Ρατσιστικοί Αντιρατσιστές (;)

Θα επεμβαίνατε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1)

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ναι δεν αλλάζουν κάτι οι λεπτομέρειες που λες. Ήξερες ότι είναι ρατσιστική επίθεση από τη στιγμή που έκανε φασαρία χωρίς λόγο(σιγά την κοροιδία λες και είμαστε στο δημοτικό και θίχτηκε και έπρεπε να βάλει τον καθηγητή να τους κάνει παρατήρηση), και άρχισε από το πουθενά να μιλάει για χαρτιά και μαλακίες και να απειλεί με σωματική βία.

Αντε καλα. Ασχετα πραγματα.
"σιγά την κοροιδία λες και είμαστε στο δημοτικό και θίχτηκε και έπρεπε να βάλει τον καθηγητή να τους κάνει παρατήρηση"
Αυτό είναι ασχετο. Συμφωνω μαζί σου και εσύ μαζί μου αλλά θες πάρα πολύ να μου την πεις και δεν μπορείς να διακρίνεις ότι συμφωνουμε. Τελος παντων. Παμε για αλλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αντε καλα. Ασχετα πραγματα.
"σιγά την κοροιδία λες και είμαστε στο δημοτικό και θίχτηκε και έπρεπε να βάλει τον καθηγητή να τους κάνει παρατήρηση"
Αυτό είναι ασχετο. Συμφωνω μαζί σου και εσύ μαζί μου αλλά θες πάρα πολύ να μου την πεις και δεν μπορείς να διακρίνεις ότι συμφωνουμε. Τελος παντων. Παμε για αλλα :)
Δεν προσπαθώ να σου την πω. Έκανες αυτό το τόπικ από ότι καταλαβαίνω για να μας ρωτήσεις αν έπρεπε να επέμβεις ή αν δεν είχες επαρκή στοιχεία για να το κάνεις. Η άποψη μου είναι ότι είχες επαρκή στοιχεία για να επέμβεις και να τη βάλεις στη θέση της(και άρα δε στέκει και ο τιτλος ρατσιστικοί αντιρατσιστές). Αυτό σου είπα. Αμα συμφωνούμε σε αυτό όλα οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν λεω μονο αυτό. Λέω ακριβως αυτό που λες. Πως αν φαιρεσαι με τετοιο αναρμοστο τρόπο, χανεις το δικιο σου. Μάλλον δεν το κατάλαβες. Τέλος πάντων. Όπως είπα και πριν, το κείμενο είναι μεγαλο και όχι αριστοτεχνικα γραμμενο. :)



α)Είναι συχνο φαινομενο για πολεις όπως η Χαλκιδα, όταν μπαίνεις και δεν έχεις εισιτηριο λες "Δεν προλαβα να παρω. Να σταματησω στο επομενο περιπτερο να παρω;".

Εκεινοι οι κυριοι περιμεναν μαζι μου στην σταση για περιπου 20 λεπτα. Είχαν πολύ χρονο να αγορασουν. Αυτο είπα. :)

β)Δεν ξερωω γιατι τους πεταξαν εξω. Σου ειπα ότι συμφωνω με αυτο; Τι σχεση εχει; Διαφωνεις για να διαφωνεις; Καλως.

Όχι απλά προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το point σου από την αρχή. Εφόσον αναγνωρίζεις πως τίποτα από όσα έγιναν δεν έχει λογική καταλαβαίνεις πως αφενός η τύπισσα ήταν biased ρατσίστρια όπως και το ότι το αν θα αντιδρούσε κάποιος ή όχι δεν θα ήταν απλά θέμα αντιρατσιστικής συνείδησης.

Για μια στιγμη σκεφτηκα ότι οι μεταναστες θα αμυνθουν, εστω λεκτικα. Εγω αυτο θα εκανα παντως.

