Ρατσισμός & Έλληνες

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ο μέσος Έλληνας που δηλώνει ρατσιστής, εθνικιστής, πίθηκος και δεν ξέρω και 'γω τι άλλο, δεν έχει την στοιχειώδη παιδεία να αρθρώσει μια σωστή πρόταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harman

Νεοφερμένος

Η Harman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν νομιζω να εχουν καμια ομοιώτητα οι Αρχαίοι Ελληνε ς με τους Νέους Ελληνες.Οι νέοι Έλληνες ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι ειναι φιλοξενοι και οι Αρχαιοι ΗΤΑΝ.Ξέρετε ο μέγας Αλέξανδρος είχε βάλει στο στρατό του και ξένους χωρίς καμία διαφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

Νεοφερμένος

Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Επίσης το 51% είναι υπέρ της ψήφισης του μνημονίου. Αυτά είναι μόνο στατιστικές δεν αποτελούν αντιπροσοπευτικά δείγματα και μην ξεχνάς ότι παρουσιάζουν ότι θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antoni Gaudi

Νεοφερμένος

Ο Antoni Gaudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Και η δική μου γνώμη είναι ότι τα περί φιλοξενίας και ανεκτικότητας των νεοελλήνων είναι σε μεγάλο βαθμό παραμύθια.

Και φοβάμαι ότι η ανοργανωσιά του κράτους στο μεταναστευτικό θα χειροτερεύσει την κατάσταση στο εγγύς μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Οι νεοελληνες ανεκτικοι και φιλοξενοι;;; Χαχαχαχα που παιζεται αυτο το εργο να παω και εγω να το δω; Οσους και να εχω γνωρισει λιγοι παραδεχονται οτι ειναι πραγματικα ρατσιστες...Οι υπολοιποι δηλωνουν ''οχι δεν ειμαι καθολου ρατσιστης!''. Ετσι και εγω ξεκινω μαζι τους μια συζητηση, για να δω ποσο ανεκτικοι ειναι προς το διαφορετικο. Δυστυχως δεν εχω γνωρισει ακομη ΚΑΝΕΝΑΝ νεοελληνα που να μην μου ειπε εμμεσως πλην σαφως οτι οι Ελληνες δεν ειναι ανωτεροι λογω ιστοριας και πολιτισμου απο τους υπολοιπους...Και οι περισσοτεροι που υποστηριξαν αυτες τις ιδεες, γνωριζαν ιστορια του σχολειου και απο πολιτισμο...ας μην μιλησω! Οχι, ρατσιστες δεν ειμαστε, αλλα να πως να το κανουμε, εμεις εχουμε και μια ιστορια, ειμαστε ανωτεροι! Κωμικοτραγικες ιδεες! Εχω ακουσει και αλλα, του τυπου μας κλεβουν, μας δολοφονουν, μας βιαζουν, μας , μας ,μας μας...Εμας τα καημενα και αθωα ελληνακια, μας εχουν βαλει στο ματι οι ξενοι, οι κακοι,και προσπαθουν να μας καταστρεψουν...!!! ΕΛΕΟΣΣ!!! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody

Νεοφερμένος

Η somebody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ο μέσος Έλληνας που δηλώνει ρατσιστής, εθνικιστής, πίθηκος και δεν ξέρω και 'γω τι άλλο, δεν έχει την στοιχειώδη παιδεία να αρθρώσει μια σωστή πρόταση...

Μπα, μην το λες. Να δεις κάτι διαμάντια καθηγητάδες με πτυχία επί πτυχίων, που ακούνε "Αλβανός" και βγάζουν φλύκταινες. Και είναι πολλοί, δυστυχώς.

Δεν νομιζω να εχουν καμια ομοιώτητα οι Αρχαίοι Ελληνε ς με τους Νέους Ελληνες.Οι νέοι Έλληνες ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι ειναι φιλοξενοι και οι Αρχαιοι ΗΤΑΝ.Ξέρετε ο μέγας Αλέξανδρος είχε βάλει στο στρατό του και ξένους χωρίς καμία διαφορά

Ξέρουμε επίσης ότι ο μέγας Αλέξανδρος ήταν ένας ιμπεριαλιστής του κερατά. Κι ο στρατός του από σκλάβους εντολοδόχους αποτελούνταν, δεν έχει να κάνει με το φιλόξενο του χαρακτήρα του.

