Σε ποια ηλικία θεωρείτε σωστό να σταματούν οι "γονικές παροχές";

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Λάθος δεν κάνεις ποτέ αν αποφασίσεις να σπουδάσεις και να δουλέψεις. Για μένα, δείχνει προσγειωμένο άνθρωπο που παίρνει στα σοβαρά ΚΑΙ τη ζωή ΚΑΙ τις σπουδές.

Γιατί διαχωρίζεις τις σπουδές από τη ζωή;Οι σπουδές δεν είναι ένα κομμάτι της ζωής ;Ή μήπως οι φοιτητές ζούνε σε μια αποστειρωμένη γυάλα;Όχι..

Λάθος είναι για μένα είναι εφόσον αποφάσισες να σπουδάσεις ,να μην έχεις ως προτεραιότητα τις σπουδές σου και ο,τι περιλαμβάνουν αυτές...
Αν θέλεις να παρακολουθείς μαθήματα καθημερινά (καλά είναι τα βιβλία,αλλά ανάλογα τη σχολή και ανάλογα τα μαθήματα,το διάβασμα από τα βιβλία δεν αρκεί...),
Αν πρέπει να παρακολουθείς και εργαστήρια,
Αν θέλεις παράλληλα με τη σχολή σου να κάνεις κι άλλα πράγματα (πχ να μάθεις και καμιά γλώσσα,να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο που σε ενδιαφέρει ή ο,τιδήποτε άλλο),
η προτερεότητα σου είναι αυτά...

Και ναι δεν έχω την απαίτηση από το μελλοντικό μου παιδί να σπουδάζει και να δουλεύει παράλληλα-εφόσον εγώ μπορώ να το βοηθήσω- για να μου αποδείξει ότι είναι προσγειωμένο,γιατί πρώτον αυτό ευτυχώς ή δυστυχώς η ζωή του του δίνει πολλές ευκαιρίες καθημερινά να το αποδείξει(με τις αντιλήψεις του,τη νοοτροπία του,τη στάση του απέναντι στους συνανθρώπους του,τις σχέσεις του με τους ανθρώπους κα)
και δεύτερον γιατί απλά θεωρώ τις σπουδές ήδη εργασία...Ο φοιτητής ήδη δουλεύει.
Μια δεύτερη δουλειά την κρίνω αναγκαία μόνο όταν κρίνεται θέμα επιβίωσης ή όταν δε σου αρκούν τα χρήματα της πρώτης δουλειάς για να κάνεις τη ζωή που εσύ θέλεις.

π.ς.Για την ιστορία έκανα τότε και δεύτερη δουλειά πέρα από την πρώτη ,τις σπουδές,όμως ήταν θέμα επιβίωσης.Και δεν της έδωσα μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτές που είχε:το μέσο για να επιβιώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PowerZ

Νεοφερμένος

Η PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
παιδια που λετε εγω ειμαι ενα γαιδουρι 23χρονο που ζω με μητερα και αδερφη και μου τα πληρωνουν ολα!!
το μονο που εκανα ηταν να τελειωσω με το ζορι το λυκειο και μετα ενα ιεκ που τελικα δεν μου αρεσε καθολου τσαμπα και τα 2 χρονια εκει οποτε οποια δουλεια και να πιασω δεν προκειται ποτε να ειναι αρκετα με τα προσοντα που εχω ετσι προτιμω να καθομαι σπιτι αφου μου δεινουν αρκετα καλα λεφτακια!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Υποθέτω όμως ότι η μητέρα σου έχουν κάποια επιχείρηση ώστε και το μέλλον σου γενικότερα είναι εξασφαλισμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ναι...επιχείρηση "ταίστε το γαϊδούρι" :bleh::bleh:
εξασφαλισμένο μέλλον για το γαϊδούρι :rofl:

