Σταθμός Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Πώς αξιολογείτε τη δημιουργία σταθμού Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Σύμφωνα με τους κατοίκους της περιοχής, η δημιουργία του συγκεκριμένου σταθμού στην ιστορική πλατεία των Εξαρχείων αποτελεί μία πράξη συμβολικής βίας, η οποία και αποσκοπεί στην πολιτική εξουδετέρωσή της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,246 μηνύματα.
Προκλήθηκαν αρκετά επεισόδια πάντως με αυτό. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο που υπάρχει αντίθεση εις ένα μέσο μαζικής μεταφοράς. Δεν είμαι Αθηναίος οπότε δεν ξέρω εκεί πως είναι η κατάστασις με το μετρό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
Γιάννη θεωρείς σοβαρή χώρα εκείνη που ορισμένες γειτονιές της θεωρούνται άβατα και οι πολίτες ζουν σε άλλη ιδεοληπτική διάσταση; :P Από παιδί ακούω ότι πίσω από τη Ζωγράφου προς την πλατεία Εξαρχείων δεν μπορείς εύκολα να κυκλοφορήσεις και ρωτάω ένα γιατί; Ποιος ορίζει σε μια ελεύθερη χώρα, ποιες περιοχές είναι προσβάσιμες και μη, για τους πολίτες; :down:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιάννη θεωρείς σοβαρή χώρα εκείνη που ορισμένες γειτονιές της θεωρούνται άβατα και οι πολίτες ζουν σε άλλη ιδεοληπτική διάσταση; :P Από παιδί ακούω ότι πίσω από τη Ζωγράφου προς την πλατεία Εξαρχείων δεν μπορείς εύκολα να κυκλοφορήσεις και ρωτάω ένα γιατί; Ποιος ορίζει σε μια ελεύθερη χώρα, ποιες περιοχές είναι προσβάσιμες και μη, για τους πολίτες; :down:
Όταν θα ξαναβγεί ο Συριζα και τα παιδάκια του Αλέξη μας θα ξαναρχίσουν τις καταλήψεις και τους βανδαλισμούς ανενόχλητοι τότε όλα θα ξεχαστούν πάλι ..

Τωρα θυμήθηκαμε πάλι αυτές τις γειτονιες που τόσα χρόνια δεν μπορούσες ούτε καν να πλησιάσεις, όχι ότι τωρα μπορείς αλλά δεν ήταν και αυτός ο βανδαλισμος και η τρομοκρατία..

Περιμένετε εκλογές έρχονται θα θυμηθούν και άλλα :whatever:

Οι κάτοικοι είναι αγανακτησμενοι από αυτό που κυριαρχεί στα Εξάρχεια εδώ και χρόνια..
Για ποια ιστορική πλατεία μιλάνε?
Αυτή που έχει γίνει γκέτο και δεν πλησιάζει κανένας? :hmm:

Είναι καιρός να αναπτυχθεί και αυτή η περιοχή..
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Την ίδια στιγμή που το μετρό της Θεσσαλονίκης έχει γίνει ανέκδοτο, επιλέγουν να φτιάξουν νέα στάση στα Εξάρχεια ενώ η στάση Βικτώρια είναι δίπλα και δύο λεπτά με τα πόδια. Δεν γίνεται για λόγους ''διευκόλυνσης της μετακίνησης''' αλλά είναι άλλο ένα μέτρο το οποίο θέλει να κάνει την περιοχή των Εξαρχείων ένα εμπορικό κέντρο. Απλά θέλουν να γίνει η περιοχή ένας τουριστικός προορισμός και να πλουτήσουν οι κτηματομεσίτες και τα νέα ξενοδοχεία που χτίζονται τα τελευταία χρόνια. Επίσης, είναι προφανές ότι με αυτές τις παρεμβάσεις θέλουν να απο-πολιτικοποιήσουν την περιοχή και να την μετατρέψουν σε μια τουριστική-εμπορικό κέντρο περιοχή.