Σχετικά με το θέμα, ένα σύνθημα μόνο, to the point όσο δεν πάει: Οι παππούδες μας πρόσφυγες, οι γονείς μας μετανάστες και εμείς ρατσιστές;(Γιατί δεν πιστεύω τα περί φιλόξενου λαού και τα σχετικά. Αν δεν ήταν ρατσιστές οι Ελληναράδες, δε θα 'χαμε προγκρόμ στον Άγιο Παντελεήμονα, ούτε εμετικά ρατσιστικά καλούπια τύπου: "Πακιστανός-βιαστής, Αλβανός-κλέφτης ετσέτερα ετσέτερα".)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
"Πακιστανός-βιαστής, Αλβανός-κλέφτης ετσέτερα ετσέτερα"
Έλληνας-ρατσιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody

Νεοφερμένος

Η somebody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Έλληνας-ρατσιστής.

Νοπ. Δεν εννοουσα αυτο, ουτε ειχα προθεση γενικευσης. Μεγαλο ποσοστο τους ομως, ειναι ρατσιστες. Κι αν δεν το λενε ευθαρσως, υπαρχουν ρατσιστικα αντανακλαστικα, που με μια μικρη αφορμη, βγαινουν στην επιφανεια. Ελπιζω οτι ειναι ξεκαθαρισμενο τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Προφανώς έχετε τάσεις γενίκευσης.
Τον λόγο δεν θα τον εξετάσω, ούτε και με ενδιαφέρει.
Και για να έχουμε μια σοβαρή κουβέντα (εάν το επιθυμείτε κι εσείς, φυσικά), θα ήθελα να μου δείξετε τις στατιστικές που αποδεικνύουν ότι ένα μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων είναι ρατσιστές. Συγχωρέστε με, αλλά δεν μπορώ να βασιστώ στο λόγο σας, μιας και όπως έγραψα πιο πριν, θεωρώ ότι έχετε τάσεις γενίκευσης. Κι εννοείται ότι μεγάλο ποσοστό νοείται άνω του 50%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody

Νεοφερμένος

Η somebody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Προφανώς έχετε τάσεις γενίκευσης.
Τον λόγο δεν θα τον εξετάσω, ούτε και με ενδιαφέρει.
Και για να έχουμε μια σοβαρή κουβέντα (εάν το επιθυμείτε κι εσείς, φυσικά), θα ήθελα να μου δείξετε τις στατιστικές που αποδεικνύουν ότι ένα μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων είναι ρατσιστές. Συγχωρέστε με, αλλά δεν μπορώ να βασιστώ στο λόγο σας, μιας και όπως έγραψα πιο πριν, θεωρώ ότι έχετε τάσεις γενίκευσης. Κι εννοείται ότι μεγάλο ποσοστό νοείται άνω του 50%.