(j/k)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από PowerZ:
παιδια που λετε εγω ειμαι ενα γαιδουρι 23χρονο που ζω με μητερα και αδερφη και μου τα πληρωνουν ολα!!
το μονο που εκανα ηταν να τελειωσω με το ζορι το λυκειο και μετα ενα ιεκ που τελικα δεν μου αρεσε καθολου τσαμπα και τα 2 χρονια εκει οποτε οποια δουλεια και να πιασω δεν προκειται ποτε να ειναι αρκετα με τα προσοντα που εχω ετσι προτιμω να καθομαι σπιτι αφου μου δεινουν αρκετα καλα λεφτακια!:clapup:
Ήθελα να ήξερα δεν βαριέσαι να μην κάνεις τίποτα;Δεν έρχονται μέρες που πια ο καφές και η βόλτα δεν σε γεμίζει και νοιώθεις κενή;Δεν ζηλεύεις που όλοι οι γνωστοί σου τρέχουν,έχουν υποχρεώσεις,δουλεύουν,σπουδάζουν κι εσύ απλώς περιμένεις (τι άραγε;) να κυλήσουν οι μέρες;Φαντάζομαι ότι άκόμη και τις διακοπές δεν μπορείς να ευχαριστηθείς αφού για σένα κάθε μέρα είναι αργία....:)
Ακόμη κι αν στο ΙΕΚ σπούδασες κατι που δεν σε ενδιέφερε,δεν μπορεί κάπου θα έχεις και εσύ μια κλίση,γιατί δεν το ψάχνεις;Όχι τόσο για τα χρήματα αλλά για να κάνεις και εσύ κάτι στη ζωή σου,να δραστηριοποιηθείς.Έστω μια εθελοντική εργασία(προφανώς έχεις απεριόριστο ελεύθερο χρόνο).Εγώ στη θέση σου θα ένοιωθα το λιγότρο μίζερη...................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από PowerZ:
παιδια που λετε εγω ειμαι ενα γαιδουρι 23χρονο που ζω με μητερα και αδερφη και μου τα πληρωνουν ολα!!
το μονο που εκανα ηταν να τελειωσω με το ζορι το λυκειο και μετα ενα ιεκ που τελικα δεν μου αρεσε καθολου τσαμπα και τα 2 χρονια εκει οποτε οποια δουλεια και να πιασω δεν προκειται ποτε να ειναι αρκετα με τα προσοντα που εχω ετσι προτιμω να καθομαι σπιτι αφου μου δεινουν αρκετα καλα λεφτακια!:clapup:


Μην το αντιμετωπίζεις με τόσο χιούμορ, διότι τελικά μόνο στον εαυτό σου κάνεις κακό. Όταν η οικογένεια σου δεν θα μπορεί να σου προσφέρει πια, και όταν θα είσαι αναγκασμένη να βγεις στον χώρο της εργασίας και να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα της επιβίωσης, τότε θα ζοριστείς πολύ περισσότερο απ'ότι αν είχες αρχίσει από πιο πιτσιρίκα να μαθαίνεις να κάνεις το κουμάντο σου στα οικονομικά σου. Εφόσον αυτή τη στιγμή κανείς δεν σε πιέζει, ξεκίνα μια part time δουλειά και προσπάθησε να ανεξαρτητοποιηθείς σιγά σιγά. Θα σου κάνει καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Στηριζόμενη στο μήνυμα της PowerZ, θα ήθελα να επισημάνω και το φταίξιμο των γονιών σε αυτό το θέμα. Η υπερβολική αγαπη και η υπερπροστασία για να μην μας λειψει τίποτα ως παιδιά, μας κάνουν μαλθακούς, εγωιστές και παρτάκηδες. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου, να κάνω ανόητα έξοδα στηριζόμενη στο σκεπτικό ότι αν ζητήσω μια μικρή βοήθεια από τους γονείς μου δεν θα μου την αρνηθούν. Εδώ λοιπόν φταίνε εκείνοι, που με έμαθαν έτσι. Διότι αυτά θα έπρεπε να μου τα είχαν κόψει από την ημέρα που έπιασα δουλειά. Τι πάει να πει "το χρειαζόμουν το 25ο ζευγάρι παπούτσια"? Αναρωτιέμαι τι θα κάνω στο μέλλον, όταν θα έχω τη δική μου οικογένεια να φροντίσω. Πάλι απ'τη μαμά μου θα ζητάω? Δεν νομίζω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Θεωρητικα απο την στιγμη που θα πιασει καποιος δουλεια πρεπει να μαθει να τα βγαζει περα μονος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ναι αλλα αν καποιος δουλευει και δεν τα βγαζει περα; Οι γονικες ευκολιες σταματουν αναλογα με τις αναγκες των παιδιων τους. Π.χ. καποιος που σπουδαζει θα δεχεται τις παροχες των γωνιων του μεχρι να αποφοιτησουν, δηλαδη γυρω στα 22-23.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PowerZ

