Στείρωση: Υπέρ ή Κατά;

Στείρωση: Υπέρ ή Κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Είμαι Υπέρ (της στείρωσης των ζώων)

    Ψήφοι: 28 49.1%
  • Είμαι Κατά

    Ψήφοι: 12 21.1%
  • Ανάλογα την περίπτωση

    Ψήφοι: 17 29.8%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οποιοδήποτε ζώο(για σκύλους αναφέρομαι κυρίως) δεν είναι ιδιαίτερης αξίας γενεαλογικής ή ειδικών προδιαγραφών, ή ακόμα αν ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να εξασφαλίσει την διάθεση των κουταβιών ΔΕΝ πρέπει να μπαίνει στην αναπαραγωγή.


όσο για αυτούς που προβάλλουν ως επιχείρημα κατά της στείρωσης..την παρεμβολή στη φύση, ας διαβάσουν το παρακάτω...

Έλεοοοοοοοοοοοος. Τι θα πει ρε ιδιαίτερης αξίας γενεαλογικής ή ειδικών προδιαγραφών???? Με ποιο δικαίωμα καθορίζεις την αξία του ζώου? Δηλαδή να το κάνουμε και στους ανθρώπους αν είναι. Οι μαύροι ας πούμε να μην αναπαράγονται γιατί έχουν γονιδιακή προδιάθεση για διαβήτη. Είστε σοβαροί ρε? Το μπαστράρδι το σκυλί δηλαδή δεν έχει δικαίωμα στην ζωή και στην αναπαραγωγή, μόνο το καθαρόαιμο χάσκι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
οποιοδήποτε ζώο(για σκύλους αναφέρομαι κυρίως) δεν είναι ιδιαίτερης αξίας γενεαλογικής ή ειδικών προδιαγραφών, ή ακόμα αν ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να εξασφαλίσει την διάθεση των κουταβιών ΔΕΝ πρέπει να μπαίνει στην αναπαραγωγή.

Αναξιο σχολιασμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Οι διατυπώσεις σας σπάνε κόκαλα, αλλά οκ, ακόμα κι αυτό να εννοείτε έχετε πρακτικές αποδείξεις;
Προφανώς και όχι, γιατί αν είχατε, η Γη θα είχε πνιγεί απ' τα σκυλογατιά! :P

Έχω χρόνια γατάκια στον κήπο, σε ημιάγρια κατάσταση όπως αρμόζει σε ένα περήφανο και ανεξάρτητο ζώο όπως η γάτα και αυτή την πυραμίδα δεν την έχω βιώσει ούτε στο ελάχιστο. Αυξάνονται μέχρι τα 6 - 7 και μετά σταματάνε το γεννοβόλημα γιατί τα αρσενικά δεν τολμάνε να πλησιάσουν.

Το "Χαμόγελο του Παιδιού" σχετίζεται με τη στείρωση με τον εξής τρόπο: Αν κάθε βαρεμένη από σας έδινε έστω και τα μισά απ' τα 120 ευρώ της στείρωσης, σε 9 χρόνια μέχρι και 11.606.077 παιδιά θα χαμογελούσαν! :)

Δεν θεωρείς ότι είναι επιλογή του καθένα που θα ξοδέψει τα χρήματα του?
Είναι αρκετά επιβλητικός και δήθεν ο τρόπος που απαντάς!!
Εάν σε χαλάει τόσο η στείρωση αδέσποτων και μη ζώων τότε μην κάνεις τον κόπο να μπαίνεις σε site τύπου my-cat και να κάνεις υποδείξεις καθώς με αυτήν την τακτική εσύ γίνεσαι ο βαρεμένος της υπόθεσης!!

Εάν θέλεις κάτι (δωρεά σε ίδρυμα) κάνεις πράξεις δεν το αναλύεις!!

Τέλος πάντων εγώ από ότι βλέπω γενικότερα από τη συζήτηση είσαι ένας τύπος που θέλεις να τραβήξεις την προσοχή άλλων , και επειδή πιθανότατα δεν υπάρχει κανείς στη real life , βγάζεις το άχτι σου σε φόρουμ!
Καλή συνέχεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
οποιοδήποτε ζώο(για σκύλους αναφέρομαι κυρίως) δεν είναι ιδιαίτερης αξίας γενεαλογικής ή ειδικών προδιαγραφών, ή ακόμα αν ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να εξασφαλίσει την διάθεση των κουταβιών ΔΕΝ πρέπει να μπαίνει στην αναπαραγωγή.

Έχεις σκεφτεί ότι οι γονείς σου ίσως να μην ειναι ιδιαίτερης αξίας και να ειδικών προδιαγραφών;... Ας αρχίσουμε να ελέγχουμε τις κληρονόμικες ασθένειες και τις αδυναμίες του DNA στην οικογένια μας πριν κάνουμε παιδιά...