"Συγχρόνως, ένα σημαντικό ποσοστό (59%) των Ελλήνων πιστεύει ότι το Ελληνικό έθνος είναι, σε σχέση με άλλα έθνη, ανώτερο σε πολλά σημεία. "
Η ιδια η ερευνα που παρατιθεται, δηλωνει με σαφηνεια, οτι αρκετοι Ελληνες θεωρουν το ελληνικο εθνος ανωτερο αλλων. Αυτο απο μονο του αποδεικνυει ρατσιστικες καταβολες(και μαλιστα το ποσοστο ειναι ανω του 50%, ποσοστο που εσεις οριζετε ως μεγαλο.)
Απο κει και περα, δε διαθετω αλλες στατιστικες ευκαιρες, που να αποδεικνυουν με ακριβεια τα λεγομενα μου, λυπαμαι. Ωστοσο, ενας λογος μπορει να στηριχθει και σε αλλου ειδους τεκμηρια και επιχειρηματα, για να μη θωρηθει ανυποστατος και γενικευτικος.Αρκει μια προχειρη αναζητηση στο διαδικτυο και διαπιστωνεται οτι οι επιθεσεις ελληνων κατα μεταναστων, ειναι ουκ ολιγες, αρκει μια ματια στις ειδησεις των 8, οι οποιες προβαλλουν εγκληματα ανεξιχνιαστα-που ολως περιεργως προσπαπτονται σε αλλοδαπους, αρκει να αξιολογησει κανεις τα αυξημενα ποσοστα που ελαβε η Χρυση Αυγη και ακροδεξιες οργανωσεις σε πολλες γειτονιες της Αθηνας-και οχι μονο-στις τελευταιες εκλογες, για να καταλαβει πως ενα μεγαλο ποσοστο των Ελληνων ειναι ρατσιστες.
Αν σας ειναι ευκολο, εσεις εχετε να παραθεσετε καποιο ισχυρο αντεπιχειρημα, που να στηριζει τη θεση οτι οι Ελληνες δεν ειναι ρατσιστες(που κι αυτο απο μονο του ειναι αρκετα γενικευτικο) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Που δημοσιεύτηκε το παραπάνω; Η τελευταία έρευνα που διάβασα, έδειχνε ότι οι Έλληνες είναι το ίδιο ρατσιστές όσο και οι υπόλοιποι λαοί.
Και μια βασική αρχή της διαλεκτικής, αναφέρει ότι η "κατηγορία" πρέπει να αποδεικνύεται, κι όχι η άρνησή της.
Με άλλα λόγια, εσείς πρέπει να αποδείξετε ότι είναι ρατσιστές κι όχι εγώ ότι δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Πιστευω πως σημερα απο ενα σημειο και μετα ο ρατσισμος στους Ελληνες δεν ειναι τοσο ρατσισμος οσο θυμος, δηλαδη καποια αλλα κρατη κρατουν καποιες ισορροπιες με τους ξενους, στην Ελλαδα το θεμα εχει ξεφτυλιστει και ο καθε ξενος ειναι ανεξελεκτος και οι μεταναστευτηκες ομαδες εχουν μια ταση για παραβατικότητα κι οταν δεν τον ελεγχεις το πραγμα ξεφευγει κι αυτο μπορει να θυμωσει τον ντοπιο πραγμα το οποιο ειναι δικαιολογημενο. Βεβαια οι κλασικοι ρατσιστες υπαρχουν σε καθε εθνος, το οτι ειμαστε Ελληνες δε σημαινει οτι ειμαστε λιγοτερο η περισσοτερο ρατσιστες απ αλλους λαους. Ομως πιστευω οτι καποιοι απο τους λαους που εχουν μεταναστευσει στην Ελλαδα δεν μπορουν να αφομειωθουν στην Ελληνικη πραγματικοτητα λογο ιδιοσυγκρασιας και απο την στιγμη που πλεον ο αριθμος των μεταναστων ειναι πολυ μεγαλος και συνεχιζει ανεξελεκτα να μεγαλωνει τοτε ισως να μην καταφερουν αυτοι να γινουν σαν κ εμας αλλα εμεις σαν και αυτους(μη μου πει κανεις τι εχει η ζωη στο Πακισταν θα τρελαθω)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody

Νεοφερμένος

Η somebody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Που δημοσιεύτηκε το παραπάνω; Η τελευταία έρευνα που διάβασα, έδειχνε ότι οι Έλληνες είναι το ίδιο ρατσιστές όσο και οι υπόλοιποι λαοί.
Και μια βασική αρχή της διαλεκτικής, αναφέρει ότι η "κατηγορία" πρέπει να αποδεικνύεται, κι όχι η άρνησή της.
Με άλλα λόγια, εσείς πρέπει να αποδείξετε ότι είναι ρατσιστές κι όχι εγώ ότι δεν είναι.


Θα μ' ενδιεφερε να δω την εν λογω ερευνα, αν και δεν ειναι το ζητουμενο της συζητησης που διεκπεραιωνουμε. Υποστηριξα οτι πολλοι Ελληνες ειναι ρατσιστες, οχι οτι ειναι περισσοτερο/εξισου/λιγοτερο ρατσιστες, συγκριτικα με αλλους λαους.
Παρεθεσα, νομιζω, εναν ικανοποιητικο αριθμο στοιχειων, που αποδεικνυουν ρατσιστικες συμπεριφορες των Ελληνων. Απο τη στιγμη, λοιπον, που απεδειξα τη βασικη μου θεση, οτι, δηλαδη, πολλοι(οχι ολοι οι) Ελληνες ειναι ρατσιστες, σας ζητω να προβαλλετε αντιλογο και επιχειρηματα που αποδεικνυουν το αντιθετο. Ειδαλλως ουτε διαλογος θα υπαρξει, ουτε η σοβαρη συζητηση που ζητησατε θα εχει καποιο δια ταυτα.
(Το παραπανω, δημοσιευτηκε στο παρον θεμα, παρατιθεται και πηγη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ρατσιστής = αυτός που νομίζει ότι είναι ανώτερος από τους Έλληνες

Ρατσιστής = αυτός που νομίζει ότι όλοι είναι ανώτεροι από τους Έλληνες.

