Σκύλος ή γάτα;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ε τότε τι κλαίγεστε ; αν τις βάζατε μέσα, δεν θα είχατε κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να μην είστε κι απ'αυτούς που έχουν τα σκυλιά δεμένα ή στο μπαλκόνι/βεράντα όλη μέρα να ξεκουφαίνουν τους γείτονες με το γάβγισμα τους, μόνο και μόνο για να ελέγχουν.
Θα έριχνα φόλα σε όλους αυτούς τους "ιδιοκτήτες" αν μπορούσα, όχι στα σκυλιά τους.
δεν εχω μπαλκονι μιστερ..

μονοκατοικια μεσα στις ελιες εχω,,με μεγαλο κηπο..

δεν ζει ολος ο κοσμος στους τσιμεντενιους περιστεριωνες που αποκαλειτε σπιτια..
οποτε και οι διαφοροι αστικοι ζωοφιλοι να μην κρινουν με αλλα μετρα..τα σκυλια και οι γατες δεν τα προτιμουν τα κλουβια, που ονομαζουμε οι ανθρωποι σπιτια..,

και εχω το δικαιωμα να στενοχωριεμαι πιστευω..αλλωστε στην αυλη μου γεννηθηκαν τα γατια,, εκει ζουσαν,τα χαιδευα και τα ταιζα απο οταν γεννηθηκαν,
απλα με τις γατες εχω αποφασισει οτι θα εχω μια ελευθερη σχεση..

με τα συν και πλην,,απλα λυπαμαι που καθε φορα παραδενομαι μαζι τους και τελειωνουν ασχημα τα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
..τα σκυλια και οι γατες δεν τα προτιμουν τα κλουβια, που ονομαζουμε οι ανθρωποι σπιτια..,

που το ξέρεις ; τα έχεις ρωτήσει ; ειδικά οι γάτες είναι για το σπίτι, δεν έχουν δυνάμεις να επιβιώσουν στις λεοφώρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
πιο πολλες αρρωστειες; Οπως;;;

Η γατα δεν ακονιζει οπου να 'ναι τα νυχια της. Ελα στο σπιτι μου να δεις τα επιπλα και τις κουρτινες. Το μονο επιπλο που εχει στην κυριολεξια μαδησει, ειναι το δεντρο του. Επισης δεν κλεβει φαγητα, δεν μασουλαει πραγματα οπως ενας σκυλος και δεν του σταζουν σαλια απο το στομα.

Ετισι μου εχουν πει, οτι εχουν περισσοτερες αρρωστιες:)

Γνωριζω πολλα ατομα που οι γατες τους κανουν ζημιες...:/: Γνωριζω πολλα σκυλακια που δεν κλεβουν φαγητα, δεν μασουλανε πραγματα και δεν σταζουν απο σαλια...:) Εμενα οταν θελει να κανει την αναγκη της γαβγιζει και γρατζουναει την πορτα για να βγει εξω, ποτε δεν εχει λερωσει το σπιτι.:) Εγω μου αρεσουν παρα πολυ οι γατες και δεν εχω κανενα προβλημα με τα ζωακια.:) Απλως λεω την γνωμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ετισι μου εχουν πει, οτι εχουν περισσοτερες αρρωστιες:)

Γνωριζω πολλα ατομα που οι γατες τους κανουν ζημιες...:/: Γνωριζω πολλα σκυλακια που δεν κλεβουν φαγητα, δεν μασουλανε πραγματα και δεν σταζουν απο σαλια...:) Εμενα οταν θελει να κανει την αναγκη της γαβγιζει και γρατζουναει την πορτα για να βγει εξω, ποτε δεν εχει λερωσει το σπιτι.:) Εγω μου αρεσουν παρα πολυ οι γατες και δεν εχω κανενα προβλημα με τα ζωακια.:) Απλως λεω την γνωμη μου:)

