Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε;

Αν φεύγατε από την Ελλάδα, ποια χώρα θα προτιμούσατε για να ζήσετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Αμερική

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Αγγλία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 6 12.5%
  • Φιλανδία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Δανία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Βέλγιο

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ισπανία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Τουρκία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Κίνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιαπωνία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Κύπρο

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Αυστρία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Καναδά

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ιρλανδία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Όπου βρω δουλειά

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Σε κάποια άλλη χώρα

    Ψήφοι: 6 12.5%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,279 μηνύματα.
Ας πω και την δικιά μου κατάταξη, αν και πάνω κάτω την ξερετε.

1) ΗΠΑ
2) Ελλάδα
3) Γερμανία
4) Ελβετία
5) Καναδάς
6) Αυστραλία
7) Νορβηγία

Από ΗΠΑ η σειρά είναι η εξής:

1) North Carolina
2) Massachusetts
3) New Hampshire
4) Texas
5) New York State
6) Washington state
7) Virginia

Όπως βλέπετε ο μόνος λόγος για να φύγω από την Ελλάδα είναι να βρω κάτι καλό στις ΗΠΑ όπου είναι και ο στόχος μου, ιδανικά στις 7 πολιτείες που ανέφερα παραπάνω οι οποίες έχουν καλούς μισθούς, άπειρες θέσεις εργασίας πάνω στον κλάδο μου καθώς και χαμηλότερη εγκληματικότητα σε. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ζήσω κάπου άλλου εκτός από τις ΗΠΑ και την Ελλάδα καθώς οι υπόλοιποι λαοί είναι πιο ψυχροί και δύσκολα κάνουν παρέες / φίλους. Βέβαια και ο Καναδάς είναι χώρα με πολύ ευγενικό και καλόκαρδο λαό όμως με τον Trudeau η οικονομία βρίσκεται σε στασιμότητα ενώ το cost of living έχει ξεφύγει τόσο πολύ όπου ένα απλό σπίτι στο Toronto στοιχίζει πάνω από 3.000$ το μήνα όταν ο μέσος μισθός στην πόλη είναι λίγο κάτω από τα 4.000$, δηλαδή δεν σου μένει τίποτα πλέον. Η Αυστραλία επίσης καλή χώρα όμως υπερβολικά μακριά με αποτέλεσμα να την απορρίπτω σαν επιλογή.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Η χειρότερη πόλη στην Ελλάδα όπως και να την δεις..
Κοίτα αν τη δεις όπως τη βλέπω εγώ που είναι η κοπέλα μου εκεί θα είναι πανέμορφη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν πας αν δεν ξέρεις ΚΑΛΑ γερμανικά στην Ελβετία (ΝΟΜΟΣ)
6) Αυστραλία
Ε τώρα να έχω τα καγκουρό δίπλα ΑΠΛΑ ΟΧΙ
7) Νορβηγία
Πολύ κρύο αλλά έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για τη ζωή εκεί
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1) ΗΠΑ
2) Ελλάδα
3) Γερμανία
4) Ελβετία
5) Καναδάς
6) Αυστραλία
7) Νορβηγία
*Ολλανδία Φώτη είναι απείρως καλύτερη από Γερμανία και Ελβετία και τις υπόλοιπες (κάτω από ΗΠΑ) αφού όχι μόνο μιλάνε ΟΛΟΙ αγγλικά έχουν πολύ οργανωμένο κράτος και καλή ζωή όσοι ζουν εκεί
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Για τις ΗΠΑ πάντως είναι μεγάλη κουβέντα, πολλά ακούγονται. Το σημαντικότερο είναι να έχεις τώρα άτομο που ζει εκεί, για να έχεις όσο το δυνατόν πιο σωστή ενημέρωση.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Κοίτα αν τη δεις όπως τη βλέπω εγώ που είναι η κοπέλα μου εκεί θα είναι πανέμορφη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Γούστα είναι αυτά! Κατάγομαι από την περιοχή και γνωρίζω τα θετικά και τα αρνητικά . Θεσσαλονίκη η καλύτερη πόλη στην Ελλάδα και δεν την αλλάζω με τίποτα!
*Ολλανδία Φώτη είναι απείρως καλύτερη από Γερμανία και Ελβετία και τις υπόλοιπες (κάτω από ΗΠΑ) αφού όχι μόνο μιλάνε ΟΛΟΙ αγγλικά έχουν πολύ οργανωμένο κράτος και καλή ζωή όσοι ζουν εκεί