Ένας κόσμος με έλεγχόμενες γένες δεν μπορεί παρά να είναι στήρος! Ακόμα και οι ράτσες με την τόσο όμορφη μορφολογία που στηρίζονται απο την δική σου λογική, δεν προέκειψαν μέσα απο μια τέτοια αναπαραγώγη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Δεν θεωρείς ότι είναι επιλογή του καθένα που θα ξοδέψει τα χρήματα του?
Είναι αρκετά επιβλητικός και δήθεν ο τρόπος που απαντάς!!
Εάν σε χαλάει τόσο η στείρωση αδέσποτων και μη ζώων τότε μην κάνεις τον κόπο να μπαίνεις σε site τύπου my-cat και να κάνεις υποδείξεις καθώς με αυτήν την τακτική εσύ γίνεσαι ο βαρεμένος της υπόθεσης!!

Εάν θέλεις κάτι (δωρεά σε ίδρυμα) κάνεις πράξεις δεν το αναλύεις!!

Τέλος πάντων εγώ από ότι βλέπω γενικότερα από τη συζήτηση είσαι ένας τύπος που θέλεις να τραβήξεις την προσοχή άλλων , και επειδή πιθανότατα δεν υπάρχει κανείς στη real life , βγάζεις το άχτι σου σε φόρουμ!
Καλή συνέχεια!!

Το βρίσκεις σωστό να μου υπαγορεύσεις που να μπαίνω; Και δεν είμαι στο my-cat σου....
Δεν επιτέθηκα σε κανέναν προσωπικά. Ήμουν αγανακτισμένος εκείνη τη στιγμή και εκφράστηκα ελεύθερα. Αν έμπαινες εσύ λίγο στη διαδικασία να διαβάσεις και τα επόμενα ποστ, ίσως κάτι να άνοιγε στο μυαλό σου, αλλά προτιμάς την κόντρα για ευνόητους λόγους.

Εγώ είμαι αυτός που είμαι, εσύ απ' τα γραφόμενά σου ανήκεις μάλλον σε κάποιο ίδρυμα. :angel:

Καλή σου συνέχεια, επίσης.

Επειδη δεν ξερω τι να πιασω και τι να αφησω με ολα αυτα που διαβασα μεχρι τωρα
(Νικο ,εχεις ανοιξει παρα πολλα θεματα και τα εχεις κανει ολα εναν αχταρμα)
και παρα το γεγονος οτι εχω παρα πολλα επιχειρηματα στο μυαλο μου για να αντικρουσω τις αντιθετες αποψεις
τελικα αποφασισα να αποχωρησω απο τη συγκεκριμενη συζητηση διοτι δεν εχει πλεον νοημα να συμμετεχω
καθως το μονο που θα καταφερω ειναι να πυροδοτω καθε φορα εναν νεο κυκλο αντιπαραθεσης.

Πάντως δεν είδα κάποιο τρανταχτό επιχείρημα απ' την άλλη πλευρά, με εξαίρεση ίσως την περίπτωση της πυομήτρας. Όλο συναισθηματικού τύπου επιχειρήματα, βιντεάκια με δύσμοιρα ζωάκια και copy-paste αλλά καρτ απόψεις ελεγχόμενες για την ακεραιότητά τους.

Ξέρω πάνω κάτω τι λέτε και θα μπορούσα να δεχτώ κάποια απ' τα επιχειρήματά σας. Αποδεικνύεται όμως για άλλη μια φορά ότι το νευροφυτικό των "ζωόφιλων" δεν είναι νηφάλιο να συζητήσει μόλις το τσιτώσεις, ολίγον εσκεμμένα. :D

Η συλλογιστική αυτή καταλήγει είτε σε αδιέξοδο είτε σε ολέθρια αποτελέσματα. Ακόμα και αν παραδεχτούμε πως η στείρωση είναι παρά φύση ενέργεια, τότε ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται, διότι έχουμε βιάσει τη φύση με χίλιους τρόπους, τουλάχιστον σε ότι αφορά τον σκύλο μας π.χ. πόσο κοντά στη φύση είναι το πλαστικό σπιτάκι ή το έδαφος από μπετόν ή το συρματόπλεγμα που περιβάλει το χώρο του;
Σαν να σου λέει ξεκάθαρα, μες τον βιασμό ζούμε, ας κάνουμε άλλον έναν δε χάθηκε ο κόσμος. :P Αυτό τώρα είναι η λογική του φιλόζωου, ενώ η αντίθετη άποψη της πραγματικής συμβίωσης με τα οικόσιτα ζώα είναι η "ολέθρια"! Λες και εφαρμόστηκε ποτέ για να δούμε τα αποτελέσματά της....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Έλεοοοοοοοοοοοος. Τι θα πει ρε ιδιαίτερης αξίας γενεαλογικής ή ειδικών προδιαγραφών???? Με ποιο δικαίωμα καθορίζεις την αξία του ζώου? Δηλαδή να το κάνουμε και στους ανθρώπους αν είναι. Οι μαύροι ας πούμε να μην αναπαράγονται γιατί έχουν γονιδιακή προδιάθεση για διαβήτη. Είστε σοβαροί ρε? Το μπαστράρδι το σκυλί δηλαδή δεν έχει δικαίωμα στην ζωή και στην αναπαραγωγή, μόνο το καθαρόαιμο χάσκι?

