Στερεότυπα

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Από άτομα όμως με τα οποία νόμιζες ότι είχατε μια καλή σχέση ή τέλος πάντων δεν περίμενες να σε βλέπουν περίεργα πέφτει κάπως βαρύ...
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.
Από άτομα όμως με τα οποία νόμιζες ότι είχατε μια καλή σχέση ή τέλος πάντων δεν περίμενες να σε βλέπουν περίεργα πέφτει κάπως βαρύ...
Σ΄αυτήν την περίπτωση αναρωτιέσαι για ποιον λόγο άραγε σου λένε, αυτά που σου λένε.

Η συνήθης διακαιολογία "σου το λέω για το καλό σου", δεν είναι επαρκής. Κανείς δεν ξέρει ποιο είναι το "καλό" μας καλύτερα από μας ακόμα και αν σε βάθος χρόνου αλλάξουμε κάποιες απόψεις μας.
Στον παρόντα χρόνο όμως, αυτό θεωρούμε ότι είναι το "καλό" μας και αυτό πράττουμε.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί προβληματίζεστε, εκνευρίζεστε, θυμώνετε, χαλάτε την ζαχαρένια σας κτλ.
Θα αλλάξουν νοοτροπία; ΄Οχι. Θα αλλάξετε εσείς; ΄Οχι.
Τακτοποιημένα τα έχουν αυτοί μέσα τους, τακτοποιημένα τα έχετε και σεις.

Βρήκατε έναν άνθρωπο που καλύπτει τα "θέλω" σας;
Βρήκατε έναν άνθρωπο που συμπορεύεστε στην ζωή έτσι όπως σας αρέσει;
End of story.

Σε περιπτώσεις αδιακρισίας, απαντήσεις του τύπου "επειδή εγώ έτσι το καταλαβαίνω", "επειδή εμένα έτσι μου αρέσει", "επειδή η νέα γενιά αξιολογεί πρωταρχικά διαφορετικά χαρακτηριστικά απ΄ο,τι η δική σας" κτλ, αρκούν για να καταπιούν την γλώσσα τους.
Τι λιτά και ωραία τα λες.
Αν σκέφτονταν όλοι έτσι Δεν θα υπήρχαν και αυτά τα σχόλια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σ΄αυτήν την περίπτωση αναρωτιέσαι για ποιον λόγο άραγε σου λένε, αυτά που σου λένε.

Η συνήθης διακαιολογία "σου το λέω για το καλό σου", δεν είναι επαρκής. Κανείς δεν ξέρει ποιο είναι το "καλό" μας καλύτερα από μας ακόμα και αν σε βάθος χρόνου αλλάξουμε κάποιες απόψεις μας.
Στον παρόντα χρόνο όμως, αυτό θεωρούμε ότι είναι το "καλό" μας και αυτό πράττουμε.
Εκείνοι πάντα θα πουν "εμείς έχουμε εμπειρία στη ζωη και ξέρουμε πως πάνε τα πράγματα, εσείς νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα "
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.
Εκείνοι πάντα θα πουν "εμείς έχουμε εμπειρία στη ζωη και ξέρουμε πως πάνε τα πράγματα, εσείς νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα "
Κλασική ατάκα που επαναλαμβάνεται μονότονα από κάθε γενιά όταν φτάσει στην "κατάλληλη" ηλικία. Nothing much.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Και πολλές φορές δεν ξέρουν τη τύφλα τους από ζωή...
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,608 μηνύματα.
Και πολλές φορές δεν ξέρουν τη τύφλα τους από ζωή...
Έχεις δίκιο...Τέτοιες πεποιθήσεις / απόψεις κι αν έχουν καταστρέψει...

330288893_239649821750368_8648155960739319313_n.jpg
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Έχεις δίκιο...Τέτοιες πεποιθήσεις / απόψεις κι αν έχουν καταστρέψει...