Νεοφερμένος

Η PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ήθελα να ήξερα δεν βαριέσαι να μην κάνεις τίποτα;Δεν έρχονται μέρες που πια ο καφές και η βόλτα δεν σε γεμίζει και νοιώθεις κενή;Δεν ζηλεύεις που όλοι οι γνωστοί σου τρέχουν,έχουν υποχρεώσεις,δουλεύουν,σπουδάζουν κι εσύ απλώς περιμένεις (τι άραγε;) να κυλήσουν οι μέρες;Φαντάζομαι ότι άκόμη και τις διακοπές δεν μπορείς να ευχαριστηθείς αφού για σένα κάθε μέρα είναι αργία....:)
Ακόμη κι αν στο ΙΕΚ σπούδασες κατι που δεν σε ενδιέφερε,δεν μπορεί κάπου θα έχεις και εσύ μια κλίση,γιατί δεν το ψάχνεις;Όχι τόσο για τα χρήματα αλλά για να κάνεις και εσύ κάτι στη ζωή σου,να δραστηριοποιηθείς.Έστω μια εθελοντική εργασία(προφανώς έχεις απεριόριστο ελεύθερο χρόνο).Εγώ στη θέση σου θα ένοιωθα το λιγότρο μίζερη...................................
οταν λες δεν κανω τιποτα τι εννοεις? τουλαχιστον δεν καθομαι ολη μερα και αλλαζω καναπεδες οπως νομιζεις.ασχολουμαι με πρωταθλητισμο και μου τρωει παρα πολλες ωρες καθε μερα. και σε πληροφορω δε νοιωθω καθολου μιζερη το αθλημα μου μου γεμιζει οχι μονο την μερα αλλα και την ζωη μου ολοκληρη.
ποτε δεν ημουν της καφετεριας και του καναπε.και απο την αλλη δεστο κ αλλειως.με τα προσοντα που εχω πανω απο βασικο δεν προκειται να παρω.γιατι να παω να δουλεψω καπου που να ξυπναω στις 7 να καθομαι εκει 8 ωρες και να μην μου μενει χρονος για τον πρωταθλητισμο μου και στο τελος του μηνα να περνω 500 ευρω? αφου μπορω και ξυπναω οτι ωρα θελω και να εχω παραπανω χρηματα!
δεν σου λεω οτι χερομαι γι αυτο.δεν ειναι ωραιο να εισαι 23 και να στα πληρωνουν ολα οι γονεις σου.μακαρι να ειχα το μυαλο οταν χρειαζοτανε και να ειχα στρωσει κωλο να περναγα πουθενα.
το μεγαλυτερο ονειρο μου ειναι να μεινω μονη και να ανεξαρτοποιηθω απο τους γονεις μου αλλα το ξερω πως αυτο για μενα ειναι ακατορθωτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PowerZ

