Σε θάνατο δι'απαγχονισμό η ποινή του Σαντάμ

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εννοουσα λυσεις για το λαο του ιρακ, αλλα χαιρομαι να βλεπω ενα συναδελφο μηδενιστη.

και εγω μαζι σου, ας ψωφισουν ολοι, οσο λιγοτεροι τοσο καλυτερα.

hell δωσμου ενα οπλο και θα βοηθησω κιολας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
εννοουσα λυσεις για το λαο του ιρακ, αλλα χαιρομαι να βλεπω ενα συναδελφο μηδενιστη.

και εγω μαζι σου, ας ψωφισουν ολοι, οσο λιγοτεροι τοσο καλυτερα.

hell δωσμου ενα οπλο και θα βοηθησω κιολας!

Γιατί αλλάζεις το νόημα σε αυτό που λέω? Δεν είπα να πεθάνουν όλοι, αλλα δεν με απασχολεί και ιδιαιέτερα αν χάνουν στρατευματα οι ΗΠΑ στον κατακτητικό του πόλεμο.
Φυσικά και με ενοχλεί αν χάνονται άμαχοι και ειδικά για το πόλεμο που κάπιοι σχεδιάσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
epote, πραγματικα νιωθω οτι ζουμε σε αλλη πραγματικοτητα.

Θα αρχισω με το βασικο: Ποιος εδωσε το δικαιωμα στους αμερικανους να κρινουν ποιος ειναι καλος και ποιος κακος και να πραττουν αναλογως? Ποιος τους εκανε αστυνομικους του πλανητη? Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να επεμβαινουν σε εσωτερικες υποθεσεις αλλων κρατων, μονο τα Ηνωμενα Εθνη εχουν τετοια δικαιωματα!

Οσο για τις αξιες και το συνταγμα της Αμερικης που λες που τους συγκρατουν και δεν προβαινουν σε αθλιες πραξεις, θα σου θυμησω μονο οτι ο πολεμος στο Ιρακ κριθηκε παρανομος απο τα Ηνωμενα Εθνη, και παρολαυτα αυτοι δεν πτοηθηκαν.

Οχι, δεν πιστευω σε λαθη. Πιστευω οτι δεν τους ενδιαφερει αν θα αστοχησουν, αν θα σκοτωσουν αμαχους. Και γιατι να τους νοιαζει αλλωστε? Οι μονοι που θα αντιδρασουν ειναι καποιοι "γραφικοι", θα βγουν στους δρομους να φωναξουν και ολοι εσεις που "ζειτε στην πραγματικοτητα" θα μας αποκαλεσετε ονειροπολους και χαζους, και θα τελειωσει εκει το θεμα. Εστω, να δεχτω για λιγο οτι τους εχω παρεξηγησει, οτι γινονται και λαθη. Γιατι μετα το τελος του πολεμου στη Γιουγκοσλαβια αδειασαν οτι βομβες τους ειχαν μεινει στην Αδριατικη (γιατι θα εληγαν σε λιγο, jesus!)? Ειναι πολυ νωρις για να δεις τα αποτελεσματα τετοιων πραξεων, τα ποσοστα καρκινου στα βαλκανια ομως αναμενεται να ανεβουν τραγικα!

Αυτοι που εσυ τους θεωρεις πολιτισμενους, με αξιες, σκοτωνουν χωρις κανεναν ενδοιασμο αθωους ανθρωπους σε οποιο μερος της γης τους καπνισει, χρησιμοποιωντας δικαιολογιες που ξεπερνουν τα ορια της παρανοιας! Αυτοι που και καλα ενδιαφερονται για τις τοσες ζωες που επερνε ο Σανταμ, γιατι δεν κανουν κατι για τους αλλους δυστυχισμενους του πλανητη? π.χ. τους Κουρδους Αναρωτιεμαι πραγματικα πως γινεται να μας κοροιδευουν και να μας εκμεταλλευονται μεσα στα μουτρα μας και εμεις να τους προσκυναμε...

Τελος, θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μιλας καλυτερα στους συνομιλητες σου, και να αποφευγεις επιχειρηματα του στυλ "Ειστε ολοι βλακες γιαυτο δεν συμφωνειτε μαζι μου". Και οχι, δεν λες 1+1=2 και εμεις διαφωνουμε. Λες οτι 50.000 θανατοι ειναι καλυτερο απο 500.000 θανατους. Και διαφωνω, γιατι οι ζωες δεν μετριουνται ετσι.

