Σπουδές γραφιστικής

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Darkly Noon:
Σπουδάζεις γραφικές τέχνες;

Όχι αν και θα το ήθελα όσο τίποτε άλλο. Δυσυτχώς όμως οι γονείς μου διαφωνούν με το δρόμο που επέλεξα οπότε αναγκαστικά είμαι αυτοδίδακτη... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλά δεν είναι κακό το ότι είσαι αυτοδίδακτη. Αλλωστε οι ιδιωτικές σχολές είναι άπειρος χαμένος χρόνο και πολύ χαμένο χρήμα. Αυτό που θα έπρεπε να διδάσκουν είναι αρχές επικοινωνίας, Design, να αναπτύσσουν την αισθητική, να σε εισαγάγουν σε διάφορες μεθόδους δίνοντας σου παράλληλα συμβουλές που θα υποκαταστήσουν για σένα στην αρχή την εμπειρία που δεν έχεις. Αντί γι' αυτό διδάσκουν προγράμματα και μάλιστα σε παρωχημένες εκδόσεις, μιλάνε για αρχές τυπογραφίας με παραδείγματα που έχουν πάψει να ισχύουν από το '90. Σε μαθαίνουν προγράμματα και αυτά με υποτυπώδη τρόπο. Εγώ τελειώσα μία τέτοια σχολή, θεώρησα ότι πέταξα τον χρόνο μου στα σκουπίδια και πως ό,τι έμαθα το έμαθα μόνος και πήγα τρία χρονάκια στην Βρετανία.

Πάντως επειδή οι Γραφικές Τέχνες είναι "τέχνη" (με την έννοια του "craft" και όχι απαραίτητα του "art") μπορείς να μάθεις και μόνη σου. Θέλεις να μάθεις layout; Το indesign είναι το εργαλείο, το layout όμως θα το φτιάξεις εσύ: κανένα πρόγραμμα δεν θα σε διδάξει πως θα "στήσεις" μιά σελίδα εφημερίδας έτσι ώστε να σκλαβώσει το βλέμμα του αναγνώστη και να τον αναγκάσει να ρίξει μιά ματιά τουλάχιστον στο κάθε κείμενο της σελίδας, ακόμα κι αν δεν το σκόπευε! Αυτό μπορείς να το επιτύχεις και μόνη σου. Σίγουρα, θα ήταν πολύ καλύτερα αν είχες κάποιον να σε καθοδηγήσει, αλλά με προσωπική προσπάθεια, τίποτε δεν είναι αδύνατον.

Το κόβω έδω, γιατί είμαστε off topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Darkly Noon:
Καλά δεν είναι κακό το ότι είσαι αυτοδίδακτη. Αλλωστε οι ιδιωτικές σχολές είναι άπειρος χαμένος χρόνο και πολύ χαμένο χρήμα.
Εχω μια απορια πανω σε αυτο:
Αν καποιος ειναι μονο αυτοδιδακτος πως πιστοποιει τις γνώσεις του ή το επίπεδο των γνώσεων του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Darkly Noon:
Καλά δεν είναι κακό το ότι είσαι αυτοδίδακτη. Αλλωστε οι ιδιωτικές σχολές είναι άπειρος χαμένος χρόνο και πολύ χαμένο χρήμα. Αυτό που θα έπρεπε να διδάσκουν είναι αρχές επικοινωνίας, Design, να αναπτύσσουν την αισθητική, να σε εισαγάγουν σε διάφορες μεθόδους δίνοντας σου παράλληλα συμβουλές που θα υποκαταστήσουν για σένα στην αρχή την εμπειρία που δεν έχεις. Αντί γι' αυτό διδάσκουν προγράμματα και μάλιστα σε παρωχημένες εκδόσεις, μιλάνε για αρχές τυπογραφίας με παραδείγματα που έχουν πάψει να ισχύουν από το '90. Σε μαθαίνουν προγράμματα και αυτά με υποτυπώδη τρόπο. Εγώ τελειώσα μία τέτοια σχολή, θεώρησα ότι πέταξα τον χρόνο μου στα σκουπίδια και πως ό,τι έμαθα το έμαθα μόνος και πήγα τρία χρονάκια στην Βρετανία.