οι γάτες δεν κάνουν ζημιές, το πολύ πολύ να "ροκανίσουν" την άκρη κανενός περιοδικού ή να ρίξουν από κανένα τραπέζι κανένα αντικείμενο όσο είναι στα ντουζένια τους, σε μικρή ηλικία ακόμα. Τα σκυλιά ρημάζουν τον τόπο, κατουράνε στους καναπέδες, στα πατώματα, χέζουν ό,που να'ναι αν δεν τα βγάλεις βόλτα ή αν φύγεις και τα "γράψεις" μπορεί να το κάνουν και για να σε εκδηκηθούν (το'χω ζήσει), δεν πάνε σε καμμία αμμολεκάνη, τρώνε τις κάσες από τις πόρτες, κάνουν απίστευτη φασαρία όταν τρέχουν αν έχεις την κακή τύχη να'χεις γείτονες που έχουν σκύλους στο επάνω διαμέρισμα, γαβγίζουν όλη μέρα με την παραμικρή αφορμή και σου σπάνε τα νεύρα, λερώνουν με τα σάλια τους, πηδάνε τα πόδια του κάθε άγνωστου:P και το δικό σου, είναι φορτικά και σίγουρα πολύ χαμηλότερης νοημοσύνης από τις γάτες όπως προείπε και κάποιος άλλος πριν, συμφωνώ, γεμίζουν το σπίτι με τριχωτές τουλούμπες, δεν σου επιτρέπουν να πας ούτε ένα ταξιδάκι ή πρέπει να κάνεις ολόκληρες προετοιμασίες πολύ καιρό για να τα κουβαλάς στα ταξίδια σου, δεν μπορείς να τα αφήσεις σε ξενοδοχείο και και και....Αν θέλετε να τρελλαθείτε πάρτε ένα σκύλο, εγώ σας προειδοποίησα. Μη σκυλιά στην πόλη ! μη ! τζιζ. Τα χειρότερα και τα πιο σπαστικά και βρωμοχαρακτήρες είναι τα μικρά, τα κανίς, πεκινουά, μαλτέζικα, μπιαχ αηδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειδικά οι γάτες είναι για το σπίτι, δεν έχουν δυνάμεις να επιβιώσουν στις λεοφώρους.
ειδικα οι γατες εχουν γεμισει τους χωρους σε δρομους πολεις κλπ..πολυ περισσοτερο απο τους σκυλους..
ειδικα η γατα ειναι πιο ικανη να ζησει μονη της εξω..

και ειναι τοσες πολλες στους δρομους που εχω βαρεθει να τις βλεπω ταπετσαρια στην ασφαλτο,,διαρκως..
ενω σκυλια πατημενα-χτυπημενα στο δρομο εξαιρετικα σπανια βλεπω..

λογικο βεβαια γιατι οι σκυλοι ειναι πιο εξυπνοι στην κυλοφορια δρομους κλπ....περνανε με πρασινο και κοκινο φαναρι,,οταν περασουν οι ανθρωποι κλπ,,συγχρονιζονται,,μιλαμε για κουφη προσαρμογη..

ειχα δει στο Ριο στο κεντρικο δρομο μανα σκυλα με κουταβια να πηγαινοερχονται στο δρομο,,και με τετοια προσοχη που τη γλυτωνανε..απιστευτο συγχρονισμο,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Αν θέλετε να τρελλαθείτε πάρτε ένα σκύλο, εγώ σας προειδοποίησα. Μη σκυλιά στην πόλη ! μη ! τζιζ. Τα χειρότερα και τα πιο σπαστικά και βρωμοχαρακτήρες είναι τα μικρά, τα κανίς, πεκινουά, μαλτέζικα, μπιαχ αηδία.
Ta κανις ειναι τα πιο παρεξηγημενα σκυλια, ολοι λενε οτι ειναι κακομαθημενα και βρωμοχαρακτηρες, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιστα σκυλια και πιο εξυπνα:) Δες και εδω:)

Τα σκυλια δεν ειναι καθολου <<σπαστικα>> και <<βρωμοχαρακτηρες>> οπως αναφερεις.:) Γιατι λενε οτι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου ειναι ο σκυλος? Ο σκυλος ειναι παρα πολυ εξυπνος, αλλα δεν εχει την πονηραδα της γατας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ετισι μου εχουν πει, οτι εχουν περισσοτερες αρρωστιες:)

