Συζήτηση για τα ψηφιακά παιχνίδια

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν τα ψηφιακά παιχνίδια αποτελούν γενικά σπατάλη χρόνου και ευφυΐας, ποια είναι η γνώμη σας;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εξαρτάται πως αξιοποιείς τον χρόνο σου στο να παίζεις με αυτά
Υπάρχουν παιχνίδια για παράδειγμα με το διάστημα και αλλες τοσες χρησιμες θεματολογιες που μαθαίνεις άπειρα πράγματα, storytelling παιχνίδια με ιστορίες που είναι σα να βλέπεις ταινία και περνάνε απίστευτα μηνύματα!Παιχνίδια επιβίωσης κτλ.
Και γενικά σε όλα αυτά, κατά τη γνώμη μου, βάζουμε το μυαλό μας σε μια διαδικασία εγρήγορσης, να αποφασίσουμε γρήγορα και φυσικά να εκλάβουμε πολλές πληροφορίες. Υπάρχουν και τα παιχνίδια που κατά βάση είναι μόνο πιου πιου ναι, αλλά εγώ θεωρώ οτι υπαρχει τεράστιο φάσμα πια στο gaming, με ποιοτικό περιοχομενο για να διαλέξει κανεις.
Τελος, όλα πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται σε ένα φυσιολογικό χρονικό όριο.
Είναι οκευ να κάτσεις να ασχοληθείς με το οτιδήποτε 2-4 ωρες
Μετά ανοίγουμε άλλο θέμα συζήτησης.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@rafaela11 Εννοείς 2 έως 4 ώρες ημερησίως; Υποθέτω πάντως ότι το gaming αποτελεί μία σαφώς ενεργητική δραστηριότητα, εν αντιθέσει για παράδειγμα με την παρακολούθηση τηλεοπτικών εκπομπών.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
@rafaela11 Εννοείς 2 έως 4 ώρες ημερησίως; Υποθέτω πάντως ότι το gaming αποτελεί μία σαφώς ενεργητική δραστηριότητα, εν αντιθέσει για παράδειγμα με την παρακολούθηση τηλεοπτικών εκπομπών.
Συμφωνώ.
Ναι, αν είναι ένα υγιές χόμπι δεν το βρίσκω κακό, αν υπάρχει η πολυτέλεια του χρόνου, να ασχοληθεί κάποιος με αυτό λίγες ώρες την ημέρα.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Σημειωτέον ότι το ζήτημα περιπλέκεται λόγω της ύπαρξης των ψηφιακών επιτραπεζίων παιχνιδιών.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,124 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι σπατάλη χρόνου αν γίνεται σε λογικά πλαίσια. Οι άνθρωποι με αγώνες και με αίμα κέρδισαν το δικαίωμα " 8 ώρες εργασίας, 8 ώρες ξεκούραση, 8 ώρες ψυχαγωγία ". Αυτές οι 8 ώρες λοιπόν ψυχαγωγίας είναι κάτι που ο καθένας αποφασίζει πως θα τις επενδύσει. Η ψυχαγωγία δεν είναι ποτέ σπατάλη χρόνου. Είναι μια ανθρώπινη ανάγκη, είτε είναι video games, είτε να βλέπεις ποδόσφαιρο είτε να βλέπεις την Τατιάνα Στεφανίδου να λέει τις αρλούμπες της. Όλα καλύπτουν μια ανθρώπινη ανάγκη.

Σπατάλη χρόνου και γενικά κάτι άσχημο μπορεί να γίνει μόνον όταν τα ψηφιακά παιγνίδια τείνουν να επεκταθούν και να βλάψουν τα ωράρια ξεκούρασης και εργασίας.

Τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα προσωπικών προτιμήσεων του καθενός. Ναι για εμένα είναι χάσιμο του χρόνου και δεν μετάνιωσα που προσωπικά για εμένα το κεφάλαιο gaming έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια ( με εξαίρεση 1-2 games που παίζω μια στο τόσο στα πλαίσια παρέας και μόνο ). Προτιμώ να ξοδεύω τον χρόνο μου με άλλα πράγματα. Αλλά αυτά είναι θέματα προσωπικού γούστου. Είναι σεβαστό απόλυτα το τι θα διαλέξει έκαστος/εκάστη για να καλύψει τις ανάγκες ψυχαγωγίας του/της.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Έχετε ιδέα πόσοι μοναχικοί - αντικοινωνικοί άνθρωποι κοινωνικοποιούνται μόνο μέσω αυτών των παιχνιδιών που εσείς υποτιμάτε; Ασχοληθείτε με τη δική σας ζωή και σταματήστε να νιώθετε ανώτεροι με το να μειώνετε επιλογές άλλων.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσαν όταν ήμουν πιο μικρός ….πλέον δεν ασχολούμαι πλέον ….αν και δεν είμαι αρνητικός αν κάποιος μου προτείνει κάτι που μου αρέσει …απλά προτιμώ να διαβάζω βιβλία να περπατάω στην φυση να κάνω γυμναστική …
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@giannhs2001 Υποθέτω ότι ο κίνδυνος εθισμού στα ψηφιακά παιχνίδια είναι επιστημονικά τεκμηριωμένος. Ωστόσο θεωρώ ότι γενικά δεν ψυχαγωγούν αλλά διασκεδάζουν. Άλλωστε η ταξινόμησή τους στις μορφές τέχνης δεν είναι κοινώς αποδεκτή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Έχετε ιδέα πόσοι μοναχικοί - αντικοινωνικοί άνθρωποι κοινωνικοποιούνται μόνο μέσω αυτών των παιχνιδιών που εσείς υποτιμάτε; Ασχοληθείτε με τη δική σας ζωή και σταματήστε να νιώθετε ανώτεροι με το να μειώνετε επιλογές άλλων.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά νομίζω σχεδον όλοι μας που απαντήσαμε εδώ, συμφωνούμε ότι δεν αποτελεί σπατάλη χρόνου 🤔
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά νομίζω σχεδον όλοι μας που απαντήσαμε εδώ, συμφωνούμε ότι δεν αποτελεί σπατάλη χρόνου 🤔
Έχεις δίκιο, συγγνώμη. Είμαι λίγο προκατειλημμένη ξέροντας τη γνώμη που έχει ο κόσμος για τους gamers :redface:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,929 μηνύματα.
@giannhs2001 Υποθέτω ότι ο κίνδυνος εθισμού στα ψηφιακά παιχνίδια είναι επιστημονικά τεκμηριωμένος. Ωστόσο θεωρώ ότι γενικά δεν ψυχαγωγούν αλλά διασκεδάζουν. Άλλωστε η ταξινόμησή τους στις μορφές τέχνης δεν είναι κοινώς αποδεκτή.
Τα video games είναι φορείς τέχνης όπως είναι οι ταινίες και τα βιβλία. Εθισμός υπάρχει όπως υπάρχει σε κάθε ασχολία (βιβλία, ταινίες, τηλεόραση κ.λπ.). Δεν λέει τπτ αυτό.