Είσαι σίγουρος ότι είναι έτσι; Γιατί όταν είχα δει το πρόγραμμα σπουδών του ΑΚΤΟ (για γραφιστική) ήταν πιο κοντά σε αυτό που λες κι εσύ οτι θα έπρεπε να διδάσκουν παρά στο δεύτερο που περιγράφεις. Αν επιτρέπεται ποιά σχολή έχεις τελειώσει;
Πάντως το κακό είναι οτι αν κοιτάξεις καλές θέσεις εργασίας για γραφιστες σχεδόν πάντα ζητάνε πτυχίο... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ΟΚ, τότε τίποτα δεν σε εμποδίζει να τελειώσεις μια σχολή αυτού του είδους για το θεαθήναι, δλδ. για να έχεις ένα δίπλωμα. Η ΑΚΤΟ ίσως είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Η ελληνική Σχολή που τελείωσα είναι η Ωμεγα και η βρετανική το Staffordshire Univercity το οποίο βρίσκεται στο Stoke, μεταξύ Manchester και Birmingham, και το δίπλωμα που έχω είναι BA Honours on Graphic Design. Πληροφορίες για την Σχολή μου μπορείς να δεις στην διεύθυνση https://www.staffs.ac.uk/schools/art_and_design/

Φυσικά υπάρχει εναλλακτική στο να σπαταλήσεις δύο χρόνια από την ζωή σου σε μιά σχολή, αν δεν το επιθυμείς. Το ECDL και μερικοί ακόμα οργανισμοί πιστοποίησης δίνουν αναγνωρισμένα στην Ευρωπαϊκή Ενωση πτυχία για επιμέρους θέματα της γραφιστικής όπως επεξεργασία φωτογραφίας, δημιουργία γραφικών, Ηλεκτρονική Παραγωγή Εντύπου (DTP), δημιουργία ιστοσελίδας, ηλεκτρονικό σχέδιο, αρχιτεκτονικό σχέδιο με την χρήση CAD/CAM, κ.α. Τέλος, κάποια Ανοιχτά Πανεπιστήμια άλλων ευρωπαϊκών χωρών μου έχουν πει ότι περιλαμβάνουν στα προγράμματα τους Γραφικές Τέχνες & Animation. Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά το internet είναι ένας ιδεώδης τρόπος να αρχίσεις να το "ψάχνεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Darkly Noon:
ΟΚ, τότε τίποτα δεν σε εμποδίζει να τελειώσεις μια σχολή αυτού του είδους για το θεαθήναι, δλδ. για να έχεις ένα δίπλωμα. Η ΑΚΤΟ ίσως είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Η ελληνική Σχολή που τελείωσα είναι η Ωμεγα και η βρετανική το Staffordshire Univercity το οποίο βρίσκεται στο Stoke, μεταξύ Manchester και Birmingham, και το δίπλωμα που έχω είναι BA Honours on Graphic Design. Πληροφορίες για την Σχολή μου μπορείς να δεις στην διεύθυνση https://www.staffs.ac.uk/schools/art_and_design/

Φυσικά υπάρχει εναλλακτική στο να σπαταλήσεις δύο χρόνια από την ζωή σου σε μιά σχολή, αν δεν το επιθυμείς. Το ECDL και μερικοί ακόμα οργανισμοί πιστοποίησης δίνουν αναγνωρισμένα στην Ευρωπαϊκή Ενωση πτυχία για επιμέρους θέματα της γραφιστικής όπως επεξεργασία φωτογραφίας, δημιουργία γραφικών, Ηλεκτρονική Παραγωγή Εντύπου (DTP), δημιουργία ιστοσελίδας, ηλεκτρονικό σχέδιο, αρχιτεκτονικό σχέδιο με την χρήση CAD/CAM, κ.α. Τέλος, κάποια Ανοιχτά Πανεπιστήμια άλλων ευρωπαϊκών χωρών μου έχουν πει ότι περιλαμβάνουν στα προγράμματα τους Γραφικές Τέχνες & Animation. Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά το internet είναι ένας ιδεώδης τρόπος να αρχίσεις να το "ψάχνεις".

