Πώς προστατεύετε το κινητό σας;

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χρησιμοποιειτε θηκες στο κινητο σας; Tempered glass screen protectors? Αυτοκολλητα φιλμ; Τι θηκη χρησιμοποιειτε και τι ειδος προτιματε;
Ξεκιναω:
Προτιμω θηκες που το προστατευουν απο πτωσεις γιατι μου πεφτει συνεχεια. Εχω 2 θηκες, μια λεπτη αλλα ανθεκτικη για καθημερινη χρηση και μια τερμα rugged για ταξιδια. Δεν μου αρεσουν οι θηκες σαν πορτοφολι. Παλαιοτερα ειχα θηκη για 2 καρτες κολλημενη πισω, αλλα με το google pay δεν την χρειαζομαι πλεον. Βεβαια παιζει το ρισκο να μην βρω POS που δεν δεχεται contactless payment, αλλα ειναι μικροτερο απο 1%. Σχεδον ανυπαρκτο, θα λεγα.

Για καθημερινη χρηση:
Θηκη Ringke onyx, μωβ, τιμη: 12
Tempered glass screen protector LK, τιμη: 16

Για ταξιδια:
UAG monarch, κοκκινη, τιμη: 80
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ωραίο θέμα!!
Λοιπόν έχω IPhone X 256Gb μαύρο (1.100€) και έχω μια θήκη 45.90€. Στην οθόνη δεν βάζω κάτι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ωραίο θέμα!!
Λοιπόν έχω IPhone X 256Gb μαύρο (1.100€) και έχω μια θήκη 45.90€. Στην οθόνη δεν βάζω κάτι.

Μηπως να εβαζες κατι και στην οθονη; Ειδικα αν το παιρνεις παραλια, μπορει να αποκτησει γρατζουνιες.
Εγω εχω το google pixel 3 XL 128GB λευκο ($1,130). Επισης εχω καλυψη μεσω της πιστωτικης μου, η οποια μου παρεχει 2 χρονια επιπροσθετη εγγυηση και lifetime ασφαλιση αν μου το κλεψουν, αν το χασω ή αν το σπασω (αν συμβει ενα απο τα παραπανω, με αποζημιωνει η πιστωτικη).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Μηπως να εβαζες κατι και στην οθονη; Ειδικα αν το παιρνεις παραλια, μπορει να αποκτησει γρατζουνιες.
Εγω εχω το google pixel 3 XL 128GB λευκο ($1,130). Επισης εχω καλυψη μεσω της πιστωτικης μου, η οποια μου παρεχει 2 χρονια επιπροσθετη εγγυηση και lifetime ασφαλιση αν μου το κλεψουν, αν το χασω ή αν το σπασω (αν συμβει ενα απο τα παραπανω, με αποζημιωνει η πιστωτικη).


1.130€ το pixel?Με πέρασες κατά 30€!
Τώρα για οθωνη δεν ξέρω νομίζω ότι το κινητό χάνει την ομορφιά του.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στο iphone 5s μου έχω βάλει μια θήκη πορτοφολάκι από το πανηγύρι η οποία παιδιά είναι αρκετά καλή και βολεύει αφάνταστα 5ευρώ....

και του έχω βάλει και προστασίας οθόνης τζαμάκι
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Στο iphone 5s μου έχω βάλει μια θήκη πορτοφολάκι από το πανηγύρι η οποία παιδιά είναι αρκετά καλή και βολεύει αφάνταστα 5ευρώ....

και του έχω βάλει και προστασίας οθόνης τζαμάκι


Ωραίος!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Την προστασια στην οθονη την θελω περισσοτερο για τα δαχτυλικα αποτυπωματα. Στο ΒΒ passport δεν ειχα και μετα απο τον 3ο χρονο ειχε χασει το oleophobic coating και ημουν με ενα πανακι στο χερι συνεχως. Ενω αν βαλεις tempered glass το αλλαζεις ή το βγαζεις εντελως. Βεβαια θα μπορουσα να βαλω tempered glass στον 3ο χρονο, αλλα δεν αξιζει σε κινητο που σκεφτεσαι να αντικαταστησεις σε 1-2 χρονια.

Φωτη, η τιμη ειναι πιο χαμηλη γιατι εσυ πληρωσες ευρω ενω εγω $. Αλλα το πετυχα και σε προσφορα -$250. Μου βγαινει γυρω στα 800 ευρω. Στην Ελλαδα το σκρουτζ το εχει στα 930 ευρω. To iphone X εδω το βρισκω στα $1100 (γυρω στα 750 ευρω). Πανω κατω ιδια τιμη εχουν.

