Πώς να ζήσω χωρίς να δουλεύω;

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Θέλω να ζω χωρίς να δουλευω.
Είμαι απο τρίτεκνη οικογένεια.Από την πλευρα των γονιών μου υπάρχουν δυο ιδιόκτητα σπιτια και κάμποσα στρέμματα χωραφια. Υπ' όψιν ότι όλα αυτά θα μοιραστούν δια τρία.
Για να ζησω αξιοπρεπώς έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 600 μηνιαιως(εξαιρω το θέμα της κατοικιας).
Πως μπορώ να τα εξασφαλίσω χωρίς να δουλευω;
Αγαπητή, ωραία θα ήταν... Αλλά δεν γίνεται
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν νοικιάσεις τα χωράφια δεν θα βγάλεις τίποτα. Άρα τα πουλάς και επενδύεις είτε σε διαμέρισμα που θα το νοικιάζεις είτε σε μετοχές που θα σε πληρώνουν καλά μερίσματα πχ γύρω στα 4-5% ανά μετοχή. Αν έχεις πχ 100,000€ και τα επενδύσεις σε μετοχή που κοστίζει €25 και δίνει μέρισμα €0.35 ανά μετοχή τότε αγοράζεις 4000 μετοχές που θα σου δίνουν €1400 μέρισμα το τρίμηνο. Απλά πρόσεχε να είναι blue chip και όχι καμιά πχ πετρελαϊκή που δίνει 15% μέρισμα και στην 1η κακή συγκυρία το κόβει εντελώς και πιάνει πάτο και η μετοχή.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,673 μηνύματα.
Χρειάζεται μεγάλη εκπαίδευση για να κάνεις την δουλειά του αγρότη, αν έχεις γεννηθεί και μεγαλώσει στην Αθήνα απίθανο αλλά ποτέ δεν είναι αργά.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Είναι μία ξαφνική τεχνολογική αλλαγή που αναγκάζει τις κοινωνίες να αλλάξουν το ίδιο ξαφνικά την παραγωγική και οικονομική τους δομή, έλεγε ο θείος-Μαρξ.
Κι αυτή η τεχνολογική αλλαγή έχει ήδη έρθει κι ο κόσμος ήδη αλλάζει.
Οσονούπω θα είναι αυτοματοποιημένες διαδικασίες, ρομπότ, τεχνητή νοημοσύνη, ακόμα λιγότερες θέσεις εργασίας και άνθρωποι που περισσεύουν.
Επομένως σεβαστή θεματοθέτρια δεν χρειάζεσαι να αγχώνεσαι για τα 500-600 ευρουλάκια.
Θα στα δίνει το κράτος τσάμπα για να κάθεσαι στη γωνιά και να μη μιλάς.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,940 μηνύματα.
Είναι μία ξαφνική τεχνολογική αλλαγή που αναγκάζει τις κοινωνίες να αλλάξουν το ίδιο ξαφνικά την παραγωγική και οικονομική τους δομή, έλεγε ο θείος-Μαρξ.
Κι αυτή η τεχνολογική αλλαγή έχει ήδη έρθει κι ο κόσμος ήδη αλλάζει.
Οσονούπω θα είναι αυτοματοποιημένες διαδικασίες, ρομπότ, τεχνητή νοημοσύνη, ακόμα λιγότερες θέσεις εργασίας και άνθρωποι που περισσεύουν.
Επομένως σεβαστή θεματοθέτρια δεν χρειάζεσαι να αγχώνεσαι για τα 500-600 ευρουλάκια.
Θα στα δίνει το κράτος τσάμπα για να κάθεσαι στη γωνιά και να μη μιλάς.

πολύ σωστά.
για την ώρα μπορεί να κάνει και μια πρώτη προσπάθεια με το ΚΕΑ. νομίζω είναι ένα 200αρι ευρώπουλα.



:ok:
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να ειναι ειλικρινεις.

"Θελω να καθομαι και να παντελονιαζω ακοπο χρημα και να εχω 100 σκλαβακια να δουλευουν για εμενα".
Αυτο μαλιστα.

