Σπίτι χωρίς δάνειο. Γίνεται;

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Μελλοντικά σκέφτομαι να αγοράσω ή να χτίσω το δικό μου σπίτι. Η μία επιλογή είναι να χτίσω πάνω από το σπίτι των γονιών μου. Είναι μονοκατοικία και έχει αέρα για χτίσιμο. Θεωρείτε ότι συμφέρει οικονομικά ή είναι καλύτερα να αγοράσω ένα διαμέρισμα;
Να αγοράσεις διαμέρισμα εννοείται. Απλά έχεις το αρνητικό των ηλιθίων γειτόνων.
 

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Να αγοράσεις διαμέρισμα εννοείται. Απλά έχεις το αρνητικό των ηλιθίων γειτόνων.
Συμφέρει περισσότερο η αγορά σπιτιού; Το σπίτι που θέλω να φτιάξω είναι πάνω από των γονιών μου. Δεν εξοικονομώ κάποια χρήματα μιας και δεν θα χρειαστούν θεμέλια κτλ;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Συμφέρει περισσότερο η αγορά σπιτιού; Το σπίτι που θέλω να φτιάξω είναι πάνω από των γονιών μου. Δεν εξοικονομώ κάποια χρήματα μιας και δεν θα χρειαστούν θεμέλια κτλ;
Επειδή έχω πολλούς γνωστούς που έκαναν άνω σήκωμα, το τμ πάει 1.000-1.200 ευρώ για Κρήτη από όσο ξέρω.
Ανάλογα πόσα τμ θες να κάνεις ίσως να συμφέρει. Θέλει όμως διαδικασία και θα πάρει λιγο καιρό να βγουν άδειες κτλ. Ψάξε αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό, ρώτα τι συμφέρει και αποφασίζεις ανάλογα γιατί εδώ δεν είμαστε κατάλληλοι να σου απαντήσουμε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Συμφέρει περισσότερο η αγορά σπιτιού; Το σπίτι που θέλω να φτιάξω είναι πάνω από των γονιών μου. Δεν εξοικονομώ κάποια χρήματα μιας και δεν θα χρειαστούν θεμέλια κτλ;
Το θέμα είναι, θέλεις για μια ζωή εσύ και η μελλοντική σου οικογένεια να είστε πάντα πάνω από τους δικούς σου;
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους! Μελλοντικά σκέφτομαι να αγοράσω ή να χτίσω το δικό μου σπίτι. Η μία επιλογή είναι να χτίσω πάνω από το σπίτι των γονιών μου. Είναι μονοκατοικία και έχει αέρα για χτίσιμο. Θεωρείτε ότι συμφέρει οικονομικά ή είναι καλύτερα να αγοράσω ένα διαμέρισμα;
Αν ρωτάς διαμέρισμα η μονοκατοικία σαφέστατα μονοκατοικία!

Δεν συγκρίνονται δεδομένου όλης αυτής της κατάστασης που υπάρχει στις περισσότερες οικοδομές!

Τώρα η συντήρηση της μονοκατοικίας σίγουρα είναι κάτι πιο δαπανηρό αλλά στην ουσία αγοράζεις με τα χρήματα σου ηρεμία και ποιότητα ζωής ακόμα και στο ίδιο σου το σπίτι!
 

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Το θέμα είναι, θέλεις για μια ζωή εσύ και η μελλοντική σου οικογένεια να είστε πάντα πάνω από τους δικούς σου;
Αν μου βγει πιο οικονομικό το σπίτι σαφέστατα ναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν ρωτάς διαμέρισμα η μονοκατοικία σαφέστατα μονοκατοικία!

Δεν συγκρίνονται δεδομένου όλης αυτής της κατάστασης που υπάρχει στις περισσότερες οικοδομές!

Τώρα η συντήρηση της μονοκατοικίας σίγουρα είναι κάτι πιο δαπανηρό αλλά στην ουσία αγοράζεις με τα χρήματα σου ηρεμία και ποιότητα ζωής ακόμα και στο ίδιο σου το σπίτι!
Το ζήτημα είναι αν ο όροφος που θα χτίσω μου βγει πολύ πιο ακριβός από το να αγοράσω ένα διαμέρισμα. Γενικά δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά και τώρα ψάχνομαι επί του θέματος.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν μου βγει πιο οικονομικό το σπίτι σαφέστατα ναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το ζήτημα είναι αν ο όροφος που θα χτίσω μου βγει πολύ πιο ακριβός από το να αγοράσω ένα διαμέρισμα. Γενικά δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά και τώρα ψάχνομαι επί του θέματος.