Η θηκη-πορτοφολι ενω μου φαινεται δελεαστικη, δεν την βρισκω βολικη γιατι πρεπει να την ανοιγεις για να βλεπεις αν εχεις notification, ενω με τις αλλες θηκες δεν χρειαζεται. Δεν με βολευει και οταν βγαζω φωτο. Αλλα αν κουβαλας λεφτα, ναι βολευει και προστατευει ισως λιγο καλυτερα την οθονη. Εγω δεν κουβαλαω ποτε μετρητα οποτε ειχα βολευτει με θηκη σιλικονης σαν αυτη:


Τωρα χρησιμοποιω το google pay, αλλα ειναι λιγο προβλημα αν το POS δεν δεχεται tap και δεν εχω μαζι μου το πορτοφολι μου, πχ οταν παω για τρεξιμο ή για ποδηλατο ή για μεσημεριανο στο διαλειμμα.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενώ μ' αρέσουν τόσο πολύ εμφανισιακά οι θήκες-πορτοφόλι, πρακτικά δεν τις βρίσκω τόσο πρακτικές/βολικές (notifications, ομιλία κλπ), οπότε εμμένω στις απλές. Στο παλιό μου κινητό είχα rugged armor αλλά στο καινούριο είπα ν' αλλάξω και να δοκιμάσω και καμιά άλλη. Έτσι, τώρα είμαι με μια υβριδική PC+TPU (διάφανη με μπλε λεπτομέρειες). Στην οθόνη έχω βάλει tempered glass. Και τα δύο όχι τίποτε ακριβά, μα αποδείχτηκαν πολύ καλά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Έχω το Samsung Galaxy Note 9 χωρίς θήκη και χωρίς προστασία οθόνης. Θέλω να πιάνω το καλής ποιότητας υλικό του κινητού, όχι πλαστικούρες. :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Έχω το Samsung Galaxy Note 9 χωρίς θήκη και χωρίς προστασία οθόνης. Θέλω να πιάνω το καλής ποιότητας υλικό του κινητού, όχι πλαστικούρες. :P


Αχ ποσό σε ζηλεύω και εγώ θα ήθελα μα μην έχω θήκες στο IPhone X,αλλά φοβάμαι.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Χρησιμοποιειτε θηκες στο κινητο σας; Tempered glass screen protectors? Αυτοκολλητα φιλμ; Τι θηκη χρησιμοποιειτε και τι ειδος προτιματε;
Ξεκιναω:
Προτιμω θηκες που το προστατευουν απο πτωσεις γιατι μου πεφτει συνεχεια. Εχω 2 θηκες, μια λεπτη αλλα ανθεκτικη για καθημερινη χρηση και μια τερμα rugged για ταξιδια. Δεν μου αρεσουν οι θηκες σαν πορτοφολι. Παλαιοτερα ειχα θηκη για 2 καρτες κολλημενη πισω, αλλα με το google pay δεν την χρειαζομαι πλεον. Βεβαια παιζει το ρισκο να μην βρω POS που δεν δεχεται contactless payment, αλλα ειναι μικροτερο απο 1%. Σχεδον ανυπαρκτο, θα λεγα.

Για καθημερινη χρηση:
Θηκη Ringke onyx, μωβ, τιμη: 12
Tempered glass screen protector LK, τιμη: 16

Για ταξιδια:
UAG monarch, κοκκινη, τιμη: 80
12€;:eek: Πάρε από το ebay να πληρώσεις μέχρι 2 ευρώ. Πίστεψέ με, η ποιότητα είναι ακριβώς η ίδια. Απλά η Ελλάδα, είναι Ελλάδα και τα χρεώνει πολύ.
Ωραίο θέμα!!
Λοιπόν έχω IPhone X 256Gb μαύρο (1.100€) και έχω μια θήκη 45.90€. Στην οθόνη δεν βάζω κάτι.
Να βάλεις. Αν σου σπάσει, θα δώσεις για νέα οθόνη μια περιουσία και σκέψου ότι εκτός από την οθόνη θα πληρώσεις και το σέρβις που θα σου κάνει για να στη βάλει, οπότε το κόστος αυξάνεται κι άλλο.
Έχω το Samsung Galaxy Note 9 χωρίς θήκη και χωρίς προστασία οθόνης. Θέλω να πιάνω το καλής ποιότητας υλικό του κινητού, όχι πλαστικούρες. :P
Και εγώ το θέλω αυτό αλλά αν γίνει η στραβή, αντε πλήρωνε μετά για νέες οθονες (αν συμφέρει)αλλιως για άλλο κινητό... :/:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
12€;:eek: Πάρε από το ebay να πληρώσεις μέχρι 2 ευρώ. Πίστεψέ με, η ποιότητα είναι ακριβώς η ίδια. Απλά η Ελλάδα, είναι Ελλάδα και τα χρεώνει πολύ.

