Ρόδον ού μ'εθέσπισεν...

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
(Για να μην υπάρξει κάποια παρεξήγηση, ο στίχος της «Ελένης» του Ευριπίδη είναι «Κύπρον ού μ'εθέσπισεν» απλώς εγώ το προσάρμοσα χάριν του τίτλου του θέματος.)

Ες γην εναλίαν Ρόδον λοιπόν μ'εθέσπισεν η πατρίδα να υπηρετήσω τη θητεία μου. Γι' αυτό και καλώ όλους όσους γνωρίζουν περισσότερα για το πώς μπορώ να γεμίσω τις μέρες που θα έχω εξόδους, να καταθέσει τις πολύτιμες πληροφορίες του. Αν είναι κιόλας κάποιος από τη Ρόδο, ακόμα καλύτερα. Περιμένω με αγωνία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι ακριβος θες να μαθεις;... Γεννιμα θρεμα Ροδιτης εδω, και εχουμε και αλλους Ροδιτης που κυκλοφορουν εδω γυρο, οποτε μπορουμε να σου μεταφερουμε οτι θες, μην ανυσιχεις για αυτο. Δεν μπορω να σε βοηθισω ομως ετσι γενικα... Με οτι θες μπορεις να γεμισεις τον χρονο σου... Τι ακριβος θες να μαθεις; Μαγαζια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
(Για να μην υπάρξει κάποια παρεξήγηση, ο στίχος της «Ελένης» του Ευριπίδη είναι «Κύπρον ού μ'εθέσπισεν» απλώς εγώ το προσάρμοσα χάριν του τίτλου του θέματος.)

Ες γην εναλίαν Ρόδον λοιπόν μ'εθέσπισεν η πατρίδα να υπηρετήσω τη θητεία μου. Γι' αυτό και καλώ όλους όσους γνωρίζουν περισσότερα για το πώς μπορώ να γεμίσω τις μέρες που θα έχω εξόδους, να καταθέσει τις πολύτιμες πληροφορίες του. Αν είναι κιόλας κάποιος από τη Ρόδο, ακόμα καλύτερα. Περιμένω με αγωνία!

Nα μαι κι εγώ!:PΓια οποιαδήποτε απορία σου το κατάστημα δέχεται pm επι εικοσιτετραώρου βάσεως,χτύπα ανελέητα.

trivial fact:στην καταγωγή ειμαι Τρικαλινός απο τη μερια του πατέρα,αλλα ηρθε με το στρατο Ροδο ...και παντρευτηκε :P

Τι ακριβος θες να μαθεις;... Γεννιμα θρεμα Ροδιτης εδω, και εχουμε και αλλους Ροδιτης που κυκλοφορουν εδω γυρο, οποτε μπορουμε να σου μεταφερουμε οτι θες, μην ανυσιχεις για αυτο. Δεν μπορω να σε βοηθισω ομως ετσι γενικα... Με οτι θες μπορεις να γεμισεις τον χρονο σου... Τι ακριβος θες να μαθεις; Μαγαζια;

Μολογα ποιος είσαι,λυκειο που πηγαινες? :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μολογα ποιος είσαι,λυκειο που πηγαινες? :P

Ααααχ πως φαινετε ο νεος...! Λιγο να ειχες ασχολιθει με παλια ποστ ποσα θα ηξερες...! :P
Καπνο εισαν το λυκειο μου! Εφετος αποφοιτιξα! Μολογα τωρα και εσυ, γιατι ειναι ευκολο να κρυφτεις με το ονομα που κουβαλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ζητάω οτιδήποτε... Αλλά κυρίως ενδιαφέρομαι για όμορφα μέρη τα οποία δε γνωρίζει ο περισσότερος κόσμος και δεν είναι προφανείς επιλογές και για μαγαζιά έχουν καλές τιμές και μπορείς να πιεις/φας καλά. Ό,τι θέλει ένας ο οποίος πηγαίνει να υπηρετήσει τη θητεία του σε ένα μέρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ζητάω οτιδήποτε... Αλλά κυρίως ενδιαφέρομαι για όμορφα μέρη τα οποία δε γνωρίζει ο περισσότερος κόσμος και δεν είναι προφανείς επιλογές και για μαγαζιά έχουν καλές τιμές και μπορείς να πιεις/φας καλά. Ό,τι θέλει ένας ο οποίος πηγαίνει να υπηρετήσει τη θητεία του σε ένα μέρος...