"Ναρκωτικά, αλκοόλ και σεξ",.αυτό έχουν και συγνώμη που επεμβαίνω στη συνομιλία. Ότι απεχθάνομαι , δηλαδή ! Ελλάδα και μόνο Ελλάδα 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,275 μηνύματα.
Ελλάδα και μόνο Ελλάδα 🙂
Ναι Ελλάδα ούτε σεξ ούτε αλκοόλ ούτε ναρκωτικά έχει, είμεθα πλήρως αποστειρωμένοι.
Κατέβα απο τις "καλές" περιοχές στο κέντρο και θα τα δείς σχεδόν όλα αυτά, καλές οι φούσκες αλλά ορισμένες φορές καλό θα ήταν να σπάνε καμιά φορά με ενα reality check.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Ναι Ελλάδα ούτε σεξ ούτε αλκοόλ ούτε ναρκωτικά έχει, είμεθα πλήρως αποστειρωμένοι.
Κατέβα απο τις "καλές" περιοχές στο κέντρο και θα τα δείς σχεδόν όλα αυτά, καλές οι φούσκες αλλά ορισμένες φορές καλό θα ήταν να σπάνε καμιά φορά με ενα reality check.
Στο κεντρο της Αθήνας ! Φαντάζομαι.. :'( :'(
Στη Θεσσαλονίκη είναι καλύτερα , τουλάχιστον δεν τους βλέπεις μπροστά σου.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,275 μηνύματα.
τουλάχιστον δεν τους βλέπεις μπροστά σου
Ναι αυτό είναι το ζητούμενο βασικά, να μην τους βλέπουμε εμείς οι "σωστοί" και "προκομμένοι".

Anyway, τεράστια πληγή που αιμορραγεί πολύ περισσότερο απο το τι μας χαλάει την θέα και τα γούστα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,279 μηνύματα.
Κοίτα αν τη δεις όπως τη βλέπω εγώ που είναι η κοπέλα μου εκεί θα είναι πανέμορφη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν πας αν δεν ξέρεις ΚΑΛΑ γερμανικά στην Ελβετία (ΝΟΜΟΣ)

Ε τώρα να έχω τα καγκουρό δίπλα ΑΠΛΑ ΟΧΙ

Πολύ κρύο αλλά έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για τη ζωή εκεί
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


*Ολλανδία Φώτη είναι απείρως καλύτερη από Γερμανία και Ελβετία και τις υπόλοιπες (κάτω από ΗΠΑ) αφού όχι μόνο μιλάνε ΟΛΟΙ αγγλικά έχουν πολύ οργανωμένο κράτος και καλή ζωή όσοι ζουν εκεί
Γούστα είναι αυτά! Κατάγομαι από την περιοχή και γνωρίζω τα θετικά και τα αρνητικά . Θεσσαλονίκη η καλύτερη πόλη στην Ελλάδα και δεν την αλλάζω με τίποτα!


"Ναρκωτικά, αλκοόλ και σεξ",.αυτό έχουν και συγνώμη που επεμβαίνω στη συνομιλία. Ότι απεχθάνομαι , δηλαδή ! Ελλάδα και μόνο Ελλάδα 🙂

