Ρομά και η θέση τους στην ελληνική κοινωνία

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,806 μηνύματα.

Βασικα απο οτι ειδα ειναι σε καποια δημοτικα,οχι γυμνασια..ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΡΟΜΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙς ΕΥΑΙΣΘΗΤΕς ΚΟΙΝΩΝΙΚΕς ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΡΟΜΑ ΔΕΝ ΠΑΤΑΝΕ,ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣΔ.
ΡΟΜΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ.
Κατα τα αλκα ακομα γελαω για τους ρομα του ασπροπυργοθυ που ειναι οι πιο σκληροπυρινικοι.
Και ξαναλεω...σταματα να παπαγαλιζεις πραγματα που ειτε σοιυ εχουν πει ειτε τα βκλεπεις στο διαδικτυο και δενε χεις προσωπικη εμπειρια.
Διοτι ειναι απολυτος λαθος ολα οσα λες.
Ναι, για τους Ρομα του Ασπροπύργου μου το εχουν πει και απλώς,οπότε οκ κάνω λάθος. Ομως για τα τμήματα ΖΕΠ που πατάνε Ρομα και υπάρχουν ορισμένα που πατάνε μόνο Ρομα ισχύει 100% . Μπορεί να μη γίνεται σε όλη την Ελλαδα, αλλά εδώ ναι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,943 μηνύματα.
Ναι, για τους Ρομα του Ασπροπύργου μου το εχουν πει και απλώς,οπότε οκ κάνω λάθος. Ομως για τα τμήματα ΖΕΠ που πατάνε Ρομα και υπάρχουν ορισμένα που πατάνε μόνο Ρομα ισχύει 100% . Μπορεί να μη γίνεται σε όλη την Ελλαδα, αλλά εδώ ναι.
Τι σχεση εχεις για λεγε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υ. Γ Και γω έχω πολύ άμεση σχέση με τα σχολεία.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,806 μηνύματα.
Τι σχεση εχεις για λεγε;
Πολύ στενό οικογενειακό μου πρόσωπο είναι εκπαιδευτικός σε δημοτικό και έχω αρκετούς φίλους εκπαιδευτικούς.

Αυτό για τους Ρομα του Ασπροπύργου μου το ειχαν πει κάτι γνωστοί μου Αθηναίοι, οπότε ναι μπορεί να κάνω και λάθος.

Δεν έρχομαι με ειρωνείες ούτε με διάθεση να τσακωθώ. Απλα αυτό που είπα για τα τμήματα ΖΕΠ ισχύει, τουλάχιστον στον νομό μου. (Τον νόμο μου δε θα τον αναφέρω, αν με ρωτήσετε)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,943 μηνύματα.
Πολύ στενό οικογενειακό μου πρόσωπο είναι εκπαιδευτικός σε δημοτικό και έχω αρκετούς φίλους εκπαιδευτικούς.

Αυτό για τους Ρομα του Ασπροπύργου μου το ειχαν πει κάτι γνωστοί μου Αθηναίοι, οπότε ναι μπορεί να κάνω και λάθος.

Δεν έρχομαι με ειρωνείες ούτε με διάθεση να τσακωθώ. Απλα αυτό που είπα για τα τμήματα ΖΕΠ ισχύει, τουλάχιστον στον νομό μου. (Τον νόμο μου δε θα τον αναφέρω, αν με ρωτήσετε)

Δεν πατανε ρομα στα σχολεια,αν πατησουν ειναι ΜΟΝΟ με εισαγγελικη παρεμβαση και μετα τα παρατανε,εκτος σαπο ελαχιστες περιπτωσεις που εκει βγαζω το καπελο.

Οπουτε μορφωση μπορουν να εχουν αλλα ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΛΕΜΕ.Αυτο λεμε.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,806 μηνύματα.
Δεν πατανε ρομα στα σχολεια,αν πατησουν ειναι ΜΟΝΟ με εισαγγελικη παρεμβαση και μετα τα παρατανε,εκτος σαπο ελαχιστες περιπτωσεις που εκει βγαζω το καπελο.