Οταν λες ο περισσοτερος κοσμος; Τουριστες; Ντοπιοι; Ψαχνεις απλος ησιχα μερη να αραζεις;
Εκτος αυτου, τι ειδους μαγαζια; Σε φαΐ πχ αν αναζητας το φτηνο ειναι fast-foodαδικα η πιο φτηνη λυση (και μπορουμε να σου προτινουμε και τετια μαγαζια με ποιοτιτα στο φαΐ τους), αν αναζητας κατι σε "σπιτικο" φαΐ αλλαζει παλι το πραγμα... Και σε ποτο παλι, μπαρ, ουζερι, καφετερια που να σε περνει και για καμια μπυρα;...

Εκτος αυτου, παιζει ρολο και το που θα εισαι... Γιατι αν σε στειλουν στο Γεναδι πχ, δεν θα ερχεσε συχνα στην πολη... Φανταζομαι για αρχη σε στειλανε Αφαντου, οποτε δεν μπορω να σου προτινω για την περιοχη κατι... Εχει στην παραλια μερικες καφετεριες αλλα δεν ξερω αν παραμενουν ανοιχτες τον χειμωνα, φανταζομαι πως οχι, και στο χωριο ειναι πολυ μετριμενες οι επιλογες και θα τις δεις και μονος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ζητάω οτιδήποτε... Αλλά κυρίως ενδιαφέρομαι για όμορφα μέρη τα οποία δε γνωρίζει ο περισσότερος κόσμος και δεν είναι προφανείς επιλογές και για μαγαζιά έχουν καλές τιμές και μπορείς να πιεις/φας καλά. Ό,τι θέλει ένας ο οποίος πηγαίνει να υπηρετήσει τη θητεία του σε ένα μέρος...

Στειλε μσν αν θελεις.

Ααααχ πως φαινετε ο νεος...! Λιγο να ειχες ασχολιθει με παλια ποστ ποσα θα ηξερες...! :P
Καπνο εισαν το λυκειο μου! Εφετος αποφοιτιξα! Μολογα τωρα και εσυ, γιατι ειναι ευκολο να κρυφτεις με το ονομα που κουβαλας!

Στο ischool ειμαι 3 χρόνια μέλος.Εδώ ομολογώ πως δε σας γνωρίζω και πολύ καλά.Τελείωσα το 2009 στο Καζούλλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Στο ischool ειμαι 3 χρόνια μέλος.Εδώ ομολογώ πως δε σας γνωρίζω και πολύ καλά.Τελείωσα το 2009 στο Καζούλλειο.

Καζουλειο ειμουν γυμνασιο, αν εισουν και εσυ κατα πασα πιθανοτιτα γνωριζομαστε αν μη τι αλλο φατσικα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ρόδον ού μ'εθέσπισεν...

Αμαν βρε Πέτρε πια , βλέπω κι εγώ τον τίτλο και ευθύς σκέφτηκα : Ο Πετράν θα έβαλε κανα ωραίο φιλολογικό κείμενο
για να μπω να δω .... και εισερχόμενη πέφτω πάνω στα στρατά .
Τεςπα σε συγχωράω για την ώρα :P:D

Και μιας και μπήκα ας γράψω κι εγώ τις ( ανύπαρκτες ) προτάσεις μου που ( δεν πρόκειται ) θα σε βοηθήσουν .