Σκληρες δουλειες, αρχισα με 1 ευρω στη τσεπη κι εχτισα ουρανοξυστη, ε, ας πουμε απευθυνονται σε ενα ενα κοινο μικροτερης αντιληψης, να το θεσω ευγενικα.

Edit: @Dreamweaver προσεχε, θα φτιαξεις καρουμπαλο.
Το αντιστοιχο για τον ειλικρινη σοσιαλιστη τι ειναι?
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.
Μπερδευεις πραγματα φωτη, τα οποια στα εχουμε ξανατονισει και αναποφευκτα, εγκλωβιζεσαι.

Κομμουνισμος -//- Κρατος.

Στους καπιταλιστες, πρωταρχικος τους σκοπος ειναι να αυξανει το κερδος τους. Χεστηκε ο καπιταλιστης εαν (ενα επικαιρο παραδειγμα) η γκαρσονιερα στα Κατω Πατησια κανει 700Ε, ενω ο μισθος ειναι 600κατι.
Δεν μπορω να δω πως οδηγει αυτο σε προοδο της ανθρωποτητας, οταν το ατομο θα αναγκαζεται να κανει 2-3 δουλειες για να μπορεσει να επιβιωσει, αντι να εχει το χωρο και το χρονο να αναπτυξει την προσωπικοτητα του.

Καλο ή κακο, δεν θα το κρινω εδω περα, γιατι μπορει κανεις να βρει χιλιαδες επιχειρηματα, οπως: "Ναι αλλα ο Καπιταλιστης θα μπορεσει να αναπτυξει αυτος την προσωπικοτητα του ελευθερα, εχοντας 3 τετοιες γκαρσονιερες κι ετσι δεν θα χρειαζεται να δουλευει, θα μπορεσει να ασχοληθει με ερευνα κλπ", ας πεθανει ο αλλος ο ανωνυμος, και τι εγινε στην τελικη, θα βρεθει αλλος φτωχομπινες λιγο πιο τυχερος που θα τα ακουμπησει.

Το αλλο σημειο της διαφωνιας, ειναι οτι δεν θεωρω αυτη την ανθρωπινη φυση.
Ακομη και εαν για ευκολια της συζητησης το δεχομουν, θα υποπιπταμε και οι 2 στην αντιφαση του "Δεχομαστε ενα συστημα που μας κρατα πρωτογονους, αντι για ενα που στοχευει να εξελιξει την ανθρωποτητα".

Προφανως, στο καπιταλιστικο συστημα, θα βγει στη φορα αυτη η πρωτογονη φυση του ανθρωπου σε κατασταση fight-or-flight, που αν θες, μεταφραζεται σε κακεκτυπο καπιταλιστη/στον ελαχιστο δυνατο κοπο καποιου που εργαζεται 9-5 σε ενα shitty job, χωρις να εχει προοπτικη για το μελλον, αναλογα απο ποια πλευρα το εξετασεις.
Αμα μπορει να δουλευουν για αυτην 10 -15 σκλαβακια εχοντας χτισει κατι απο κτηματα και λεφτα των γονιων της γιατι να μη το κανει? Και εσυ αυτο θα εκανες. Για την ανθρωπινη φυση συμφωνω θα νιωσει μετα απο καποιο σημειο αδεια και μη παραγωγικη.Παντως καλυτερα να το ξυνω και να μαζευω ενοικια των σπιτιων μου παρα να με γ@μανε 10 ωρες καθε μερα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Θέλω να ζω χωρίς να δουλευω.
Είμαι απο τρίτεκνη οικογένεια.Από την πλευρα των γονιών μου υπάρχουν δυο ιδιόκτητα σπιτια και κάμποσα στρέμματα χωραφια. Υπ' όψιν ότι όλα αυτά θα μοιραστούν δια τρία.
Για να ζησω αξιοπρεπώς έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 600 μηνιαιως(εξαιρω το θέμα της κατοικιας).
Πως μπορώ να τα εξασφαλίσω χωρίς να δουλευω;
Αφου εχεις χωραφια θα γινεις μοντερνα αγροτισσα
Θα κατασκευασεις 5 στρεμματα μοντερνα θεμοκηπια υδροπονικης ντοματας.
Καθε στρεμα κοστιζει 20.000 € το ολον 100.000€
Θα ψαχτεις με προγραμματα ΕΕ και νεων αγροτων να μην σου στοιχισει τιποτα.
Καθε στρεμα αποδιδει 20.000€ τον χρονο σε διπλη καλλιεργεια με ολικο κοστος υλικων και εργασιας 5.000€.
Οποτε 5 χ 15000 = 75000€ το χρονο.
Το θερμοκηπιο θα το νοικιασεις για να μην εργαζεσαι και θα παιρνεις το 40% των κερδων....75000€χ 40%= 30.000€ τον χρονο
καλα ειναι