Οπουτε μορφωση μπορουν να εχουν αλλα ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΛΕΜΕ.Αυτο λεμε.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
Χαίρομαι και δέχομαι τη δήλωση σου ότι στην Κόρινθο δεν υπάρχουν τμήματα ΖΕΠ. Απλα εδω υπάρχουν και μάλιστα σε μερικά πάνε μόνο Ρομα, γι'αυτό που λέω είμαι 100% σίγουρη.

Υ. Γ Αυτά. Δεν έχω σκοπό να προβώ σε λογομαχία. Αυτό που είπα για τα ΖΕΠ ισχύουν 100% . Τώρα για τους Ρομα του Ασπροπύργου οκ μπορεί να είναι και λάθος όπως προείπα. Ωστόσο δεν έλεγα οτι είναι όλοι παναγιτσες, απλα ότι υπάρχουν γονείς που ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους, τουλάχιστον έτσι μου έχουν μεταφέρει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,447 μηνύματα.
Χαίρομαι και δέχομαι τη δήλωση σου ότι στην Κόρινθο δεν υπάρχουν τμήματα ΖΕΠ. Απλα εδω υπάρχουν και μάλιστα σε μερικά πάνε μόνο Ρομα, γι'αυτό που λέω είμαι 100% σίγουρη.
Πόσους έχετε εκεί κ πόσους έχουμε εδώ .
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,943 μηνύματα.
Χαίρομαι και δέχομαι τη δήλωση σου ότι στην Κόρινθο δεν υπάρχουν τμήματα ΖΕΠ. Απλα εδω υπάρχουν και μάλιστα σε μερικά πάνε μόνο Ρομα, γι'αυτό που λέω είμαι 100% σίγουρη.

Υ. Γ Αυτά. Δεν έχω σκοπό να προβώ σε λογομαχία. Αυτό που είπα για τα ΖΕΠ ισχύουν 100% . Τώρα για τους Ρομα του Ασπροπύργου οκ μπορεί να είναι και λάθος όπως προείπα. Ωστόσο δεν έλεγα οτι είναι όλοι παναγιτσες, απλα ότι υπάρχουν γονείς που ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους, τουλάχιστον έτσι μου έχουν μεταφέρει.
B ρε παιδακι μου....ακομα και αν υπαρχουν τμηματα,τι σημαινει αυτο; Αν πηγαινουν εκει ρομα...παει να πει οτι ακομα και με μορφωση παραμενουν κλεφτες..αν δεν πηγαινουν..ερχεσαι στα λογια μου ,οτι δεν πατανε σχολειο οποτε μορφωση γιοκ..ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΗΣΗ ΛΕΜΕ.
Οποτε..τι ακριβως λες;

ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.
Ειτε το ενα ειτε το αλλο το αποτελεσμα υπαρχει και κανενας δεν τους φταιει ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,516 μηνύματα.
Πάντως παιδιά ακόμα και σήμερα εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά από αυτά τα άτομα. Συνεχίζουν να κάνουν παραβάσεις σε βαθμό που δεν πάει άλλο, είναι να τους φοβάσαι.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,806 μηνύματα.
B ρε παιδακι μου....ακομα και αν υπαρχουν τμηματα,τι σημαινει αυτο; Αν πηγαινουν εκει ρομα...παει να πει οτι ακομα και μεμ μορφωση παραμενουν κλεφτες..αν δεν πηγαινιυν..ερχεσαι στα λογια μου ,οτι δεν πατανε σχολειο οποτεμορφωση γιοκ..ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΗΣΗ ΛΕΜΕ.
Οποτε..τι ακριβως λες;
Λεω πως αν και υπάρχουν κάποια τέτοια τμήματα η δουλειά που γινεται είναι του κ.
Αν διάβασες τα παραπάνω μηνύματα μου ουδέποτε είπα ότι δεν παρουσιάζουν παραβατική συμπεριφορά, ίσα ισα που είπα ότι στην πλειονότητα τους είναι παραβατικοι.
Νομίζω πως εως εδώ συμφωνούμε.