Νεοφερμένος

Η PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Στηριζόμενη στο μήνυμα της PowerZ, θα ήθελα να επισημάνω και το φταίξιμο των γονιών σε αυτό το θέμα. Η υπερβολική αγαπη και η υπερπροστασία για να μην μας λειψει τίποτα ως παιδιά, μας κάνουν μαλθακούς, εγωιστές και παρτάκηδες. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου, να κάνω ανόητα έξοδα στηριζόμενη στο σκεπτικό ότι αν ζητήσω μια μικρή βοήθεια από τους γονείς μου δεν θα μου την αρνηθούν. Εδώ λοιπόν φταίνε εκείνοι, που με έμαθαν έτσι. Διότι αυτά θα έπρεπε να μου τα είχαν κόψει από την ημέρα που έπιασα δουλειά. Τι πάει να πει "το χρειαζόμουν το 25ο ζευγάρι παπούτσια"? Αναρωτιέμαι τι θα κάνω στο μέλλον, όταν θα έχω τη δική μου οικογένεια να φροντίσω. Πάλι απ'τη μαμά μου θα ζητάω? Δεν νομίζω......
εχω εναν φιλο που ταυτοχρονα με το πανεπιστημιο σπουδαζει και οπερα.οι γονεις του απο την ωρα που εκλεισε τα 18 του πηραν δικο του σπιτι και του ειπαν τωρα βγαλτα περα μονος σου.ειλικρινα τον θαυμαζω. ταυτοχρονα μελεταει και κανει ιδιαιτερα μαθηματα σε παιδια για να βγαζει καποια χρηματα.το παιδι εινα τωρα 21 χρονων και εχει φτασει μεχρι την Γερμανια ολομοναχος για να καταφερει να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα χωρις καμια βοηθεια, να γινει τενορος!νοιωθω διπλα του το λιγοτερο ασχημα..
αυτος παλεβει για την ζωη του και γω τα εχω ολα ετοιμα.απο την μια βολευομαι και λεω τι καλα περναω ουτε κουραση ουτε τιποτα αλλα απο την αλλη θα μου αρεσε να ημουν ανεξαρτιτη και το λεω δεν το κρυβω εγω αν ημουν η μητερα μου και ειχα μια κορη στα 23 που καθεται δεν θα της εδεινα τιποτα.θα της ελεγα αν θες να κανεις το αθλημα σου να πας να δουλεψεις να το κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από PowerZ:
γιατι να παω να δουλεψω καπου που να ξυπναω στις 7 να καθομαι εκει 8 ωρες και να μην μου μενει χρονος για τον πρωταθλητισμο μου και στο τελος του μηνα να περνω 500 ευρω? αφου μπορω και ξυπναω οτι ωρα θελω και να εχω παραπανω χρηματα!
δεν σου λεω οτι χερομαι γι αυτο.δεν ειναι ωραιο να εισαι 23 και να στα πληρωνουν ολα οι γονεις σου.μακαρι να ειχα το μυαλο οταν χρειαζοτανε και να ειχα στρωσει κωλο να περναγα πουθενα.
το μεγαλυτερο ονειρο μου ειναι να μεινω μονη και να ανεξαρτοποιηθω απο τους γονεις μου αλλα το ξερω πως αυτο για μενα ειναι ακατορθωτο..
Γιατι του χρονου τα 500 θα γινουν 600, τα 600 700 και παει λεγοντας. Οι γονεις σου θα ζουν για παντα; Θα σου προσφερουν αυτα τα 1000+ μεχρι να πεθανεις; Αν δεν βρεις τωρα καπια δουλια που να σουνει καπια λευτα ποτε θα βρεις; Οταν θα εισαι λιγο πριν την συνταξει και δεν θα σε θελει καμια εταιρια; Τοσοι και τοσοι δεν εχουν πτυχιο και ομως εχουν καταφερει να παιρνουν αρκετα καλους μιστους και να ειναι μικρη ηλικιακα.