Το ότι δεν έκαναν ακόμη και κάτι που για έναν Έλληνα θα ήταν αυτονόητο θα έπρεπε να σε βάζει σε σκέψη για το τι συμπεριφορές αντιμετωπίζουν αυτοί οι άνθρωποι κάθε μέρα. Είναι ζήτημα επιβίωσης σε μια εν μέρει εχθρική κοινωνία. Ξέρουν πως δεν έχουν την ίδια αντιμετώπιση με έναν Έλληνα, επίσης ξέρουν πως δεν τους παίρνει να πουν το οτιδήποτε ακόμη κι αν έχουν δίκιο, γιατί δε θα το βρουν άρα κοιτάνε απλά να μη προκαλούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να σου την πω. Έκανες αυτό το τόπικ από ότι καταλαβαίνω για να μας ρωτήσεις αν έπρεπε να επέμβεις ή αν δεν είχες επαρκή στοιχεία για να το κάνεις. Η άποψη μου είναι ότι είχες επαρκή στοιχεία για να επέμβεις και να τη βάλεις στη θέση της(και άρα δε στέκει και ο τιτλος ρατσιστικοί αντιρατσιστές). Αυτό σου είπα. Αμα συμφωνούμε σε αυτό όλα οκ.

Η δημοσκοπηση ρωταει αν εσυ θα ειχες επεμβει. Επισης, στο τελος του κειμενου σε ρωτάω για τις σκεψεις σου. Δεν σε ρωταω αν επρεπε να επεμβω. Δεν σε ρωταω για το αν ειχα επαρκη στοιχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυτή μπορεί να θέλει να δείξει ότι είναι Ελληνίδα και ¨"καθαρή" ενώ οι αλλοδαποί ότι είναι "βρώμικοι" και γυρεύει τσαμπουκάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όχι απλά προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το point σου από την αρχή. Εφόσον αναγνωρίζεις πως τίποτα από όσα έγιναν δεν έχει λογική καταλαβαίνεις πως αφενός η τύπισσα ήταν biased ρατσίστρια όπως και το ότι το αν θα αντιδρούσε κάποιος ή όχι δεν θα ήταν απλά θέμα αντιρατσιστικής συνείδησης.

Συμφωνω.

Το ότι δεν έκαναν ακόμη και κάτι που για έναν Έλληνα θα ήταν αυτονόητο θα έπρεπε να σε βάζει σε σκέψη για το τι συμπεριφορές αντιμετωπίζουν αυτοί οι άνθρωποι κάθε μέρα. Είναι ζήτημα επιβίωσης σε μια εν μέρει εχθρική κοινωνία. Ξέρουν πως δεν έχουν την ίδια αντιμετώπιση με έναν Έλληνα, επίσης ξέρουν πως δεν τους παίρνει να πουν το οτιδήποτε ακόμη κι αν έχουν δίκιο, γιατί δε θα το βρουν άρα κοιτάνε απλά να μη προκαλούν.

Ναι ρε φιλε, συμφωνω. Να με βαλει σε σκεψεις; Μα προφανως. Δεν χρειαζεται να με βαλει σε σκεψεις μανο μου. Συ-μφω-νω.
Δεν εκανα αυτο το τοπικ για να με δασκαλεψεις τι επρεπε να κανω ούτε για να με κανεις αντιρατσιστη. Ειμαι ηδη αντιρατσιστης.
Το εκανα για να μου πεις τις σκεψεις σου και το τι θα εκανες εσυ. Γαμα το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυτή μπορεί να θέλει να δείξει ότι είναι Ελληνίδα και ¨"καθαρή" ενώ οι αλλοδαποί ότι είναι "βρώμικοι" και γυρεύει τσαμπουκάδες

Ωραια. Εσυ τι θα εκανες στη θεση μου; Αυτο ρωταει το τοπικ. Μα γιατι ολοι το χανουν αυτο το κομματι; :D
Τεσπα μαγκες. Αυριο παλι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι απλά σε τέτοια περίπτωση παρεμβαίνεις όσο πιο δυναμικά γίνεται αλλά καταγγέλεις άμεσα και το περιστατικό επικαλούμενος τον αντιρατσιστικό νόμο(πχ εδώ έχουμε απειλή σωματικής βίας-θα σου σπάσω τα δόντια κλπ). Αν οι μπάτσοι λόγω της γνωστής νοοτροπίας τους δε σου δόσουν σημασία εκείνη τη στιγμή, κάνεις τακτική υποχώρηση και δημοσιοποιείς το περιστατικό αργότερα.
Αν είχες επιτεθεί εξαρχής στην ρατσίστρια απειλώντας την ότι θα καταγγείλεις το περιστατικό πιστεύω μάλιστα ότι θα είχε κωλώσει να ρουφιανέψει τους μετανάστες.