1666517428736.png


 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι καθόλου αστείο ούτε προκλητικό. Η εξασφάλιση παθητικού εισοδήματος είναι απαραίτητη ειδικά στις μικρότερες ηλικίες. Η κρατική σύνταξη δεν θα αρκεί ούτε για τα βασικά.

1) Τα χωράφια αν ξέρεις να τα αξιοποιήσεις μπορεί να εξασφαλίσουν πολύ μεγαλύτερο εισόδημα από 2 - 3 διαμερίσματα σε τουριστικές περιοχές. Μεγάλο λάθος να πουλήσεις 3, 4 στρέμματα στο χωριό για διαμερίσματα.
2) Το να στήσεις μια επιχείρηση και να δουλεύουν άλλοι για σένα είναι μεγάλο μύθος. Αν έχεις δικό σου μαγαζί δεν έχεις ούτε άδεια, ούτε 8ωρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Θέλω να ζω χωρίς να δουλευω.
Είμαι απο τρίτεκνη οικογένεια.Από την πλευρα των γονιών μου υπάρχουν δυο ιδιόκτητα σπιτια και κάμποσα στρέμματα χωραφια. Υπ' όψιν ότι όλα αυτά θα μοιραστούν δια τρία.
Για να ζησω αξιοπρεπώς έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 600 μηνιαιως(εξαιρω το θέμα της κατοικιας).
Πως μπορώ να τα εξασφαλίσω χωρίς να δουλευω;
μπες conclavio μπρο...να γίνεις άλλος ένας εκατομμυριούχος του ΤΙΚ ΤΟΚ
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Αμα μπορει να δουλευουν για αυτην 10 -15 σκλαβακια εχοντας χτισει κατι απο κτηματα και λεφτα των γονιων της γιατι να μη το κανει? Και εσυ αυτο θα εκανες. Για την ανθρωπινη φυση συμφωνω θα νιωσει μετα απο καποιο σημειο αδεια και μη παραγωγικη.Παντως καλυτερα να το ξυνω και να μαζευω ενοικια των σπιτιων μου παρα να με γ@μανε 10 ωρες καθε μερα.
Αυτη ειναι η πρωτη ειδοποιος διαφορα: Θα παραδεχομουν οτι ημουν τεμπελης, με χαμηλες αντοχες, πιθανον πιο ανικανος απο τους σκλαβους μου που δουλευουν για εμενα.
Δεν θα πουλουσα ομως παραμυθια στους υπολοιπους οτι αυξανω την περιουσια μου εξαιτιας τις σκληρης μου δουλειας και των εξαιρετικων ικανοτητων μου.

