Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ολλανδία!
Έχω ξεκινήσει ήδη μαθήματα ολλανδικών :)
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεταξύ εμού (7 χρόνια έξω), του αδερφού μου και των φίλων μου, πρέπει να έχουμε καλύψει όλες τις τοπ τίερ χώρες της Ευρώπης. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια από αυτές που δεν έχει θέμα με τα σπίτια. Το νο1 πρόβλημα των ατόμων της ηλικίας μας είναι το στεγαστικό (αν δεν υπάρχουν πλατες τουλάχιστον). Η κάθε χώρα έχει τα υπέρ και τα κατά της. Καλά τα ζύγισες και κατέληξες στην Ολλανδία - και εγώ για εκεί κοιτούσα, ενώ έμενα ήδη Σουηδία. Τελικά κατέληξα Νορβηγία και εν τέλη χαίρομαι που δε μου βγήκε για Ολλανδία για διάφορους λόγους. Επειδή η μετανάστευση, πέρα του οικονομικού, έχει πολλά υποκειμενικά κριτήρια (κλιματικές προτιμήσεις, τρόπος ζωής, επάγγελμα, σεξουαλικές προτιμήσεις κτλ), είναι λίγο άστοχο να δηλώνεις με απολυτότητα ότι μόνο η Ολλανδία αξίζει αλλιώς Ντουμπάι.
Οι σεξουαλικές προτιμήσεις που κολλάνε?

Καλά και άλλες χώρες αξίζουν αλλά πρέπει να έχεις γνωστό/συγγενή για αρχή. Πχ Αυστραλία, Καναδάς. αλλά και αυτές είναι ΜΗ ευρωπαΪκές χώρες.

Πάντως Σουηδία που ήταν η ξαδέρφη μου ιατρός, έφυγε γιατί δεν άντεχε το κλίμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Ελλάδα αν είχε υψηλότερους μισθούς (πχ 30% πάνω) και καλύτερες συνθήκες εργασίας τότε πολλοί Έλληνες του εξωτερικού θα ερχόντουσαν πίσω.
αν πάρεις ένα κομπιουτεράκι αλλά να είσαι αντικειμενικός και κάτσεις να υπολογίσεις πόσα χρειάζεται κάποιος για να επιβιώσει με αξιοπρέπεια στην Ελλάδα, με το τωρινό κόστος ζωής ( ενοικια, λογαριασμοί, σουπερμαρκετ κλπ) θες σε παλιές δραχμούλες 500 χιλ , ήτοι 1500 ευρώ σήμερα.

Να σου αναφέρω ένα παράδειγμα. Το 1998, που εργαζόταν η θεία μου σε λογιστικό γραφείο έπαιρνε μισθό 170 χιλ δραχμές, Σε σημερινά ευρώ είναι ένα 500ευρω. Ναι αλλά τότε το κόστος ζωής εν συγκρίσει με το σημερινό ήταν η μέρα με τη νύχτα. Τότε με 170χιλ δραχμές, όχι απλά έβγαζες το μήνα σου, έβαζες στην άκρη και με μια καλή αποταμίευση μέσα σε μια 10ετία έπαιρνες σπίτι. Γι αυτό είδες σχεδόν όλη την Ελλάδα το 1994 και αγόρασε καινούρια διαμερίσματα ή μονοκατοικίες. Βέβαια κάποια ήταν με δάνειο, και ορισμένων αυτών τους παίρνουν τα σπίτια σε πλειστηριασμό, αλλά τεσπα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,915 μηνύματα.
Ναι αλλα και διαφορετικούς μισθούς ( και διαφορετικό νομισμα). Απλά έχει κανόνες. Πλούσιος δεν είμαι, αλλά δεν εμποδίζει κάποιον να πάει και να δοκιμάσει
Σίγουρα, Ντίρχαμ λέγεται το νόμισμα του.
Αν είσαι στον χώρο του real estate θα βγάλεις τρελά λεφτά εκεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι σεξουαλικές προτιμήσεις που κολλάνε?
Πώς δεν κολλάνε; αν είσαι ομοφυλόφιλος πχ πρέπει να κοιτάξεις και αν είναι ασφαλές στην χώρα που θα πας. Στη Μέση Ανατολή να είσαι ανοιχτά ομοφυλόφιλος, ακόμη και ξένος, είναι πολύ επικίνδυνο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πχ Αυστραλία, Καναδάς. αλλά και αυτές είναι ΜΗ ευρωπαΪκές χώρες.
Δεν αξίζει ο Καναδάς στην παρούσα φάση. Η Αυστραλία ναι αξίζει αλλά θέλεις συγγενή να σου κάνει πρόσκληση
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς δεν κολλάνε; αν είσαι ομοφυλόφιλος πχ πρέπει να κοιτάξεις και αν είναι ασφαλές στην χώρα που θα πας. Στη Μέση Ανατολή να είσαι ανοιχτά ομοφυλόφιλος, ακόμη και ξένος, είναι πολύ επικίνδυνο.
ε καλά τώρα ποιος θα παέι Μέση Ανατολή με εξαίρεση τα ΗΑΕ. Τα υπόλοιπα κράτη εκτός Μέσης Ανατολής είναι εξελιγμένα και έχουν προοδεύσει σε αυτά τα θέματα.