Πολύ χαλαρό σε βρίσκω. Εγώ θα είχα πάρει τηλέφωνο το crew μου από την ΚΝΕ για να την πάμε σπίτι την τύπισσα υπό την συνοδεία αντιρατσιστικών συνθημάτων και φυσικά μετά μια playback συναυλία στο λιμάνι.

Το ότι δεν έκαναν ακόμη και κάτι που για έναν Έλληνα θα ήταν αυτονόητο θα έπρεπε να σε βάζει σε σκέψη για το τι συμπεριφορές αντιμετωπίζουν αυτοί οι άνθρωποι κάθε μέρα. Είναι ζήτημα επιβίωσης σε μια εν μέρει εχθρική κοινωνία. Ξέρουν πως δεν έχουν την ίδια αντιμετώπιση με έναν Έλληνα, επίσης ξέρουν πως δεν τους παίρνει να πουν το οτιδήποτε ακόμη κι αν έχουν δίκιο, γιατί δε θα το βρουν άρα κοιτάνε απλά να μη προκαλούν.

Η περίπτωση οι Πακιστανοί να κάναν την πάπια γιατί απλά ήταν παράνομα εδώ δεν παίζει? Γιατί εμένα μου έχει τύχει αντίστοιχο περιστατικό με ρατσιστή οδηγό που ήθελε να πετάξει την βαλίτσα ενός Ινδού έξω και μια χαρά τον έβαλε στη θέση του. Είχε πράσινη κάρτα βέβαια ο συγκεκριμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι ρε φιλε, συμφωνω. Να με βαλει σε σκεψεις; Μα προφανως. Δεν χρειαζεται να με βαλει σε σκεψεις μανο μου. Συ-μφω-νω.
Δεν εκανα αυτο το τοπικ για να με δασκαλεψεις τι επρεπε να κανω ούτε για να με κανεις αντιρατσιστη. Ειμαι ηδη αντιρατσιστης.
Το εκανα για να μου πεις τις σκεψεις σου και το τι θα εκανες εσυ. Γαμα το.

Λάθος τίτλος τότε,.

Το τι θα έκανα εγώ είναι κάτι που μάλλον δεν μπορώ να ξέρω. Ξέρω πως καλό θα ήταν να της έλεγε κάποιςο 2 κουβέντες και ίσως έκανα κάτι σε αυτά τα πλαίσια αλλά προσωπικά δεν είμαι τύπος που θα κάτσω να τσακωθώ δημόσια οπότε δεν μπορώ να πω ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
View attachment 61602
Ωραια. Εσυ τι θα εκανες στη θεση μου; Αυτο ρωταει το τοπικ. Μα γιατι ολοι το χανουν αυτο το κομματι; :D
Τεσπα μαγκες. Αυριο παλι :clapup:

στη θέση το πιθανότερο είναι να μην αντιδρούσα και εγώ γιατί σε 1 περιστατικό στο μετρό τις προάλλες.
Πήγαινα απο Κεραμεικό-πανεπιστήμιο .
(πρώτα περιμένουμε οι άλλοι να βγουν και μετά να μπουν)
στο μοναστηράκι που έκανε στάση 1 ήθελε να βγει και αυτός επειδή μπήκαν μέσα 1 σωρό άτομα δέχτηκε λεκτική επίθεση ξέρω εγώ γιατί είπε να κάνει το αυτονόητο να βγει πρώτος αλλά οχι καμια 10αρια άτομα ήθελαν να μπουν
Δεν αντέδρασα
ΥΓ ήταν αλλοδαπός αυτός που δέχτηκε την επίθεση (δεν ξέρω αν είχε χαρτιά ή τα σχετικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η περίπτωση οι Πακιστανοί να κάναν την πάπια γιατί απλά ήταν παράνομα εδώ δεν παίζει? Γιατί εμένα μου έχει τύχει αντίστοιχο περιστατικό με ρατσιστή οδηγό που ήθελε να πετάξει την βαλίτσα ενός Ινδού έξω και μια χαρά τον έβαλε στη θέση του. Είχε πράσινη κάρτα βέβαια ο συγκεκριμένος.