Γνωριζω πολλα ατομα που οι γατες τους κανουν ζημιες...:/: Γνωριζω πολλα σκυλακια που δεν κλεβουν φαγητα, δεν μασουλανε πραγματα και δεν σταζουν απο σαλια...:) Εμενα οταν θελει να κανει την αναγκη της γαβγιζει και γρατζουναει την πορτα για να βγει εξω, ποτε δεν εχει λερωσει το σπιτι.:) Εγω μου αρεσουν παρα πολυ οι γατες και δεν εχω κανενα προβλημα με τα ζωακια.:) Απλως λεω την γνωμη μου:)

και εμενα μου εχουν πει οτι τα σκυλια μεταμορφωνονται σε νυχτεριδες το βραδυ, σημαινει οτι ειναι αληθεια;

Και εγω γνωριζω πολλα ατομα που τα σκυλια τους κανουν ζημιες. Τον σκυλο μου τον αφησαμε μια μερα μονο του για 3 ωρες και οταν επιστρεψαμε σπιτι ειχε ξιλωσει το μισο υφασμα του καναπε και ειχε ξερασει σε 3 σημεια τα κομματια υφασματος που ειχε φαει. Μια γατα ποτε δεν θα εκανε τετοια ζημια.
Κακα τα ψεμματα, τον σκυλο δεν μπορεις να τον αφησεις για πολυ ωρα μονο του. Θα σου γκρεμισει το σπιτι. Η γατα δεν καταστρεφει οπως ο σκυλος. Ο σκυλος ειναι πιο συνεργασιμος ομως, η γατα οχι και τοσο. Τον σκυλο μου τον χτενιζα με τις ωρες οταν μαδουσε, τον γατο μου δεν μπορω να τον χτενισω για πανω απο 30 δευτερολεπτα. Για να ειμαι και δικαιη, ενα πραγμα που λατρευω στους σκυλους ειναι το οτι εχουν χαζοχαρουμενο χαρακτηρα και αστειρευτη ενεργητικοτητα (οι γατες κουραζονται αμεσως).

Οταν αποκτησω σπιτι με κηπο θα παρω ενα σκυλακι, αλλα ακομα δεν ξερω τι ρατσα... ειμαι μεταξυ:






Μου αρεσουν τα μεγαλοσωμα σκυλια, κυριως αυτα που μοιαζουν με λυκο ή αλεπου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μου αρεσουν τα μεγαλοσωμα σκυλια, κυριως αυτα που μοιαζουν με λυκο ή αλεπου

αγαπημενα μου,,ολα αυτα που εβαλες..:D


(οι γατες κουραζονται αμεσως).
οπως και τα περισσοτερα αιλουροειδη...λιονταρια,τιγρεις κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Και τα δυο είναι ψυχούλες.Στη Ρόδο τα αδέσποτα της γειτονιάς(γατιά,σκυλιά,σπουργίτια,περιστέρια) εξετάζουν σοβαρά το ενδεχόμενο να μου στήσουν ανδριάντα με αυτά που έχουν μασουλήσει από μένα:P

Όταν ήμουν πολύ μικρός,οι δικοί μου είχαν δυο σπουργίτια,αλλά σύντομα τα άφησαν ελεύθερα γιατί κατάλαβαν πως το πουλί δε γίνεται να περιορίζεται.Επειδή ζούσα σε ένα διαμέρισμα με μεγάλη οικογένεια,δεν περίσσευε χώρος και χρόνος για ένα κατοικίδιο.Μέχρι που τους έφερα μια μέρα το Μπελά,έναν τετράποδο τυπάκο ο οποίος είχε μπει στη μηχανη ενος εγκατελημένου φορτηγό για να ζεσταθεί και δεν μπορούσε να βγει.Είχε ταράξει τη γειτονία για ένα τριήμερο με νιαουρίσματα,αλλά μέχρι να τον βγάλω από εκεί κάτω μου πήρε ένα δίωρο.Πήγαμε κι οι δυό σπίτι κατάμαυροι απο το πετρέλαιο,κι ήταν τόσο αδύναμος,που τον έκανα μπάνιο για να ασπρίσει με ό,τι είχα και δεν αντέδρασε.Πολύ έξυπνο,και δαιμόνιο γατί,όπως αποδείχθηκε.