Αν και να σου πω την αλήθεια πχ στο Ντουμπαι που εχει αυστηρούς κανόνες για τις γυναίκες, τα βράδια γίνονται διάφορα από κάποιες. Και ότι κατάλαβες...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Επειδή το βλέπω το συζητούσατε, εγώ το πιστεύω ειλικρινά πως εάν οι χώρες του Νότου (και ιδίως η Ελλάδα) είχαν καλλίτερο βιοτικό επίπεδο, οργάνωση κ.λπ τότε ακόμα και πολλοί κάτοικοι των Βόρειων χωρών που δεν έχουν προβλήματα θα επεδίωκαν να μεταναστεύσουν εδώ. Αρκετοί Γερμανοί, Βρεταννοί, Σκανδιναβοί... που έχουν πάρει σύνταξη και έτσι έχουν εξ ασφαλισμένο το βιοποριστικό τους, έρχονται εδώ και αγοράζουν σπίτια και την αράζουν μόνιμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Επειδή το βλέπω το συζητούσατε, εγώ το πιστεύω ειλικρινά πως εάν οι χώρες του Νότου (και ιδίως η Ελλάδα) είχαν καλλίτερο βιοτικό επίπεδο, οργάνωση κ.λπ τότε ακόμα και πολλοί κάτοικοι των Βόρειων χωρών που δεν έχουν προβλήματα θα επεδίωκαν να μεταναστεύσουν εδώ. Αρκετοί Γερμανοί, Βρεταννοί, Σκανδιναβοί... που έχουν πάρει σύνταξη και έτσι έχουν εξ ασφαλισμένο το βιοποριστικό τους, έρχονται εδώ και αγοράζουν σπίτια και την αράζουν μόνιμα.