Edit: για τις λυσεις που θες να προτεινουμε, δεν ξερω πολλα απο διπλωματια, ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ ομως οτι αν οι Αμερικη ηθελε πραγματικα να σωσει αυτον το λαο, θα χρησιμοποιουσε την απιστευτη (πολιτικη) δυναμη που εχει αυτη τη στιγμη για να κατεβασει τον Σανταμ απο την εξουσια χωρις να σκοτωθουν χιλιαδες ανθρωποι. Για την ακριβια θα το ειχε κανει πολυ νωριτερα! Τωρα θυμηθηκε ο Μπους να το παιξει Σουπερμαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
io-io:

ωραια ολα αυτα, συμφωνοι, με το λαο του ιρακ τι θα επρεπε να ειχε γινει? Να τους αφηναμε να τους ψηνει ο χουσειν?

Γιαννη:

ενταξι, μπορεις να μου προτεινεις μια λυση στο προβλημα της μεσης ανατολης?

Edit: για τις λυσεις που θες να προτεινουμε, δεν ξερω πολλα απο διπλωματια, ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ ομως οτι αν οι Αμερικη ηθελε πραγματικα να σωσει αυτον το λαο, θα χρησιμοποιουσε την απιστευτη (πολιτικη) δυναμη που εχει αυτη τη στιγμη για να κατεβασει τον Σανταμ απο την εξουσια χωρις να σκοτωθουν χιλιαδες ανθρωποι. Για την ακριβια θα το ειχε κανει πολυ νωριτερα! Τωρα θυμηθηκε ο Μπους να το παιξει Σουπερμαν...

οκ, αλλα δεν ειχε να κερδισει κατι απο αυτο, οποτε επρεπε λες να τους αφησει καλυτερα στη τυχη τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
οκ, αλλα δεν ειχε να κερδισει κατι απο αυτο, οποτε επρεπε λες να τους αφησει καλυτερα στη τυχη τους?

Δηλαδη τωρα ειναι σε καλυτερη μοιρα ε?


Βλεπω μια παρεα στο δρομο και εναν τυπο να τους πλησιαζει με ενα μαχαιρι και να τους απειλει. Εγω λοιπον δεν αφοπλιζω τον τυπο αλλα βγαζω ενα οπλο και τον πυροβολω, αλλα "καταλαθος" σκοτωνω και εναν απο την παρεα. Μετα βουταω πορτοφολια κλπ και την κανω. Και τους εσωσα και τα ματσωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γιαννη:
ενταξι, μπορεις να μου προτεινεις μια λυση στο προβλημα της μεσης ανατολης?

Να φύγουν τώρα οι κατακτητές και να τους αφήσουν έστω και καθυστεριμένα να ζήσουν όπως μπορούν.
Αυτά τελικά που τους έκανε ο σαντάμ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που τους προκάλεσαν οι ΗΠΑ.
Αν ήθελαν να διδάξουν δικαιοσύνη ας το έκαναν στις δεκάδες αφρικανικές χώρες που χρόνια τώρα πλήτονται απο εμφίλιους πολέμους με χιλιάδες θύματα και ας το έκαναν επειδή αυτό είναι το σωστό και όχι γιατί έχουν κέρδος.
Αν ήταν έτσι αμερικάνικη σημαία θα κρέμαγα 4η Ιουλίου για να τους τιμήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
οκ, δηλαδη τωρα που μιλαμε οι ιρακινοι ειναι σε χειροτερη κατασταση απο οτι πριν πεσει ο χουσειν ε? Το ρωταω για να ξεκαθαρισω την αποψη σας ωστε ναξερω να κινηθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
οκ, δηλαδη τωρα που μιλαμε οι ιρακινοι ειναι σε χειροτερη κατασταση απο οτι πριν πεσει ο χουσειν ε? Το ρωταω για να ξεκαθαρισω την αποψη σας ωστε ναξερω να κινηθω