Στο μέλλον,όταν θα είμαι ανεξάρτητος,θα ήθελα να έχω ένα κατοικίδιο,ο σκύλος μπορεί να είναι ευθύνη,αλλά πλέον με τις γάτες έχουμε άλλο θέμα,οπότε κλίνω προς αυτόν.:P


Οταν αποκτησω σπιτι με κηπο θα παρω ενα σκυλακι, αλλα ακομα δεν ξερω τι ρατσα... ειμαι μεταξυ:




Αντικειμενικά είναι ωραία σκυλιά,αλλά πρέπει να σκεφτούμε αν αισθάνονται καλά στο κλίμα της Ελλάδας.

PS)Δεν αναφέρομαι σε εσένα,που νομίζω ζεις εκτός,αλλά στο οτί πολλοί τα φέρνουν εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Καθε ανθρωπος εχει τις προτιμησεις του..αλλος προτιμαει τα σκυλακια, αλλος τα γατακια..
Δεν δεχομαι ομως εγω προσωπικα να αποκαλει καποιος τον εαυτο του φιλοζωο και να λέει "σιχαιομαι τις γατες" ή "σιχαινομαι τα σκυλια"!:confused: Αρα δεν εισαι φιλε μου φιλοζωος..εισαι γατοφιλος ή σκυλοφιλος!;)

Εγω ανεκαθεν ειχα στη ζωη μου γατες..Δεν τις ηξερα ομως καλα γιατι δεν ειχα ζησει ποτε μαζι τους..Νομιζα οτι δεν δενονται με τους ανθρωπους τους και τα γνωστα.. Αλλαξα ομως γνωμη οταν εζησα μαζι τους στο ιδιο σπιτι..ειναι λατρεια!:redface:

Εχω 2 γατια αυτη τη στιγμη..το ενα πιο τρυφερο απο το αλλο!:P
Το αντρακι μου ειναι κατι παραπανω απο απλα δεμενο μαζι μου!:redface: Με ακολουθει παντου, με το που θα μπω σπιτι θα με περιμενει στην πορτα ανασκελα να του χαιδεψω την κοιλαρα του:P και μετα θα ανεβει στο τραπεζι της κουζινας και θα μου κανει "κουτουλιτσες" γουργουριζοντας!:D Να σημειωσω βεβαια οτι τους τελευταιους μηνες εχουμε μαθει και την αγκαλια σηκωνει τα χερακια τους και μου δειχνει οτι θελει να τον σηκωσω να τον παρω αγκαλια μου!:clapup::redface:
Η δεν μικρη μου κοπελουδα ειναι απο τα πιο χαδιαρικα γατια που εχω γνωρισει ποτε!! Ακομα και να μην σε ξερει ανεβαινει στην αγκαλια σου και απαιτει χαδια!:D Οταν την φωναζω ερχεται αμεσως τρεχοντας και μου "μιλαει" και το βραδυ οταν κλεισω τα φωρα και καταλαβει οτι παω για υπνο ερχεται αμεσως και παιρνει την δικη της θεση στο κρεβατι!:D

Τα σκυλακια επισης τα λατρευω!:D δεν θα τα ελεγα χαζα αλλα σιγουρα πιο αθωα! Δυστηχως αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σε φαση για να μπορεσω να μεγαλωσω οπως θελω ενα σκυλι αλλα ελπιζω καποια στιγμη στο μελλον να το καταφερω!:D


