Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 144 64.9%
  • Γάτα

    Ψήφοι: 78 35.1%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα αδεσποτα δεν ζουν ελευθερα στην φυση, αλλα στην πολη...
Φαγητο που το μαγιρευεις ιδικα για σκυλια, ναι, δεν θα παθι κατι. εφοσων μπαινεις στη διαδικασια να του μαγειρεψεις ψαξε και την barf διατροφη, εχω ακουσει πολλυ καλα λογια και μαλλον θα την εφαρμωσω στον επομενο μου σκυλο, οταν με το καλο βρεθει καποιος στον δρομο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι παντα ειμουν κατα τις νοοτροπιας"ζωο στην βιτρινα)
και γω εντελως,,

αλλά για σκυλιά "σαλονιού".. ειδικά με τον φόρο για τα κατοικίδια που έρχονται,πιστεύω οτι θα χειροτερέψουν τα πράγματα..
για πολεις συμφωνοι

αλλα εδω μιλαμε για επαρχια,μονοκατοικιες κλπ

ενας καλος φυλακας παντα ειναι χρησιμος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
επαναλαμβάνω..
πάρε συναγερμό αν θες μόνο ένα φύλακα.. ο σκύλος θέλει επικοινωνία και πολλές βόλτες (όσο μεγάλη και αν είναι η αυλή σου)..

dark για την barf έχω ακούσει αλλά δεν το έψαξα ποτέ ιδιαίτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο σκύλος θέλει επικοινωνία και πολλές βόλτες
και γω στην αυλη βγαινω συνεχεια..μονοκατοικια ειμαι,,πώς θα βγω απο το σπιτι?:P
και χωρο για βολτες εχει-λοφους ,,και θα ειναι ευκαιρια να βγαινω και γω βολτες μαζι με το σκυλο,,:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
μακάρι :)
εγώ στην αρχή τις βόλτες τις έβλεπα σαν αγγαρεία αλλά πλέον το αναζητώ και εγώ η ίδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

Δεν ξέρω για όλο, αλλά βρήκα μια τεράστια ανακρίβεια. Απαγορεύεται λέει να του δίνεις ωμό κρέας! Ναι, δε λέμε να του δώσεις νωπό κρέας που "ψήνεται" στον ήλιο για μέρες και έχει γεμίσει σκουλήκια, αλλά το ωμό είναι ο,τι καλύτερο για τους σκύλους. Αν δεν ήταν εξημερωμένοι, τι θα έτρωγαν στην φύση? Μας έρχονται τώρα και λένε ότι δεν κάνει...Ασε που υποψιάζομαι ότι τα περισσότερα τα λένε για να αποθαρρύνουν τους ιδιοκτήτες και να τους αναγκάσουν να αγοράζουν συνεχώς πανάκριβες τροφές (οι οποίες όλοι ξέρουμε με τι πρώτες ύλες φτιάχνονται). Εμένα ο σκύλος δεν έχει κάνει ποτέ εμετό/διάρροιες με χορταρικά (εδώ τρώει τα τριαντάφυλλα του κήπου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
.. αλλά η αλήθεια είναι οτι τα αδέσποτα δεν ζούνε για πάνω απο 2-3 χρόνια..

Αυτο δεν οφείλεται όμως αποκλειστικά στο γεγονός ότι τρέφονται με ότι βρουν. Ο αδέσποτος σκύλος διαφέρει πολύ απο τον κατοικίδιο σκύλο. Ο πρώτος ζει μόνιμα με το άγχος της επιβίωσης, δεν έχει στέγη, είναι εκτεθειμένος σε αρρωστιες και κινδύνους, δεν έχει πάντα τροφή στην διάθεση του και φυσικά το σημαντικότερο... δεν έχει ιατρική περίθαλψη. Το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα ζώα που ζουν στην φύση τους.

Τα αδεσποτα δεν ζουν ελευθερα στην φυση, αλλα στην πολη...
Φαγητο που το μαγιρευεις ιδικα για σκυλια, ναι, δεν θα παθι κατι. εφοσων μπαινεις στη διαδικασια να του μαγειρεψεις ψαξε και την barf διατροφη, εχω ακουσει πολλυ καλα λογια και μαλλον θα την εφαρμωσω στον επομενο μου σκυλο, οταν με το καλο βρεθει καποιος στον δρομο μου!

να την δοκιμάσεις την barf! Εγώ έχω δοκιμάσει την prey model στον γάτο μου τον τελευταίο 1.5 χρόνο και έχω δει θεαματικά αποτελέσματα! Eιναι και πιο ευκολη στην ετοιμασια της γιατι δεν χρειαζεται να κανεις τρελους υπολογισμους με αναλογιες ασβεστιου-φωσφόρου και να υπολογίζεις συνεχώς την ποσότητα του συκωτιού που πρέπει να δίνεις. Αν ο σκύλος σου είναι μεγαλόσωμος, τότε ακόμα καλύτερα γιατί δεν θα χρειάζεται να αλέθεις τα κόκκαλα απο μικρά ζώα, οπως για παράδειγμα κότα και κουνέλι.