Φυσικά και ναι,
Κατα την διάρκεια θητείας του Χουσείν μερίδα πολιτών βασανιζόταν απο τον μονάρχη και σίγουρα τα πράγματα ήταν πάρα πολύ άσχημα σε καθημερινή βάση.
Τώρα όμως μπορεί να έχουν φαινομενική ελευθερία αλλα σε καθημερινή πια βάση χάνουν την ζωή τους έιτε την δική τους έιτε δικών τους ανθρώπων και ζούν με τον μόνιμο τρόμο μιας επίθεσης.
Πέρα απο αυτο έχουν και τις "εκαθαρίσεις" και απαγορεύσεις απο τις δυνάμεις κατοχής και ούτε κάν να πιάσουμε θέματα ανεργίας, εγκληματικότητας κτλ.
Αυτά ούτε στα ψηλά γράμματα δεν φαίνονται
Με τον Σαντάμ οι Ιρακινοί πέρναγαν άσχημα τώρα ζούν στην κόλαση που προκάλεσαν κάπιοι παράνομα με το έτσι θέλω!
Για εξήγησε μου τι ενοείς με το να κινηθείς? και σταμάτα να απαντάς γενικά σε όλους η κάθε απάντηση εκφράζει την ατομική άποψη και έτσι να την αξιολογείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συνεχιζεις να μιλας με τη λογικη του "το μη χειρον, βελτιστο". Δεν μιλαμε για πατατες, για ανθρωπινες ζωες μιλαμε. Δεν ξερω αν τα πραγματα ειναι καλυτερα η χειροτερα, ξερω ομως οτι δεν ειναι ΚΑΛΑ, και δεν βλεπω πολλα περιθωρια βελτιωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Φυσικά και ναι,
Κατα την διάρκεια θητείας του Χουσείν μερίδα πολιτών βασανιζόταν απο τον μονάρχη και σίγουρα τα πράγματα ήταν πάρα πολύ άσχημα σε καθημερινή βάση.

επι χουσειν ο βιασμος ηταν νομιμη ποινη σε περιπτοσεις μοιχειας πχ.

τωρα δεν ειναι.

επι χουσειν, οι πορνες αποκεφαλιζονταν δημοσια και τα κεφαλια τους παλουκονονταν με μια ταμπελα "Για την τιμη του ιρακ"

τωρα δεν αποκεφαλιζονται.

επι χουσειν, επαιρναν παιδακια και τα εκπαιδευαν στο στρατο βαζοντας τα να βασανιζουν ζωα.

τωρα δεν γινεται αυτο.

η λιστα ειναι μεγαλη, θες να συνεχισω?

Τώρα όμως μπορεί να έχουν φαινομενική ελευθερία αλλα σε καθημερινή πια βάση χάνουν την ζωή τους έιτε την δική τους έιτε δικών τους ανθρώπων και ζούν με τον μόνιμο τρόμο μιας επίθεσης.

κατσε για να καταλαβω, επειδη οι πρωην υποστιρικτες του χουσειν ειναι πλεον τρομοκρατες, επρεπε να τους αφησουν στην κυβερνιση? Ας σοβαρευτουμε. Να τους φανε λαχανο επρεπε, αλλα αυτο δεν εγινε γιατι δεν ειχαν πια συμφερων για κατι τετοιο οι αμερικανοι.

Με τον Σαντάμ οι Ιρακινοί πέρναγαν άσχημα τώρα ζούν στην κόλαση που προκάλεσαν κάπιοι παράνομα με το έτσι θέλω!

εξω απο το χωρο...κτλ κτλ, στοιχεια παρακαλω, οχι τις αποψεις σου.

Συνεχιζεις να μιλας με τη λογικη του "το μη χειρον, βελτιστο". Δεν μιλαμε για πατατες, για ανθρωπινες ζωες μιλαμε. Δεν ξερω αν τα πραγματα ειναι καλυτερα η χειροτερα, ξερω ομως οτι δεν ειναι ΚΑΛΑ, και δεν βλεπω πολλα περιθωρια βελτιωσης.

μιλαω ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ. Ναι το ιδανικο θα ηταν να μην πεινουσε κανενας και οι μονοι πολεμοι να γινονταν με τριανταφυλα, αλλα ακομα και ο Κant ο μεγιστων των φιλελευθεριστων στο εργο του "διηνεκης ειρηνη" παραδεχεται οτι αυτο δεν ειναι ρεαλιστικα εφικτο καθοτι η ειρηνη απαιτη ιεραρχια και η ιεραρχια απαιτει ανωτερους και κατωτερους και κανενας δεν θελει τη θεση του κατωτερου.