Αν δεν έχεις χαρτιά φυσικά είναι ακόμη χειρότερο. Αλλά και νόμιμος να είσαι δεν σου εξασφαλίζει ποτέ κανείς πως θα έχεις σωστή αντιμετώπιση. Το βλέπεις πιο πάνω, τον πετάξανε έξω επειδη βρέθηκε κάποιος να πει κάτι σε στυλ "ο τύπος με κοίταξε περίεργα" ξέρω γω τι άλλο περιμένεις να διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Λάθος τίτλος τότε,.

Το τι θα έκανα εγώ είναι κάτι που μάλλον δεν μπορώ να ξέρω. Ξέρω πως καλό θα ήταν να της έλεγε κάποιςο 2 κουβέντες και ίσως έκανα κάτι σε αυτά τα πλαίσια αλλά προσωπικά δεν είμαι τύπος που θα κάτσω να τσακωθώ δημόσια οπότε δεν μπορώ να πω ακριβώς.

Χμμ okay τοτε :)

Τον τιτλο στον εξηγησα. Ρατσιστικος αντιρατσιστης είναι το άτομο που υπερασπίζεται τους αλλοδαπους μόνο και μόνο με βάση την καταγωγη τους. Αυτό είπα. Ο τίτλος δεν είναι λάθος αν και μπορείς ελεύθερα να διαφωνεις με αυτόν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
View attachment 61602

στη θέση το πιθανότερο είναι να μην αντιδρούσα και εγώ γιατί σε 1 περιστατικό στο μετρό τις προάλλες.
Πήγαινα απο Κεραμεικό-πανεπιστήμιο .
(πρώτα περιμένουμε οι άλλοι να βγουν και μετά να μπουν)
στο μοναστηράκι που έκανε στάση 1 ήθελε να βγει και αυτός επειδή μπήκαν μέσα 1 σωρό άτομα δέχτηκε λεκτική επίθεση ξέρω εγώ γιατί είπε να κάνει το αυτονόητο να βγει πρώτος αλλά οχι καμια 10αρια άτομα ήθελαν να μπουν
Δεν αντέδρασα

Ναι, εχει μια συσχετιση. Αν και στην δικη μου περιπτωση μπλεκεται και το φυλετικο κομματικα και αλλάζουν οι προθεσεις της αγριοφωναζουσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρέπει να κάνεις περισσότερη παρέα με αριστερούς τότε θα επεμβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Πφφ απο που να αρχισω και που να τελειωσω....
Ο διάδρομος για την γαλαρία δεν ήταν εντελώς άδειος αλλά υπήρχε μια όρθια κυρία στη μέση. Ο ένας αλλοδαπός προχώρησε και παραμέρισε (με χαλαρό τρόπο. τίποτα παράξενο δεν είδα) την κυρία και πήγε προς την γαλαρία.
Πήγαν να καθήσουν στη θέση τους και κορόιδεψαν μια κυρία πίσω από την πλάτη της! Της έβγαλαν τη γλώσσα!
Επειδη εδω καπου με χανεις τελικα την προσπερασαν τη κυρια με ηρεμο τροπο η τη κοροιδεψαν βγαζωντας τη γλωσσα?

Μια άλλη τύπισσα που καθόταν εκεί δίπλα φώναξε στον αλλοδαπό "Τι κάνεις; Ποιος νομίζεις ότι είσαι;".
Οι αλλοδαποί δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία και κάθησαν στη γαλαρία.
Εκείνη σηκώθηκε και πηγε προς τους αλλοδαπούς.
"Πας καλά; Ποιος νομίζεις ότι είσαι; Αν το ξανακάνεις αυτό θα σου δώσω ένα χαστούκι και θα σου φύγουν τα δόντια".
Μετά από μια μικρη παύση είπε "Έχεις χαρτιά ή ούτε από αυτό;"
Ο αλλοδαπός απάντησε "Συγγνώμη, ενταξει".
Αυτή είπε "Τώρα συγγνώμη; Γιατί το έκανες; Φταίω εγώ να σου δώσω μία;"
Οταν θες να πεις κατι πρεπει να μαθεις να το λες με ωραιο τροπο..Θες να το βαλεις στη θεση του καντο μεν αλλα με σεβασμο τι σημαινει το να σου δωσω ενα χαστουκι να σου φυγουν τα δοντια αν ειναι δυνατον...Αν ηταν ελληνας σιγουρα δε θα του μιλουσε ετσι...Προφανως και ηταν ρατσιστρια για να μιλησει ετσι εκει που την περνει δηλαδη σε αλλοδαπους σε ελληνα σιγα μη τολμουσε


Αλλά δεν μίλησα.