Ακριβώς αυτό που λες. Αν χώρες όπως η Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία πρόσφεραν διπλάσιους μισθούς με το τρέχον κόστος ζωής, καλύτερες συνθήκες εργασίας και λίγο καλύτερες υποδομές τότε το δημογραφικό πρόβλημα δεν θα υπήρχε καθώς ο εγχώριος πληθυσμός θα αυξανόταν ενώ ταυτόχρονα θα είχαμε εισροές από την βόρεια Ευρώπη. Βλέπε την California που έχει μεσογειακό κλίμα σε συνδυασμό με την πολύ αναπτυγμένη οικονομία της με αποτέλεσμα εκατομμύρια άτομα να πηγαίνουν εκεί να ζήσουν. Πραγματικά είναι ντροπή που ο Ευρωπαϊκός Νοτος αφέθηκε στην τύχη του ώστε να αναπτυχθεί η Γερμανία, Ολλανδία και Σκανδιναβια. Βέβαια μεγάλο αρνητικό παράγοντα στην οικονομία έπαιξαν τα 20-25 χρόνια Σοσιαλιστικών κυβερνήσεων που είχαν Ελλάδα, Γερμανία και Ισπανία με αποτέλεσμα η βιομηχανική παραγωγή είτε να μειωθεί πολύ είτε να εξαφανιστεί στην Ελλάδα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,915 μηνύματα.
Αν και να σου πω την αλήθεια πχ στο Ντουμπαι που εχει αυστηρούς κανόνες για τις γυναίκες, τα βράδια γίνονται διάφορα από κάποιες. Και ότι κατάλαβες...
Το Ντουμπάι έχει γίνει πολύ πιο καλό για τις μεσοανατολιτισσες γυναίκες πλέον, μπορούν να οδηγήσουν κτλ. Στα χωριά είναι ακόμη τραγική η κατάσταση. Όπως και να έχει οι ντόπιες έχουν αρκετούς περιορισμους.
Στις τουρίστριες δεν λένε τίποτα, μπορείς να πας και με μίνι φόρεμα στον δρομο and no-one bats an eye.


Και μ αρέσει που μερικοί φεύγουν έξω για καλύτερες συνθήκες εργασίας να εργαστούν και πάνε και μπλέκουν με ΈΛληνες εργοδότες, και την πατάνε.
Αυτό ακριβώς
Να ξέρετε οι Έλληνες έχουν ταλέντο σε όποια χώρα και αν πανε βρίσκουν τρόπο να κάνουν πονηριές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αυριο ολες οι απεργιες γινονται για το νεο εργασιακο νομοσχεδιο.

Στην ουσια ειναι νομιμοποιηση του 12ωρου, μειωση του ημεριμισθιου τις Κυριακες απο 75 τα εκατο σε 40 και αλλα πολλα. Μιλαμε για ενα εργασιακο που δεν υπαρχει ουτε στη χειροτερη εργασιακη χωρα του κοσμου.

Και καλα θα σου δινει την επιλογη να δουλευεις αν θες σε 2ο εργοδοτη, αλλα εχει πολλες πατεντες το πραγμα και μια σου την αναφερω τωρα. Ενας ομιλος ο οποιος εχει μητρικη και θυγατρικες με διαφορετικα ΑΦΜ.
Οι άλλες χώρες όπως η Ολλανδία έχουν υιοθετήσει 36 ώρες την εβδομάδα εργασία, στο ελλαντα γυρνάμε πίσω 100 χρόνια.
Δουλεία.
 

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ πχ θα πήγαινα Ολλανδία. Κουστούμι, χαρτοφύλακας και ποδήλατο
ακριβώς αυτό ονειρεύομαι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η συγκατοίκηση είναι μονόδρομος, αλλά αν είναι να συγκατοικήσεις γιατί δεν το κάνεις στην χώρα σου ; Είναι σίγουρα πιο εύκολο να αποταμιεύσεις κάποια περισσότερα χρήματα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ένα τόσο μεγάλο βήμα για αυτό .
για την ποιότητα ζωής
 
Τελευταία επεξεργασία:

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Αν αγνοήσουμε οτιδήποτε έχει να κάνει με μισθούς, γραφειοκρατία, απόσταση από την Ελλάδα κλπ. θα διάλεγα η κάποια χώρα της ανατολικής Ασίας(Κίνα, Κορέα, Ιαπωνία) η κάποια της Λατινικής Αμερικής. Αν συνυπολογίσουμε και αυτά τότε όπου θα με συνέφερε περισσότερο εκείνη τη στιγμή(με κάποια προτίμιση προφανώς στις παραπάνω χώρες). Στην παρούσα φάση πάντως μια χαρά είμαι στην Ελλάδα..
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως παιδιά μην κάνετε το λάθος να πάτε Κύπρο για επαγγελματική αποκατάσταση...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top