σε παρακαλω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πριν απαντας να κανεις καποια βασικη ερευνα, τουλαχιστον να δεις τι εχουν πει οι αλλες μεγαλες προσωπικοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
επι χουσειν ο βιασμος ηταν νομιμη ποινη σε περιπτοσεις μοιχειας πχ.
τωρα δεν ειναι.

επι χουσειν, οι πορνες αποκεφαλιζονταν δημοσια και τα κεφαλια τους παλουκονονταν με μια ταμπελα "Για την τιμη του ιρακ"

τωρα δεν αποκεφαλιζονται.
Τώρα απλα σκωτόνονται με άλλους 45 ανθρώπους κάθε μέρα, απο τα χάλια στην κόλαση δηλαδή

επι χουσειν, επαιρναν παιδακια και τα εκπαιδευαν στο στρατο βαζοντας τα να βασανιζουν ζωα.
?????? Υπάρχουν τόσα στοιχεια που το αποδικνείουν αλλωστε που το διαβάζω πρώτη φορά

τωρα δεν γινεται αυτο.

η λιστα ειναι μεγαλη, θες να συνεχισω?

Ναι και βάλε και ότι ο Σαντάμ δοκίμασε να δολοφονήσει τον Μπαμπά Μπούς και ότι οι Ιρακινοί είχαν όπλα μαζικής καταστροφής εγω θα σου βάλω στοιχεία αλλα θέλω να δω και τα δικά σου ειδικά για αυτά που γράφεις πιο πάνω.
Αυτά είδαν οι ΗΠΑ και έκαναν επεμβαση στο Ιράκ? Αυτό θα μας πεις στο τέλος, για το σωστό ότι το έκαναν?


κατσε για να καταλαβω, επειδη οι πρωην υποστιρικτες του χουσειν ειναι πλεον τρομοκρατες, επρεπε να τους αφησουν στην κυβερνιση? Ας σοβαρευτουμε. Να τους φανε λαχανο επρεπε, αλλα αυτο δεν εγινε γιατι δεν ειχαν πια συμφερων για κατι τετοιο οι αμερικανοι.

Απο αυτό που έγραψα αυτό κατάλαβες??????


εξω απο το χωρο...κτλ κτλ, στοιχεια παρακαλω, οχι τις αποψεις σου.

Πλάκα μου κάνεις? χρειάζονται στοιχεια για να αποδείξω τις απώλειες των Ιρακινών?
Τέσπα 650.000 άτομα σου κάνουν ?
https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=745657
Να δουμε και τα δικά σου όμως για τους βιασμούς κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πως νιώθετε (απο κοινωνικής πλευράς, το πολιτικό κομμάτι εγώ τουλάχιστον δεν είμαι σε θέση να το σχολιάσω) για μια τέτοια απόφαση?

Δεν έχουμε δικαίωμα να πάρουμε την ζωή κανενός. Αν παίρνεις τη ζωή άλλου ανθρώπου είσαι δολοφόνος. Εξαίρεση : αν είσαι σε άμυνα και παλεύεις για την επιβίωσή σου. Ο Σανταμ ήταν δικτάτορας, ψυχολογικά άρρωστος, όπως όλοι δικτάτορες κατα καιρούς. Το μόνο που του αξίζει τώρα είναι ένα μπουντρούμι τύπου ρουμάνικο.

Ο Αραφάτ, πριν 25 χρόνια, ήταν ο καταζητούμενος τρομοκράτης number one. Στην δεκαετία του 90 πήρε Nobel για Ειρήνη, έκανε και διακοπές στο White House… ηταν ηρωας.
Σκοτώσανε τον Τσαουσεσκου, και σήμερα τον κλαίνε.

Δεν με ξεγελάνε εμένα οι δηλώσεις περί σωστού και λάθος. Όλα είναι ένα παιχνίδι επιβίωσης μέσα σε μια ζούγκλα-πλανήτη οπού τα συμφέροντα του κάθε κράτος διαμορφώνουν και τις αξίες και τις αρχές του. Σήμερα θεωρούμε τον Σανταμ δολοφόνο, αύριο μπορεί να τον πούμε ηρωα, και ας έκανε τόσα θύματα.