Κακως τι αλλο περιμενες να γινει για να επεμβεις να του δωσω οντως το χαστουκι?Αν φτασουμε κ στη βια καπου εχει χαθει το πραγμα...


Στην επόμενη στάση ο οδηγός φωνάζει στους αλλοδαπούς "Πήγαινε να πάρεις εισιτήρια!Και γρήγορα!".
Ο αλλοδαπός σηκώθηκε, βγήκε από το λεωφόρείο και πήγε να αγοράσει αυτό που του ζήτησαν.
Όλο το λεωφορείο μουρμούριζε "Κοίτα τον πως περπατάει. Με το πάσο του! Αντε, έχουμε και δουλειές!"
Ξαναπέρασε από δίπλα μου κρατώντας αποκόμματα εισιτηρίων και ένα πενηνταρικο.
Τότε ήταν που σκέφτηκα "Μα καλά, αφού έχει λεφτα και αφού είχε χρόνο να αγοράσει εισιτήρια, γιατί επιβιβάστηκε χωρίς εισιτήρια;"
Το οτι δεν πηρε εισητηρια δε θα το κρινω...Δεν εχει καμια σχεση που ηταν αλλοδαπος και που ειχε λεφτα...Την προηγουμενη βδομαδα επεστρεφα εκει που σπουδαζω 3 παιδια ελληνες 2 αγορια και 1 κοριτσι ηταν μεσα περνωντας για ελεγχο η κοπελα δεν ειχε κοψει λεγωντας του οτι εχει κοψει εισητηριο αλλα το εχασε,υποστηριζοντας την και τα αλλα 2 αγορια με κεινα κ με τ'αλλα του ειπε οτι δεν εκοψε γιατι ειχε μονο 20 ευρω τα οποια τα κραταγε για το φαγητο της στο τελος εκοψε εμεινε κ χωρις λεφτα και ισως και χωρις φαγητο...

Η γυναίκα που είχε κάνει τη φασαρία σηκώθηκε και είπε στον οδηγό να περιμένει. Βγήκε από το λεωφορείο και μίλησε στους αστυφύλακες.
"Μπορείτε να κάνετε κάτι για αυτούς; Πήγαν να καθήσουν στη θέση τους και κορόιδεψαν μια κυρία πίσω από την πλάτη της! Της έβγαλαν τη γλώσσα! Και ας μην έφτανε αυτό, δεν είχαν ούτε εισιτήρια! Ούτε καν τα χαρτιά τους έχουν!"
Η κυρία, την οποία ο αλλοδαπός είχε κοροιδέψει, βγήκε και είπε "Σας παρακαλώ,πείτε τους να μην κοροιδεύουν τον κόσμο χωρίς κανενα λόγο."
Με ποιο δικαιωμα εγινε αυτο και δεν ειπε κανεις κατι?Πας και καρφωνεις κατι στο μπατσο να κανει τι ξερω γω?να τους κανει ντα επειδη εβγαλαν γλωσσα τι φαση ουτε δημοτικο...Βεβαια θα μου πεις που θα πει κ η χρυσαυγητισσα τα παραπονα της στο μπατσο φυσικα...καλα λενε μπατσοι και ναζι το ιδιο μαγαζι...

