Στοματικό, με προφυλακτικό ή χωρίς;

Κάνετε στοματικό:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 160)
  • Mε προφυλακτικό

    Ψήφοι: 30 18.8%
  • Xωρίς προφυλακτικό

    Ψήφοι: 122 76.3%
  • Δεν κάνω στοματικό

    Ψήφοι: 2 1.3%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 6 3.8%

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Στοματικό με προφυλακτικό δεν έχει νόημα, αφού δεν νιώθεις τίποτα. Καλήτερα καθόλου.
Και όσο για τον φόβο μετάδωσης ασθένεις, νομίζω πως είναι απίθανο με το στοματικό.
Μια χαρά νιώθεις. Δεν είναι σαν το χωρίς, αλλά από το τίποτα... Όσο για το 2ο σκέλος, δεν είναι καθόλου απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν θα κάνω καθόλου στοματικό με μια κοπέλα που θα ψαρέψω ένα βράδυ σε ένα μπαρ.
Θα κάνω τα πάντα με το κορίτσι μου, που είμαστε μαζί από παιδιά, που ήμουν ο πρώτος της και ήταν η πρώτη μου, που καθένας μας αισθανεται το κορμί του άλλου σαν δικό του και φυσικά και δεν θα χρησιμοποιήσουμε προφυλακτικό.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Δεν θα κάνω καθόλου στοματικό με μια κοπέλα που θα ψαρέψω ένα βράδυ σε ένα μπαρ.
Θα κάνω τα πάντα με το κορίτσι μου, που είμαστε μαζί από παιδιά, που ήμουν ο πρώτος της και ήταν η πρώτη μου, που καθένας μας αισθανεται το κορμί του άλλου σαν δικό του και φυσικά και δεν θα χρησιμοποιήσουμε προφυλακτικό.




Συμφωνώ να μην κάνεις στοματικό με μια οποιαδήποτε (όπως κανονικά θα έπρεπε ούτε αυτή να σου κάνει!).
Αν όμως εσύ δηλαδή τα χαλούσες με την πρώτη σου κοπέλα,που την ξέρεις από μικρή, που (μπλα,μπλα...) και γνώρισες μια άλλη
στα 20 σου, πάλι σοβαρή αλλά είχε και τους πρώην της δεν θα έκανες στοματικό αν τα ειχατε δηλαδή 1 χρόνο;
Η θα ζητούσες εξετάσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν όμως εσύ δηλαδή τα χαλούσες με την πρώτη σου κοπέλα,που την ξέρεις από μικρή, που (μπλα,μπλα...) και γνώρισες μια άλλη στα 20 σου, πάλι σοβαρή αλλά είχε και τους πρώην της δεν θα έκανες στοματικό αν τα ειχατε δηλαδή 1 χρόνο; Η θα ζητούσες εξετάσεις ;
Έχεις δίκιο και αυτό που ρωτάς είναι απόλυτα λογικό. Απλά απάντησα έχοντας στο μυαλό μου μόνον την κατάσταση που βιώνω. Όμως, κανένας δεν ξέρει, ίσως κάποτε η περίπτωση που γράφεις γίνει πραγματικότητα. Τότε, κάποια λύση θα σκεφτώ σίγουρα.
(Πάντως, ακόμα και τώρα τις εξετάσεις δεν τις γλυτώσαμε. Η μητέρα της είναι γυναικολόγος και για να της χορηγήσει αντισυλληπτικά, μας έστειλε και τους δύο σε μικροβιολόγο).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια χαρά νιώθεις. Δεν είναι σαν το χωρίς, αλλά από το τίποτα... Όσο για το 2ο σκέλος, δεν είναι καθόλου απίθανο.

Όσες φορές το δοκίμασα, ένιωθα σχεδόν τίποτα. Άλλωστε τα ωραία στοιχεία του στοματικού τα εμποδίζει το προφυλακτικό, οπότε χάνει και την ουσία του.