Άρθρον πρώτον ...
Προσοχή ( αναπαυση επ' ώμου ) στις Τσαμπίκες , αν μείνεις για πολύ εκεί σε βλέπω να γυρνάς παντρεμένος .
Να πας στη Λίνδο οπωσδήποτε , αν βρεις μια φωτογραφική μηχανή κράτα τη , μα φέρε μου πλιζζ το φιλμ
... είχα βγάλει απίθανες φωτό σνιφ !!:(
Να πας στην Παλιά Πόλη – τέλος .
Δεν ξέρω να σου πω που να φας , όταν είχα πάει μόνο πίναμε , κι όταν επιτέλους τρώγαμε είμασταν
πλέον σε τέτοια κατάσταση που ούτε που καταλαβαίναμε τι τρώγαμε .:P



Άρθρον δεύτερον .
Δεν ξέρω ευπρεπή μέρη να σου προτείνω .
Ένα μόνο θα σου πω μην , ξαναλέω μην πας στο Sticky Fingers ( υποθέτω υπάρχει ακόμη )
μην αφήσεις να σε παρασύρουν τίποτις φανταράκια λέγοντας σου πως παίζει Κατσάμπα και Βιολάρη .
Δεν παίζει Βιολάρη , πίστεψέ με δεν θες να ξέρεις τι παίζει
Κι αν επιμένεις να μάθεις , σε βλέπω με πρόωρο εγκεφαλικό . :P


Άρθρον τρίτον
τα πιο πολλά αγοράκια που ξέρω ,στη θητεία τους τσιμπήσαν οπωσδήποτε
5- 10 επιπλέον κιλάκια οπότε ... προσοχή χωρίς αναπαυση .


Εύχομαι από καρδιάς στην απόλυσή σου να έχεις γίνει πλέον ένας σωστός πολίτης
δηλαδή ... αριστερός , ροκάς , κρυφοσκυλάς και μακρυμάλλης . :P
Αγαπώ σε , και κάνω πλάκα ( μπααα ) το ξέρεις άλλωστε .
Καλός πολίτης . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το sticky finger ειναι μια περιεργη περιπτωση... Δεν ξερω αν καθε ανθρωπος πρεπει να περασει απο εκει, η αν απλα δεν αξιζει τον κοπο να πας...
Σιγουρα δεν στο προτινω σαν μαγαζι για να περνας εκει τις εξοδους σου! Αλλα ειναι κατι σαν ενα εκπαιδευτικο ταξιδι... Αν σ'αρεσει που και που να ζεις την παρακμη, σιγουρα πρεπει να περασεις και απο εκει...
Οσο για το τι θα δεις εκει μεσα;... Μια μπαντα τις κακιας ωρας, να παζει ροκιες απο τα νιατα των ιδιωκτιτων, θαμωνες που εχουν γινει ενα με το σκαμπο που καθονται εδω και κατι χρονια, τουαλετες που ομιες τους δεν εχω ξαναδει, ποτα που πινονται μονο αν εχεις παει ηδη μεθυσμενος και ενα ξεχαρβαλομενο μπιλιαρδο με στραβες στεκες. Το κορυφαιο και πιο διασημο ομως χαρακτιριστικο, το οπιο ειναι το πρωτο που θα νιωσεις μολις μπεις, και το οπιο ολοι εχουν συνδεσει με αυτο το μαγαζι και μολις μπεις μεσα σου φερνει αναμνησεις απο τα 13-16 (ολη η "ροκ" νεολαια της ροδου εδω και τουλαχιστων 20 χρονια εκει εβγαλε αυτες τις ηλικιες), και με το οπιο εχουν συνδεθει κιολας ολες εκεινες οι αναμνησεις, ειναι η μυρωδια τις μουχλας που ειναι μονιμος κατοικος σε αυτο το υπογειο. Εχω βεβαια 2 χρονια να πατησω εκει μεσα, και ο ξαδερφος μου καμια 10ετια, αλλα τα ιδια θυμοτανε ο ξαδερφος μου οταν στα 14 του ειπα οτι πηγα, και τα ιδια μου λενε οι σημερινοι 14χρονοι...
Και σιγουρα δεν ειναι το μαγαζι που "δεν το ξερουν οι πολοι" οπως ζητησες, αλλα θα το βρισκεις μονιμα αδειο, αν καταφερεις ποτε να το βρεις ανοιχτο...