στην αναπαραγωγή ΟΧΙ δεν έχει...γιατί δεν ξέρεις από που προήλθε και τι κληρονομικές ασθένειες μπορεί να μεταφέρει στους απογόνους του. Υπάρχουν ειδικοί ξέρεις που λέγονται ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ και ασχολούνται με αυτό, με απώτερο σκοπό να προστατέψουν τα ζώα. Κάνε μια έρευνα πρώτα, μάθε πέντε πράγματα και μετά μίλα.

Αναξιο σχολιασμου

εγώ πάλι βρίσκω εσένα ανάξιο για οποιαδήποτε συζήτηση...

Ακόμα και οι ράτσες με την τόσο όμορφη μορφολογία που στηρίζονται απο την δική σου λογική, δεν προέκειψαν μέσα απο μια τέτοια αναπαραγώγη!

λολ, στην τύχη γίνονται νομίζεις τα ζευγαρώματα?
να σε ενημερώσω επειδή ασχολούμαι με το θέμα ότι γίνεται πολύ προσεχτική μελέτη και τελικά επιλογή του αρσενικού ή θηλυκού...δεν είναι "αχ η Λίζα μου η κούκλα μου θέλει γαμπρό, ποιος έχει αρσενικό σκυλάκι να αποκτήσουμε μωράκια?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στην αναπαραγωγή ΟΧΙ δεν έχει...γιατί δεν ξέρεις από που προήλθε και τι κληρονομικές ασθένειες μπορεί να μεταφέρει στους απογόνους του. Υπάρχουν ειδικοί ξέρεις που λέγονται ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ και ασχολούνται με αυτό, με απώτερο σκοπό να προστατέψουν τα ζώα. Κάνε μια έρευνα πρώτα, μάθε πέντε πράγματα και μετά μίλα.

Οκ κούκλα μου κι εσύ να μην αναπαραχθείς γιατί δεν ξέρεις τι κληρονομικές ασθένειες κουβαλάς και έτσι προστατεύουμε τους ανθρώπους.
Οι κληρονομικές ασθένειες ξέρεις είναι πολύ σπάνιες σε σχέση με το σύνολο των σκύλων. Με καρδιοπάθεια ή καρκίνο θα γεννηθεί ένας στους 10000 σκύλους. Αυτός ο σκύλος δεν απειλεί το είδος των σκύλων με την αναπαραγωγή του. Αν απειλούνταν το είδος η φυσική επιλογή θα είχε κάνει τη δουλειά της αντί για τους εκτροφής και θα είχε εξαλείψει η ίδια τους προβληματικούς σκύλους.


λολ, στην τύχη γίνονται νομίζεις τα ζευγαρώματα?
να σε ενημερώσω επειδή ασχολούμαι με το θέμα ότι γίνεται πολύ προσεχτική μελέτη και τελικά επιλογή του αρσενικού ή θηλυκού...δεν είναι "αχ η Λίζα μου η κούκλα μου θέλει γαμπρό, ποιος έχει αρσενικό σκυλάκι να αποκτήσουμε μωράκια?"

Ξέρεις ποιος είναι ο λόγος που γίνονται τα ζευγαρώματα? Είναι για να αποκτήσουμε σκυλιά με συγκεκριμένες ικανότητες. Π.χ ισχυρή όσφρηση, σβελτάδα, εξυπνάδα για να τα χρησιμοποιήσουμε σε συγκεκριμένα πράγματα όπως στο κυνήγι, στις διασώσεις κτλ. Για το κυνήγι θα προτιμηθεί ένας σκύλος με καλό προσανατολισμό, όσφρηση, ταχύτητα και εξυπνάδα. Αυτό όμως δε σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι σκύλοι θα πρέπει να στειρώνονται και να μην αναπαράγονται.

Μου θυμίζεις κάτι χιτλερικές απόψεις ευγονικής, όλοι οι άνθρωποι πρέπει να είναι ψιλοί ξανθοί γαλανομάτηδες, με καλά γονίδια και χωρίς κληρονομικές ασθένειες. Οι υπόλοιποι δηλαδή το 95% του πληθυσμού να στειρώνεται γιατί δεν έχουν καλή γενετική αξία.

Και μη μου πεις άλλο οι άνθρωποι άλλο τα ζώα, γιατί από το πως φερόμαστε στα ζώα φαίνεται και το πως θα φερόμασταν στους ανθρώπους αν δεν υπήρχαν οι κοινωνικοί φραγμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
λολ, στην τύχη γίνονται νομίζεις τα ζευγαρώματα?
να σε ενημερώσω επειδή ασχολούμαι με το θέμα ότι γίνεται πολύ προσεχτική μελέτη και τελικά επιλογή του αρσενικού ή θηλυκού...δεν είναι "αχ η Λίζα μου η κούκλα μου θέλει γαμπρό, ποιος έχει αρσενικό σκυλάκι να αποκτήσουμε μωράκια?"


Πες μου σε παρακαλω πολυ, αν μπορεις, πως ακριβος προεκειψε το doberman, απο πιες φυλες προεκειψε το rottweiler και πως πειρε την σημερινη του μορφη το λαμπραντορ.