Το βρίσκο απίθανο κάποιος να έχει ανοιχρή πληγή στο στόμα. Πόσο μάλλον να έχει ανοιχτή πληγή στο στόμα και ο παρτενέρ να έχει κάποια ασθένεια που θα έχει τόση περιεκτικότιτα στα προσπερματικά ώστε να κολίσσει κάτι.
Δεν θα έκανα βέβαια στοματικό σε ενα one night stand, αλλά δεν θα περίμενα και να περάσουν μήνες σχέσης και να μπούν εξετάσεις στην μέση πρωτού μπορέσω να το απολαύσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Big deal.
Προχωράς με κάποιον αφού πρώτα έχετε πει 3-4 κουβέντες, ψιλογνωρίζεστε, έχει αναπτυχθεί μια κάποια αμοιβαία εμπιστοσύνη και μετά καταλήγετε στο κρεβάτι. (δε μιλάω προφανώς για ons)
Αν είναι να έχεις αμφιβολίες ή να σιχαίνεσαι για κάτι μη πας καν μαζί του, ή μη του κάνεις καν στοματικό, εγώ πάντως και μόνο στην ιδέα του προφυλακτικού στο στόμα αηδιάζω, προτιμώ να μη το κάνω καν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
χωρις ειναι πιο τελειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πριν καιρό μας είχαν κάνει ενημέρωση για τα ΣΜΝ. Μετά από πολλά που είπε ανέφερε και για το στοματικό έρωτα με προφυλακτικό, εγώ είχα μείνει λίγο και αναρωτιόμουν πως στο καλό γινόταν αυτό. Δεν πιστεύω πως γίνεται να κάνεις στοματικό και στην ουσία να γλύφεις το προφυλακτικό, διότι δεν νομίζω πως θα έχεις την αίσθηση πως γλύφεις το πέος, αλλά πλαστικό μονάχα. Μπορεί να μην πάθει κανείς τίποτα σε πολλές περιπτώσεις αλλά αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του; Βέβαια αν έχουν κάνει και οι δυο εξετάσεις δεν θα έλεγα πως υπάρχει θέμα, τώρα τι να πω. Ποιος ξέρει άραγε. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αν είναι να κάνεις στοματικό και να βάλεις προφυλακτικό.Καλύτερα να μήν το κάνεις κάν.
Για αυτό υπάρχουν και οι ιατρικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εαν δεν τον ξερεις τον αλλον παντα ολα με προφυλαξη,ακομα και στο στοματικο,ειναι επιτακτικη αναγκη,ουτε αγορια ουτε κοριτσια γλωσσα πουθενα εαν δεν τον ξερεις,ξερετε τι κυκλοφορει σελιγο θα χρειαστουμε γαντια ακομα και για το δαχτυλο.Ακομα και οι πιο γκλαμουρατες γκομενες και γκομενοι μπορει να ειναι φορεις και ψωρεις και να μην μπορεις να τους καταλαβεις απο την αρχη.Εγω ημουν της αποψης παντα κρινεις κατα περιπτωση και δεν χρησιμοποιεις εκει που κρινεις πως δεν χρειαζεται αναλογα με το ατομο.Ομως δεν ειναι ετσι.Η πιο ομορφη και γιατρος παρακαλω ηταν και η πιο ψωριαρα και δεν μου φαινοταν ουτε στο ελαχιστο ασε που ειχα παθει πλακα με τα οπισθια και δεν κρατιομουνα.Οταν την γνωρισα ομως καλα ελεγα και απορουσα ποσο εξω ειχα πεσει,σαν καθηγητριουλα ητανε.Μονο στις αγαπημενες και τους αγαπημενους μας χωρις προφυλαξη στους αλλους με προφυλακτικο παντα και το στοματικο ας αργησει μετα την τεταρτη φορα ραντεβου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πριν καιρό μας είχαν κάνει ενημέρωση για τα ΣΜΝ. Μετά από πολλά που είπε ανέφερε και για το στοματικό έρωτα με προφυλακτικό, εγώ είχα μείνει λίγο και αναρωτιόμουν πως στο καλό γινόταν αυτό. Δεν πιστεύω πως γίνεται να κάνεις στοματικό και στην ουσία να γλύφεις το προφυλακτικό, διότι δεν νομίζω πως θα έχεις την αίσθηση πως γλύφεις το πέος, αλλά πλαστικό μονάχα. Μπορεί να μην πάθει κανείς τίποτα σε πολλές περιπτώσεις αλλά αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του; Βέβαια αν έχουν κάνει και οι δυο εξετάσεις δεν θα έλεγα πως υπάρχει θέμα, τώρα τι να πω. Ποιος ξέρει άραγε. :hmm:
Σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα δεν είναι μόνο το AIDS :P
Υπάρχουν κι άλλα πιο ευρέως μεταδιδόμενα, όπως είναι τα κονδυλώματα, που μεταδίδονται μέχρι και με την κοινή χρήση πετσέτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα δεν είναι μόνο το AIDS :P
Υπάρχουν κι άλλα πιο ευρέως μεταδιδόμενα, όπως είναι τα κονδυλώματα, που μεταδίδονται μέχρι και με την κοινή χρήση πετσέτας.