Το μυρμήγκι, προσέχει σε πια μεριά γυρίζει ο ελέφαντας με τον οποίο κοιμάται στο ίδιο κρεβάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
το θέμα νομίζω εδώ δεν είναι αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με την ποινή του θανάτου
σίγουρα ο Σαντάμ ήταν ένας δικτάτορας του χειρίστου είδους, αλλά πρέπει η διεθνής κοινότητα να αναλογιστεί τις επιπτώσεις του θανάτου του στην περιοχή του Ιράκ. ήδη ζούν εμφύλια σύρραξη στη χώρα. η εκτέλεση του Σαντάμ πολύ φοβάμαι ότι θα οδηγήσει σε ένα γενικευμένο εμφύλιο πόλεμο, αφού οι οπαδοί του, που τον θεωρούν ήρωα, είναι πάρα πολλοί.
η εκδίκηση ή η τιμωρία ή και η άισθηση της δικαιοσύνης νομίζω ότι μπορούν να μπουν σε δέυτερη μοίρα αν η μετατροπή της ποινής σε ισόβια κάθειρξη μπορεί να αποτρέψει το αιματοκύλισμα στην ήδη βεβαρημένη περιοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έγινε τα ξημερώματα η εκτέλεση του Σαντάμ.

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=766260&lngDtrID=245
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ΤΙ θα λύσει αυτό τώρα, ποιος ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεν ξερω τι ελυσε, παντος εδεσε ενα κομπο λολ.

τι να πεις...πρωτογονισμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Για εμένα το μεγαλύτερο χάλι, είναι η εμπορευματοποίηση του απαγχονισμού. Δλδ σε τι χρησιμεύει να δούμε τον Χουσεϊν να τον ετοιμάζουν για την κρεμάλα και να του δένουν τα μάτια με το μαύρο μαντήλι? Ο παραδειγματισμός σε επίδοξους δικτάτορες? Δεν νομίζω... Απο ότι φάνηκε, απο κάποια στιγμή και μετά ήταν και αυτός ένα πιόνι. Για να στρέψουν αλλού οι Αμερικανοί το ενδιαφέρον απο τις "γιορτινές απώλειες" στο Ιρακ έδωσαν εντολή στην κυβέρνηση(?) μαριονέτα να τον τελειώσουν για να έχουν θέμα, το CNN και τα άλλα δίκτυα να παίζουν και να αφήσουν τις απώλειες στην άκρη.

Σίγουρα μεγάλο κάθαρμα ο Σαντάμ και ίσως ο θάνατος να ήταν μια λύτρωση περισσότερο, παρά τιμωρία για αυτόν, αφού οι πράξεις του ήταν απο τις χειρότερες για την ανθρωπότητα. Κι όμως είναι λίγο περίεργο... Είχαν μεγάλη διαφορά απο τους τυφλούς βομβαρδισμούς των Αμερικανών και των συμμάχων τους? Ποια η διαφορά των πράξεών του απο αυτές του Μπους? ΑΑΑααα ξέχασα ο ένας τις έκανε για ίδιον συμφέρον ενώ ο άλλος για το καλό της ανθρωπότητας.
Για εμένα το μόνο που κατάφεραν με αυτή την εκτέλεση είναι να οπλίσουν το χέρι ενός ακόμα φανατικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ξερεις γιατι δενουν τα ματια με μαυρο μαντιλι στο κρεμασμα? Γιατι τα ματια γινονται πολυ χαλια πετανε προς τα εξω, ματωνουν, σπανε οι κορες...

αλητες, θελουν να τον σκοτωσουν αλλα να μην φανει ασχημα στους εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Νομιζω η εκτελεση του Σανταμ ειναι κυριως τροπος εκφοβισμου κι επιδειξης της Αμερικανικης δυναμης.Ενα μηνυμα οτι οποιος τολμησει να παει εναντια στους Αμερικανους(σαν τον Σανταμ) αυτο προκειται να παθει.
Τους δημοκρατικους τροπους που χειριζεται η Αμερικη τους ξεραμε απο χρονια δεν χρειαζεται να μας τους προβαλουν τοσο κιολας.
Με αυτο το τροπο το μονο που καταφερνουν ειναι να δημιουργουν φανατικους εχθρους κι να γινεται η Αμερικη το πιο αντιπαθες κρατος στο κοσμο.
Παντως η σημερινη εκτελεση με οδηγησε στο συμπερασμα οτι η θανατικη ποινη πρεπει να κατργηθει για να μην χρησιμοποιειται με αυτο το εγκληματικο τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top