Το πρώτο σπίτι που αγόρασα ήταν εργολαβικο ...
Δεν έχει καμία σημασία που το πήρα από τα σχέδια.
20 χρόνια μετά σου λέω ότι έχω αλλάξει σχεδόν τα πάντα, μόνο τα πατώματα έχω αφήσει μιας που οι εργολαβικες κατασκευές είναι για 10 χρόνια περίπου μετά σου βγάζουν ΟΛΑ προβλήματα δεδομένου της ποιότητας των υλικών που χρησιμοποιούν.

Κοινώς αυτό το σπίτι το πλήρωσα διπλό :/:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Αν μου βγει πιο οικονομικό το σπίτι σαφέστατα ναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το ζήτημα είναι αν ο όροφος που θα χτίσω μου βγει πολύ πιο ακριβός από το να αγοράσω ένα διαμέρισμα. Γενικά δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά και τώρα ψάχνομαι επί του θέματος.

Ποιο το νόημα να μένεις πάνω από τους γονείς σου?? Πολύ καλύτερα να αγοράσεις ένα δικό σου σπίτι λίγο πιο μακρυά καθώς θα έχεις μεγαλύτερη ελευθερία ενώ δεν θα περιμένεις μήνες μέχρι να ολοκληρωθεί η κατασκευή.
 

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ποιο το νόημα να μένεις πάνω από τους γονείς σου?? Πολύ καλύτερα να αγοράσεις ένα δικό σου σπίτι λίγο πιο μακρυά καθώς θα έχεις μεγαλύτερη ελευθερία ενώ δεν θα περιμένεις μήνες μέχρι να ολοκληρωθεί η κατασκευή.
Δεν με απασχολεί αν θα είμαι μακριά ή κοντά. Δεν έχω θέμα. Με ενδιαφέρει αν αυτή η λύση είναι πιο οικονομική από την αγορά ενός νέου διαμερίσματος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Δεν με απασχολεί αν θα είμαι μακριά ή κοντά. Δεν έχω θέμα. Με ενδιαφέρει αν αυτή η λύση είναι πιο οικονομική από την αγορά ενός νέου διαμερίσματος.
Αυτό είναι πολύ γενικό που ρωτάς καθώς η αγορά του σπιτιού εξαρτάται από την περιοχή, τετραγωνικά και την παλαιότητά του σπιτιού.
 

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Αυτό είναι πολύ γενικό που ρωτάς καθώς η αγορά του σπιτιού εξαρτάται από την περιοχή, τετραγωνικά και την παλαιότητά του σπιτιού.μ

Αυτό είναι πολύ γενικό που ρωτάς καθώς η αγορά του σπιτιού εξαρτάται από την περιοχή, τετραγωνικά και την παλαιότητά του σπιτιού.
Για επαρχία ενδιαφέρομαι. Αν αγοράσω ένα διαμέρισμα θα ήθελα να είναι μέχρι 20ετιας γιατί αν είναι πιο παλιό σίγουρα θα χρειάζεται κάποια ανακαίνιση. Οπότε σκέφτομαι και το ενδεχόμενο του χτισιματος αν βγαίνει λίγο πιο οικονομικό. Δεν θέλω πολυτέλειες. Ένα απλό και λιτό σπίτι. Δεν σκέφτομαι να κάνω υπερβολές.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Για επαρχία ενδιαφέρομαι. Αν αγοράσω ένα διαμέρισμα θα ήθελα να είναι μέχρι 20ετιας γιατί αν είναι πιο παλιό σίγουρα θα χρειάζεται κάποια ανακαίνιση. Οπότε σκέφτομαι και το ενδεχόμενο του χτισιματος αν βγαίνει λίγο πιο οικονομικό. Δεν θέλω πολυτέλειες. Ένα απλό και λιτό σπίτι. Δεν σκέφτομαι να κάνω υπερβολές.
Αυτό θα σου βγεί πιο οικονομικό από ότι να κτίσεις ένα σπίτι από την αρχή. Αν είναι να πάρεις δάνειο μπορείς να ρωτήσεις την τράπεζα ώστε να σου κάνει μια εκτίμηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top