Επιπλέον, στο gentrification που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, έχει ξεκινήσει ένα έργο ''ανάπλασης'' του λόφου Στρέφη, το έργο το έχει αναλάβει η Prodea Investments. Εκεί θα ξεκινήσει μια όμορφη τσιμεντοποίηση, κάγκελα, σεκιουριτι, καμερες και αλλά ωραία.

Με βάση όλα τα παραπάνω, ακόμα κάποιοι πιστεύετε πως όλα τα παραπάνω γίνονται για να ικανοποιήσουν τις ανάγκες των κατοίκων της περιοχής;
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,195 μηνύματα.
Μακάρι να είχα ένα ακίνητο εκεί. Με το gentrification θα αποκτούσε μεγάλη αξία.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 653 μηνύματα.
Η καλυτερη επενδυση ειναι ακινητο στη ζωγραφου αλλα τωρα ισως ειναι αργα.. Οταν φτιαχτει και το μετρο εκει θα διπλασιαστουν τα νοικια
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,748 μηνύματα.
Τι έγινε με αυτό το πράγμα;; Είδα ότι τα αναρχικά καλόπαιδα των Εξαρχειων εναντιώθηκαν στην κατασκευή του Μετρο στην περιοχή, μάλλον εκτός από αρνητές εμβολίων , της κλιματικής αλλαγής τώρα αποκτήσαμε και αρνητές Μετρο στην Ελλάδα.😉😉
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Προσπάθησα να ενημερωθώ για το λόγο των αντιδράσεων αλλά έπεσα πάνω αόριστα λόγια κομμάτων και κατοίκων.
Μπορεί οι κάτοικοι να έχουν δίκιο όμως πέρα από αυτό βλέπω ότι κάποιοι παίρνουν τον εαυτό τους πολύ στα σοβαρά. Σιγά το λίκνο της αντίστασης, σιγά την ιστορική περιοχή που δεν πρέπει να αγγιχτει.
Αν αληθεύει ότι μέλος της ακατανομαστης οικογένειας έχει ακίνητα εκεί δε νομίζω να ασχημηνουν τα Εξάρχεια που δεν είναι και καμιά Φλωρεντία.
Έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ για τις φαβελες και πώς κάποιοι σώζουν κάτι ετοιμόρροπα ερείπια. Γενικά ενώ είμαι επιφυλακτική σε περιπτώσεις όπως του Ελληνικού ή άλλων αναπλάσεων, τίθεται ένα θέμα για το τί αξίζει να μείνει όπως είναι και το τι καλό θα ήταν να αλλάξει για να βελτιωθεί.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,132 μηνύματα.
Ας μπει κάποιο ταβάνι/περιορισμός στη βραχυχρόνια, κι ας γίνει και το μετρό.
Οι κάτοικοι παραπονιούνται γιατί ήδη Εξάρχεια είναι ένα μεγάλο airbnbάδικο και με το μετρό αυτό θα γίνει ακόμα χείροτερο.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Όταν θα ξαναβγεί ο Συριζα και τα παιδάκια του Αλέξη μας θα ξαναρχίσουν τις καταλήψεις και τους βανδαλισμούς ανενόχλητοι τότε όλα θα ξεχαστούν πάλι ..

Τωρα θυμήθηκαμε πάλι αυτές τις γειτονιες που τόσα χρόνια δεν μπορούσες ούτε καν να πλησιάσεις, όχι ότι τωρα μπορείς αλλά δεν ήταν και αυτός ο βανδαλισμος και η τρομοκρατία..

Περιμένετε εκλογές έρχονται θα θυμηθούν και άλλα :whatever:

Οι κάτοικοι είναι αγανακτησμενοι από αυτό που κυριαρχεί στα Εξάρχεια εδώ και χρόνια..
Για ποια ιστορική πλατεία μιλάνε?
Αυτή που έχει γίνει γκέτο και δεν πλησιάζει κανένας? :hmm:

