Πώς λειτουργεί το latex;

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
εδώ και αρκετό καιρό ζητώ και στέλνω μηνύματά για βοήθεια σε αρκετά άτομα για να μου πουν πώς δουλεύει το λατεξ αλλά κανείς δεν ξέρει :jumpy:


μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν εμφανίζονται αυτά που γράφω , αλλά αυτά ?
(\sqrt[4]{32{\chi }^{5}\psi*\sqrt[4]{2\chi *{\psi }^{4}} })/\sqrt[4]{{\chi }^{3}}{\psi }^{2}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εδώ και αρκετό καιρό ζητώ και στέλνω μηνύματά για βοήθεια σε αρκετά άτομα για να μου πουν πώς δουλεύει το λατεξ αλλά κανείς δεν ξέρει :jumpy:


μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν εμφανίζονται αυτά που γράφω , αλλά αυτά ?
(sqrt[4]{32{chi }^{5}psi*sqrt[4]{2chi *{psi }^{4}} })/sqrt[4]{{chi }^{3}}{psi }^{2}
αυτα που εγραψες βαλτα μεσα σε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
μμμ περίμενε να δοκιμάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω κανω το αλλο:
γραφω ο,τι θελω στο latex,παταω εκεινο που λεει προεπισκοπηση(?),αυτο τεσπα που σου δειχνει τι εγραψες,αντιγραφο το url και τον αντιγραφω στην εισαγωγη συνδεσμου εικονας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τι ακριβώς είναι το Latex; Δεν το έχω καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι ακριβώς είναι το Latex; Δεν το έχω καταλάβει.
https://www.ischool.gr/equationeditor/equationeditor.php
γραφεις τα μαθηματικα αυμβολα....ριζες,δυναμεις κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχει και συντακτικά λάθη αυτό που έγραψες, με τον editor του ischool το έγραψες ή με το χέρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Λογικά με το χέρι. Δεν πολυκαταλαβαίνω τι λέει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
εδώ και αρκετό καιρό ζητώ και στέλνω μηνύματά για βοήθεια σε αρκετά άτομα για να μου πουν πώς δουλεύει το λατεξ αλλά κανείς δεν ξέρει :jumpy:


μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν εμφανίζονται αυτά που γράφω , αλλά αυτά ?
(sqrt[4]{32{chi }^{5}psi*sqrt[4]{2chi *{psi }^{4}} })/sqrt[4]{{chi }^{3}}{psi }^{2}

Λάτεξ.


Το φοράς.

LaTeX is usually pronounced /ˈleɪtɛk/ or /ˈlɑːtɛk/ in English (that is, not with the /ks/ pronunciation English speakers normally associate with X, but with a /k/)




Όπως λέει στον editor,
αφού ολοκληρώσετε τη σύνταξη, επικολλήστε τον κώδικα στο πεδίο κειμένου της δημοσίευσής σας και χρησιμοποιείστε την ετικέτα

Γράφεις δηλαδή αυτό που θέλεις, ελέγχεις ότι εμφανίζεται σωστά στην προεπισκόπηση, πατάς Αντιγραφή στο Πρόχειρο και μετά κάνεις επικόλληση εκεί που θέλεις να το γράψεις.

Αν επιλέξεις το κείμενο από το editor και πατήσεις το κουμπί με το
,

κάτι που θα ήταν έτσι:

{(a+b)}^{2}={a}^{2} + 2ab + {b}^{2}


θα γίνει έτσι:



Αυτό που έγραψες έχει λάθη, γι' αυτό δεν εμφανίζεται σωστά.


" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Είναι οι ακαταμάχητες καμπύλες της γραμματοσειράς της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
:lol2: :lol2:

Σειρά μου να δοκιμάσω.



Γιουπι! Τα κατάφερα!!! :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top