Πώς να βρω χρηματοδότηση για τη δική μου startup;

nefeliR

Νεοφερμένος

Η nefeliR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,
Είμαι φοιτήτρια Μάρκετινγκ και με μια φίλη μου θέλουμε να ξεκινήσουμε τη δική μας startup, αλλά δεν έχουμε το βασικό συστατικό:χρήματα. Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα που να χρηματοδοτεί ιδέες νέων ανθρώπων και να τους βοηθάει να κάνουν το ξεκίνημά τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,
Είμαι φοιτήτρια Μάρκετινγκ και με μια φίλη μου θέλουμε να ξεκινήσουμε τη δική μας startup, αλλά δεν έχουμε το βασικό συστατικό:χρήματα. Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα που να χρηματοδοτεί ιδέες νέων ανθρώπων και να τους βοηθάει να κάνουν το ξεκίνημά τους;


Εχετε παρει καποιο feedback γι αυτο που εχετε στο μυαλο σας να κανετε ή απλα ετσι το αποφασισατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αν μιλάμε για μικρής κλίμακας χρηματοδότηση μπορείς να ζητήσεις απο το crowdfunding δηλαδή την χρηματοδότηση απο το ίιδο το κοινό.Ο δημιουργός της καμπάνιας παρουσιάζει την ιδέα του απευθείας στο κοινό, καθορίζει πακέτα χρηματοδότησης τα οποία μπορεί να κυμαίνονται από λιγοστά έως χιλιάδες δολλάρια σε δημοφιλείς πλατφόρμες όπως το Kickstarter και Indiegogo.
Είτε θα μπορούσες να απευθυνθείς στο Υπουργείο Ανάπτυξης & Ανταγωνιστικότητας στην μονάδα πληροφόρησης για το ΕΣΠΑ στο 210 3726011 και 210 3726029 για να ενημερωθείς για κονδύλια για νεοφυη επιχειρηματικότητα με κονδύλια ΕΣΠΑ απο την Ευρωπαϊκή Ένωση και τι προυποθέσεις έχουν για να λάβεις τέτοια χρηματοδότησης

https://www.espa.gr/el/Pages/HelpDesk.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα,
Είμαι φοιτήτρια Μάρκετινγκ και με μια φίλη μου θέλουμε να ξεκινήσουμε τη δική μας startup, αλλά δεν έχουμε το βασικό συστατικό:χρήματα. Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα που να χρηματοδοτεί ιδέες νέων ανθρώπων και να τους βοηθάει να κάνουν το ξεκίνημά τους;



Μαδήστε το ΕΣΠΑ εσύ και η φίλη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,
Είμαι φοιτήτρια Μάρκετινγκ και με μια φίλη μου θέλουμε να ξεκινήσουμε τη δική μας startup, αλλά δεν έχουμε το βασικό συστατικό:χρήματα. Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα που να χρηματοδοτεί ιδέες νέων ανθρώπων και να τους βοηθάει να κάνουν το ξεκίνημά τους;

Αν πιστεύεις πως τα χρήματα είναι το πιο μεγάλο εμπόδιο για μια σταρτάπ ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το ΕΣΠΑ είναι μια κοροϊδία, good luck with that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Mπορείτε να πάτε σε διαγωνισμού της εθνικής τράπεζας και της eurobank (eggs) να πείτε την ιδέα σας. Αν η εταιρεία θέλετε να είναι ΜΚΟ ιδανικό σε διαγωνισμό είναι του ιδρύματος Νίαρχος.

Θέλει πολύ τρέξιμο και για να πείσεις τους κριτές δεν αρκούν μόνο πράγματα αλλά και κάποια υλοπίηση αυτών που λες. Αυτό λίγο πολύ σημαίνει ότι πρέπει να φτιάξετε μια ομάδα και αν δεν έχετε κεφάλαιο να τους βάλετε να δουλεύουν για εσάς για ένα διάστημα τζάμπα με την υπόσχεση ότι θα πληρωθείτε στο μέλλον.

Έχω συμμετέχει σε 3 start up. Η μια πέτυχε, η μια δεν πέτυχε και η άλλη δεν πέτυχε αλλά πληρωθηκα. Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν απαντήσετε τις παραπάνω ερωτήσεις μόνες σας να μην το επιχειρήσετε καν γιατί σημαίνει ότι δεν έχετε ασχοληθεί επαρκώς με αυτό που θέλετε να φτιάξετε. Πρέπει να έχετε ξεκάθαρο buisness plan για τα επόμενα 2 χρόνια με χρονοδιαγράμματα γιατί πρέπει να το παρουσιάσετε στους διαγωνισμούς.

Αυτό που λένε ότι για να πετύχεις πρέπει να έχεις μια καλή ιδέα είναι μύθος. Είναι σίγουρο την ίδια ιδέα έχουν αρκετοί. Το θέμα είναι πως την κάνεις πραγματικότητα και τι θυσίες θα κάνεις γι αυτό. Πρέπει να είστε καλές στην επικοινωνία για πείσετε κάποιους να δουλέψουν σε εσάς με χαμηλό ή μηδενικό κόστος και να πουλήσετε την ιδέα σας στους κριτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nefeliR

Νεοφερμένος

Η nefeliR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ψάξαμε αρκετά, ρωτήσαμε και καθηγητές στη σχολή και μας είπαν να το ψάξουμε είτε μέσω ΕΣΠΑ ή μέσω κάποιου προγράμματος για startup από τράπεζα όπως πχ https://www.theegg.gr/el/go-gine-dunati-startup . Αλήθεια είναι λίγο περίπλοκη η κατάσταση λόγω και του διαφορετικού feedback που λαμβάνουμε από τον καθένα και είμαστε κάπως χαομένες. Ελπίζω πάντως να βρούμε άκρη. Ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top