Οι δύο αλλοδαποί κατέβηκαν από το λεωφορείο και ο τρίτος έμεινε πάνω. Μετά από λίγο κατέβηκε και αυτός ύστερα από απαίτηση των αστυφυλάκων.
Το λεωφορείο έκλεισε τις πόρτες του και έφυγε.
εφοσον εκοψαν στο τελος εισητηριο για πιο λογο απαιτησαν να κατεβουν με ποια προφαση εγινε αυτη η απαιτηση με το οτι εβγαλαν γλωσσα αν ειναι δυνατον...κατσε να δεις πως το λενε αυτο :hmm: α ναι χουντα




Και εγώ το ίδιο θα έκανα αν δε είχε σταματήσει να φωνάζει! Αλλά είχε άδικο; Όχι. Δίκιο είχε. Καλά έκανε και φώναξε.
καλα αυτη τη προταση δε τη σχολιαζω καν

Θα πρέπει να πάψουμε να κρινουμε τους αλλοδαπούς μόνο και μόνο για να μην μας πουν ρατσιστές; Όχι. Πρέπει να επεμβαίνουμε όταν βλέπουμε ανθρώπους (είτε αλλοδαπούς είτε όχι) να μην πληρώνουν εισιτήριο και να κακομεταχειρίζοντε κόσμο.
Επισης πρεπει να επεμβαινεις οταν βλεπεις εναν ανθρωπο να μιλαει σε εναν αλλο λες και ειναι σκουπιδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ναι ρε μην τους τσουβαλιαζετε ολους μαζι.Θρεφει το φασισμο αυτη η πρακτικη
Οπως εμεις φευγουμε με ονειρα σε μια ξενη χωρα να σπουδασουμε να μορφωθουμε να δουλεψουμε να επενδυσουμε ετσι και αυτοι ερχονται,πολλοι απο τους πακιστανους πανε στα πανεπιστημια να μαθουν ελληνικα δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.Οποιοσδηποτε θρεφει το κτηνος θα τα λουζεται επι τοπου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Θα απαντήσω με βάση το λόγω ύπαρξης του τόπικ





Επειδη εδω καπου με χανεις τελικα την προσπερασαν τη κυρια με ηρεμο τροπο η τη κοροιδεψαν βγαζωντας τη γλωσσα?

Την προσπέρασαν κοροιδεύοντας την συμφωνα με τα λόγια ΄δυο ανθρωπων μέσα στο λεωφορείο.
Απλώς, το οτι την προσπέρασαν με ήρεμο τρόπο το γράφω πάνω-πάνω, όταν ΔΕΝ ξερω ότι την έχουν κοροιδεψει.
Το ότι την κορόιδεψαν το γράφω πιο κάτω καθώς τότε και εγώ μαθαίνω τι έγινε. Εσύ τα ένωσες αυτά και κατέληξες να μην βγάζεις νόημα.


Οταν θες να πεις κατι πρεπει να μαθεις να το λες με ωραιο τροπο..Θες να το βαλεις στη θεση του καντο μεν αλλα με σεβασμο τι σημαινει το να σου δωσω ενα χαστουκι να σου φυγουν τα δοντια αν ειναι δυνατον...

Συμφωνώ απολύτως και μαλιστα το γράφω σε ένα από τα σχόλια μου πιο πανω. Πέρα από αυτό, είναι άσχετο. Σου ζητώ να μου πεις αν θα ειχες επεμβει.

Αν ηταν ελληνας σιγουρα δε θα του μιλουσε ετσι...Προφανως και ηταν ρατσιστρια για να μιλησει ετσι εκει που την περνει δηλαδη σε αλλοδαπους σε ελληνα σιγα μη τολμουσε

Συμφωνώ απολύτως και μαλιστα το γράφω σε ένα από τα σχόλια μου πιο πανω. Πέρα από αυτό, είναι άσχετο. Σου ζητώ να μου πεις αν θα ειχες επεμβει.



Κακως τι αλλο περιμενες να γινει για να επεμβεις να του δωσω οντως το χαστουκι?Αν φτασουμε κ στη βια καπου εχει χαθει το πραγμα...

Πρέπει να καταλάβεις την διαφορά του "Διαβάζω κάτι στο esteki και το σχολιαζω" και του "Ζω κάτι στην πραγματικότητα".
Οι συνθήκες είναι διαφορετικές. Εσένα αυτό μπορεί να σου συμβαίνει καθε μέρα. Εμένα όχι.
Εκτός αυτού, και πάλι άσχετο.


Το οτι δεν πηρε εισητηρια δε θα το κρινω...