Είναι καιρός να αναπτυχθεί και αυτή η περιοχή..
Εχεις παει ποτε στα Εξαρχεια, εστω για κανα καφε?
Η κατασταση δεν ειναι τοσο τραγικη οσο παρουσιαζεται, σχετικα με το αβατο των εξαρχειων οτι δεν μπορει κανεις να πατησει και τα σχετικα.
Επισης η προπαγανδα σχετικα με το επι συριζα τα εξαρχεια ηταν το απορθητο μερος που κανενας πλην των αναρχικων δεν μπορουσε να πατησει και οτι οι καταληψεις εγκατελειμενων σπιτιων ηταν ανεξελεκτες ειναι αρκετα ατοπη..
Τα Εξαρχεια γενικοτερα φιλοξενησαν απο παλια ατομα που ηταν διαφορετικα απο την εποχη τους με αντιληψεις διαφορετικες απο εκεινες της εποχης και ηταν πωλος ελξης τριβης με την αστυνομια.. ετσι γεννήθηκε η γενικοτερη εχθροτητα προς την αστυνομια στην συγκεκριμενη περιοχη και καλλιεργηθηκε ανα τα χρονια. Επισης οι καταληψεις σε εγκατελημενα σπιτια ηταν τακτικη που γινοταν απο την δεκατια του 80 ακομα και νωριτερα μεχρι σημερα. Προηγηθηκαν τοσες κυβερνησεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ανα τακτα χρονικα διαστηματα και κανεις δεν ελυσε το προβλημα το ιδιο και επι συριζα και το ιδιο με την τωρινη κυβερνηση της ΝΔ. Οι εκκενωσεις που δειχνουν στα μμε ειναι ψιλος στα αχυρα στα ποσα σπιτια υπο καταληψη υπαρχουν. Προσωπικα εχω μια γειτονισα οπου το πατρικο του πατερα της βρισκετε υπο καταληψη απο το 2007 μεχρι σημερα.. εχει παει μεχρι και δικαστικα ωστε να ξεκινησει διαδικασια απο την αστυνομια για εκκενωση και ακομα τιποτα , εχει κολλησει στην ατερμονη γραφειοκρατια..
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ο λόγος που δεν θέλουν να γίνει σταθμός μέσα στη πλατεία Εξαρχείων είναι, όταν ξεκινήσουν οι εργασίες θα κοπούν όλα τα δέντρα και αυτό δεν το θέλουν οι κάτοικοι που δεν έχουν πολύ πράσινο στη συγκεκριμένη γειτονιά. Πρότειναν οι κάτοικοι να γίνει ο σταθμός 200 μέτρα από τη πλατεία που έγινε μελέτη επί Συρίζα αλλά το ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ επιμένει στη πλατεία.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ξέρει κανείς γιατί; Υπήρχε κάποιος τεχνικός λόγος να μη γίνει 200 μέτρα πιο κει, να μην κοπούν και τα δέντρα;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ξέρει κανείς γιατί; Υπήρχε κάποιος τεχνικός λόγος να μη γίνει 200 μέτρα πιο κει, να μην κοπούν και τα δέντρα;
Από το άρθρο

Όσο αφορά την εναλλακτική λύση που προτείνεται στον δημόσιο διάλογο, ότι θα ήταν καλύτερο ο σταθμός να είναι πιο χαμηλά, μεταξύ Τοσίτσα και Μπουμπουλίνας προκειμένου να εξυπηρετεί το Μουσείο και το Πολυτεχνείο, ο κ. Ταχιάος διευκρίνισε ότι η χάραξη οριστικοποιήθηκε από την προηγούμενη διοίκηση του Οργανισμού. Συμπλήρωσε ακόμα, ότι μελετήθηκε και η εναλλακτική αυτή, η οποία για να γινόταν θα σήμαινε ότι πρέπει να μετακινηθούν σίγουρα ο σταθμός των Δικαστηρίων και ο σταθμός της Αλεξάνδρας.