Και ασχολουμε με το θεμα, ειχα την τυχη να μεγαλωσω παρεα τοσο με καθαροαιμα, καλοεκπεδευμενα σκυλια εκτροφεων, οσο και με μαζεμενα αδεσποτα!
Τα ζευγαρωματα που θα γινουν σε ενα εκτροφειο δεν γινονται καθολου τυχεα και ετσι πρεπει να ειναι! Οταν παω να δωσω 600+ ευρο για εναν σκυλο προφανος θελω να εχει καποια συγκεκριμενα χαρακτιριστικα και να ξερω οτι ειναι ενα υγιες σκυλι! Το σκυλι που υποφερει στον δρομο ομως, με μανα κυνηγοσκυλο και πατερα τσοπανοσκυλο δεν ειναι λιγοτερο σκυλι, δεν ειναι δεδομενο οτι κουβαλαει κληρονομικες ασθενεις και δεν εχει λιγοτερο δικαιωμα στην ζωη! Τον ιδιο ακριβος θα σταθει διπλα σε ενα παιδι που θελει απλα εναν φιλο! Ακομα και σε δουλεις που "κανονικα" θα αναλαμβανε καποιο σκυλι ρατσας με πατερα, παπου, μανα και γιαγια πρωταθλιτες στο ειδος τους μπορει να κανει το ιδιο καλη δουλεια!
Θα το πιστεψεις οταν δεις ενα rottweiler να κυνηγαει εναν επιδοξο τσαντακια και απο την αλλη να ερχετε τρεχοντας ενα "μπασταρδο" και να τον ακινιτοποιει. Θα το πιστεψεις οταν δεις μια αγελη, την μανα με τα 4 παιδια της, αγνωστου διασταυρωσεως που καπου μεσα της πρεπει να εχει boxer να προστατευει ολοκληρη γειτονια επι χρονια και να εχει πιασει 3 φορες κλευτες μηχανακιων.
Αλλα φυσικα, δεν εχουν τις προδιαγραφες για φυλακες αυτα τα σκυλια, μονο το rottweiler που εχω μεσα στο σπιτι μου θα ειχε προστατεψει το μηχανακι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Πες μου σε παρακαλω πολυ, αν μπορεις, πως ακριβος προεκειψε το doberman, απο πιες φυλες προεκειψε το rottweiler και πως πειρε την σημερινη του μορφη το λαμπραντορ.

θα σου πω για το ντόπερμαν που ξέρω, γιατί μ αυτό ασχολούμαι...
το ντόπερμαν προήλθε από ένα mix αν θέλεις διάφορων φυλών, μεταξύ των οποίων ροτβάιλερ και ένα είδος ποιμενικού...το σημερινό ντόπερμαν και το πρότυπό του είναι πάααρα πολύ διαφορετικό από το τότε και αυτό εξαιτίας της επιλεγμένης αναπαραγωγής...


Και ασχολουμε με το θεμα, ειχα την τυχη να μεγαλωσω παρεα τοσο με καθαροαιμα, καλοεκπεδευμενα σκυλια εκτροφεων, οσο και με μαζεμενα αδεσποτα!
Τα ζευγαρωματα που θα γινουν σε ενα εκτροφειο δεν γινονται καθολου τυχεα και ετσι πρεπει να ειναι! Οταν παω να δωσω 600+ ευρο για εναν σκυλο προφανος θελω να εχει καποια συγκεκριμενα χαρακτιριστικα και να ξερω οτι ειναι ενα υγιες σκυλι! Το σκυλι που υποφερει στον δρομο ομως, με μανα κυνηγοσκυλο και πατερα τσοπανοσκυλο δεν ειναι λιγοτερο σκυλι, δεν ειναι δεδομενο οτι κουβαλαει κληρονομικες ασθενεις και δεν εχει λιγοτερο δικαιωμα στην ζωη!

κανείς δεν είπε ότι δεν έχει δικαίωμα στη ζωή.
ακριβώς επειδή δεν ξέρεις όμως τι κουβαλάει, (τα ντόπερμαν για παράδειγμα έχουν προβλήματα καρδιοπάθειας, δεν πρέπει να γίνει προσπάθεια να εξαλειφθεί?) δεν είναι κρίμα να υποφέρει ένα σκυλάκι που θα γεννηθεί από δυσπλασία πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
θα σου πω για το ντόπερμαν που ξέρω, γιατί μ αυτό ασχολούμαι...
το ντόπερμαν προήλθε από ένα mix αν θέλεις διάφορων φυλών, μεταξύ των οποίων ροτβάιλερ και ένα είδος ποιμενικού...το σημερινό ντόπερμαν και το πρότυπό του είναι πάααρα πολύ διαφορετικό από το τότε και αυτό εξαιτίας της επιλεγμένης αναπαραγωγής...




κανείς δεν είπε ότι δεν έχει δικαίωμα στη ζωή.
ακριβώς επειδή δεν ξέρεις όμως τι κουβαλάει, (τα ντόπερμαν για παράδειγμα έχουν προβλήματα καρδιοπάθειας, δεν πρέπει να γίνει προσπάθεια να εξαλειφθεί?) δεν είναι κρίμα να υποφέρει ένα σκυλάκι που θα γεννηθεί από δυσπλασία πχ?