To πρόβλημα είναι οτι όλα αυτά χρειάζονται χρήματα, και δεδομένου οτι δεν είμαι ακόμα οικονομικά ανεξάρτητη, χρειάζονται και γονείς για να τα δώσουν. Εμένα οι δικοί μου είναι κάθετα αντίθετοι στο να γίνω γραφίστρια. Εδώ μου δεν μου αγοράζουν καν βιβλία για design και αναγκάζομαι να τα παίρνω με "δικά μου" χρήματα και να στερούμαι απο αλλού. Αναλαμβάνω βέβαια και κάποιες δουλίτσες αλλά τα χρήματα φεύγουν σαν νερό... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Χμμμ, πάντα υπάρχει λύση, αρκεί να μην σταματάς να ψάχνεις. Δεν είναι ανάγκη να αγοράζεις όλα τα βιβλία που θέλεις, μπορείς να τα δανείζεσαι. Επίσης μπορείς να τα βρεις σε ηλεκτρονική μορφή σε PDF. Ως προς τις σπουδές έχεις ψαχτεί καθόλου με υποτροφίες από ελληνικά ιδρύματα για ξένα πανεπιστήμια? Σπουδάζεις κάτι άλλο και οι γονείς σου δεν θέλουν να εγκαταλείψεις τις τωρινές σπουδές σου? Θέλεις να συνεχίσουμε αυτό τον διάλογο με PMs γιατί αισθάνομαι ότι καταχρώμαστε την υπομονή των υπόλοιπων συζητητών οι οποίοι θα μπουν σε ένα θέμα που αφορά στην διαφορά μεταξύ δύο προγραμματων και θα διαβάζουν την συζήτηση μας??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, παρασύρθηκα :)
Έχεις pm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εχω μια απορια πανω σε αυτο:
Αν καποιος ειναι μονο αυτοδιδακτος πως πιστοποιει τις γνώσεις του ή το επίπεδο των γνώσεων του;
Εμπράκτως ή με book εργασιών!!!!
Σε καμία επιχείρηση που θα πάει κάποιος να πιάσει δουλειά δεν ενδιαφέρονται για τα πτυχία και τους τίτλους σου... το ΜΟΝΟ που τους νοιάζει είναι να κατέχεις το άθλημα και να μπορείς να αποδώσεις στην εργασία που θα σου αναθέσουν το συντομότερο δυνατόν με τον καλύτερο και αποδοτικότερο τρόπο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Σε καμία επιχείρηση που θα πάει κάποιος να πιάσει δουλειά δεν ενδιαφέρονται για τα πτυχία και τους τίτλους σου... το ΜΟΝΟ που τους νοιάζει είναι να κατέχεις το άθλημα και να μπορείς να αποδώσεις στην εργασία που θα σου αναθέσουν το συντομότερο δυνατόν με τον καλύτερο και αποδοτικότερο τρόπο!!!!

Δυστυχώς σε αρκετές αγγελίες ζητούν και πτυχίο... Ειδικά σε μεγάλες εταιρείες... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ζητούν να το δουν με τα μάτια τους??? Μήπως ζητάνε απλά να το "έχεις"??
έχω περάσει από αρκετές πολύ μεγάλες εταιρίες στο χώρο μου και ουδέποτε δεν μου ζήτησαν να δουν το πτυχίο μου!!! (και ούτε και εχω δει αγγελία που να το λέει αυτό... απλά το έχουν γραμμένο με τρόπο που εννοούν ότι να μην είσαι φοιτητής στο θέμα αλλά να έχεις τελειώσει, να το κατέχεις... όχι να ζητάς και άδεια για να πας να δώσεις μάθημα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Ζητούν να το δουν με τα μάτια τους??? Μήπως ζητάνε απλά να το "έχεις"??