Αυτη ειναι η φιλοζωια φιλοι μου!Να ειμαστε "φιλοι της ζωης" οπως λεει και η λεξη!Οχι να μισουμε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
σκυλος!η γάτα μαδαει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Καθε ανθρωπος εχει τις προτιμησεις του..αλλος προτιμαει τα σκυλακια, αλλος τα γατακια..
Δεν δεχομαι ομως εγω προσωπικα να αποκαλει καποιος τον εαυτο του φιλοζωο και να λέει "σιχαιομαι τις γατες" ή "σιχαινομαι τα σκυλια"!:confused: Αρα δεν εισαι φιλε μου φιλοζωος..εισαι γατοφιλος ή σκυλοφιλος!;)

Αυτη ειναι η φιλοζωια φιλοι μου!Να ειμαστε "φιλοι της ζωης" οπως λεει και η λεξη!Οχι να μισουμε!;)

το οτι δεν αρεσει κατι σε καποιον, δεν σημαινει οτι το μισει, ουτε τον κανει λιγοτερο φιλοζωο :) Ολοι σιχαινομαστε κατι. Παρε για παραδειγμα τις κατσαριδες. Το οτι τις σιχαινεσαι σημαινει αυτοματα οτι δεν εισαι φιλοζωη; Ή μηπως η κατσαριδα ειναι λιγοτερο χαριτωμενη απο ενα φουντωτο σκυλακι με γλυκα ματια και η εμφανιση της και μονο την καθιστα ως κατωτερο ον, χωρις αξια;

Οπως λοιπον εσυ προτιμησες να εχεις 2 γατες και οχι 2 κατσαριδες, ετσι και οι αλλοι προτιμουν να εχουν ειτε σκυλο, ειτε γατα, ειτε κουνελια κοκ.

Φιλοζωια δεν ειναι να αγαπας εναν σκυλο ή μια γατα. Φιλοζωια ειναι να αγαπας ολα τα οντα προστατευοντας πρωτο και καλυτερο το σπιτι τους. Φιλοζωια δεν ειναι μονο να μαζευεις ενα αδεσποτο απο τον δρομο. Φιλοζωια ειναι να πας και στον αρκτουρο εθελοντρια να βοηθησεις τις τραυματισμενες, απο οπλο και παγιδες, αρκουδες. Να πας σε ενα καταφυγιο αγριων ζωων για εθελοντικη εργασια και να δεις απο κοντα τι εστι πονος. Φιλοζωια ειναι να προσπαθεις να σταματησεις την καταστροφη μια λιμνης απο χημικα. Φιλοζωια ειναι να νοιαζεσαι για το περιβαλλον γυρω σου και να το μολυνεις οσο το δυνατον λιγοτερο. Φιλοζωια ειναι και κατι ασημαντο, οπως το να παρεις μια αραχνη απο το σπιτι σου και να την αφησεις εξω αντι να την πατησεις με το ποδι σου. Φιλοζωια ειναι επισης να μην επεμβαινεις στους νομους της φυσης, πχ ταιζοντας αδεσποτα ή αγρια ζωα (τα οποια μπορουν να επιδρασουν αρνητικα σε αλλα πιο ευαισθητα ειδη και να τα οδηγησουν ακομα και στην εξαφανιση).


σκυλος!η γάτα μαδαει!

γιατι ο σκυλος δεν εχει τριχωμα;:confused: Και τα 2 μαδανε:). Πολλα σκυλια τεινουν να ριχνουν το τριχωμα τους 2 φορες τον χρονο ενω πολλες γατες μαδουν ολο τον χρονο (κυριως λογω του οτι ζουν μεσα στην ζεστη). Υπαρχουν βεβαια και σκυλια που μαδανε ολο τον χρονο και γατες που μαδανε 2 φορες τον χρονο :) Εξαρταται και η ρατσα. Ενας μαλλιαρος μεγαλοσωμος σκυλος, αφηνει πολυ περισσοτερη τριχα απο οτι μια μικρουλα κοντοτριχη γατουλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
το οτι δεν αρεσει κατι σε καποιον, δεν σημαινει οτι το μισει, ουτε τον κανει λιγοτερο φιλοζωο :) Ολοι σιχαινομαστε κατι. Παρε για παραδειγμα τις κατσαριδες. Το οτι τις σιχαινεσαι σημαινει αυτοματα οτι δεν εισαι φιλοζωη; Ή μηπως η κατσαριδα ειναι λιγοτερο χαριτωμενη απο ενα φουντωτο σκυλακι με γλυκα ματια και η εμφανιση της και μονο την καθιστα ως κατωτερο ον, χωρις αξια;