Αρα, οπως λες και εσυ, προεκειψε απο μπασταρδεμα... Οπως και το σκυλακι στην αυλη του γειτονα μου, το οποιο εχει γινει πανεμορφο και μεχρι τα 7 του χρονια δεν εχει δειξει κανενα σημαδι οποιασδηποτε ασθενειας. Με την δικη σου λογικη ομως δεν θα επρεπε να γενιθει...
Ψαξε λιγο και την ιστορια του λαμπραντορ αν θελεις!

Σαφως και ειναι κριμα να υποφερει ενα σκυλακι που θα γεννηθει με δυσπλασια, αλλα δεν ειναι το ιδιο κριμα να υποφερει ενα παιδι απο ενα σορο αλλα που μπορει να κληρονομισει απο τους γονεις του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Μια φορά κι ένα καιρό, τα ζώα ζούσαν χαρούμενα στη φύση, στα δέντρα κλπ μέχρι που ο άνθρωπος κάποια στιγμή αποφάσισε να τα εξημερώσει και να τα πάρει κοντά του. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω, πάντως αυτά είναι τα δεδομένα. Το να στειρώσεις ένα οικόσιτο γατάκι (θα μιλήσω γι' αυτά γιατί γι' αυτά ξέρω) έχει πολλά θετικά, τόσο για εκείνο όσο και (κακά τα ψέμματα) για τον ιδιοκτήτη/γατογονιό του.

Συμφωνώ με όσα λέτε για αυτόματη ρύθμιση του πληθυσμού και να μην επεμβαίνουμε στην φύση κλπ. Όμως... ειλικρινά... για ποια φύση μιλάμε; Είναι ένα γατί στην φύση του όταν κυκλοφορεί μέσα σε πολυσύχναστους δρόμους, κρύβεται κάτω από αυτοκίνητα και τρώει μέσα από κάδους; Ξέρετε από πόσα πράγματα κινδυνεύει ένα τέτοιο γατάκι; Αυτοκίνητα, φόλες, μαγκιές κάποιων ανεγκέφαλων, πείνα, αρρώστιες από τα σκουπίδια που τρώει και χίλια δυο άλλα πράγματα. Γιατί λες να μην έχει πνιγεί ο κόσμος από τα αδέσποτα (άσχετα αν εγώ πιστεύω ότι όντως έχει πνιγει... οι δρόμοι είναι φουλ); Επειδή ο πληθυσμός αυτορυθμίζεται και τέτοιες φιλοσοφίες; Προφανώς όχι. Απλά τα περισσότερα αδέσποτα τα σκοτώνουν τα αυτοκίνητα, πεθαίνουν από την πείνα, τα φολιάζουν κάποιοι που θέλουν να λέγονται "άνθρωποι", πετάνε τα μωρά τους στα σκουπίδια κι έτσι καταφέρνουν να επιβιώσουν (κι όχι να ζήσουν) κατά μέσο όρο 3 χρόνια (ενώ μέσα στο σπίτι έχουν φτάσει ακόμα και πάνω από 20). Σε αυτού του είδους τη φύση με προτρέπεις να αφήσω τα ζωάκια μου; Να παλεύουν καθημερινά σε ένα παιχνίδι που είναι εκ των πραγμάτων χαμένο για εκείνα από τη στιγμή που δεν έχουν κανένα τρόπο να αντιδράσουν; Ε εγώ δεν είμαι διατεθειμένη να κάνω κάτι τέτοιο!

Μετά από όλη αυτή τη συλλογιστική πορεία λοιπόν (που για μένα είναι σωστή, ενώ εσύ μπορεί να τη βρίσκεις λάθος/εξωφρενική ή οτιδήποτε άλλο) αποφάσισα τα γατάκια που έτυχε να βρεθούν στο δρόμο μου και που αγάπησα να τα κρατήσω στο σπίτι, κλεισμένα σε ένα διαμέρισμα χωρίς να βγαίνουν έξω καθόλου. Προσωπικά τη συγκεκριμένη ζωή την προτιμώ από την ζωή που σου περιέγραψα προηγουμένως και πιστεύω πως κι εκείνα αυτό θα διάλεγαν αν είχαν τη νοημοσύνη να αποφασίσουν μόνα τους για τη ζωή τους. Για να πετύχει όμως μια τέτοια συμβίωση πρέπει να γίνουν κάποιες ενέργειες κι από τις δύο πλευρές. Η στείρωσή τους είναι μία από αυτές. Ο λόγος; Διευκολύνει την ζωή ενός ζώου που είναι κλεισμένο μέσα στο σπίτι, αλλά και του ανθρώπου που το φροντίζει. Έτσι, το ζωάκι προστατεύεται από κάποιες σοβαρές ασθένειες (όπως η πυομήτρα που έχει ήδη αναφερθεί), είναι πιο ήρεμο από τη στιγμή που δεν έχει ορμές, πιο ήσυχο αφού δεν έχει ούτε οίστρους ούτε τάσεις φυγής (που μπορεί να έχουν ως αποτέλεσμα να πέσει από ν ορόφους και φυσικά να σκοτωθεί), δεν μαρκάρει, δεν βασανίζεται και δείχνει πιο χαρούμενο. Δεν θα σου πω ότι αυτό γίνεται 100% για το ζωάκι και μόνο. Φυσικά και κρύβει σημεία εγωισμού του ανθρώπου, ο οποίος δεν θέλει να του φύγει το ζωάκι, δεν θέλει να λερώνει το σπίτι συνεχώς και δεν θέλει να κάνει φασαρία...