Ρατσιστής είναι ταμπέλα.
Η δε χρησιμότητα της είναι σε αυτόν που την κολά στον Ελληνα, όπως κάποτε ενώ χόρευαν την παραγγελιά τους, έπρεπε να κολλήσουν και την χαρτούρα τους στο μέτωπο του οργανοπαίχτη.

Ρατσιστής λέγεται το χαρτί που κολάνε σήμερα π.χ. στους Ελληνες οι μεγαλύτεροι ρατσιστές σε αυτόν τον κόσμο.



Η φολοξενία δεν σημαίνει οτι ενώ υποδέχεται τον ξένο ο Ελληνας και τον βοηθά με όποιο τρόπο μπορεί, θα πρέπει και να τον βάλει στο κρεβάτη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Χθες μπήκε στο μετρό ένα κοπάδι Ελλήνων ανθρωποειδών. Δεν είχαν και πολύ διαφορά από Αλβανούς. Τους 'Ελληνες τους πραγματικούς τους ξεχωρίζω οπτικά, είναι λες και μιλάει η αύρα τους, ευγενείς άνθρωποι, όμορφοι, απολλώνιοι, με καθαρό πρόσωπο, αισθητική, χάρη. Εγώ είμαι ρατσιστής και με την πλειοψηφία των Ελλήνων, ειδικά με τις μεγάλες γενιές. Οι πολύ νέοι μόνο αξίζουν, οι άλλοι οι περισσότεροι είναι γύφτοι, καράβλαχοι και άξεστοι τουρκαλβανοί.

'Ελληνας είναι άποψη, τρόπος ζωής κι αισθητικής, όχι DNA. Φιλοσοφία, Λογική, Δύναμη, Ομορφιά vs Θρησκείας, Παραλογισμού, Αδυναμίας, Ασχήμιας. 'Η το'χεις ή δεν το'χεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Χθες μπήκε στο μετρό ένα κοπάδι Ελλήνων ανθρωποειδών.


...Εσύ ήσουν ο μυγιάγγιχτος με το μπ3 πλέηερ;
Σε παρακαλώ να μιλάς καλύτερα για μένα και την παρέα μου :mad:




Υγ.
Ρατσιστής είναι ταμπέλα.

τώρα εσύ βάζεις ταμπέλα σε όσους βάζουν ταμπέλες. :confused:



Υγ2. Κατερίνα Γώγου.... Ας μην ξεχνάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Είναι ρατσιστικό να λες τους Έλληνες ρατσίστες. Δεν τον δέχομαι ως άνθρωπος πάνω απ' όλα και όχι ως Έλληνας. Όπως δεν πρόκειται ποτέ να πω ότι οι Γερμανοί είναι φασίστες ή ότι οι Άγγλοι είναι φλεγματικοί ή ότι οι Γάλλοι είναι επίσης ρατσιστές. Αυτά τα στερεότυπα ανήκουν σε άλλες εποχές.

Το 59% της έρευνας για την ανωτερότητα των Ελλήνων ακόμα και αν είναι αληθινό, είναι μικρό ποσοστό. Αν βγάλεις τους οπαδούς - τύπους που λένε ότι η ομάδα τους είναι ανώτερη και ας έχει φάει 10 γκολ :P - το ποσοστό πέφτει κατά πολύ. Η αμορφωσιά σε κάνει περισσότερο φοβικό στο Σοκ και Δέος που καλλιεργείται και άλλο τόσο φανατικό με ιδεώδη και αξίες που δεν σου ανήκουν. Μου θυμίζει τις επωδούς των χουντικών για το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα όταν αποδεδειγμένα δεν είχαν διαβάσει ούτε ένα σχετικό βιβλίο. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Όταν είσαι άνεργος, και ζητάς εργασία, όπως ένας γνωστός μου που τον ρώτησαν πριν μέρες "τι εθνικότητας είσαι;" για να του απαντήσουν μετά: "Λυπούμαστε πολύ, αλλά δεν παίρνουμε Έλληνες, μόνο αλλοδαπούς" τι πρέπει να αισθάνεσαι;
Μάλλον βέβαια, η κατάκριση θα πρέπει να είναι όχι στους αλλοδαπούς αλλά σε εμάς τους Έλληνες, και το θεωρώ αυτό κατάντια εκ μέρους του εν λόγω εργοδότη.
Ντροπή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
ρατσιστικά καλούπια τύπου: "Πακιστανός-βιαστής, Αλβανός-κλέφτης.)