View attachment 117403
Ευτυχώς τέτοιες απόψεις δεν έχω ακούσει ειδικά που να αφορούν θεματα συμπεριφορας, βια κλπ
Συχνά βέβαια ακούμε όλοι πιστεύω το θέμα της μητρότητας 😂
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μπορεί και να κάνω λάθος, οι ατομικές εμπειρίες και παρατηρήσεις εξάλλου δεν αποτελούν έγκυρο στατιστικό δείγμα. Πάντως έχω παρατηρήσει πως με τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις και τις συμπλεγματικές συμπεριφορές των άλλων, ασχολούνται κυρίως όσοι είναι υποκείμενοι και οι ίδιοι σε τέτοιες ιδιότητες ή συμπεριφορές. Υποκρυπτόμενες εθελούσια ή λανθάνουσες. Όλοι οι υπόλοιποι απλά δεν ασχολούνται.
Με κάθε πιθανότητα λαθεμένης εκτίμησης τα παραπάνω.
(και χωρίς κανένα υπονοούμενο για όσους έχουν σχολιάσει. Και ο ίδιος σχολίασα εξάλλου. Κι ούτε για το τομάρι μου δεν ξέρω καλά καλά εάν όντως είμαι απαλλαγμένος στερεοτύπων και προκαταλήψεων)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.
Καλή μας μέρα.:)

Δήμητρα Γαλάνη (Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου) - Στερεότυπα
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και πολλές φορές δεν ξέρουν τη τύφλα τους από ζωή...
Δε θέλω να είμαι απόλυτη και να πω ότι όσοι το λένε αυτό Δεν ξέρουν την τυφλα τους, πιστεύω όμως πώς αυτά που έχουν δει/ζήσει και οι εμπειρίες που έχουν αποκτήσει είναι όλα βασισμένα στις επιλογές που έκαναν με τη δική τους κρίση και σε συγκεκριμένες συνθήκες. Αυτό με ενοχλεί, ότι αργότερα θα χρησιμοποιήσουν λέξεις όπως σωστό και λάθος για να χαρακτηρίσουν επιλογές άλλων επειδή εκείνοι έχουν άλλη άποψη. Όπως Καλή ώρα έκανε και η εν λόγω κυρία (και όχι μόνο) σε εμένα κρίνοντας τη σχέση μου ως "μη αντάξια " επειδή θεωρεί ότι το πτυχίο είναι καθοριστικός παράγοντας η ότι πρέπει κατά την επιλογή συντρόφου μας να βγάζουμε να μετρήσουμε τι έχω εγώ; πτυχίο, χρήματα , σπίτι; ( η ο,τι άλλο μπορεί να έχει κανείς), εσύ έχεις λιγότερα; επόμενος 🤣 και το πιστεύουν πραγματικά ότι θα είσαι "πιο ευτυχισμένος/η" με κάποιον που θα πληροί αυτές τις προϋποθέσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί και να κάνω λάθος, οι ατομικές εμπειρίες και παρατηρήσεις εξάλλου δεν αποτελούν έγκυρο στατιστικό δείγμα. Πάντως έχω παρατηρήσει πως με τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις και τις συμπλεγματικές συμπεριφορές των άλλων, ασχολούνται κυρίως όσοι είναι υποκείμενοι και οι ίδιοι σε τέτοιες ιδιότητες ή συμπεριφορές. Υποκρυπτόμενες εθελούσια ή λανθάνουσες. Όλοι οι υπόλοιποι απλά δεν ασχολούνται.
Με κάθε πιθανότητα λαθεμένης εκτίμησης τα παραπάνω.
(και χωρίς κανένα υπονοούμενο για όσους έχουν σχολιάσει. Και ο ίδιος σχολίασα εξάλλου. Κι ούτε για το τομάρι μου δεν ξέρω καλά καλά εάν όντως είμαι απαλλαγμένος στερεοτύπων και προκαταλήψεων)
Ίσως όλοι κουβαλάμε μια δόση προκαταλήψεων, το θέμα είναι κατά πόσο το αναγνωρίζουμε και κατά πόσο μένουμε τόσο βαθιά προσκολλημένοι σε αυτά..
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top