Είναι σαν μια μυστική συμφωνία ανάμεσα στο ζώο και στον άνθρωπο ώστε και οι δύο να απολαμβάνουν τα θετικά αυτής της συμβίωσης. Το γατάκι έχει σίγουρο και εύκολο φαγητό και νερό, φροντίδα και μια ζωή χωρίς προβλήματα επιβίωσης και ο άνθρωπος απολαμβάνει την συντροφιά και την αγάπη που μόνο ένα ζωάκι μπορεί να του δώσει. Έτσι το βλέπω εγώ και δεν πιστεύω ότι τα πράγματα είναι μαύρο άσπρο. Καθημερινά στη ζωή μας καλούμαστε να πάρουμε κάποιες αποφάσεις και τις παίρνουμε σύμφωνα με τα πιστεύω μας και την λογική μας. Τα ζώα δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο, οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα ήθελαν τα ίδια αν μπορούσαν να μιλήσουν. Εγώ βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση τους, πίστεψα πως αυτή η ζωή θα είναι η καλύτερη γι' αυτά και αυτήν ακολουθώ. Εσύ προφανώς σε ένα τέτοιο δίλλημα, θα προτιμούσες την ζωή του δρόμου και της πείνας φιλοσοφώντας ταυτόχρονα ότι ζεις καλά γιατί είσαι στην φύση σου. Κανένα πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Έτσι, το ζωάκι προστατεύεται από κάποιες σοβαρές ασθένειες (όπως η πυομήτρα που έχει ήδη αναφερθεί), είναι πιο ήρεμο από τη στιγμή που δεν έχει ορμές, πιο ήσυχο αφού δεν έχει ούτε οίστρους ούτε τάσεις φυγής (που μπορεί να έχουν ως αποτέλεσμα να πέσει από ν ορόφους και φυσικά να σκοτωθεί), δεν μαρκάρει, δεν βασανίζεται και δείχνει πιο χαρούμενο. Δεν θα σου πω ότι αυτό γίνεται 100% για το ζωάκι και μόνο. Φυσικά και κρύβει σημεία εγωισμού του ανθρώπου, ο οποίος δεν θέλει να του φύγει το ζωάκι, δεν θέλει να λερώνει το σπίτι συνεχώς και δεν θέλει να κάνει φασαρία...

Το τερπνό μετά του ωφελίμου. Οκ, αφού λοιπόν θέλετε με τόση ευκολία να στειρώνετε τα ζώα σας, τουλάχιστον κάντε το για τα δικά σας μόνο και πριν πάρετε την απόφαση διαβάστε και τα παρακάτω:

1. Δεν υπάρχει καμία απολύτως βεβαιότητα, ούτε καν αυξημένη ποσόστωση, ότι ένα μη στειρωμένο ζώο θα αναπτύξει σεξουαλικά αναφερόμενες παθήσεις (ο καρκίνος των όρχεων και οι κατά φαντασία εγκυμοσύνες, για παράδειγμα, δεν είναι ιδιαίτερα συχνές σε σκύλους) και ακόμη κι αν μια τέτοια ασθένεια συμβεί, υπάρχουν συχνά φυσικές θεραπείες χωρίς παρενέργειες. Ο ευνουχισμός και η στείρωση αποτελούν πάντα την ύστατη λύση στους ανθρώπους, με το ίδιο σκεπτικό δεν διαφαίνεται πουθενά ο λόγος για τον οποίο θα πρέπει να χρησιμοποιούνται ως "εμβόλια πρόληψης" στα ζώα (ειδικά στα θηλυκά αν αναλογιστεί κανείς ότι η στείρωση είναι μια σοβαρή χειρουργική επέμβαση). Όπως χρειάστηκαν εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης για να σχεδιαστεί κάθε ζώο όπως είναι, είναι ανόητο να πιστεύουν μερικοί ότι η άρση οποιουδήποτε μέρους της ανατομίας του ζώου δεν θα οδηγήσει σε δυνητικά επικίνδυνες παρενέργειες.

2. Τα στειρωμένα ζώα παίρνουν βάρος πιο γρήγορα στη πορεία τους απ' ότι τα υγιή ζώα λόγω του γεγονότος ότι η αφαίρεση των γεννητικών οργάνων προκαλεί επιβράδυνση του μεταβολισμού έως και 33%! :eek: Άλλες παρενέργειες εξαιτίας αυτής της επιβράδυνσης είναι η δυσκοιλιότητα, οι δερματικές παθήσεις, η χαμηλή πίεση αίματος, η αίσθηση της παγωνιάς και η έλλειψη ενέργειας (αυτές οι παρενέργειες είναι θεωρητικό να συμβούν αλλά όσο η παχυσαρκία μπορεί να προκληθεί ευκολότερα, έτσι μπορεί να συνοδεύεται με ένα σωρό άλλες μεταβολικές παρενέργειες).

