Συζητήσεις για πικάπ

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Λατρεύω τα πικάπ και δίσκους βινυλίου...Η ποιότητα ήχου που βγάζει είναι εξαιρετική και πραγματικά είναι στόχος μου να πάρω ένα πικάπ δικό μου και να αρχίσω δειλά δειλά τη συλλογή μου με δίσκους βινυλίου.

Παρακατω παραθέτω το δώρο που έκανα στον πατέρα μου ως λάτρης της disco που είμαστε και οι 2
IMG_20221028_232909.jpg
IMG_20221028_232928.jpg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Οι δίσκοι βινυλίου είναι όμορφοι, έχουν χορταστικό εξώφυλλο, δίνουν τη χαρά της αντίκας, είναι απολαυστική η τελετουργία τους, δρουν συναισθηματικά, ξυπνούν το ένστικτο του συλλέκτη. Μόνο που η "καλύτερη και πιο πραγματική μουσική" τους είναι απλά ένας μύθος.
2) Έχει αναλυθεί (μηνύματα 12, 27, 31, 49) του θέματος γιατί η ποιότητα του αναλογικού ήχου είναι σαφώς κατώτερη του ψηφιακού. Η ιδέα κάποιων μόνον ισχυρίζεται το αντίθετο.
3) Το βινύλιο έχει ουσιαστικά πεθάνει. Λόγω των παραπάνω, οι δίσκοι βινυλίου και τα πικάπ έχουν εμπορική αξία και θα έχουν σαν αντίκες.
4) Όπως οι δίσκοι βινυλίου, έτσι έρχεται και το τέλος στα CD μουσικής. Η τεχνολογία προχωρά και έχουμε ήδη πολύ καλύτερα και αποδοτικότερα ψηφιακά μέσα αποθήκευσης ήχου.


1678724798660.png
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Βρήκα στη πόρτα μου διαφημιστικό φυλλάδιο από προφανώς παλιατζήδικο συγκεκριμένα ότι αγοράζουν άμεσα δίσκους βινυλίου και CD! Έλα χριστέ.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Βρήκα στη πόρτα μου διαφημιστικό φυλλάδιο από προφανώς παλιατζήδικο συγκεκριμένα ότι αγοράζουν άμεσα δίσκους βινυλίου και CD! Έλα χριστέ.
Τι σε εκπλήσσει; Είδος υπό εξαφάνιση το βινύλιο (και σύντομα και το CD), άρα αποκτούν συλλεκτική αξία.(Έχω μερικές χιλιάδες δίσκους βινυλίου, αλλά δεν πουλάω).

1681133453875.png
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Τι σε εκπλήσσει; Είδος υπό εξαφάνιση το βινύλιο (και σύντομα και το CD), άρα αποκτούν συλλεκτική αξία.(Έχω μερικές χιλιάδες δίσκους βινυλίου, αλλά δεν πουλάω).

Το θέμα είναι ποιος θα τα αγοράσει; Οι νέοι ή οι 50 φεύγα, τι κοινό δλδ υπάρχει που θα φέρει κέρδος; :P

Θυμάμαι έναν παππού συγγενικής οικογένειας, που είχε ένα μικρό πλυσταριό στην ταράτσα, στα 90s και είχε μαζέψει - μάλλον από το μοναστηράκι - ό,τι σαβούρα υπήρχε: παλιά κασετόφωνα (τα πιο παλιά που έμπαινε οριζόντια η κασέτα), 70s μικρές tv, ραδιοφωνάκια, παλιές ξυριστικές μηχανές, κουδούνια, κουρδιστά ρολόγια. Μιλάμε για κανονικό hoarding. Πικαπ και δίσκους δε θυμάμαι να είχα δει πάντως.
Τότε που είχα δει το δωματιάκι του με όλα αυτά είχα ξετρελαθεί (θα ήμουν δημοτικό).

Μικρός ασχολήθηκα λίγο με συλλογές, μετά μου φάνηκε μάταιη ασχολία. :P
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Ακούγεται τέλεια στα high resolution ηχεία μου, με ribbon tweeters <3
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top