Πιο αναλυτικά, ανέφερε ότι η χάραξη του μετρό, οι σήραγγες δηλαδή πρέπει να παίρνουν συγκεκριμένες καμπύλες, πρέπει να έχουν μια ακτίνα καμπυλότητας τουλάχιστον 300 μέτρα γιατί στην άλλη περίπτωση καταστρέφεται το τροχαίο υλικό που φθείρεται πάρα πολύ γρήγορα. «Αυτό είναι και θέμα το οποίο δημιουργεί προβλήματα στην ταχύτητα των συρμών αλλά και όχληση στους επιβάτες. Αυτό μας μετακινούσε από πυκνοδομημένες περιοχές της Αθήνας και συγκεκριμένες λειτουργίες που έπρεπε να εξυπηρετηθούν και μας έριχνε σε περιοχές όπως το Πεδίον του Άρεως που έχει πολλά τυφλά σημεία, δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν δηλαδή πολεοδομικά γειτονιές που έχουν πραγματικά μέσα κατοικία. Άλλαζε το έργο, έκανε ένα εντελώς διαφορετικό έργο, με άλλο μήκος, άλλα χαρακτηριστικά και με πολύ υψηλότερο κόστος. Αυτό δεν μπορούσε να σταθεί ούτε επιστημονικά ούτε και πολιτικά, να κάνεις έργο το οποίο θα εξυπηρετήσει λιγότερο κόσμο και θα κοστίσει περισσότερο γιατί κάποιοι δεν θέλουν στην πλατεία τους, που θεωρούν δική τους κακώς γιατί οι πλατείες είναι όλων των πολιτών, για να τους κάνεις το χατήρι, ε όχι, αυτό δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θα μπορούσε κανείς να το αποδεχτεί» είπε ο κ. Ταχιάος.

 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχεις παει ποτε στα Εξαρχεια, εστω για κανα καφε?
Η κατασταση δεν ειναι τοσο τραγικη οσο παρουσιαζεται, σχετικα με το αβατο των εξαρχειων οτι δεν μπορει κανεις να πατησει και τα σχετικα.
Επισης η προπαγανδα σχετικα με το επι συριζα τα εξαρχεια ηταν το απορθητο μερος που κανενας πλην των αναρχικων δεν μπορουσε να πατησει και οτι οι καταληψεις εγκατελειμενων σπιτιων ηταν ανεξελεκτες ειναι αρκετα ατοπη..
Τα Εξαρχεια γενικοτερα φιλοξενησαν απο παλια ατομα που ηταν διαφορετικα απο την εποχη τους με αντιληψεις διαφορετικες απο εκεινες της εποχης και ηταν πωλος ελξης τριβης με την αστυνομια.. ετσι γεννήθηκε η γενικοτερη εχθροτητα προς την αστυνομια στην συγκεκριμενη περιοχη και καλλιεργηθηκε ανα τα χρονια. Επισης οι καταληψεις σε εγκατελημενα σπιτια ηταν τακτικη που γινοταν απο την δεκατια του 80 ακομα και νωριτερα μεχρι σημερα. Προηγηθηκαν τοσες κυβερνησεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ανα τακτα χρονικα διαστηματα και κανεις δεν ελυσε το προβλημα το ιδιο και επι συριζα και το ιδιο με την τωρινη κυβερνηση της ΝΔ. Οι εκκενωσεις που δειχνουν στα μμε ειναι ψιλος στα αχυρα στα ποσα σπιτια υπο καταληψη υπαρχουν. Προσωπικα εχω μια γειτονισα οπου το πατρικο του πατερα της βρισκετε υπο καταληψη απο το 2007 μεχρι σημερα.. εχει παει μεχρι και δικαστικα ωστε να ξεκινησει διαδικασια απο την αστυνομια για εκκενωση και ακομα τιποτα , εχει κολλησει στην ατερμονη γραφειοκρατια..
Τυχαίνει δυστυχώς να έχω επισκεφτει και να επισκέπτομαι ακομα και σήμερα τα Εξάρχεια όταν βρίσκομαι Αθήνα ουκ ολίγες φορές λογο κάποιον υποχρεώσεων που υπάρχουν εκεί..

Οπότε μπορώ να έχω προσωπική άποψη για το τι συμβαίνει εκεί και όχι ενημέρωση απλά από το ΜΜΕ ...

Για να κυκλοφόρησο στα Εξάρχεια και μάλιστα μέρα έπρεπε να είμαι με άντρα μαζί...
Για βράδυ δεν το συζητώ έτυχε μια φορά να τελειώσει η δουλεια μου 6 ώρα απόγευμα χειμώνα και μη σου πω που είχε πάει η ψυχή μου από τον φόβο μου γιατί έπρεπε να περπατήσω για να πάω στο αυτοκίνητο μου ..