Στην ουσια αυτο καταδεικνυω, οτι η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων που "μεγαλουργουν", τουλαχιστον στην Ελλαδα, δεν ειναι εξαιτιας της δικιας τους δουλειας, εξυπναδας ή επιχειρηματικου ρισκου (που αναισχυντα προφασιζονται), αλλα εξαιτιας πλατων του κρατους, των τραπεζων, των πολιτικων, των ηλιθιων υπηκοων, γονεων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το αντιστοιχο για τον ειλικρινη σοσιαλιστη τι ειναι?
Μαο τσετουνγκ
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Αυτο που αξιζει στους προηγουμενους.
Αυτο περιλαμβανει και καποια αλλα ωραια πραγματα που εγιναν επι Μαο ή πανε στον κουβα του "δεν ειναι πραγματικος σοσιαλισμος"?
Εγω παντως θα ελεγα οτι το αντιστοιχο ειναι καπου αναμεσα απο γυφτος και Ιζνογκουντ, καπου να χωθει σε μια καρεκλα δημοσιου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καταρχάς να σε συγχαρώ που μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς με 600€, εξαιρουμένου του ενοικίου. Σίγουρα όμως τα αγαθά που αποκτάς με 600€ δεν θα μπορείς σε μια πενταετία και έπειτα να αποκτάς λόγω του πληθωρισμού και της αύξησης του κόστους διαβίωσης. Το βλέπουμε έτσι κι αλλιώς από τις προηγούμενες δεκαετίες ποσο ήταν το μέσος κόστος διαβίωσης και ποσο είναι πλέον. Διαρκώς αυξάνεται και θα συνεχίσει να αυξάνεται αέναα.
Ας υποθέσουμε ότι είσαι 20ετων και θα ζήσεις μέχρι τα 85 σου, θα χρειαστείς χοντρά χοντρά 550.000€ για το υπόλοιπο της ζωής σου (700€ μηνιαίως). Ποσο το οποίο δεν είναι υψηλό, αν αναλογιστεί κανεις πως θα του καλύψει όλη του τη ζωή.
Απο ότι αντιλαμβάνομαι δεν υπάρχει κάτι που θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς και να έχεις ένα εισόδημα (το οποίο μπορεί να είναι αρκετο για να καλύψει το σύνολο των εξόδων σου -ιδανικό σενάριο-, ή ένα μερος αυτού), άρα θα πρέπει να αξιοποιήσεις την περιουσία που διαθέτεις με τρόπο που να σου εξασφαλίσει αυτό το ποσο που προανάφερα.

Οι καλλιέργειες κλπ που διάβασα παραπάνω είναι μια λύση καλή αλλά σημαίνει δουλειά για σένα, αρα το ξεχνάμε αυτό το σενάριο.

Η πώληση της περιουσίας και δημιουργία μιας επιχείρησης με υψηλό ρίσκο πλέον στις μέρες μας, συνεπάγεται πολλή δουλειά αρα πάλι το αφαιρούμε το σενάριο αυτό.
Γενικα οποιοδήποτε σενάριο απαιτεί κόπο και εργασία το ξεχνάμε αν έχω καταλάβει σωστά. Γιατί πέρα απο το ότι πρέπει να εργαστείς σε αυτά όλα, απαιτούν και τεχνογνωσία που δεν διαθέτεις αρα το ρίσκο αποτυχίας είναι ακόμα μεγαλύτερο, και έτσι θα χάσεις και ο,τι είχες.

Το να πουληθούν και να γινεις εισοδηματίας είναι ένα καλό σενάριο, αλλά σίγουρα θα πρέπει να δράσεις σύντομα μιας και ανεβαίνουν οι τιμές αγοράς ακίνητης ιδιοκτησίας. Από την τιμή ενοικίου εννοείται θα αφαιρεθούν φόροι επισκευές κλπ, άρα όλα λαμβάνονται υπόψη.

Τώρα γάμοι, παντρειά, πλούσιοι σύντροφοι, ιστοσελίδες τύπου OF, ειναι ουτοπικά αρκετες φορές σενάρια. Και απαιτούν και κάποια στοιχεία εξωτερικής εμφάνισης (ο νοών νοείτο).

Να πας σε κανένα τηλεπαιχνίδι να παίξεις το σκέφτηκες ; Μεταξύ αστείου και σοβαρού είναι μια λύση. Δεν θα κερδίσεις σίγουρα τα χρήματα που χρειάζεσαι, αλλά αν είσαι τυχερή και καλή μπορεί να κερδίσεις ένα ποσο για κάποιο χρονικό διάστημα.