Δυστυχώς υπάρχει τεράστια προκατάληψη εναντίον gaming. Έχουμε Έλληνα πρωταθλητή Ευρώπη στο League of Legends και δεν ακούστηκε πουθενά...
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, συγγνώμη. Είμαι λίγο προκατειλημμένη ξέροντας τη γνώμη που έχει ο κόσμος για τους gamers :redface:
Χαχαχα δεν πειράζει κορίτσι μου! Συμφωνώ μαζί σου
Πάντως γενικά από πιο νέα γενιά δεν έχω ακούσει κάτι κακό πάνω στο θέμα gaming, ίσα ίσα το αντίθετο. Άσχετα αν ασχολούνται η όχι. Μου κάνει εντύπωση που από όσο φαίνεται υπάρχει τέτοιο θέμα.
Περισσότερο προκατάληψη δηλαδή στην δίκη μου καθημερινότητα, την έχω εντοπίσει από άτομα 40+
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@akikos Πώς τεκμηριώνεται ο εθισμός στα μέσα ψυχαγωγίας; Υποθέτω πάντως ότι οι επαγγελματίες gamer είναι όντως υπεύθυνοι ως αθλητές. Αναφορικά με την καλλιτεχνική διάσταση, εκτιμώ ότι η ανάπτυξη των ψηφιακών παιχνιδιών σχετίζεται θετικά με την αρχιτεκτονική μηχανική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,935 μηνύματα.
Μέχρι τα 30 έπαιζα σποραδικά, μετά άρχισα να βαριέμαι στην πρώτη ώρα, τώρα τα βαριέμαι και στην σκέψη ακόμα. :cool:

Είναι σχεδιασμένα για ανώριμους ανθρώπους ή ανθρώπους που παραμένουν ανώριμοι για πάντα.

Ασκούν μεγάλη επιρροή στις νεαρές ηλικίες, είναι μια σύγχρονη μηχανή του Skinner που ορίζει την συμπεριφορά σου. Η κόρη μου ανακάλυψε το tablet και παίζει με τις ώρες, η μάνα της λέει "ας την να παίξει μέχρι να το βαρεθεί". Αυτό όμως δεν θα γίνει ποτέ γιατί δρα ψυχοδιεγερτικά και αυτοτροφοδοτείται.

Τρελή σπατάλη χρόνου, θα της είχα μάθει τέλεια μαθηματικά, προγραμματισμό και κιθάρα. :(
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,929 μηνύματα.
Ασκούν μεγάλη επιρροή στις νεαρές ηλικίες, είναι μια σύγχρονη μηχανή του Skinner που ορίζει την συμπεριφορά σου. Η κόρη μου ανακάλυψε το tablet και παίζει με τις ώρες, η μάνα της λέει "ας την να παίξει μέχρι να το βαρεθεί". Αυτό όμως δεν θα γίνει ποτέ γιατί δρα ψυχοδιεγερτικά και αυτοτροφοδοτείται.
Πάρτης xbox ή switch και αγορασέ της ποιοτικά παιχνίδια και προτίμησε coop να παίζεις μαζί της.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,926 μηνύματα.
Έχετε ιδέα πόσοι μοναχικοί - αντικοινωνικοί άνθρωποι κοινωνικοποιούνται μόνο μέσω αυτών των παιχνιδιών που εσείς υποτιμάτε; Ασχοληθείτε με τη δική σας ζωή και σταματήστε να νιώθετε ανώτεροι με το να μειώνετε επιλογές άλλων.
Κοινωνικοπουνται μονο με κανα κολ στο ντισκορντ παιζοντας γκειμ.Καπως αλλιως δεν κοινωνικοποιουνται.Ανθρωπινη επαφη δεν υπαρχει.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Το θέμα είναι η κιθάρα τα μαθηματικά κτλ να της αρέσουν ..εγώ πιστεύω πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία καλά και τα βιντεοπαιχνίδια αλλά να ξέρουν τι μορφή πχ έχει η μπαλα το βιβλίο κτλ ….και εγώ όταν ήμουν μικρός περασα την φάση των video games έπαιζα πολύ διάβαζα όμως και πολύ όποτε ήμουν ικανοποιημένος εγώ πάνω απ’ολα ….τώρα παίζω καμία φορά τύπου μια-δυο φορές το χρόνο wwe αλλά δεν έχω την ίδια διάθεση με παλιαα !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top