Απλα θεωρώ οτι σε μερικά χρόνια τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Οντως υπάρχουν Ρομα που νοιάζονται για τη μόρφωση των παιδιών τους, λίγοι αλλά υπάρχουν. Χρόνο και καλύτερη μεριμνά του κράτους χρειάζεται.

Και όπως ανέφερα και παραπάνω είμαι και υπερ της επιβολής αυστηρότερων κυρώσεων στους όποιους παραβάτες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,943 μηνύματα.
Πάντως παιδιά ακόμα και σήμερα εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά από αυτά τα άτομα. Συνεχίζουν να κάνουν παραβάσεις σε βαθμό που δεν πάει άλλο, είναι να τους φοβάσαι.
Μα ακριβως αυτο εξηγω.ΔΙΟΤΙΜ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝΣ ΧΟΛΕΙΟ..ενω τους τραβαμε.ακομα και εισαγγελεις φερνουμε για να ερθουν λεμε/.Η μορφωση δεν θα ερθει με επιφοιτηση,αλλα με το να πανε σχολειο.
ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΧΟΙΛΕΙΟ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.ΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΟΚΞ.ΚΛΕΦΤΕΣ ΝΑΙ.Και ολα τα συναφη,

Απλα,ξεκαθαρα πραγματακια.Τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε...
ΥΓ Βλεπεις προσφυγακια και αλλους μεταναστες νομιμους απο ανατολικες χωρες που ερχονατι στα σχολεια,μαθαινουν σε χρονο ντε τε την γλωσσα και διαπρεπεουν.Και αυτοι...ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΙΠΟΤΑ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,943 μηνύματα.
ΥΓ Βλεπεις προσφυγακια και αλλους μεταναστες νομιμους απο ανατολικες χωρες που ερχονατι στα σχολεια,μαθαινουν σε χρονο ντε τε την γλωσσα και διαπρεπεουν.Και αυτοι...οι γυφτοι...ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΤΟΥς ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΛΕΜΕ.Οι ελαχιστοι κανουν την διαφορα,αλλα ειναι οι ελαχιστοι.

Αν δεν αλλαξει το κρατος την συμπεριφορα τους προς αυτους παντα ετσι θα ειναι.,
 

ark178

Διάσημο μέλος

Ο ark178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,139 μηνύματα.
Μα ακριβως αυτο εξηγω.ΔΙΟΤΙΜ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝΣ ΧΟΛΕΙΟ..ενω τους τραβαμε.ακομα και εισαγγελεις φερνουμε για να ερθουν λεμε/.Η μορφωση δεν θα ερθει με επιφοιτηση,αλλα με το να πανε σχολειο.
ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΧΟΙΛΕΙΟ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.ΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΟΚΞ.ΚΛΕΦΤΕΣ ΝΑΙ.Και ολα τα συναφη,

Απλα,ξεκαθαρα πραγματακια.Τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε...
ΥΓ Βλεπεις προσφυγακια και αλλους μεταναστες νομιμους απο ανατολικες χωρες που ερχονατι στα σχολεια,μαθαινουν σε χρονο ντε τε την γλωσσα και διαπρεπεουν.Και αυτοι...ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΙΠΟΤΑ.
Το κράτος τους έχει παρατημένους, δεν υπάρχει σοβαρή προσπάθεια από την πολιτεία για να ενταχθεί αυτή η κοινωνική ομάδα ομαλά στον κοινωνικό ιστό. Δεν υπάρχει κάποιος άνθρωπος ο οποίος θέλει να ζει σε τσαντίρια, μέσα στην λάσπη, χωρίς ρεύμα, δεν έχουν επιλογές. Η εγκληματικότητα δεν είναι έμφυτη στους ρομα ή σε κάποια άλλη ομάδα ανθρώπων, πολλές φορές οδηγούνται εκεί για να μπορέσουν να ζήσουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,943 μηνύματα.
Το κράτος τους έχει παρατημένους, δεν υπάρχει σοβαρή προσπάθεια από την πολιτεία για να ενταχθεί αυτή η κοινωνική ομάδα ομαλά στον κοινωνικό ιστό. Δεν υπάρχει κάποιος άνθρωπος ο οποίος θέλει να ζει σε τσαντίρια, μέσα στην λάσπη, χωρίς ρεύμα, δεν έχουν επιλογές. Η εγκληματικότητα δεν είναι έμφυτη στους ρομα ή σε κάποια άλλη ομάδα ανθρώπων, πολλές φορές οδηγούνται εκεί για να μπορέσουν να ζήσουν.
Το αλλο με τον τοτο το ξερεις;
Πλακα μου κανεις;
Σου λεω προσφυγακια και μεταναστες και εχουν διαπρεψει,εχουν περαει απο ναυαγια και θαλασσες... και μου λες μπιπ..στερεοτυπες αμπελοφιλοσοφιες.