Έπειτα είναι γνωστό πως οι κατοικοι των Εξαρχείων ήθελαν παρ πολύ στις Δημοτικές εκλογές να υπήρχε άτομο της Χρυσής Αυγής ώστε να μπορέσουν να του "προστατευσουν" από όλη αυτή την κατάσταση..
Είχα κάνει συζήτηση μαζί τους τότε που είχαμε δημοτικές εκλογές και μάλιστα διαφώνησα έντονα μαζί τους γι αυτή τους την επιλογή αλλά μου ειπαν πως δεν εχουν άλλη λύση..
Μόνο δυστηχως αυτοί οι τραμπουκοι τους βοηθούσαν ώστε να καθαρίσει λιγάκι η περιοχή...

Οπότε με αυτά τα δεδομένα μπορώ να επιμείνω στην αρχική μου άποψη...

Έπειτα αυτό που τον Έλληνα τον πιάνει να θύματα τα ιστορικά μνημεία όταν είναι κομματικά στη μέση ,όταν όλη την υπόλοιπη περίοδο την έχει γραμμένη την ιστορία και αυτό τον τόπο όταν καεί σύμβολα, βανδαλιζει ο ίδιος ιστορικά μνημεία, καταπατα αξιώματα δεν το λες και τρανταχτό επιχείρημα 🙂

Μακάρι να γίνουν έργα και σ αυτή την περιοχή..
Ίσως κάποιοι άνθρωποι που έχουν ακίνητα και θέλουν να τα πουλήσουν αλλά δυστηχως η αξία τους λόγο της κατάστασης δεν τους επιτρέπει πάρα μόνο να τα έχουν να κάθονται να ρημαζουν και να πληρώνουν φόρους να μπορέσουν να το κάνουν.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Τυχαίνει δυστυχώς να έχω επισκεφτει και να επισκέπτομαι ακομα και σήμερα τα Εξάρχεια όταν βρίσκομαι Αθήνα ουκ ολίγες φορές λογο κάποιον υποχρεώσεων που υπάρχουν εκεί..

Οπότε μπορώ να έχω προσωπική άποψη για το τι συμβαίνει εκεί και όχι ενημέρωση απλά από το ΜΜΕ ...

Για να κυκλοφόρησο στα Εξάρχεια και μάλιστα μέρα έπρεπε να είμαι με άντρα μαζί...
Για βράδυ δεν το συζητώ έτυχε μια φορά να τελειώσει η δουλεια μου 6 ώρα απόγευμα χειμώνα και μη σου πω που είχε πάει η ψυχή μου από τον φόβο μου γιατί έπρεπε να περπατήσω για να πάω στο αυτοκίνητο μου ..

Έπειτα είναι γνωστό πως οι κατοικοι των Εξαρχείων ήθελαν παρ πολύ στις Δημοτικές εκλογές να υπήρχε άτομο της Χρυσής Αυγής ώστε να μπορέσουν να του "προστατευσουν" από όλη αυτή την κατάσταση..
Είχα κάνει συζήτηση μαζί τους τότε που είχαμε δημοτικές εκλογές και μάλιστα διαφώνησα έντονα μαζί τους γι αυτή τους την επιλογή αλλά μου ειπαν πως δεν εχουν άλλη λύση..
Μόνο δυστηχως αυτοί οι τραμπουκοι τους βοηθούσαν ώστε να καθαρίσει λιγάκι η περιοχή...

Οπότε με αυτά τα δεδομένα μπορώ να επιμείνω στην αρχική μου άποψη...