Η Ολλανδία είναι too overrated για πολλούς λόγους παιδιά. Αρχικά είναι μια χώρα να 17.5 εκατομμύρια κατοίκους με έκταση μόλις το 1/3 της Ελλάδα με αποτέλεσμα να είναι overcrowded σε όλα τα μέρη της αυξάνοντας το κόστος του Real Estate στα ύψη. Αν είναι να είσαι όπως στην Αθήνα κάτσε εδώ καλύτερα όπου έχεις και τους δικούς σου ανθρώπους. Επίσης, όπως είπατε και εσείς τα ναρκωτικά είναι σχεδόν free με αποτέλεσμα να μυρίζει παντού γεγονός που δεν μου αρέσει και δεν μου ταιριάζει σαν άνθρωπος, και στις ΗΠΑ υπάρχει αυτό όμως έχεις την δυνατότητα να το αποφύγεις ζώντας σε states / counties όπου οι νόμοι είναι πιο αυστηροί πάνω σε αυτά τα ζητήματα. Άλλο ένα που δεν μου αρέσει στην Ολλανδία είναι ότι σου προβάλουν τα ποδήλατα ως τρόπο ζωής με αποτέλεσμα να γίνεται πανικός και να μην μπορείς να κυκλοφορείς από τα πολλά ποδήλατα. Προσωπικά είμαι μεγάλος fan του αυτοκινήτου και δεν μου αρέσει να μου βάζουν άπειρους φόρους στο όχημα και στα καύσιμα μόνο και μόνο για να το παίζουν environmentally friendly. Στην Ολλανδία οι φόροι είναι επίσης σε ψηλά επίπεδα με αποτέλεσμα να σου μειώνουν την αγοραστική δύναμη, ότι γίνεται και στην Ελλάδα δηλαδή.

Αρα οχι δεν είναι για εμένα αυτή η χώρα, καλύτερα να κάτσω στην Ελλάδα αν είναι έτσι. Εγώ θέλω μεγάλες χώρες όπως οι ΗΠΑ, Καναδάς, Γερμανία και Νορβηγία όπου είσαι άνετος και ήρεμος.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα μείνω πάντα ιδανικός κι ανάξιος εραστής
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων,
και θα πεθάνω μια βραδιά σαν όλες τις βραδιές,
χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων.


 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Ρωσία του μεγάλου Βλαντ ή Ουγγαρία του γίγαντα Ορμπάν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Μεγάλες σε έκταση χώρες
Screenshot_2024-02-21-15-16-23-277_com.android.chrome.jpg

Δεν περίμενα η Ισπανία να είναι τόσο μεγάλη σε έκταση χώρα. Σχεδόν όσο η μητροπολιτική Γαλλία... (υπάρχει και η υπερπόντια) @Volkswagen Fan Σχεδόν δύο Γερμανιες είναι με λιγότερους κατοίκους άρα έχει απλωσια και τα ενοίκια μπορούν να συγκρατηθούν κάπως.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,279 μηνύματα.
Μεγάλες σε έκταση χώρες
View attachment 129836
Δεν περίμενα η Ισπανία να είναι τόσο μεγάλη σε έκταση χώρα. Σχεδόν όσο η μητροπολιτική Γαλλία... (υπάρχει και η υπερπόντια) @Volkswagen Fan Σχεδόν δύο Γερμανιες είναι με λιγότερους κατοίκους άρα έχει απλωσια και τα ενοίκια μπορούν να συγκρατηθούν κάπως.

Νορβηγία και Σουηδία είναι 4 φορές η Ελλάδα σε έκταση με μόλις 5.5 εκατομμύρια και 10.2 εκατομμύρια πληθυσμό αντίστοιχα. Και οι ΗΠΑ, Καναδάς, Αυστραλία είναι αραιοκατοικημένες σαν χώρες βέβαια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Νορβηγία και Σουηδία είναι 4 φορές η Ελλάδα σε έκταση με μόλις 5.5 εκατομμύρια και 10.2 εκατομμύρια πληθυσμό αντίστοιχα. Και οι ΗΠΑ, Καναδάς, Αυστραλία είναι αραιοκατοικημένες σαν χώρες βέβαια.
Η Σουηδία και η Νορβηγία είναι μικρότερες από την Γαλλία σε έκταση. Και η Ισπανία είναι σχεδόν όσο η Σουηδία σε έκταση. Βέβαια Σουηδια κ Νορβηγία στο βόρειο κομμάτι τους έχουν ελάχιστους κατοίκους λόγω ψύχους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Αν ισχύει αυτός ο πίνακας, με 153 κατώτερο μισθό σίγουρα ΔΕ θα ήθελα να ζω στην Λευκορωσία ή στην Ρωσία.
Screenshot_2024-03-30-07-02-08-361_com.android.chrome.jpg
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,275 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Αν ισχύει αυτός ο πίνακας, με 153 κατώτερο μισθό σίγουρα ΔΕ θα ήθελα να ζω στην Λευκορωσία ή στην Ρωσία.
View attachment 131203
Για το 2024 βρήκα αυτό
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Αχ στον Καναδά :prettyplz:
 
Top