Ελα ρε! Τι είπες τώρα, δεν το ήξερα. Μας το είπε και αυτό αλλά δεν νομίζω πως ήταν απαραίτητο να το αναφέρω. Που κολλάει το στοματικό σεξ με μια πετσέτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ελα ρε! Τι είπες τώρα, δεν το ήξερα. Μας το είπε και αυτό αλλά δεν νομίζω πως ήταν απαραίτητο να το αναφέρω. Που κολλάει το στοματικό σεξ με μια πετσέτα;
Από την στιγμή που μεταδίδονται ακόμη και με την πετσέτα είναι ευνόητο ότι μεταδίδονται με κάθε επαφή των γενετικών οργάνων (συμπεριλαμβανομένου του στοματικού έρωτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τα ΣΜΝ μεταδίδονται γενικά με τα σωματικά υγρά. Που σημαίνει ότι υπάρχουν και στα προσπερματικά υγρά και φυσικά και στα κολπικά.
Επειδή με το καλημέρα σας στην καινούρια σχέση δεν θα πεις "μωρό μου εξετάσου για ΣΜΝ", χρησιμοποιείς το προφυλακτικό για να είσαι σίγουρη και να μην τρέχεις. Ή δεν κάνεις στοματικό. It's your choice. Δεν μιλάω για φάση να έχει ο άλλος σύφιλη ή ηπατίτιδα, αλλά μπορεί να έχει χρόνιο έρπη στα γεννητικά όργανα που υποτροπιάζει και καταστέλλεται εναλλάξ, ή κονδυλώματα. Προσέχετε γενικά στις καινούριες σχέσεις που δεν ξέρετε το σεξουαλικό ιστορικό του συντρόφου σας, κρίμα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Γίνεται και με .... ;
Το αγόρι καταλαβαίνει τίποτα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γίνεται και με .... ; Το αγόρι καταλαβαίνει τίποτα ;
Υπάρχουν ειδικά προφυλακτικά για στοματικό, τα οποία είναι εξαιρετικά λεπτά. Έτσι το αγόρι καταλαβαίνει, όχι όμως όλα όσα θα έπρεπε. Επίσης, τα προφυλακτικά αυτά προσέχουν και το κορίτσι, έτσι κυκλοφορούν σε ποικιλία γεύσεων συνήθως φρούτων.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τεράστιο Καρότο

Νεοφερμένος

Ο Τεράστιο Καρότο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είναι πολύ απλό.

Σε περιστασιακές ή καινούριες σχέσεις πρέπει να γίνεται πάντα χρήση προφυλακτικού γιατί τα περισσότερα ΣΜΝ δεν είναι πάντα εμφανή και ούτε υπάρχουν πάντα συμπτώματα με αποτέλεσμα ο περισσότερος κόσμος να μην γνωρίζει ότι είναι ασθενής.

Αντίθετα σε πιο σταθερές και ώριμες σχέσεις εννοείται πως είναι προτιμότερο χωρίς προφυλακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Αν το αγόρι μου ζητήσει κάτι τέτοιο πως τα του πω ότι δεν θέλω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν το αγόρι μου ζητήσει κάτι τέτοιο πως τα του πω ότι δεν θέλω??
Το να μη θέλεις το Χ και να μη σου αρέσει το Ψ, μάλλον σημαίνει ότι δεν έχεις ακόμα βρει το κατάλληλο άτομο. Τουλάχιστον, τον αφήνεις να σε φιλάει;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Το να μη θέλεις το Χ και να μη σου αρέσει το Ψ, μάλλον σημαίνει ότι δεν έχεις ακόμα βρει το κατάλληλο άτομο. Τουλάχιστον, τον αφήνεις να σε φιλάει;


Ενταξει γινεσαι υπερβολικος νομιζω xD.

Υπαρχει πολυς κοσμος που τον απωθει τοσο η ιδεα οσο και το να κανουν στην πραξη στοματικο ερωτα στο/στη συντροφο τους. Και δεν εχει να κανει με το να βρεις τον καταλληλο/η. Ναι ισως σε καποια ατομα να ειναι θεμα συνηθειας και στην αρχη να φαινεται αηδια αλλα μετα να τους φαινεται ανεκτο ή ακομη καλυτερα, να το ευχαριστιουνται αλλα δε σημαινει πως ειναι ετσι για ολους.

Ειναι σα να λες σε ομοφυλοφιλο αντρα οτι του αρεσουν τα αγορια προς το παρον εως οτου βρει το καταλληλο κοριτσι που θα του κανει κλικ. Εαν σε απωθει το στοματικο, that's it. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι α. να προσπαθησεις να το κανεις μερικες φορες, να δεις καποια βιντεο ισως ή να διαβασεις καποια πραγματα σε αποπειρα εξοικειωσης και β. εαν δεν πιασει αυτο, προσπαθεις εστω να το κανεις μερικες φορες (οχι 1 φορα το χρονο) εαν αρεσει στον αλλο παρα πολυ. Εαν ομως καποιος/α δεν αντεχει καποιος σε καμια περιπτωση, δεν ειναι σωστο να τον/την πιεζουμε.

Το α. το προτεινω γιατι ειναι συνηθες σε νεαρη και οχι μονο ηλικια τα κοριτσακια (δε ξερω αν ισχυει το ιδιο για τα αγορακια) να αηδιαζουν καπως με τη σκεψη του στοματικου ερωτα σε ατομο του αλλου φυλου αλλα καθως μεγαλωνουν εξοικειωνονται με την ιδεα και μπορει να καταληξουν και φαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top