Να βάλεις. Αν σου σπάσει, θα δώσεις για νέα οθόνη νέα περιουσία και σκέψου ότι εκτός από την οθόνη θα πληρώσεις και το σέρβις που θα σου κάνει για να στη βάλει, οπότε το κόστος αυξάνεται κι άλλο.

Και εγώ το θέλω αυτό αλλά αν γίνει η στραβή, αντε πλήρωνε μετά για νέες οθονες (αν συμφέρει)αλλιως για άλλο κινητό... :/


Αν βάλω προστασία οθόνης δεν θα χαρώ το κινητό.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Αν βάλω προστασία οθόνης δεν θα χαρώ το κινητό.
Έχεις ένα point αλλά αν έχεις χρήματα για οθόνες κλπ σε περίπτωση που σπάσει, πάω πάσο. Εγώ δε θα το ρίσκαρα. Εδώ δε το ρισκάρω με το κινητό που έχω τώρα που το είχα πάρει 250€ :hehe:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Εχω μια 20-25€ θήκη spigen η οποία το έχει προστατεύσει πάρα πολύ καλά και λγκ θα είχε γερές βλάβες τώρα. Το βρίσκω must επένδυση για μας που μας πέφτει καμιά φορά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν βάλω προστασία οθόνης δεν θα χαρώ το κινητό.
Ουτε που θα καταλαβεις οτι υπαρχει κατι στην οθονη αν παρεις σωστο προιον. Tempered glass θα παρεις. Δεν βλεπεις διαφορα ουτε στην εικονα, ουτε στην αφη. Ειναι σαν να μην υπαρχει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ουτε που θα καταλαβεις οτι υπαρχει κατι στην οθονη αν παρεις σωστο προιον. Tempered glass θα παρεις. Δεν βλεπεις διαφορα ουτε στην εικονα, ουτε στην αφη. Ειναι σαν να μην υπαρχει.


Ευχαριστώ!
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις ένα point αλλά αν έχεις χρήματα για οθόνες κλπ σε περίπτωση που σπάσει, πάω πάσο. Εγώ δε θα το ρίσκαρα. Εδώ δε το ρισκάρω με το κινητό που έχω τώρα που το είχα πάρει 250€ :hehe:


Τις γρατζουνιές πού τις βάζουμε; Χίλιες φορές θήκη και προστασία οθόνης, παρά να το βλέπω με μικρές γρατζουνίτσες - όσο και να προσέξουμε όλο και κάτι θα γίνει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το tempered glass είναι μια πλαστικούρα και έχει χάλια αίσθηση σε σύγκριση με το γυαλί των καλών smartphone. Εδώ και 2 μήνες που χάλασε το τελευταιο μου tempered glass σταμάτησα να βάζω. Πάντως δεν νομίζω το tempered glass να σε σώζει από πτώσεις αλλά μόνο από γρατζουνιές.

Πάντως γρατζουνιές ακόμα δεν βλέπω στο iPhone 7, ενώ το iPhone 3gs μου παλιά είχε γεμίσει.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω δεν βρισκω διαφορα μεταξυ οθονης και tempered glass. Ιδια αισθηση εχουν και δεν ειναι πλαστικο. Δοκιμασε IQ, tocol, LK. Δεν αξιζει να δωσεις 30-40 για tempered glass, αλλα ενα στα 15-20 ειναι καλης ποιοτητας.
Βεβαια το gorilla glass δεν γρατζουνιεται ευκολα. Στο passport δεν εβαλα ουτε θηκη ουτε tempered glass και η οθονη, παρολο που την εχω βαλει σε τσεπη/τσαντα με κερματα και κλειδια και παρολο που μου εχει πεσει ουκ ολιγες φορες, δεν εχει ουτε μια γρατζουνια. Γενικα ειναι ανθεκτικη στα μεταλλα, αλλα αυτο που μπορει να κανει ζημια ειναι η αμμος.
Εγω το tempered glass το βαζω κυριως για τα αποτυπωματα και για να μην λερωνω τις καμερες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top