Και μια και πιασαμε το sticky και θυμιθικα την ηλικια στην οπια πηγενα εκει, να μιλισουμε και για την ορφανιδου (δρομος γεμματος με τουριστικα bar και club).
Χειμωνα δεν θα βρησκεις πολλα μαγαζια ανοιχτα, και τα περισσοτερα απο αυτα θα εχουν λιγους μεσα, που εχουν και αυτοι αρχισει να γινονται ενα με το σκαμπο τους. Καλοκαιρι ομως γινετε χαμος με τους τουριστες. Εχει μαγαζια για καθε γουστο.
Και μια και πιασαμε την ορφανιδου, να κανουμε ενα αφιερωμα στο Colorado. Το πιο γνωστο μαγαζι του δρομου. Παλια ητανε 3 club σε ενα, τωρα απο οτι εχω ακουσει το ανακαινισανε και εμειναν μονο τα 2. Στο ενα παιζει live μουσικη με ρεπερτοριο μεγαλου εβρους, και πολλες φορες τον χειμωνα φερνει διαφορους γνωστους καλητεχνες, και στο αλλο η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω μετα την ανακαινιση τι γινετε... Σου προτινω να πας μια φορα να δεις πως ειναι, πολυ πιθανο να σου αρεσει.

Και στην παλια πολη γινετε χαμος απο barακια, το σαββατοβραδο θα βρεις ολη την ροδο εκει... Επισης εκει θα βρεις ενα πολυ καλο μαγαζι οσων αφορα το φθηνα που ζητησες... 1? το σφηνακι... Βεβαια δεν αφορα οπιοδηποτε ποτε, αλλα tequila και jagger που εχω πιει εκει τοσο κανανε, για το B-52 μας πειρε 2,5 ευρο, και για kahlua η 1,5 η 2, δεν θυμαμε. Προσφερει μονο σφηνακια, και δεν εχει καπιων ιδιετερο χορο... Ολο το μαγαζι ειναι 1,5x3 και οι πελατες ειναι στην ουσια (και την πραξη) στον δρομο. Και ειναι απεναντι απο ενα μαγαζι που παιζει λατιν μουσικη, και σινιθος μαζευετε ο κοσμος εκει, ακουει την μουσικη απο το λατιν, χωρευει κλπ, και πινει σφηνακια με 1?


Αφιερωμα σε αλλα μαγαζια σε καπιο μελλοντικο ποστ, κουραστικα για τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες...

Σήμερα φεύγω για Ρόδο. Τουλάχιστον, αν χρειαστώ κάτι, ξέρω ότι θα έχω ανθρώπους να αποτανθώ :)

Τα λέμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σου ευχόμαστε καλή θητεία και καλός πολίτης !
(Είσαι και τυχερός που θα είσαι σε ένα από τα αγαπημένα μου νησιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τελικά η ζωή δεν τα φέρνει πάντα όπως περιμένουμε. Πολλές φορές βέβαια αυτό μπορεί να είναι για καλό. Τελικά δε θητεύω στη Ρόδο, αλλά στην Κάρπαθο. Ένα από τα καλά είναι ότι σίγουρα θα κάνω περισσότερη οικονομία απ΄ ό,τι αν ήμουν στη Ρόδο :P

Α, και να μην ξεχάσω... Γεια σε όλους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τελικά η ζωή δεν τα φέρνει πάντα όπως περιμένουμε. Πολλές φορές βέβαια αυτό μπορεί να είναι για καλό. Τελικά δε θητεύω στη Ρόδο, αλλά στην Κάρπαθο. Ένα από τα καλά είναι ότι σίγουρα θα κάνω περισσότερη οικονομία απ΄ ό,τι αν ήμουν στη Ρόδο :P

Α, και να μην ξεχάσω... Γεια σε όλους :)

Η Κάρπαθος έχει μαγαζιά για να γίνεις τύφλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν έχω βρει ακόμα αλλά λογικά κάτι θα έχει... Εκεί που είμαι πάντως, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να πας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν έχω βρει ακόμα αλλά λογικά κάτι θα έχει... Εκεί που είμαι πάντως, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να πας...

Βούτα ένα τανκ από το γκαράζ και πήγαινε βόλτα. Έτσι και αλλιώς θα τρως όλη μέρα και όταν βγαίνεις θα πηγαίνεις να πίνεις, ότι θα έκανες και στη Ρόδο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top