Όταν λένε "απαραίτητο πτυχίο ΤΕΙ ή ιδιωτικής σχολής" εσύ λες να εννοούν απλά να "το κατέχεις"? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όταν λένε "απαραίτητο πτυχίο ΤΕΙ ή ιδιωτικής σχολής" εσύ λες να εννοούν απλά να "το κατέχεις"? :/:
ohhhhh yes :) δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να ζητήσουν να το δουν με τα μάτια τους!
αν δεν μασάς, δοκίμασε να στείλεις ένα βιογραφικό.... ΑΝ σου ζητήσουν ποτέ να το δουν, μπορείς κάλλιστα να πεις ευθαίως και ευθρασώς ότι δεν το έχεις! τι θα σου κάνουν? θα σε σφάξουν? :P
το θέμα μόνο είναι ότι αν λένε ότι είναι απαραίτητο, θα πρέπει να γράφεις στο βιογραφικό σου σε ποιά σχολή φοίτησες και πήρες το χαρτί σου.... εκεί θα πρέπει να γράψεις δυστυχώς ψέμματα.... το μπορείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι. Δεν θέλω να γράφω ψέματα σε βιογραφικό... Με την καμία όμως...
Το μόνο που μπορώ είναι να υπερβάλλω αλλά ψέματα με τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και πολύ καλά κάνεις....
το πρόβλημα λοιπόν ειδικά για σένα, δεν είναι ότι δεν έχεις το χαρτί στο χέρι αλλά το ότι θα πρέπει στο βιογραφικό σου να γράψεις ότι αυτή τη στιγμή είσαι φοιτήτρια στους Μηχανικούς (Σόρρυ αν κάνω λάθος τις σπουδές σου, δε θυμάμαι και καλά :redface:) και αυτό από μόνο του είναι αρνητικό στις μεγάλες εταιρίες... όxι το ότι σπουδάζεις άλλο αντικείμενο αλλά το ότι είσαι ακόμα φοιτήτρια....
οι μεγάλες εταιρίες θέλουν τους υπαλλήλους τους, το δυναμικό τους, δέσμιο τους! δεν μπορούν να αναλόνονταικαι να εκπαιδεύουν μικρούς σε ηλικία φοιτητές που κατά 90% στην εξεταστική δεν θα μπορούν να αποδώσουν και θα πρέπει να λείπουν τα πρωινά για να δώσουν τα μαθήματα τους....
άρα εντελώς συμπερασματικά, είναι κομματάκι δύσκολο να βρεθεί δουλειά από φοιτητή σε μεγάλη εταιρία.... όχι λόγω ΜΗ πτυχίου αλλά για πρακτικούς λόγους!
αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να κοιτάξεις μικρές εταιριούλες ώστε να αποκτήσεις μια προϋπηρεσία, που δε θα τους νοιάζει καθόλου το θέμα πτυχίο (πιστεψε με σε αυτό!!!!) και όταν με το καλό τελειώσεις τις σπουδές σου, θα μπορείς να στήσεις ένα βιογραφικό που θα λέει ότι είσαι απόφοιτος πανεπιστημίου και θα αναφέρει και όλες τις γραφίστικες προϋπηρεσίες σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα πράγματα κουε είναι πολύ ρευστά. Καταρχάς αν έβρισκα δουλειά ως γραφίστρια σε μεγάλη εταιρεία μετά πάει το πανεπιστήμιο. Μόνο για τους γονείς μου κάθομαι.
Αλλά ούτως ή άλλως δεν περιμένω να βρω δουλειά τώρα σε μεγάλη εταιρεία! Δεν έχω τις τόσες γνώσεις ακόμα! Κάτσε να μάθω μερικά πράγματα ακόμα πρώτα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμ, το αντίγραφο πτυχίου το ζητάει το HR, αφού γίνει η πρόσληψη. Ειδάλλως, η εταιρεία έχει το δικαίωμα να προσβάλλει την σύμβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εμείς ποτέ δεν είχαμε ζητήσει αντίγραφο πτυχίου ακόμη και για αυτούς που πληρώνονταν το επιστημονικό επίδομα(κοινώς επίδομα ΑΕΙ-ΤΕΙ).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όπως προείπα έχω δουλέψει σε πολύ μεγάλες εταιρίες... (βλέπε 3Ε που ανέφερα και άλλες παρόμοιου κύρους και μεγέθους)... ποτέ μα ποτέ δεν μου ζήτησαν να δουν το πτυχίο μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και στις 3 μέχρι τώρα δουλειές μου (1.σε μια μεγάλη ελληνική εταιρεία,2. σε μια πολυεθνική και 3. σε μια ελληνική μικρότερου βεληνεκούς), το ζήτησαν. Βλέπεις, όταν υπογράφεις με σύμβαση μηχανικού, πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι. Ίσως για άλλες θέσεις, δε παίζει ρόλο. Τώρα αν μια εταιρεία, προσλαμβάνει και δε ζητά πιστοποίηση των όσων γράφονται στο βιογραφικό, τι να πω. Εγώ αν είχα εταιρεία, δε θα το έκανα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top