Μια χαρα επιδοματα παιρνουν,κανενα παραγκωνισμο δεν βλεπω..μια χαρα κλεβουν,μια χαρα πυροβολουν και κανενας δεν μιλαει,οι αστυνομικοι τους αφηνουν ανενοχλητους διοτι δεν μπορουν να μπουν σε αντρο ρομα..ΤΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΛΕΜΕ...μια χαρα μπορουν να ερθουν σχολειο...φευγουν τρεχοντας ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΛΕΜΕ...και κατα τα αλλα μπορεις να αμπελοφιλοσοφεις,αλλα η πραγματικοτητα ειναι εντελως διαφορετικη,ειτε σου αρεσει ειτε οχι.ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΔΕΞΙΑ.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,516 μηνύματα.
Το κράτος τους έχει παρατημένους, δεν υπάρχει σοβαρή προσπάθεια από την πολιτεία για να ενταχθεί αυτή η κοινωνική ομάδα ομαλά στον κοινωνικό ιστό. Δεν υπάρχει κάποιος άνθρωπος ο οποίος θέλει να ζει σε τσαντίρια, μέσα στην λάσπη, χωρίς ρεύμα, δεν έχουν επιλογές. Η εγκληματικότητα δεν είναι έμφυτη στους ρομα ή σε κάποια άλλη ομάδα ανθρώπων, πολλές φορές οδηγούνται εκεί για να μπορέσουν να ζήσουν.
Ναι Βιάζουν, σπανε λεωφορεία, σπίτια, αυτοκίνητα, καταριούνται όποιον δεν τους δίνει χρήματα και πλακώνουν άτομα στο ξύλο για να μπορέσουν να ζήσουν. Δεν έχω δει ποτέ κανέναν άστεγο Έλληνα, Αλβανό κτλ να βιάζει και να καταστρεφει δημόσια περιουσία ώστε να ζήσει. Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.😉😉
 