Οπως λοιπον εσυ προτιμησες να εχεις 2 γατες και οχι 2 κατσαριδες, ετσι και οι αλλοι προτιμουν να εχουν ειτε σκυλο, ειτε γατα, ειτε κουνελια κοκ.

Φιλοζωια δεν ειναι να αγαπας εναν σκυλο ή μια γατα. Φιλοζωια ειναι να αγαπας ολα τα οντα προστατευοντας πρωτο και καλυτερο το σπιτι τους. Φιλοζωια δεν ειναι μονο να μαζευεις ενα αδεσποτο απο τον δρομο. Φιλοζωια ειναι να πας και στον αρκτουρο εθελοντρια να βοηθησεις τις τραυματισμενες, απο οπλο και παγιδες, αρκουδες. Να πας σε ενα καταφυγιο αγριων ζωων για εθελοντικη εργασια και να δεις απο κοντα τι εστι πονος. Φιλοζωια ειναι να προσπαθεις να σταματησεις την καταστροφη μια λιμνης απο χημικα. Φιλοζωια ειναι να νοιαζεσαι για το περιβαλλον γυρω σου και να το μολυνεις οσο το δυνατον λιγοτερο. Φιλοζωια ειναι και κατι ασημαντο, οπως το να παρεις μια αραχνη απο το σπιτι σου και να την αφησεις εξω αντι να την πατησεις με το ποδι σου. Φιλοζωια ειναι επισης να μην επεμβαινεις στους νομους της φυσης, πχ ταιζοντας αδεσποτα ή αγρια ζωα (τα οποια μπορουν να επιδρασουν αρνητικα σε αλλα πιο ευαισθητα ειδη και να τα οδηγησουν ακομα και στην εξαφανιση).




γιατι ο σκυλος δεν εχει τριχωμα;:confused: Και τα 2 μαδανε:). Πολλα σκυλια τεινουν να ριχνουν το τριχωμα τους 2 φορες τον χρονο ενω πολλες γατες μαδουν ολο τον χρονο (κυριως λογω του οτι ζουν μεσα στην ζεστη). Υπαρχουν βεβαια και σκυλια που μαδανε ολο τον χρονο και γατες που μαδανε 2 φορες τον χρονο :) Εξαρταται και η ρατσα. Ενας μαλλιαρος μεγαλοσωμος σκυλος, αφηνει πολυ περισσοτερη τριχα απο οτι μια μικρουλα κοντοτριχη γατουλα :)

Τα κανις δεν μαδανε ποτε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
το οτι δεν αρεσει κατι σε καποιον, δεν σημαινει οτι το μισει, ουτε τον κανει λιγοτερο φιλοζωο :) Ολοι σιχαινομαστε κατι. Παρε για παραδειγμα τις κατσαριδες. Το οτι τις σιχαινεσαι σημαινει αυτοματα οτι δεν εισαι φιλοζωη; Ή μηπως η κατσαριδα ειναι λιγοτερο χαριτωμενη απο ενα φουντωτο σκυλακι με γλυκα ματια και η εμφανιση της και μονο την καθιστα ως κατωτερο ον, χωρις αξια;

Οπως λοιπον εσυ προτιμησες να εχεις 2 γατες και οχι 2 κατσαριδες, ετσι και οι αλλοι προτιμουν να εχουν ειτε σκυλο, ειτε γατα, ειτε κουνελια κοκ.