Πρώτα από όλα πρέπει να δεις τι αξία έχει η περιουσία που σου αναλογεί. Γιατί τα περισσότερα σενάρια, ειδικά αυτά περί επενδύσεων και παθητικού εισοδήματος απαιτούν ξεκάθαρα λεφτά. Υπάρχουν χωράφια που κοστίζουν από 100€ (και ναι υπάρχουν κάτι εκτάσεις γης σε δύσβατες περιοχές μη αξιοποιήσιμες) και ακίνητα του 1000ρικου. Αν δεν διαθέτεις ένα ουσιαστικό ποσο για επένδυση και δεν μιλάμε για <75.000-100.000€, τότε δύσκολα πολύ τα πράγματα

Το καλύτερο δώρο που θα έχεις να κανεις στον εαυτό σου θεωρώ, είναι να βρεις να εργαστείς πάνω σε κάτι που σου αρέσει και ας παίρνεις λίγα χρήματα και το υπόλοιπο που θα χρειάζεσαι για να ζήσεις να το καλύπτεις από τις επενδύσεις.

Γιατί με 600-700€ το να κάθεσαι και να κανεις τη ζωή σου την τέλεια σίγουρα δεν μπορείς, επειδή όταν καθόμαστε και δεν εργαζόμαστε τις ώρες εργασίας κάπου πρέπει να τις αξιοποιήσουμε, το οποίο απαιτεί χρήματα. Ενώ στον χώρο εργασιας μας πληρώνουν και δεν πληρώνουμε. Αν εσένα η ιδανική ζωή είναι στο χωριό και περιλαμβάνει βόλτες στην εξοχή και τη θάλασσα, και να κάθεσαι σπίτι μόνο τότε fair enough. Αλλά ταξίδια, έξοδοι για φαγητό, καφέ, αναψυχή, χομπι κλπ απαιτούν λεφτά τα οποία ανεβάζουν το κόστος ζωής πολύ πάνω από τα 600-700€.

Επομένως, για αρχή καλό είναι να αναθεωρήσεις και να σκεφτεις λογικά τι θες από τη ζωή σου.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.
Αυτη ειναι η πρωτη ειδοποιος διαφορα: Θα παραδεχομουν οτι ημουν τεμπελης, με χαμηλες αντοχες, πιθανον πιο ανικανος απο τους σκλαβους μου που δουλευουν για εμενα.
Δεν θα πουλουσα ομως παραμυθια στους υπολοιπους οτι αυξανω την περιουσια μου εξαιτιας τις σκληρης μου δουλειας και των εξαιρετικων ικανοτητων μου.

Στην ουσια αυτο καταδεικνυω, οτι η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων που "μεγαλουργουν", τουλαχιστον στην Ελλαδα, δεν ειναι εξαιτιας της δικιας τους δουλειας, εξυπναδας ή επιχειρηματικου ρισκου (που αναισχυντα προφασιζονται), αλλα εξαιτιας πλατων του κρατους, των τραπεζων, των πολιτικων, των ηλιθιων υπηκοων, γονεων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μαο τσετουνγκ
Ρε συ μακαρι να εξυνα τα τετοια μου ολη μερα ,να ειχα 2-3 διαμερισματα να παιρνω ενοικιο και κανα χωραφι για καβατζα και ας με χαρακτηριζες οπως θες(οχι οτι θα ειχες αδικο).Και θα παραδεχομουν οπως θες οτι ειπες.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
η λύση είναι να μπει conclavio,να γίνει conclavioτης και να αρχίσει να παίζει με crypto και bitcoins...
Στην ακαδημία των εκατομυριούχων είναι όλοι δυνατοί...παράτησε σχολείο-πανεπιστήμιο-δουλειά και ξεκινά!!
Ξεκίνα να μιλάς με άτομα δυνατά-πλούσια...Στο CONCLAVIO θα γίνεις αυτό που θες...






Υ.Γ Είναι τόσο ΟΥΑΟΥ που μιλάς με εκατομμυριούχους αλλά παράλληλα σκας 120 ευρώ αν δε κάνω λάθος συνδρομή...
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top