Σουφλέ σοκολάτας

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αχ...Αυτο το γλυκό είναι πειρασμός...Με τη ρευστη ζεστή σοκολάτα στο εσωτερικό, να διεγείρει τη γλώσσα και να παραλύει το μυαλό...

Τι χρειαζόμαστε?

250 gr κουβερτούρα
180 gr μαργαρίνη
1 φλ. τσαγ. ζάχαρη άχνη
3 κ.σ. φαριναπ
6 αβγά
1/2 ποτηρι κρασ. κονιάκ

Και τώρα η διαδικασία...

Λιώνουμε την κουβερτούρα σε μπεν μαρι και εν συνεχεία το βιτάμ. Τα ριχνουμε σε μια λεκανίτσα και τα χτυπάμε με το μίξερ προσθέτοντας και τη ζάχαρη. Στη συνέχεια προσθέτουμε το φαρίνάπ και το κονιάκ. Σε μια άλλη λεκανίτσα χτυπάμε τα ασπράδια (ξεχωριστά από τους κρόκους) ώστε να γίνουν μαρέγκα. Προσθέτουμε τους κρόκους στο μείγμα με τα υπόλοιπα υλικά. Στο τέλος προσθέτουμε και τη μαρέγκα σιγά-σιγά χτυπώντας πάντα παράλληλα το μίξερ. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! το μυστικό της επιτυχίας είναι στο ρίξιμο της μαρέγκας: θα πρέπει να τη ρίχνουμε σιγα-σιγα με το πιρούνι. Βάζουμε το μείγμα σε στογγυλό - ψηλό πυρέξ σε προθερμασμένο φούρνο στους 180°C για 20 λεπτάκια περίπου. Σερβίρετε ζεστό με κρέμα γάλακτος ή παγωτο.


Για όσους δε γνωρίζουν τι είναι το μπεν μαρί...Η τεχνική του έχει ως εξής: Σε μια φαρδιά κατσαρόλα βάζουμε νερό να βράζει και πάνω σ' αυτην βάζουμε μια άλλη μικρότερη κατσαρόλα που θα ζεστάνεται απο τον ατμό της μεγάλης...Μεσα στη μικρή κατσαρόλα βάζουμε τη σοκολάτα για να λιώσει. Πρέπει ιδιαίτερα να προσέξουμε να μην πέσει νερό μεσα στη μικρή κατσαρόλα...


Ταιριάζει πολύ με παγωτό βανίλια, σαντιγύ ή ότι αλλο τραβάει η όρεξη μας....
:slourp::slourp::slourp:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θερμιδικά πρέπει να ξεπερνά τις 600 θερμιδες το κομματι.:P

Εγω θα εβραζα και λίγη κρεμα γάλακτος(50 ml) με λιγο κουβερτουρα(25gr) και θα το περίχυνα απο πάνω για να το κανω πιο κόλαση και με πιο πολλες θερμιδες...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγω θα εβραζα και λίγη κρεμα γάλακτος(50 ml) με λιγο κουβερτουρα(25gr) και θα το περίχυνα απο πάνω για να το κανω πιο κόλαση και με πιο πολλες θερμιδες...:clapup:

Fine...Γίνεται τέλειο και με λιωμένη λευκή σοκολάτα...

180 γραμμ. λευκή σοκολάτα κομμένη σε μικρά κομμάτια
5 κουταλιές βούτυρο
3/4 φλ. άχνη
6 κουτ. σούπας πηχτή κρέμα γάλακτος

Λιώνουμε τη σοκολάτα με το βούτυρο σε μπεν μαρί. Αποσύρουμε από τη φωτιά και ρίχνουμε την άχνη λίγη λίγη, χτυπώντας συγχρόνως με το σύρμα. Χτυπάμε την κρέμα γάλακτος μέχρι να πήξει και τη ρίχνουμε στη σοκολάτα. Το αφήνουμε να κρυώσει ανακατεύοντας που και που και το χρησιμοποίουμε για να φτάσουν οι θερμιδες στις 1000!!!! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θερμιδικά πρέπει να ξεπερνά τις 600 θερμιδες το κομματι.:P

Εγω θα εβραζα και λίγη κρεμα γάλακτος(50 ml) με λιγο κουβερτουρα(25gr) και θα το περίχυνα απο πάνω για να το κανω πιο κόλαση και με πιο πολλες θερμιδες...:clapup:

Η κρύα κρέμα γάλακτος πάνω στο σουφλέ, δημιουργεί μια γευστική αντίθεση μοναδική. Γιατί να την ανακατέψεις με λιωμένη κουβερτούρα, αφού όλο το σουφλέ μέσα, είναι λιωμένη σοκολάτα; ;)

Ρε θα μ' αφήσετε ν' αρχίσω δίαιτα; Τι θα γίνει με σας; :ropalo: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Διαιτα θέλεις??? Θα σου φτιαξω εγω light μικρη μου Isi....;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πες τα isiι. Εκεί που χάρηκα σήμερα που δεν έχω όρεξη, βλέπω παντού λεμονόπιτες, σοκολατόπιτες, γαλατόπιτες. Αν είναι δυνατόν. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για να κανω τον δικηγορο του διαβόλου και σοκολάτα μαυρη να βάλεις και light κρεμα γάλακτος αυτά τα βουτυρα ρε παιδι μου οχι μονο σε παχαινουν αλλα σου ανεβαζουν και τη χοληστερίνη.Κρίμα και αρχισατε και δίαιτες τρομάρα σας.:hehe: :lol: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top