Φιλοζωια δεν ειναι να αγαπας εναν σκυλο ή μια γατα. Φιλοζωια ειναι να αγαπας ολα τα οντα προστατευοντας πρωτο και καλυτερο το σπιτι τους. Φιλοζωια δεν ειναι μονο να μαζευεις ενα αδεσποτο απο τον δρομο. Φιλοζωια ειναι να πας και στον αρκτουρο εθελοντρια να βοηθησεις τις τραυματισμενες, απο οπλο και παγιδες, αρκουδες. Να πας σε ενα καταφυγιο αγριων ζωων για εθελοντικη εργασια και να δεις απο κοντα τι εστι πονος. Φιλοζωια ειναι να προσπαθεις να σταματησεις την καταστροφη μια λιμνης απο χημικα. Φιλοζωια ειναι να νοιαζεσαι για το περιβαλλον γυρω σου και να το μολυνεις οσο το δυνατον λιγοτερο. Φιλοζωια ειναι και κατι ασημαντο, οπως το να παρεις μια αραχνη απο το σπιτι σου και να την αφησεις εξω αντι να την πατησεις με το ποδι σου. Φιλοζωια ειναι επισης να μην επεμβαινεις στους νομους της φυσης, πχ ταιζοντας αδεσποτα ή αγρια ζωα (τα οποια μπορουν να επιδρασουν αρνητικα σε αλλα πιο ευαισθητα ειδη και να τα οδηγησουν ακομα και στην εξαφανιση).

Ποιος ειπε το αντιθετο??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Τα κανις δεν μαδανε ποτε...;)

Γουλι το εχεις το σκυλι??:confused: Γιατι δεν νομιζω να υπαρχει ζωνατος οργανισμος με τριχες που να μην μαδαει!:worry: Μεχρι και εμεις μαδαμε!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Εγω μαλιστα..μαδαω πολυ περισσοτερο απο τις γατες μου....:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:..και ειναι αληθεια..μαδαω..ασυστολα...:crazy::crazy::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι ανθρωποι αφηνουν παντου τουλαχιστον τα δερματικα τους κύτταρα,,τα οποια και μυριζουν τα λαγωνικα ,σκυλια γατες κλπ ζωα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οι ανθρωποι αφηνουν παντου τουλαχιστον τα δερματικα τους κύτταρα,,τα οποια και μυριζουν τα λαγωνικα ,σκυλια γατες κλπ ζωα..

Nαι αλλα οι ανθρωποι μπορούμε να αυτοκαθαριζόμαστε και να καθαρίζουμε το σπίτι μας δε περιμένουμε από τον σκύλο ή την γάτα να μας καθαρίσει.


human rules


Τα κανις δεν μαδανε ποτε...;)

Tα κανίς γαβγίζουν όλη την ώρα και όταν τους κάνεις μια απότομη κίνηση με το πόδι σου την κάνουν σαν κότες. Οι γάτες είναι καλύτερες από τα κανις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Γουλι το εχεις το σκυλι??:confused: Γιατι δεν νομιζω να υπαρχει ζωνατος οργανισμος με τριχες που να μην μαδαει!:worry: Μεχρι και εμεις μαδαμε!:redface:
ουτε οι γατες sphynx μαδανε :P
βλ:Εδω
Τρίχωμα: Λεπτής υφής, σγουρό, ελαστικό και παχύ, με ομοιόμορφο μήκος. Δε μαδάει και είναι εύκολο στην περιποίηση, καλύτερα όμως από εξειδικευμένο κομμωτή.

:) :) :)

Tα κανίς γαβγίζουν όλη την ώρα και όταν τους κάνεις μια απότομη κίνηση με το πόδι σου την κάνουν σαν κότες. Οι γάτες είναι καλύτερες από τα κανις.

Δεν γαβγιζουν ολη την ωρα, γαβγιζουν ελαχιστες φορες μονο για ζητησουν κατι ή αμα δουν αλλο σκυλο... βλ: εδω
Τα κανις ειναι πολυ καλα σκυλια συντροφιας...

Επισης:
Αποτελούν μάλιστα τον ιδανικότερο υποψήφιο σκύλο για τους υστερικούς με την καθαριότητα, αφού δε χάνουν τρίχα και δεν προκαλούν αλλεργίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top