Μάλλον δεν σου την έχει πέσει πακιστανός στην εργασία σου, επειδή πήρε θάρρος από τον ευγενικό και πραγματικά φιλόξενο, μη "ρατσιστικό" τρόπο, με τον οποίο τον αντιμετώπισες. Κάποιοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν από ευγένεια, την εκμεταλλεύονται. Είναι αδύνατον να τους αλλάξεις νοοτροπία. Ως νέοι όλοι νομίζουμε πως θα φτιάξουμε τον κόσμο, ότι η δική μας καλή συμπεριφορά θα επηρεάσει και τον άλλον- τον ξένο, στην προκειμένη περίπτωση- ώστε να μας φερθεί κι εκείνος σωστά. Αυτό είναι λάθος. Οι γονείς σου, άραγε, ως μεγαλύτεροι, ως άνθρωποι που έχουν βγει στον παραγωγικό στίβο περισσότερα χρόνια - και ως εκ τούτου έχουν μεγαλύτερη πείρα από τη ζωή εν γένει- τι πιστεύουν; Βέβαια, ενοχλήθηκα όταν άκουσα μεσα σε μέσο μαζικής μεταφοράς έναν Έλληνα να λέει σε ένα πακιστανό:
- τι κοιτας; για γκόμενα ψάχνεις; έτσι όπως είσαι θέλεις και γκόμενα.
Ο Έλληνας ενοχλήθηκε από το εξεταστικό και επίμονο βλέμμα που του έριξε ο πακιστανός. Ο τροπος που του απάντησε με στεναχώρησε. Αλλά, το βλέμμα του άλλου ήταν ενοχλητικό..Η συγκεκριμένη πληθυσμιακή ομάδα, προσωπικά είμαι πεπεισμένη, πως λόγω των συνθηκών κάτω από τις οποίες ζουν, είναι σαν ένα ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί. Αν τους φερθείς πολύ ευγενικά, - θέλοντας να είσαι φιλόξενος- νομίζεις πως θα το εκτιμήσουν; Αμφιβάλλω. Απόοσα έχω δει μάλλον θα το εκμεταλλευτούν. Η πλειοψηφία. Έχεις προσέξει πώς κοιτούν τις γυναίκες στον δρόμο; Εσένα αν σε κοιτάξει κάποιος σαν λιγούρης στο δρόμο, δε θα φοβηθείς, δε θα ενοχληθείς, έστω; Δυστυχώς, οι περισσότεροι από αυτούς αφήνουν τις γυναίκες τους πίσω, όπως μου έχουν εξιστορήσει, για να προσέχουν τους γονείς, τα πεθερικά τους δηλαδή! Ο καθένας ας πράξει όπως νομίζει για να προστατεύσει τον εαυτό του. Κάτι ακόμα. Έχω έναν γνωστό φαρμακοποιό που έχει φαρμακείο στο κέντρο της Αθήνας. Είναι φιλήσυχος και πολύ ευγενικός άνθρωπος, με επίπεδο. Μου έχει περιγράψει απίστευτες καταστάσεις, με ξένους, που πέφτουν στην αντίληψή του καθημερινά. Σκέφτεται να φύγει από εκεί γιατί δεν αντέχει.
Η αίσθηση του δικαίου καλό είναι να κατευθύνεται εκεί που πραγματικά πρέπει να αποδωθεί το δίκιο, όχι σε ιδανικές επαναστάσεις. Σε μερικά χρόνια, θα έχεις αλλάξει απόψεις, τότε θα τα ξαναπούμε. όπως καταλαβαίνεις, πήρα αφορμή από το ποστ σου και απάντησα, δεν πρόκειται για προσωπική απάντηση εναντίον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top