Πώς επουλώνεται ένα τέτοιο σημάδι;

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
IMG_20240318_170752.jpg


Ρε παιδιά είναι φυσιολογικό αυτό? Το σημάδι αυτό το έχω από τέλη Νοεμβρίου!! Τι να κάνω για φύγει, και έχω ακριβώς ίδιο απλά λίγο πιο μικρό από την άλλη, σε λίγο καιρό θα φοράω σορτσάκι και θα φαίνεται αυτή η αιδια, έχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο, πως το αντιμετώπισε?
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
View attachment 130830

Ρε παιδιά είναι φυσιολογικό αυτό? Το σημάδι αυτό το έχω από τέλη Νοεμβρίου!! Τι να κάνω για φύγει, και έχω ακριβώς ίδιο απλά λίγο πιο μικρό από την άλλη, σε λίγο καιρό θα φοράω σορτσάκι και θα φαίνεται αυτή η αιδια, έχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο, πως το αντιμετώπισε?
Χρησιμοποιείς κρέμες ή λοσιόν κορτισόνης στο σημείο; Συνήθως απο μακροχρόνια χρήση κάνουν τέτοιο discoloration.
Να πας να το δεί δερματολόγος.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μήπως είναι λεύκη ;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι, μην ψάχνεις απαντήσεις διαδικτυακά, μπορεί να είναι κάτι τοπικό και να περάσει με μια κρέμα ή άλλη θεραπεία. Μόνο πήγαινε σε δερματολόγο να το δεί να σου δώσει μια καλύτερη εικόνα. Εμείς μόνο γενικά και αβάσιμα μπορούμε να γράψουμε και να ανησυχήσεις χωρίς λόγο.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Αν είναι από πληγή που έκλεισε θα σου έλεγα αναπλαστικές κρέμες όμως δεν θα βοηθήσουν και πολύ, πλέον μόνο fractional laser πιστεύω θα σου δώσει ένα καλό αποτέλεσμα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
View attachment 130830