Ο ξαδερφος μου πχ, ειναι 25. Δεν εχει καπιο πολοι σοβαρο χαρτι στα χερια του (βασικα τωρα δεν εχει κανενα, στον απριλιο θα το πιασει στα χερια του) αλλα δουλευει στην ρεσεψιων ενος ξενοδοχιου. Τα λευτα δεν ειναι τοσα ωστε να μενει μονος, να εχει ανετη ζωη και ετσι αλλα ασχολειτε με κατι, βγαζει λευτα τα οπια του τα συμπλιρωνουν οι γονεις του, αποκτα εμπειρια, εμπλουτιζει το βιογραφικο του και την προεργασια του. Εσυ αμα πας αυριο σε ενα μαγαζι που ζητα εναν πολιτη νομιζεις οτι θα σε παρουν αμα εχουν να επιλεξουν εσενα η καπια που εχει δουλεψει σε αλλα δυο μαγαζια και ειναι σε ολα τα αλλα ιδια με εσενα; Η νομιζεις οτι θα αντεξεις ευκολα το μαρτιριο ενος τριωρου μεσα σε ενα μαγαζι να εχιες να κανεις με της παραξενιες του καθενα; Αυτα σιγα σιγα ομως τα ξεπερνας, η δουλια σε σκληρενει. Και ο αλλος μου ξαδερφος ετσι ητενε μεχρι τα 28 του, τωρα επιασε δουλια και (οπως λεει ο ιδιο) χερετε πολυ την δουλια του, την ζωη του και μολις εστρωσε τον κολο του με την δουλια τον εστρωσε και στο διαβασμα και περασε τα μαθηματα που χροστουσε και πειρε και το Lower.
Ο πρωταθλιτισμος που λες οτι κανεις, οκ σου αρεσει και σε γεμιζει. Αλλα για δες το λιγο πιο περα, οταν γινεις 40 θα μπορεις να το κανεις ακομα; Δεν νομιζω..
Θα φτασεις ψηλα (πχ παν-ευρωπαεικο πρωταθλημα), αφου εχεις παει 24 και οχι, τοτε δεν το νομιζω. Δλδ ειναι ενα χομπι, τπτ παραπανω. τωτε γιατι δεν πιανεις μια δολια και στον ελευθερω χρονο σου να το κανεις και το αθλιμα σου. Ο πατερας μου πως συνδιαζε, γυμναστιριο (3-4 ωρες την ημερα) δουλεια (οχι και λιγη...) και εξοδο το βραδυ; Αμα γουσταρεις ολα τα κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος ηλικία παρά μόνο να αντιλιφθούμε την σωστή στιγμή ότι πρέπει να απελευθερωθούμε από κάθε είδους εξάρτηση (και ειδικά της οικονομικής που είναι πολύ ισχυρή) που μας κρατά βολεμένους αλλά απαίδευτους στην ζωή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
PowerZ μπορείς να αρχίσεις απο τώρα να μαζεύεις προσόντα ώστε να μην χρειαστεί να παίρνεις απλώς το βασικό μισθό. Πχ σίγουρα ξέρεις καλά υπολογιστές, έτσι? Γιατι δεν πάιρνεις ένα χαρτί (πχ ECDL) που να το αποδεικνύει? Επίσης μιας και απ'οτι καταλαβαίνω οι γονείς σου δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα, γιατί δεν διαλέγεις κάποιο ΙΕΚ που πραγματικά σε ενδιαφέρει? "Μάθε τέχνη κι άστηνε, κι αν πεινάσεις πιάστηνε" που λένε. Έτσι θα μπορείς να ασχοληθείς με κάτι όταν δεν θα μπορείς πλέον να κάνεις πρωταθλητισμό.
Πάντως αν πραγματικά έχεις ταλέντο στον πρωταθλητισμό, προσπάθησε να το καλλιεργήσεις και μην ακους κανένα! Πιστευω οτι πρέπει πάντα να καλλιεργούμε τα ταλέντα μας και να ακολουθούμε την κλιση μας. :)
Ίσως κάποτε να βγάζεις τα προς το ζην και παραπάνω απο τον πρωταθλητισμό και να μην χρειαστει να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος ηλικία παρά μόνο να αντιλιφθούμε την σωστή στιγμή ότι πρέπει να απελευθερωθούμε από κάθε είδους εξάρτηση (και ειδικά της οικονομικής που είναι πολύ ισχυρή) που μας κρατά βολεμένους αλλά απαίδευτους στην ζωή....
Εκτός του απαίδευτους στη ζωή πρόσθεσε και το οτι δίνεις σε κάποιους (τους γονείς) το δικαιωμα να σου κατευθύνουν τη ζωή απειλώντας σε με την επιβίωση σου.

