Σπουδές: γνώσεις, δεξιότητες και αναγνώριση

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κοίτα, εξαρτάται με τό τί θέλεις να κάνεις στη μετέπειτα πορεία σου. Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την έρευνα ξέρω γω ή να βρει δουλειά στον παγκόσμιο οργανισμό υγείας σε υψηλόβαθμη θέση, ε τότε τό διδακτορικό είναι μονόδρομος. Αν κάποιος, όπως εγώ θέλει νά αλλάξει τομέα εργασίας τότε ένα μεταπτυχιακό θεωρώ ότι χρειάζεται. Προφανώς και χρειάζονται και άλλα ποσα πράγματα.
Η έρευνα και οι παγκόσμιοι οργανισμοί είναι ο ορισμός του networking, τι εννοείς; :P Προφανώς για να φτάσεις σε τόσο υψηλό επίπεδο στην καριέρα σου πρέπει να έχεις συνδυασμό εργασιακής εμπειρίας και υψηλής εκπαιδευτικής κατάρτισης. Δεν δουλεύουν οι νέοι που φρεσκορκίστηκαν...

Επίσης, πάρα πολλά παιδιά ενώ θέλουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους, δεν μπορούν τόσο εύκολα γιατί η οικονομική τους κατάσταση δεν τους το επιτρέπει. Κι έτσι η αγορά εργασίας είναι μονόδρομος.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η έρευνα και οι παγκόσμιοι οργανισμοί είναι ο ορισμός του networking, τι εννοείς; :P Προφανώς για να φτάσεις σε τόσο υψηλό επίπεδο στην καριέρα σου πρέπει να έχεις συνδυασμό εργασιακής εμπειρίας και υψηλής εκπαιδευτικής κατάρτισης. Δεν δουλεύουν οι νέοι που φρεσκορκίστηκαν...

Επίσης, πάρα πολλά παιδιά ενώ θέλουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους, δεν μπορούν τόσο εύκολα γιατί η οικονομική τους κατάσταση δεν τους το επιτρέπει. Κι έτσι η αγορά εργασίας είναι μονόδρομος.
Έχω την εντύπωση ότι πας να τα ισοπεδώσεις όλα. Όπως είπα δε διαφωνώ ότι το networking , η τύχη κλπ παίζουν ρόλο αλλά σε κάποιες δουλειές όπως και να το κάνουμε δεν αρκεί μόνο το πτυχίο και η επαγγελματική εμπειρία.

Σχετικά με το τελευταίο που είπες, ένα μεταπτυχιακό ειδικά όταν είναι σε άλλη πόλη, σε άλλη χώρα είναι ένα αυξημένο (been there done that, μουντ Ηλιάνα Παπαγεωργίου) κόστος όμως θεωρώ ότι είναι και μια επένδυση. Ξέρω άτομα που πχ μπορεί να δούλευαν κάποιο χρονικό διάστημα πριν τό μεταπτυχιακό ή καί κατά τη διάρκεια του έτσι ώστε να τα βγάλουν πέρα. Λύσεις θεωρώ ότι υπάρχουν απλά θέλει ψάξιμο. Καί δε λέω να στοχεύει κανείς σε ένα μεταπτυχιακό του Harvard αλλά μεταπτυχιακά αξιόλογα εκεί έξω υπάρχουν με οκ κόστος. Επίσης, τα διδακτορικά στο εξωτερικό τουλάχιστον αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις στην Ελλάδα πληρώνονται. Καί από αυτά που γνωρίζω από φίλους μου σε ευρωπαϊκές χώρες τα χρήματα μια χαρά σου φτάνουν για να κάνεις τη ζωή σου.

Επομένως, θεωρώ ότι είναι ξεκάθαρα ανάλογα την περίπτωση. Προφανώς καί η εύρεση εργασίας πέρα από πτυχία χρειάζεται καί networking καί τύχη καί soft skills και εμπειρία και άλλα πολλά. Μη βγάζουμε όμως την επιπλέον μόρφωση άχρηστη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top