήθισα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Παλιά λάτρευα τη βροχή.Χαιρόμουν τόσο πολύ όταν έβρεχε.
Τώρα πια η ψυχολογία μου επηρεάζεται τόσο εύκολα απο οτιδήποτε που η βροχή και η κακοκαιρία μου προκαλούν μελαγχολία.
Με τον ήλιο αλλάζει η διάθεσή μου πάντα προς το καλύτερο :):D:panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Για μένα βασικός παράγοντας στην ψυχολογία μου είναι να μην βρέχει. Η υγρασία με σκοτώνει (ξέρω ακούγομαι σαν γριούλα 100 χρονών). Στο νησί που μένω νιώθω ότι κάνω διακοπές συνέχεια, οπότε το καλοκαίρι είμαι πολύ χαρούμενη. Και θα κάνω και όλο το ποστ της underwater παράθεση και θα πω…"μια από τα ίδια"…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βασικά, δεν έχω καταλάβει να επηρεάζεται η ψυχολογική μου διάθεση από τον καιρό. Μου αρέσει βέβαια το καλοκαίρι και ο ήλιος, αλλά και η βροχή και ο αέρας και το χιόνι μου φτιάχνουν μια διαφορετικά όμορφη διάθεση.
Μου αρέσει να με ξυπνάει ο ήλιος λαμπερός το πρωί, αλλά μου αρέσει να ξυπνάω και από το θόρυβο της βροχής στο τζάμι.:)
Αλλωστε έχεις τόσο όμορφα και υπέροχα πράγματα που μπορείς να κάνεις και με ήλιο και με βροχή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Πολλές φορές διαβάζω εδώ μέσα χαρούλες, γιατί βρέχει...

[Εγω ειμαι αυτη.. :whistle:]
Προσωπικα μου αρεσει η βροχη.. Αλλα δεν υπαρχει κανενας συγκεκριμενος λογος.
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσει οταν εχει λιακαδα -σαν την σημερινη- και οτι χαλιεμαι.
Ο καιρος ποτε δεν επηρεαζε την ψυχολογια μου. Ειναι το μονο πραγμα που δεν την επηρεαζει δηλαδη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λατρεύω τη λιακάδα, όταν έχει συννεφιά πέφτει και η διάθεση μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
φως να εχει, κι ας ριχνει και σκουποξυλα και καναπεδες ολοκληρους.
προφανως προτιμω καλοκαιρι και ηλιο, αλλα ακομα και αυτο να μην εχει εγω καλα ειμαι. αρκει να εχει φως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θέλω ήλιο, ήλιο, ήλιο. Με ανεβάζει απίστευτα και μου δίνει κι επιπλέον κίνητρο να βγω βολτίτσα. Η βροχή μού δημιουργεί ένα αίσθημα του στυλ "κάτσε μέσα και διάβασε". :)



Όχι ότι διαβάζω, αλλά λέμε. :P


Τελικά ψήφισα: Οκ, καλό το καλοκαίρι, αλλά όλα ωραία είναι, μωρέ. Είναι πώς το βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Χμμμμ... Και η βροχή καλή είναι αρκεί να μη χρειάζεται να βγω έξω! Τίποτε όμως δεν απολαμβάνω περισσότερο -ψέματα υπάρχει κάτι :P -από μια λιακάδα... Μ' αρέσει λέμε ο ήλιος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω το οκ καλο ειναι το καλοκαιρι κλπ ψηφισα.

Μου αρεσει ΠΑΡΑ πολυ ο ηλιος. Ξενερωνω αν βρεχει και πρεπει να βγω εξω, βρεχονται τα μαλλια μου, βρεχονται τα παπουτσακια μου, βρεχεται το τζιν μου...σπασιμο. Τρελαινομαι για χιονι, κανω σαν 5χρονο με την πρωτη νιφαδα. ΜΙΣΩ τον αερα.

Μενω Αγγλια και περναω τα καλοκαιρια μου σε νησι στην Ελλαδα.

Να πω για την Αγγλια δε, οτι ειναι το μερος με τον πιο απροβλεπτο καιρο (καλα, μπορει και να υπερβαλλω λιγο, αλλα βαρετο δεν το λες!) μπορει τη μια στιγμη να κρατας ομπρελα, και την αλλη να εισαι με κοντομανικο στον ηλιο. Και εχει και αυτο τη χαρη του...Ειδικα αν εισαι τυχερος και μενεις σε μερος που δεν εχει αυτη τη μουνταδα του Λονδινου (οπως εγω!!) οι ηλιολουστες μερες ειναι πανεμορφες και αρκετες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
χαχαχαχαχα ο κουμπάκιας έχει και μαγιώ και ομπρέλα πολύ καλό!!!

(υ.γ. ποιός ειναι ο κουμπάκιας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Βροχή, καταιγίδες, γκρίζα εως μαύρα σύννεφα, μπουμπουνητά, αστραπές, όλα αυτά!! Παραδόξως, ο ήλιος με κουράζει, και δεν αισθάνομαι καλά με την ζέστη. Φέτος δεν πέρασα και τον καλύτερο χειμώνα, με τόση λιακάδα :/: ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
τυπάκι ο κουμπάκιας τουτέστιν! νάις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το ιδανικο μου ειναι να εχει ηλιο αλλα οχι καλοκαιρινη ζεστη..
Η ανοιξη και το φθινοπωρο οπως τα εννοουσαμε τα παλια εκεινα χρονια ηταν το τελειο για μενα.
Με εκνευριζει αφορητα η ζεστη, και λατρευω τον κακο καιρο, αρκει να μη χρειαζεται να βγω εξω απ'το σπιτι οοολη μερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
To ιδανικο για εμενα ειναι καθε εποχη να εχει τα χαρακτηριστικα της και αν ειναι δυνατον να μην ειναι μια κατασταση μονοτοτνη και συνεχομενη...
Για παραδειγμα οταν ειναι χειμωνας (ημερολογιακα) σπαζομαι αφανταστα οταν εχει καλοκαιρια και ειδικα οταν εχει συνεχομενη καλοκαιρια.Θελω κρυο!Θελω βροχη!Θελω ταρακουλο!
Αλλα μια στις τοσες μερες μου αρεσει να σκαει μυτη και ηλιος!
Οταν παλι ειναι καλοκαιρι θελω να κανει ζεστη!Απλο!
Το ιδανικο για εμενα ειναι να ειναι καλοκαιρακι, να ειναι ζεστος ο καιρος και να υπαρχουν οι γνωστες καλοκαιρινες μπορες!
Να βρεχει καρεκλοποδαρα ομως!
Γενικοτερα αν και ειμαι υπερ του καλοκαιριου, το αγαπημενο μου καιρικο φαινομενο ειναι η βροχη...
Κι ας ειμαι σπιτι μονος ή με "καλη" παρεα και να την απολαμβανω ή να κανω βολτες μεσα σε αυτη με ομπρελα κι ας γινομαι και λουτσα...κτλ κτλ.
Το καθε καιρικο φαινομενο προσωπικα με επιρρεαζει ψυχολογικα.Αλλες φορες θετικα -με ανεβαζει- κια αλλες αρνητικα -με ριχνει-.(η εκαστοτε "μελαγχολια" της βροχης οσο και αν με "ριχνει" δρα τοσο μα τοσο ευεργετικα καιθ ετικα σε εμενα.Middle name "Mazohas")
Και το ιδιο καιρικο φιανομενο μπορει να παιξει και τους δυο παραπανω ρολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top