Δεν ξέρω για όλο, αλλά βρήκα μια τεράστια ανακρίβεια. Απαγορεύεται λέει να του δίνεις ωμό κρέας! Ναι, δε λέμε να του δώσεις νωπό κρέας που "ψήνεται" στον ήλιο για μέρες και έχει γεμίσει σκουλήκια, αλλά το ωμό είναι ο,τι καλύτερο για τους σκύλους. Αν δεν ήταν εξημερωμένοι, τι θα έτρωγαν στην φύση? Μας έρχονται τώρα και λένε ότι δεν κάνει...Ασε που υποψιάζομαι ότι τα περισσότερα τα λένε για να αποθαρρύνουν τους ιδιοκτήτες και να τους αναγκάσουν να αγοράζουν συνεχώς πανάκριβες τροφές (οι οποίες όλοι ξέρουμε με τι πρώτες ύλες φτιάχνονται). Εμένα ο σκύλος δεν έχει κάνει ποτέ εμετό/διάρροιες με χορταρικά (εδώ τρώει τα τριαντάφυλλα του κήπου).

Καλά αυτό με το ότι θεωρούν το ωμό κρέας επικίνδυνο είναι αστείο. Η ξηρά τροφή είναι ότι χειρότερο μπορείς να δώσεις σε ένα ζώο. Ο γάτος μου πάντως δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα με την ωμή διατροφή. Αντίθετα μάλιστα, συνήλθε από μερικά προβλήματα υγείας που τον ταλαιπωρούσαν στα 2 πρώτα χρόνια της ζωής του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Δεν ξέρω για όλο, αλλά βρήκα μια τεράστια ανακρίβεια. Απαγορεύεται λέει να του δίνεις ωμό κρέας! Ναι, δε λέμε να του δώσεις νωπό κρέας που "ψήνεται" στον ήλιο για μέρες και έχει γεμίσει σκουλήκια, αλλά το ωμό είναι ο,τι καλύτερο για τους σκύλους. Αν δεν ήταν εξημερωμένοι, τι θα έτρωγαν στην φύση? Μας έρχονται τώρα και λένε ότι δεν κάνει...Ασε που υποψιάζομαι ότι τα περισσότερα τα λένε για να αποθαρρύνουν τους ιδιοκτήτες και να τους αναγκάσουν να αγοράζουν συνεχώς πανάκριβες τροφές (οι οποίες όλοι ξέρουμε με τι πρώτες ύλες φτιάχνονται). Εμένα ο σκύλος δεν έχει κάνει ποτέ εμετό/διάρροιες με χορταρικά (εδώ τρώει τα τριαντάφυλλα του κήπου).

για το ωμό δεν ξέρω του έχω δώσει μόνο ωμό που ήταν κυρίως κόκαλο.. θέλω να ενημερωθώ για barf κάποια στιγμή..
μα και για τα κόκαλα του κοτόπουλου άλλα λέει ο ένας άλλο ο άλλος (μιλάω για κτηνιάτρους).
αυτό για τα χορτα ισχύει στο δικό μου -τα τρώει μόνο οταν θέλει να προκαλέσει εμετό για να καθαρίσει το στομάχι του.

Αυτο δεν οφείλεται όμως αποκλειστικά στο γεγονός ότι τρέφονται με ότι βρουν. Ο αδέσποτος σκύλος διαφέρει πολύ απο τον κατοικίδιο σκύλο. Ο πρώτος ζει μόνιμα με το άγχος της επιβίωσης, δεν έχει στέγη, είναι εκτεθειμένος σε αρρωστιες και κινδύνους, δεν έχει πάντα τροφή στην διάθεση του και φυσικά το σημαντικότερο... δεν έχει ιατρική περίθαλψη. Το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα ζώα που ζουν στην φύση τους.

μα δεν είπα οτι οφείλεται αποκλειστικά και μόνο απο το με τι τρέφονται.. ο βασικότερος λόγος είναι ιατρική περίθαλψη,δεν το συζητώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
για το ωμό δεν ξέρω του έχω δώσει μόνο ωμό που ήταν κυρίως κόκαλο.. θέλω να ενημερωθώ για barf κάποια στιγμή..
μα και για τα κόκαλα του κοτόπουλου άλλα λέει ο ένας άλλο ο άλλος (μιλάω για κτηνιάτρους).

BΑRF σημαίνει μόνο ωμό κρέας και κόκκαλα, αν σκέφτεσαι να το δοκιμάσεις (αστείο όνομα όμως, ε?)
Κόκκαλα δεν κάνει να δίνεις μικρά και μαγειρεμένα γιατι μπορεί να του κάτσουν στο λαιμό. Μεγάλα και ωμα δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
ναι βρε, αλλά δεν δίνεις σκέτο κρέας και κόκαλα..συνήθως βάζεις και πολτοποιημένα λαχανικά, ρύζι.. αυτό εννοώ, να μάθω κάθε λεπτομέρεια, όχι να αυτοσχεδιάσω :P
μεγάλα κόκαλα και ωμά ξέρω οτι κάνει, αλλα αν και ήξερα αυτό που γράφεις (όχι μικρά και μαγειρεμένα) τον τελευταίο καιρό ακούω οτι μπορείς να δίνεις μικρά ωμά απο κοτόπουλο.. ο δικός μας κτηνίατρος λέει όχι, ο ένας εκπαιδευτής λέει ναι.. βγάλε άκρη..