Έπειτα αυτό που τον Έλληνα τον πιάνει να θύματα τα ιστορικά μνημεία όταν είναι κομματικά στη μέση ,όταν όλη την υπόλοιπη περίοδο την έχει γραμμένη την ιστορία και αυτό τον τόπο όταν καεί σύμβολα, βανδαλιζει ο ίδιος ιστορικά μνημεία, καταπατα αξιώματα δεν το λες και τρανταχτό επιχείρημα 🙂

Μακάρι να γίνουν έργα και σ αυτή την περιοχή..
Ίσως κάποιοι άνθρωποι που έχουν ακίνητα και θέλουν να τα πουλήσουν αλλά δυστηχως η αξία τους λόγο της κατάστασης δεν τους επιτρέπει πάρα μόνο να τα έχουν να κάθονται να ρημαζουν και να πληρώνουν φόρους να μπορέσουν να το κάνουν.
σου εχει επιτεθει κανενας ή εχεις νιωσει κινδυνο πραγματικο, καποια στιγμη που βρεθηκες στα εξαρχεια οποιαδηποτε στιγμη της ημερας. Σε πλησιασε καποιος απειλητικα ή κατι σχετικο οποιαδηποτε στιγμη της ημερας ή αυτος ο φοβος ειναι λογο της συγκεκριμενης ιδεας που εχεις για την περιοχη;

Γενικοτερα σε οποιαδηποτε περιοχη της Αθηνας νομιζω και να κυκλοφορησεις βραδυ θα πρεπει να εχεις τον νου σου ακομα και στις "καλες" περιοχες.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Εχεις παει ποτε στα Εξαρχεια, εστω για κανα καφε?
Η κατασταση δεν ειναι τοσο τραγικη οσο παρουσιαζεται, σχετικα με το αβατο των εξαρχειων οτι δεν μπορει κανεις να πατησει και τα σχετικα.
Επισης η προπαγανδα σχετικα με το επι συριζα τα εξαρχεια ηταν το απορθητο μερος που κανενας πλην των αναρχικων δεν μπορουσε να πατησει και οτι οι καταληψεις εγκατελειμενων σπιτιων ηταν ανεξελεκτες ειναι αρκετα ατοπη..
Τα Εξαρχεια γενικοτερα φιλοξενησαν απο παλια ατομα που ηταν διαφορετικα απο την εποχη τους με αντιληψεις διαφορετικες απο εκεινες της εποχης και ηταν πωλος ελξης τριβης με την αστυνομια.. ετσι γεννήθηκε η γενικοτερη εχθροτητα προς την αστυνομια στην συγκεκριμενη περιοχη και καλλιεργηθηκε ανα τα χρονια. Επισης οι καταληψεις σε εγκατελημενα σπιτια ηταν τακτικη που γινοταν απο την δεκατια του 80 ακομα και νωριτερα μεχρι σημερα. Προηγηθηκαν τοσες κυβερνησεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ανα τακτα χρονικα διαστηματα και κανεις δεν ελυσε το προβλημα το ιδιο και επι συριζα και το ιδιο με την τωρινη κυβερνηση της ΝΔ. Οι εκκενωσεις που δειχνουν στα μμε ειναι ψιλος στα αχυρα στα ποσα σπιτια υπο καταληψη υπαρχουν. Προσωπικα εχω μια γειτονισα οπου το πατρικο του πατερα της βρισκετε υπο καταληψη απο το 2007 μεχρι σημερα.. εχει παει μεχρι και δικαστικα ωστε να ξεκινησει διαδικασια απο την αστυνομια για εκκενωση και ακομα τιποτα , εχει κολλησει στην ατερμονη γραφειοκρατια..
Μη κάνεις συζήτηση για τα Εξάρχεια στο φόρουμ, πραγματικά δεν θα βγάλεις άκρη. Η γενική άποψη εδώ έχει επηρεαστεί από το κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ΣΚΑΙ. 10 χρόνια τώρα περιμένω να μου συμβεί έστω το οτιδήποτε από τους κινδύνους που ενέχουν τα Εξάρχεια, αλλά τζίφος...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σου εχει επιτεθει κανενας ή εχεις νιωσει κινδυνο πραγματικο, καποια στιγμη που βρεθηκες στα εξαρχεια οποιαδηποτε στιγμη της ημερας. Σε πλησιασε καποιος απειλητικα ή κατι σχετικο οποιαδηποτε στιγμη της ημερας ή αυτος ο φοβος ειναι λογο της συγκεκριμενης ιδεας που εχεις για την περιοχη;

Γενικοτερα σε οποιαδηποτε περιοχη της Αθηνας νομιζω και να κυκλοφορησεις βραδυ θα πρεπει να εχεις τον νου σου ακομα και στις "καλες" περιοχες.
Εγώ θα σε ρωτήσω κατι αλλο ..