Και πολύ καλά θα κάνεις καθώς δεν σου ζητάω να το κρίνεις φίλε/φίλη μου :)
Βασικά, δεν σας ζητάω να κρίνετε τίποτα και κανέναν αλλά φαίνεται πως κανείς δεν το παρατήρησε αυτό.

Την προηγουμενη βδομαδα επεστρεφα εκει που σπουδαζω 3 παιδια ελληνες 2 αγορια και 1 κοριτσι ηταν μεσα περνωντας για ελεγχο η κοπελα δεν ειχε κοψει λεγωντας του οτι εχει κοψει εισητηριο αλλα το εχασε,υποστηριζοντας την και τα αλλα 2 αγορια με κεινα κ με τ'αλλα του ειπε οτι δεν εκοψε γιατι ειχε μονο 20 ευρω τα οποια τα κραταγε για το φαγητο της στο τελος εκοψε εμεινε κ χωρις λεφτα και ισως και χωρις φαγητο...

Με δυσκολεία κατάλαβα τι θες να πεις :/ Τελικά όμως, κατάλαβα. Δεν εχω κάτι να πω. Συμφωνω, αν και οι περίσταση ήταν λίγο διαφορετική. :)


Με ποιο δικαιωμα εγινε αυτο και δεν ειπε κανεις κατι?Πας και καρφωνεις κατι στο μπατσο να κανει τι ξερω γω?να τους κανει ντα επειδη εβγαλαν γλωσσα τι φαση ουτε δημοτικο...Βεβαια θα μου πεις που θα πει κ η χρυσαυγητισσα τα παραπονα της στο μπατσο φυσικα...καλα λενε μπατσοι και ναζι το ιδιο μαγαζι...

Αν προσπαθουσες να με πείσεις να σου δώσω το βραβείο άσχετης απάντησης, το κατάφερες.
Δεν προσπαθώ να σε προσβάλλω, καθως σχεδόν όλοι εδω μέσα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, απάντησαν κάτι άσχετο με αυτό που τους ζητά το τόπικ.
Αλλά ναι, και πάλι άσχετη απάντηση, με την οποία όμως, συμφωνω. Αλλά ασχετη. :)

εφοσον εκοψαν στο τελος εισητηριο για πιο λογο απαιτησαν να κατεβουν με ποια προφαση εγινε αυτη η απαιτηση με το οτι εβγαλαν γλωσσα αν ειναι δυνατον...κατσε να δεις πως το λενε αυτο :hmm: α ναι χουντα

Χμμ λογικά τους κατέβασαν για να λυθεί η παρεξήγηση χωρίς να πρέπει να φάμε την καθυστερηση στη μαπα οι υπολοιποι.
Μην ξεχνάς πως και αγριοφωναζουσα κατεβηκε απο το λεωφορειο :) Επίσης, δεν τους κατέβασαν επειδή "εβγαλαν τη γλωσσα".
Οι αστυφύλακες είδαν ότι υπήρχε ένταση, το λεωφορείο έπρεπε να φύγει, τους κατέβασαν. Κάτι τέτοιο. Δεν θα πω κάτι άλλο καθως, once again, άσχετο με το θεμα.



καλα αυτη τη προταση δε τη σχολιαζω καν

Μα δεν στο ζητάω. Καλά κάνεις :)

Επισης πρεπει να επεμβαινεις οταν βλεπεις εναν ανθρωπο να μιλαει σε εναν αλλο λες και ειναι σκουπιδι

Αυτό στο απαντάω πιο πάνω.
.
.
.
.
.
.
.
Εν ολίγοις
Σε αυτή την μεγάλη σου απάντηση, η οποια πήρε και πολλά upvotes απο οτι βλέπω, κατάφερες να μην πεις τίποτα για αυτό που πραγματικα σου ζητάω να πεις.
Αναφέρθηκες σε πράγματα στα οποία συμφωνώ αλλά είναι άσχετα. Αναφέρθηκες μέχρι και στη Χούντα ( :/: ).
Το λέω πιο πάνω αλλά θα το ξαναπω. Το κείμενο είναι μεγάλο και όχι αριστοτεχνικά γραμμένο. Αν δεν το έχεις κατανοήσει, μην σχολιάζεις ασχετοσυνες. Συμφωνουμε και δεν το καταλαβανεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Την προσπέρασαν κοροιδεύοντας την συμφωνα με τα λόγια ΄δυο ανθρωπων μέσα στο λεωφορείο.
Απλώς, το οτι την προσπέρασαν με ήρεμο τρόπο το γράφω πάνω-πάνω, όταν ΔΕΝ ξερω ότι την έχουν κοροιδεψει.
Το ότι την κορόιδεψαν το γράφω πιο κάτω καθώς τότε και εγώ μαθαίνω τι έγινε. Εσύ τα ένωσες αυτά και κατέληξες να μην βγάζεις νόημα.
oκ τωρα το πιασα οτι η 1η περιπτωση ηταν το τι νομιζες και η 2η τι εγινε πραγματικα...