Ρε παιδιά είναι φυσιολογικό αυτό? Το σημάδι αυτό το έχω από τέλη Νοεμβρίου!! Τι να κάνω για φύγει, και έχω ακριβώς ίδιο απλά λίγο πιο μικρό από την άλλη, σε λίγο καιρό θα φοράω σορτσάκι και θα φαίνεται αυτή η αιδια, έχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο, πως το αντιμετώπισε?
Ναι...μαλλον ΟΦΕΙΛΕΙς να καταλαβεις οτι πρεπει να πας σε δερματολογο.Δεν ειναι ενα απλο σημαδι αλλα ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Απο λευκη μεχρι ποικιλοχρους πυτιριαση.Δηλαδη σοβαρα τωρα;
Δερματολογος ξερεις τι εστι;
Σε σπηλια ζεις;
Τι να πω..αφωνη εμεινα..
Αντι να πας σε δερματολογο μπαινεις σε ενα φορουμ,ανεβαζεις φωτο και ρωτας πως θα σου φυγει... :crazy:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν είναι από πληγή που έκλεισε θα σου έλεγα αναπλαστικές κρέμες όμως δεν θα βοηθήσουν και πολύ, πλέον μόνο fractional laser πιστεύω θα σου δώσει ένα καλό αποτέλεσμα.
Εισαι δερματολογος;Γιατρος;Θεος;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Κατ αρχή, μη πανικοβάλεσαι. Μια χαρά ωραίο είναι. Αν ήταν πληγή, θ αργησει λίγο, ως ώτου πάρει το χρώμα του υπόλοιπου δέρματος. Το φρέσκο δερματάκι είναι ροζ ανοιχτό.
Επειδή όμως σ ενοχλεί τόσο πολύ και όπως λέει και η Πουπουλίνα, δεν είμαστε δερματολόγοι, πήγαινε να το δει δερματολόγος. Εγώ αν ήμουν, δε θα πήγαινα, γιατί δεν το βλέπω τραγικό. Αν δεις όμως να αυξανονται τα λευκά σημάδια, τότε πρέπει να πας. Μπορεί πράγματι να είναι ποικιλόχρους πυτυρίαση, λέυκη ή κάτι άλλο. Βέβαια, πάλι μην ανησυχείς, ούτε αυτά είναι τραγικά, θεραπεύονται όλα. Ηρέμησε και παρακολούθα το.
Ωραίο πράμα να είσαι 20 χρονών και το μόνο πρόβλημα υγείας να είναι η διαφορετική απόχρωση 2 cm² δέρματος:girl_angel:
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Κατ αρχή, μη πανικοβάλεσαι. Μια χαρά ωραίο είναι. Αν ήταν πληγή, θ αργησει λίγο, ως ώτου πάρει το χρώμα του υπόλοιπου δέρματος. Το φρέσκο δερματάκι είναι ροζ ανοιχτό.
Επειδή όμως σ ενοχλεί τόσο πολύ και όπως λέει και η Πουπουλίνα, δεν είμαστε δερματολόγοι, πήγαινε να το δει δερματολόγος. Εγώ αν ήμουν, δε θα πήγαινα, γιατί δεν το βλέπω τραγικό. Αν δεις όμως να αυξανονται τα λευκά σημάδια, τότε πρέπει να πας. Μπορεί πράγματι να είναι ποικιλόχρους πυτυρίαση, λέυκη ή κάτι άλλο. Βέβαια, πάλι μην ανησυχείς, ούτε αυτά είναι τραγικά, θεραπεύονται όλα. Ηρέμησε και παρακολούθα το.
Ωραίο πράμα να είσαι 20 χρονών και το μόνο πρόβλημα υγείας να είναι η διαφορετική απόχρωση 2 cm² δέρματος:girl_angel:
Ναι αυτό θα κάνω, απλά όλο προσπαθώ να μην έχω μεγάλα σημάδια όσο γίνεται αλλά δυστυχώς δε το καταφέρνω και έχω αγχωθει μην συνεχίσει να εξαπλώνεται άμα ξαναχτύπησω, θα πάω δερματολόγο γιατί με έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Αν εκει ηταν πληγη τοτε την γνωση την εχουν οι χειρουργοί και οι πλαστικοι χειρουργοι...
Συνηθως θελει χρονο και συνιστουν καθημερινα κρεμα dermatix ( ακριβη 40€) και αντιλιακο αν το βλεπει το φως.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ναι αυτό θα κάνω, απλά όλο προσπαθώ να μην έχω μεγάλα σημάδια όσο γίνεται αλλά δυστυχώς δε το καταφέρνω και έχω αγχωθει μην συνεχίσει να εξαπλώνεται άμα ξαναχτύπησω, θα πάω δερματολόγο γιατί με έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά
Αν είναι χτύπημα, δε θα εξαπλωθεί. Θα πάρει σιγά σιγά το χρώμα του υπόλοιπου δέρματος.
Αν είναι κάποια δερματολογική πάθηση, τότε μπορεί να εξαπλωθεί, ανάλογα με το τι είναι
Αλλά βρε αγοράκι μου, αυτό τώρα ειλικρινα σε ενοχλεί; Εγώ έχω τουλάχιστο δέκα σημάδια, τώρα στο κορμί μου, από χτυπήματα. Δε μιλώ για τέτοια χτυπηματάκια. Εννοώ για βαθιά σχισίματα. Κατ αρχή τα γόνατά μου, μέχρι τα 20 ήταν μονίμως ματωμένα/με κάκαδο/με ασπρο/ροζ δερμα και ξανά ματωμένο. Ήμουν λίγο αταχτούλικο παιδί, τι λίγο, καθισιό δεν είχε το κολαράκι μου.
Αν είσαι ζωηρούλης, κάποιο σημαδάκι θα έχεις. Τιμή σου και καμάρι σου! :flowers:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top