ark178

Διάσημο μέλος

Ο ark178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,139 μηνύματα.
Ναι Βιάζουν, σπανε λεωφορεία, σπίτια, αυτοκίνητα, καταριούνται όποιον δεν τους δίνει χρήματα και πλακώνουν άτομα στο ξύλο για να μπορέσουν να ζήσουν. Δεν έχω δει ποτέ κανέναν άστεγο Έλληνα, Αλβανό κτλ να βιάζει και να καταστρεφει δημόσια περιουσία ώστε να ζήσει. Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.😉😉
Είχα παραθέσει παλιότερα στον giannis2001 στοιχεία από την ελληνική αστυνομία, τα οποία δείχνουν ότι η εγκληματικότητα των ελλήνων είναι η πλειοψηφία, όχι των αλλοδαπών. Προφανώς και οι ρομα οδηγούνται σε ποινικές ενέργειες, όχι όμως επειδή είναι στο DNA τους. Έχετε σκεφτεί ότι είναι παρατημένοι τελείως; Ας δούμε κάποια σοβαρό πρόγραμμα ένταξης στον κοινωνικό ιστό από το κράτος και μετά συζητάμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι Βιάζουν, σπανε λεωφορεία, σπίτια, αυτοκίνητα, καταριούνται όποιον δεν τους δίνει χρήματα και πλακώνουν άτομα στο ξύλο για να μπορέσουν να ζήσουν. Δεν έχω δει ποτέ κανέναν άστεγο Έλληνα, Αλβανό κτλ να βιάζει και να καταστρεφει δημόσια περιουσία ώστε να ζήσει. Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.😉😉
Επειδή γράφω κάτι τέτοιο δεν σημαίνει πως συμφωνώ με το να κλέβουν, απλώς έχει σημασία να καταλάβουμε για ποιον λόγο οδηγούνται εκεί.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,516 μηνύματα.
Είχα παραθέσει παλιότερα στον giannis2001 στοιχεία από την ελληνική αστυνομία, τα οποία δείχνουν ότι η εγκληματικότητα των ελλήνων είναι η πλειοψηφία, όχι των αλλοδαπών. Προφανώς και οι ρομα οδηγούνται σε ποινικές ενέργειες, όχι όμως επειδή είναι στο DNA τους. Έχετε σκεφτεί ότι είναι παρατημένοι τελείως; Ας δούμε κάποια σοβαρό πρόγραμμα ένταξης στον κοινωνικό ιστό από το κράτος και μετά συζητάμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επειδή γράφω κάτι τέτοιο δεν σημαίνει πως συμφωνώ με το να κλέβουν, απλώς έχει σημασία να καταλάβουμε για ποιον λόγο οδηγούνται εκεί.
Λογικό να είναι πλειοψηφία τα εγκλήματα από τους Έλληνες καθώς είμαστε 9 +εκατομμύρια ενώ οι Ρωμά μερικές χιλιάδες. Αν δεις τα στοιχεία κατά κεφαλην εκεί προφανώς οι Έλληνες δεν είναι πρώτοι.😉😉
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,447 μηνύματα.
εγκληματικότητα των ελλήνων είναι η πλειοψηφία, όχι των αλλοδαπών
Μήπως επειδή (προς το παρόν τουλάχιστον) είναι περισσότεροι ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λογικό να είναι πλειοψηφία τα εγκλήματα από τους Έλληνες καθώς είμαστε 9 +εκατομμύρια ενώ οι Ρωμά μερικές χιλιάδες. Αν δεις τα στοιχεία κατά κεφαλην εκεί προφανώς οι Έλληνες δεν είναι πρώτοι.😉😉
Αυτό είπα μόλις τωρα χαχα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,943 μηνύματα.
Εγκληματικοτητα υπαρχει σε ολες τις χωρες και ολες τις φυλες.
Δεν ειναι αυτο το θεμα.
Το ζητουμενο εδω ειναι οτι οι ρομα μενουν ιδιοι αιωνες τωρα διοτι απλα ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑΙ..ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ,ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και το θεμα.

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.Τους αρεσει η ζωη που κανουν ,νιωθουν ελευθεροι ετσι λεμε.ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΝΤΑΧΤΟΙ.
Οσοι λενε οτι δεν τους αρεσει,απλα σκεφτονται οπως οι ιδιοι,καμια σχεση ομως με αυτο που σκεφτονται οι ιδιοι οι ρομα.

Τα υπολοιπα ειναι απλα μη πραγματικοτητα.
 

Wonderkid

Διακεκριμένο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,689 μηνύματα.
Επιπλέον οι ίδιοι οι Ρομά, έχουν πολύ υψηλό αίσθημα κοινοτισμού και αλληλεγγύης-υποστήριξης μεταξύ τους, καθώς ζουν από επιλογή τους απομονωμένοι από την κοινωνία. Για τον λόγο αυτό οποιαδήποτε λήψη μέτρων από την Πολιτεία για αυτούς σε περίπτωση που παραβατήσουν, είναι εξαιρετικά δύσκολο να εφαρμοστούν και υπάρχει κίνδυνος να προκληθούν αναταραχές
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,806 μηνύματα.
Εχω να πω κάτι, αλλά μην πέσετε να με φάτε :P

Για τους Ρομα του Πύργου και όχι του Ασπροπυργου μίλαγα πριν :redface:

Αυτά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top