3. Τα στειρωμένα σκυλιά είναι επίσης αρκετά πιθανό να πάσχουν από εκφύλιση συνδέσμων στα γόνατα και αρθρίτιδα (που αν παρουσιαστούν δυστυχώς, είναι πανάκριβο να θεραπευτούν και δεν γλιτώνεται το νυστέρι). Τα θηλυκά επίσης στειρωμένα σκυλιά ενδέχεται να παρουσιάσουν συμπτώματα ακράτειας ενώ οι τρίχες να αραιώσουν σε ορισμένα σημεία.

4. Τα ευνουχισμένα αρσενικά ζώα μπορεί να υποφέρουν από αναπνευστικά προβλήματα λόγω της έλλειψης τεστοστερόνης που προκαλεί στένωση στο στήθος, ενώ τα στειρωμένα θηλυκά ενδέχεται να υποφέρουν επίσης από πεπτικές διαταραχές. Μην περιμένετε φυσικά να γαβγίζουν σαν τρελά για να καταλάβετε ότι κάτι κακό συμβαίνει. Τα ζώα συνήθως βαδίζουν σιωπηλά το μονοπάτι του πόνου. Σκεφτείτε απλά ότι οι στειρωμένοι άνθρωποι υποφέρουν από πάρα πολλά προβλήματα υγείας (εκτός αν δοθεί ορμόνη ή συμπλήρωμα) και δεν υπάρχει κανένας λόγος το ίδιο να μην συμβαίνει και σε μη-ανθρώπινα πλάσματα. Τα αρσενικά μπορεί να πάσχουν από καρδιακή νόσο, εγκεφαλικά επεισόδια, οστεοπόρωση, μείωση της οστικής πυκνότητας και μειώσεις στην απόδοση των μυών λόγο των χαμηλών επιπέδων τεστοστερόνης (ωραία τα ήσυχα σκυλάκια ε; :worry: ) Τα θηλυκά μπορούν επίσης να υποφέρουν από μια απώλεια της οστικής μάζας και της απόδοση των μυών, την οστεοπόρωση, τις εναλλαγές διάθεσης και των κοινών προβλημάτων που οφείλονται στα χαμηλά επίπεδα οιστρογόνων (επίσης φαίνεται να υπάρχει μια σχέση μεταξύ της ανεπάρκειας οιστρογόνων και της νόσου Alzheimer). Μπορεί κανείς να διαβάσει τι προβλήματα αντιμετωπίζουν οι γυναίκες μετά την υστερεκτομή και να αναστοχαστούν αν δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας ότι ανάλογα προβλήματα δεν εμφανίζονται στα θηλυκά ζώα.

5. Τόσο τα αρσενικά όσο και τα θηλυκά ζώα διατρέχουν επίσης περισσότερο τον κίνδυνο να υποπέσουν σε υποθυρεοειδισμό (ασθένεια η οποία μπορεί να προκαλέσει επιβράδυνση του μεταβολισμού) και παρεγκεφαλιδική φλοιώδη ανεπάρκεια (το οποίο μπορεί να επηρεάσει τον συντονισμό του ζώου). Υπάρχει επίσης ένας μικρός κίνδυνος μιας επερχόμενης μόλυνσης μετά την εγχείρηση. Αυτό το άρθρο περιέχει κάποιες ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με τον καρκίνο και τη στείρωση στα ζώα. Επίσης, ο καρκίνος (συμπεριλαμβανομένου της πυομήτρας) μπορεί να προληφθεί αν τρέφουμε τα ζώα (όπως και τους ανθρώπους) με τροφές πλούσιες σε βιταμίνη Β17 (δοκιμάστε κουκούτσια από βερίκοκα! :)).

6. Μερικές επιπλέον πληροφορίες για τους κινδύνους που διατρέχουν τα ζώα μετά τη στείρωση: https://www.caninesports.com/SpayNeuter.html
Πηγή

Μην νιώθετε τύψεις αν στειρώσατε το ζωάκι σας. Απλά δεν γνωρίζατε, ποτέ δεν είναι αργά να ακούσετε και την άλλη γνώμη. :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Μας δουλεύεις έτσι;

Σε τόσα ποστς έλεγες ότι όλοι οι φιλόζωοι σου βάζουν ξερά άρθρα copy paste και δεν λένε επιχειρήματα υπέρ της στείρωσης! Έκατσα και σου έγραψα αναλυτικά επιχειρήματα κι εσύ μου απάντησες με άρθρο copy paste; Άνοιξες ένα θέμα για να δούμε ποιος μπορεί να βρει περισσότερα άρθρα για να δικαιολογήσει την άποψή του;

Έλα τώρα... και σε πήρα στα σοβαρά...:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourningStar

Νεοφερμένος

Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ακουγονται τρελα πραματα,τους ενοχλει που λερωνει το ζωο λογο σεξουαλικης ορμης,ας το στειρωσουμε,ειναι επιθετικο και καβαλαει ανθρωπους ας το στειρωσουμε,νιαουριζει η γατα επειδη ψαχνει γατο,ας την στειρωσουμε.Ως ποτε θα γιομιζεται τα ψυχικα σας κενα εις βαρος αθωων ζωων?Ο σκυλος γαβγιζει,κατουρει κλπ κλπ.Η γατα το ιδιο.Αν σε ενοχλει δεν παιρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Α δεν ασχολήθηκες, οπότε γιατί είπαμε ότι παρέθεσες κείμενό μου; Έχω ήδη απαντήσει στις... "ιδέες" γιατί εδώ και τόσα ποστς φώναζες πως δεν βλέπεις επιχειρήματα από την άλλη πλευρά, παρά μόνο άρθρα. Και όταν τα επιχειρήματα ήρθαν εσύ λες ότι δεν ασχολείσαι μαζί τους (παρ' όλο που παραθέτεις μέρος τους) κι αντ' αυτού, μας δίνεις άλλο ένα άρθρο, συνεχίζοντας τον χαβά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ενταξει
Εχει διαφορα αν εισαι γονιος ή ιδιοκτητης μιας ζωης
Οσο πληρωνεις,ναι,εχεις εξουσια στα γεννητικα οργανα του ζωου που κρατας στο σπιτι και δε θες να σου κατουραει το πατωμα η προτιμας να πηγαινεις εναντια στο βιολογικο του ρολοι απο το να υποκεισαι το καλεσμα της φυσης.

Αυτα μιρτλ δεν ειναι επιχειρηματα ενος γονιου.
Ειναι επιχειρηματα ενος κτηνιατρου που θελει να βγαλει φραγκα

Ελευθερωσε τα γατια που κρατας στο σπιτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ενταξει
Εχει διαφορα αν εισαι γονιος ή ιδιοκτητης μιας ζωης
Οσο πληρωνεις,ναι,εχεις εξουσια στα γεννητικα οργανα του ζωου που κρατας στο σπιτι και δε θες να σου κατουραει το πατωμα η προτιμας να πηγαινεις εναντια στο βιολογικο του ρολοι απο το να υποκεισαι το καλεσμα της φυσης.

Αυτα μιρτλ δεν ειναι επιχειρηματα ενος γονιου.
Ειναι επιχειρηματα ενος κτηνιατρου που θελει να βγαλει φραγκα

Ελευθερωσε τα γατια που κρατας στο σπιτι σου.

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει καν η έννοια "ιδιοκτήτης μιας ζωής". Προφανώς έχετε εξαιρετικό ταλέντο να διαβάζετε και να συγκρατείτε μόνο τα μισά από αυτά που γράφει κάποιος. Είπα πως υπάρχουν θετικά τόσο για τον άνθρωπο όσο και για το γατί. Κι αν εσείς δεν έχετε δει ποτέ την διαφορά, προφανώς δεν είστε οι κατάλληλοι για να μιλήσετε για αυτό το θέμα, οπότε μας λέτε μόνο θεωρίες. Εγώ που έχω μέτρο σύγκρισης, μπορώ να εγγυηθώ ότι το γατί είναι μακράν πιο χαρούμενο και ήρεμο. Και προφανώς δεν έχω οικονομικό κέρδος, καθώς δεν είμαι ούτε κτηνίατρος ούτε τίποτα τέτοιο...

Ελευθέρωσε; Οκ! Πού προτείνεις να τα ελευθερώσω; Στη φύση;




Κράτα τις συμβουλές σου για τον εαυτό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Το μόνο που θέλεις (και είναι πλέον προφανές) είναι να προκαλέσεις αναταραχή και να διδάξεις τις δικές σου και μόνο απόψεις! Δεν σκέφτεσαι να φτιάξεις τίποτα του στυλ: "Οι σκέψεις του παραφερνάλια"; Πιο πολύ θα ταίριαζε στην ιδιοσυγκρασία σου!

Φυσικά και θέλω να προκαλέσω αναταραχή. Θέλω να σας βγάλω από τον μακάριο εφησυχασμό σας και να γνωρίσετε λίγο και την άλλη άποψη. Νιώσε...άκουσον με, πάταξον δε! :)

Εγώ που έχω μέτρο σύγκρισης, μπορώ να εγγυηθώ ότι το γατί είναι μακράν πιο χαρούμενο και ήρεμο.

Ε, κάντο για το "δικό σου" γατί τότε, που μπορείς να "εγγυηθείς". Τα υπόλοιπα τι σου φταίνε;
Και τα στειρώνετε και τα παρατάτε στους δρόμους. Γιατί η δική σου "αλήθεια" είναι πιο σωστή απ' τη δική μου; :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα, (αν και υποπτεύομαι ίντριγκα οπότε θα τα διαβάσω).
Η δική μου άποψη είναι υπέρ της στείρωσης στα αδέσποτα.
Είναι κρίμα να γεννιούνται κι άλλα αδέσποτα, τα οποία θα ζουν υπό αντίξοες συνθήκες και όλο και θα πολλαπλασιάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ελευθερωσε τα γατια που κρατας στο σπιτι σου.

Για να τα πατήσει το αυτοκίνητο, να τα ξεσκίσουν τα σκυλιά ή να λιμοκτονήσουν.

Μυρτλ + 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top