Εφόσον όλα αυτά είναι φήμες γιατί η περιοχή έχει υποβαθμίστει τόσο?

Ένας άνθρωπος που θέλει να κινηθεί ή να επένδυση εκεί νομιζεις ότι στέκεται στα δελτία ειδήσεων?
Δεν ζει εκεί δεν ξέρει?

Ναι οι φάτσες εκεί δεν μου αρέσουν καθόλου ειδικά κάτι περίεργα βλέμματα που εισέπραξα κατά καιρούς..
Έπειτα έχω κόρη το έχω δήλωση σε σώμα ασφαλείας και ξέρω πολυ καλά τι ζει εκεί πέρα κάτω και αυτό μόνο ειναι αρκετό να υποστηρίζω και ακόμα χειρότερα αλλά δεν ειναι χώρος να τα πω..

Όχι σε άλλες περιοχές που έτυχε να βρεθώ μόνη μου 6 ώρα το απόγευμα και να αισθάνθηκα έτσι..
Και στην τελική δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεοποιειται τα Εξάρχεια εσείς οι δήθεν Αθηναίοι αλλά κανρνας δεν πάει να αγοράσει ή να νοικιάσει σπίτι εκεί, ειδικά φοιτητές που τα ενοίκια έχουν πέσει στα πατώματα? :hmm:
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,132 μηνύματα.
1660409670314.png
Θείε δεν έχω ρέστα να σας δώσω.

Κακά τα ψέματα πάντως, στα Εξάρχεια συμβαίνουν εγκληματικά πράγματα.
Πχ μπορεί να μην έχει κρύες Βεργίνες το Μπυράδικο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,748 μηνύματα.
Εγώ θα σε ρωτήσω κατι αλλο ..

Εφόσον όλα αυτά είναι φήμες γιατί η περιοχή έχει υποβαθμίστει τόσο?

Ένας άνθρωπος που θέλει να κινηθεί ή να επένδυση εκεί νομιζεις ότι στέκεται στα δελτία ειδήσεων?
Δεν ζει εκεί δεν ξέρει?

Ναι οι φάτσες εκεί δεν μου αρέσουν καθόλου ειδικά κάτι περίεργα βλέμματα που εισέπραξα κατά καιρούς..
Έπειτα έχω κόρη το έχω δήλωση σε σώμα ασφαλείας και ξέρω πολυ καλά τι ζει εκεί πέρα κάτω και αυτό μόνο ειναι αρκετό να υποστηρίζω και ακόμα χειρότερα αλλά δεν ειναι χώρος να τα πω..

Όχι σε άλλες περιοχές που έτυχε να βρεθώ μόνη μου 6 ώρα το απόγευμα και να αισθάνθηκα έτσι..
Και στην τελική δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεοποιειται τα Εξάρχεια εσείς οι δήθεν Αθηναίοι αλλά κανρνας δεν πάει να αγοράσει ή να νοικιάσει σπίτι εκεί, ειδικά φοιτητές που τα ενοίκια έχουν πέσει στα πατώματα? :hmm:
Καλά γενικά όλο το κέντρο της Αθήνας χάλια είναι σε θέματα ομορφιάς και εγκληματικότητας. Στα στοιχεία του numbeo η Αθήνα είναι η 13η πιο επικίνδυνη πόλη στην Ευρώπη από τις 150 που περιλαμβάνει η έρευνα. Μάλιστα το 2012 με τα γεγονότα που έκαιγαν την Αθήνα είμασταν στη θέση Νο3 της Ευρώπης.

Αρα μόνο ασφαλής δεν είναι η Αθήνα σαν πόλη όσο και αν μερικοί λένε το αντίθετο επειδή τους συμφέρει.😉😉

3A0A05AD-FDF3-4967-84A4-45DE4BE2F166.png
 
Top