Πέρα από αυτό, είναι άσχετο. Σου ζητώ να μου πεις αν θα ειχες επεμβει.

ρε φιλε καθολου ασχετο...με το σχολιασμο που κανω σου δινω ευθεως να καταλαβεις οτι ειμαι κατα της αντιδρασης της γυναικας επομενως αν εβλεπα κατι αναλογα θα ειχα επεμβει προφανως....δηλαδη εσυ τι περιμενες?οτι θα ειχες ποστ απο ολους με τις φρασεις <ναι θα ειχα επεμβει>,<οχι δε θα ειχα επεμβει>αυτο περιμενες?προφανως θα σχολιασουμε το αρχικο σου ποστ που μεσα απο το σχολιασμο καταλαβαινεις και τη σταση που αντιπροσωπευει ο καθενας πανω στο θεμα

Αν προσπαθουσες να με πείσεις να σου δώσω το βραβείο άσχετης απάντησης, το κατάφερες.
Δεν προσπαθώ να σε προσβάλλω, καθως σχεδόν όλοι εδω μέσα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, απάντησαν κάτι άσχετο με αυτό που τους ζητά το τόπικ.
Αλλά ναι, και πάλι άσχετη απάντηση, με την οποία όμως, συμφωνω. Αλλά ασχετη. :)
καθολου ασχετο...και καμια απαντηση δεν ηταν ασχετη σου ξαναλεω δε θα μπορουσε να ειχε γεμιει ενα θρεντ με ποστ του τυπου ναι θα ειχα επεμβει οχι δε θα ειχα επεμβει προφανως και θα σχολιαστει το εν λογω περιστατικο

Μα δεν στο ζητάω. Καλά κάνεις :)
ηταν τοσο μεγαλη η αντιφαση που και να μη θες να σχολιασεις σου βγαζει το ματι...στο αρχικο ποστ σου λες ~αν συνεχιζε να φωναζει θα ειχα επεμβει~ και λιγο παρακατω ~καλα εκανε και φωναξε~ φασκεις και αντιφασκεις...


κατάφερες να μην πεις τίποτα για αυτό που πραγματικα σου ζητάω να πεις.
Αναφέρθηκες σε πράγματα στα οποία συμφωνώ αλλά είναι άσχετα. Αν δεν το έχεις κατανοήσει, μην σχολιάζεις ασχετοσυνες.
αν πιστευεις οτι δεν ειπα τιποτα τοτε μαλλον εχεις προβλημα νοημοσυνης ΚΑΙ σου ξαναλεω μεσα απο το σχολιασμο του ποστ σου περνω ευθεως θεση στο οτι θα ειχε επεμβει ειναι ευκολο να το καταλαβεις και να το συμπερανεις απο αυτα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ επομενως μονο ασχετη δεν ημουν...

Συμφωνουμε και δεν το καταλαβανεις :)
δε νομιζω οτι συμφωνουμε καπου...εσυ υποστηριξες στο ποστ οτι καλα εκανε και φωναξε και γω υποστηριζω το εντελως αντιθετο

ελα τα φιλια μου και πολυ ασχοληθηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Το κείμενο είναι μεγάλο και όχι αριστοτεχνικά γραμμένο
Aδερφέ, είναι όπως όταν να χάνεις το δίκιο σου επειδή το διεκδίκησες με λάθος τρόπο :upside:
Εμείς οι υπόλοιποι όμως καταλάβαμε απόλυτα τι παίχτηκε και που θες να καταλήξεις :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top