τα εγγλεζικά μου είναι δημοτικού.. τι σε σοκάρει στο BARF κοπελιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
BARF σημαίνει ξερνάω και ξερατό. Σου ανοίγει την όρεξη όταν το ακούς ένα πράμα...
Μικρά ωμά νομίζω πάει ανάλογα με τη ράτσα, αν είναι μικρό το σκυλι κάνει γιατί έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να το καταπιεί ολόκληρο ή να το σπάσει βιαστικά. Τα μεγάλα όμως μπορεί να έχουν πρόβλημα. Καλά, κι εγώ πριν το μάθω ξέρεις τι κοτόπουλο του είχα δώσει? Τίποτα δεν έπαθε. Αλλά λέμε τώρα, τι πρέπει να προσέχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
άντε ρε... αν και τώρα που το λές, έχει φάει κανονικά ξερατά όταν ήταν κουτάβι, τα "μούφα" θα τον χαλάσουν?
μικρά κόκαλα δεν δινω,δεν το ρισκάρω, μεγάλα και ωμά ναι στο μπαλκόνι αρκεί να μην τα φέρνει μέσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Οι σκύλοι γενικά τρελαίνονται για εμετό. Βασικά, ο,τι βρουν θα το φάνε, ειδικά στην αρχή που δεν τους έχεις κακομάθει με τα "γκουρμέ".
Αντε, πάρτι θα κάνει με το αρνί. Πρόσεχε μην σου φάει και τη σούβλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
βρε τίποτα δεν συγκρίνεται με το "κουκουνάρι" που έχωσε στο στόμα του σαν κουτάβι..
ποιος θα μου λεγε, οτι θα έπιανα εξαιτίας ενός σκύλου με τα χέρια μου ανθρώπινη κουράδα!!!!

πάλι εκτός θέματος η σκυλοφιλη.. κλασικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
όπως τα λες είναι.. ειδικά το καλοκαίρι και στις διακοπές τα παρατάνε πολύ εύκολα..
τι είναι η μικρή σου? να την χαίρεσαι.. και εμένα ο δικός μου τον μάιο γίνεται 3 :)

Σκυλόφιλη σ' ευχαριστώ! Να χαίρεσαι κ συ τον σκυλάκο σου!!:)

Η μεγάλη μου, η 16χρονη είναι γκριφόν με κανίς και η μικρή μου (θα γίνει 6 στις 13 Απριλίου) είναι shih tzu τρικολόρ.

Ο δικός σου τι είναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
λαμπραντοράκι! το επόμενο θα είναι ημίαιμο αδεσποτάκι, έχω πολλά υποψήφια! :P
σε ευχαριστώ και εγώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σκυλίσια σκατουλάκια το ξερω ότι τρώνε, αλλά ανθρώπινα που τα βρήκε? :confused:
Δεν είμαστε και πολυ εκτός αν το σκεφτείς, για σκυλιά μιλάμε και ενημερώνουμε τον κόσμο με γλαφυρες λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
λαμπραντοράκι! το επόμενο θα είναι ημίαιμο αδεσποτάκι, έχω πολλά υποψήφια! :P
σε ευχαριστώ και εγώ πολύ :)

Κατάλαβα τι έχεις!! Πρέπει να είναι Π Α Ν Ε ΜΟ Ρ Φ Ο !!!!!!!!:clapup::)

Καλά θα κάνεις! Και γω αν 'φύγει' (χτύπα ξύλο) η μεγάλη μου (που μακάρι να φτάσει και 20 ετών αν μπορεί) λέω να υιοθετήσω ένα αδεσποτάκι γιατί κυκλοφορούν φανταστικά πλασματάκια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
ααα αν είναι έτσι οκ!
για τα σκυλίσια το ξέρω οτι είναι φυσιολογικότατο.. τα ανθρώπινα τα βρήκε,που αλλου? στην εξοχή!!
"άσε το κουκουνάρι".. δεν το άφηνε.. "άσε το κουκουνάρι"...δεν το άφηνε.. ε το βουτάω και γω απο το στόμα του και απορούσα για τι είναι ζεστό και μαλακό το "κουκουνάρι"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ααα αν είναι έτσι οκ!
για τα σκυλίσια το ξέρω οτι είναι φυσιολογικότατο.. τα ανθρώπινα τα βρήκε,που αλλου? στην εξοχή!!
"άσε το κουκουνάρι".. δεν το άφηνε.. "άσε το κουκουνάρι"...δεν το άφηνε.. ε το βουτάω και γω απο το στόμα του και απορούσα για τι είναι ζεστό και μαλακό το "κουκουνάρι"..

σε αυτά υπερτερούν οι γάτες κατά πολύ σε σχέση με τον σκύλο :lol: Το πιο πιθανό είναι μια γάτα να τα σκεπάσει, παρά να τα φάει :lol: Αν και έχω δει γάτα να τρώει τον εμετό της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top