Πάντως βρε παιδιά εγώ που μου κοψε ο πατέρας μου τασ λεφτά επειδή δεν πηγα να δώσω ένα μάθημα τι να πω? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
....
Πάντως βρε παιδιά εγώ που μου κοψε ο πατέρας μου τασ λεφτά επειδή δεν πηγα να δώσω ένα μάθημα τι να πω? :P

εσυ είσαι καμμένη...:P :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ή μάλλον, εγώ είμαι "απο άααααλλο ανέκδοτο" :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
PowerZ μπορείς να αρχίσεις απο τώρα να μαζεύεις προσόντα ώστε να μην χρειαστεί να παίρνεις απλώς το βασικό μισθό. Πχ σίγουρα ξέρεις καλά υπολογιστές, έτσι? Γιατι δεν πάιρνεις ένα χαρτί (πχ ECDL) που να το αποδεικνύει? Επίσης μιας και απ'οτι καταλαβαίνω οι γονείς σου δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα, γιατί δεν διαλέγεις κάποιο ΙΕΚ που πραγματικά σε ενδιαφέρει? "Μάθε τέχνη κι άστηνε, κι αν πεινάσεις πιάστηνε" που λένε. Έτσι θα μπορείς να ασχοληθείς με κάτι όταν δεν θα μπορείς πλέον να κάνεις πρωταθλητισμό.
Πάντως αν πραγματικά έχεις ταλέντο στον πρωταθλητισμό, προσπάθησε να το καλλιεργήσεις και μην ακους κανένα! Πιστευω οτι πρέπει πάντα να καλλιεργούμε τα ταλέντα μας και να ακολουθούμε την κλιση μας. :)
Ίσως κάποτε να βγάζεις τα προς το ζην και παραπάνω απο τον πρωταθλητισμό και να μην χρειαστει να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει ;)

Αυτά ακριβώς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ πάλι μέχρι τώρα έπαιρνα κανονικότατα χαρτζηλίκι από γονείς. Σπούδασα στην πόλη μου, έμενα σπίτι μας, έκανα ταξίδια, εκδρομές, επενδύσεις, αθλήματα με τη βοήθειά τους ή έστω με όσα μάζευα από το χαρτζηλίκι μου. Βέβαια τελείωσα στην ώρα μου τη σχολή και για Πολυτεχνείο αυτό δεν είναι λίγο, άλλωστε και οι ίδιοι χαίρονταν με τις επιτυχίες μου και ενθάρρυναν τον τρόπου που επενέδυα τον ελεύθερό μου χρόνο σε άθληση κλπ.
Τώρα είμαι εξωτερικό, πάλλι εκείνοι πληρώνουν τα δίδακτρα και το σπίτι μου.

Αλλά από Οκτώβριο θα βρω δουλειά ή διδακτορικό και θα γίνω ανεξάρτητη...!

Ξέρω ότι πάντα θα τους αρέσει να μου προσφέρουν πράγματα, αλλά αυτό δε σήμαινε ποτέ ότι με είχαν κακομαθημένο, μιας και πάντα μου τόνιζαν το μέτρο που θα κρατούσαμε...

Και, ναι, γενικά: Αρχικά θα ενθάρρυνα κι εγώ το παιδί μου να επενδύσει στη χαρά της ηλικίας του και να μάθει πράγματα, προσφέροντάς του λεφτά για μικρές χαρές, αθλητικές και πνευματικές δραστηριότητες... και μαζεύοντάς το όποτε βλέπω ότι επαναπαύεται. Αλλά μέχρι να ορθοποδήσει (και δε μιλάμε στα 30) θα το στηρίξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι:

Αλλά από Οκτώβριο θα βρω δουλειά ή διδακτορικό και θα γίνω ανεξάρτητη...!

axaxaxaxaxa...αυτό με το συνδυασμό διδακτορικού και ανεξαρτησίας είναι το ανέκδοτο της ημέρας έτσι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top