Συμβουλές για διόρθωση συμπεριφορών σκύλου

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Οι γονείς μου έχουν ένα σκυλάκι, το οποίο υιοθετήσαμε. Ήταν παρατημένο ως κουτάβι σε ένα χωράφι. Ήταν γύρω 3-3.5 μηνών σύμφωνα με τον κτηνίατρο μας. Κατά τον 4 ο μήνα, άρχισε να δαγκώνει τα πάντα. Ο κτηνίατρος μας είπε ότι είναι ο πόνος που βγάζει δοντακια, και ότι θα το σταματήσει στους 7 μήνες.

Όταν πήγα στο χωριό του έφερνα πολλά παιχνίδια μπας και βοηθήσει λίγο την κατάσταση. Fast forward το σκυλάκι είναι τώρα 7 μηνών, ναι μεν έχει ηρεμήσει αρκετά, αλλά ακόμη συνεχίζει αυτή την συμπεριφορά που και που, καθώς και να ανεβαίνει πάνω μας. Δοκιμάσαμε διαφορες συμβουλές του κτηνιάτρου (να τον αγνοούμε όταν θέλει να μας βάλει δοντακια κτλ) αλλά τίποτα. Να σημειώσω ότι κάνουμε όλα τα απαραίτητα (βόλτες, παιχνίδι, χάδια κτλ)

Να εκπαιδευτεί από επαγγελματία είναι αδύνατο καθώς το χωριό είναι αρκετά μακριά από πόλη (40+ χλμ) και δεν ξέρω καν αν υπάρχει εκπαιδευτής. Θα ήθελα να ακούσω συμβουλές από κηδεμόνες σκύλων που είχαν παρόμοια εμπειρία, και πως έβγαλαν, αν έβγαλαν, άκρη (Οι συγχωριανοί λένε στους γονείς μου απαράδεκτους τρόπους που δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κανω, γι'αυτό και ψάχνω τρόπο χωρίς βία)
Ευχαριστώ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Well, αν θες την γνώμη μου το κύριο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή. Βρίσκεται στην adolescence φάση τώρα και ως αποτέλεσμα θα ακούει λιγότερο και θα σε δοκιμάζει περισσότερο. Είχα το ίδιο θέμα με εσένα και είχα σκοτιστεί και απλά το έκοψε μόνη της στους 8-9 μήνες. Δοκίμασε και το «Μη». Βοηθά.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Well, αν θες την γνώμη μου το κύριο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή. Βρίσκεται στην adolescence φάση τώρα και ως αποτέλεσμα θα ακούει λιγότερο και θα σε δοκιμάζει περισσότερο. Είχα το ίδιο θέμα με εσένα και είχα σκοτιστεί και απλά το έκοψε μόνη της στους 8-9 μήνες. Δοκίμασε και το «Μη». Βοηθά.
Χαίρομαι που ακούω ότι το έκοψε!
Ακουω κατι... ξεφτέρια να λένε ότι πρέπει να τον χτυπαμε στο πρόσωπο όταν το κάνει... Εγώ να βάλω χέρι στο σκυλί δεν πρόκειται. Ίσα ίσα του δίνει την εντύπωση ότι προσπαθούμε να του επιτεθούμε. Τι έχουν τραβήξει σκυλιά αυτών των ανθρώπων Θεέ μου!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Χαίρομαι που ακούω ότι το έκοψε!
Ακουω κατι... ξεφτέρια να λένε ότι πρέπει να τον χτυπαμε στο πρόσωπο όταν το κάνει... Εγώ να βάλω χέρι στο σκυλί δεν πρόκειται. Ίσα ίσα του δίνει την εντύπωση ότι προσπαθούμε να του επιτεθούμε. Τι έχουν τραβήξει σκυλιά αυτών των ανθρώπων Θεέ μου!
Το πρόβλημα νομίζω κρύβεται στο ότι πολλοί άνθρωποι ψάχνουν την εύκολη λύση, ειδικά αν δεν είχες σκύλο παλαιότερα είναι εύκολο να παρασυρθείς από κάποιον που θα σου πει «Ναι μωρέ, εγώ το διόρθωσα με εφημερίδα… δοκίμασέ το δεν χάνεις κάτι». Δεν μπορείς να προσεγγίσεις κάθε σκύλο στον κόσμο με τον ίδιο τρόπο. Όπως δεν μπορείς να προσεγγίσεις και κάθε άνθρωπο με τον ίδιο τρόπο. Διαφορετική ψυχοσύνθεση ο καθένας, άρα προσαρμόζεσαι ανάλογα. Λίγο το κακό με το δάγκωμα θα πω εγώ, εκτός αν φτάσει 2+ χρόνων και το κάνει ακόμα σε ενοχλητικό βαθμό. Αλλά ειλικρινά, no worries. Δεν θα του έδινα μεγάλη βαρύτητα. Να φανταστείς νόμιζα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα με την δικιά μου ήταν αυτό, μέχρι που έφυγε και έσκασε ακόμα μεγαλύτερο (θέλει να επιτεθεί σε κάθε σκύλο που περνάει δίπλα μας) οπότε καλύτερα επικεντρώσου στην κοινωνικοποίηση κτλ. και αυτό απλά διόρθωνέ το με ένα sharp «Μη».
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Η δικιά μου σκυλίτσα ηρέμησε τελείως όταν έκλεισε τα 2 χρόνια και γίνοταν λιγότερη ζωηρή, οπότε απλά υπομονή. Μπορείς να δεις μερικά βιντέακια από το ίντερνετ για τη θετική εκπαίδευση.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Το πρόβλημα νομίζω κρύβεται στο ότι πολλοί άνθρωποι ψάχνουν την εύκολη λύση, ειδικά αν δεν είχες σκύλο παλαιότερα είναι εύκολο να παρασυρθείς από κάποιον που θα σου πει «Ναι μωρέ, εγώ το διόρθωσα με εφημερίδα… δοκίμασέ το δεν χάνεις κάτι». Δεν μπορείς να προσεγγίσεις κάθε σκύλο στον κόσμο με τον ίδιο τρόπο. Όπως δεν μπορείς να προσεγγίσεις και κάθε άνθρωπο με τον ίδιο τρόπο. Διαφορετική ψυχοσύνθεση ο καθένας, άρα προσαρμόζεσαι ανάλογα. Λίγο το κακό με το δάγκωμα θα πω εγώ, εκτός αν φτάσει 2+ χρόνων και το κάνει ακόμα σε ενοχλητικό βαθμό. Αλλά ειλικρινά, no worries. Δεν θα του έδινα μεγάλη βαρύτητα. Να φανταστείς νόμιζα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα με την δικιά μου ήταν αυτό, μέχρι που έφυγε και έσκασε ακόμα μεγαλύτερο (θέλει να επιτεθεί σε κάθε σκύλο που περνάει δίπλα μας) οπότε καλύτερα επικεντρώσου στην κοινωνικοποίηση κτλ. και αυτό απλά διόρθωνέ το με ένα sharp «Μη».
Η δικιά μου σκυλίτσα ηρέμησε τελείως όταν έκλεισε τα 2 χρόνια και γίνοταν λιγότερη ζωηρή, οπότε απλά υπομονή. Μπορείς να δεις μερικά βιντέακια από το ίντερνετ για τη θετική εκπαίδευση.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
Η αλήθεια είναι ότι είναι ο πρώτος σκύλος της οικογένειας μετά από 20 χρόνια, και η πρώτη φορά που ζω με σκυλάκι. Οπότε νόμιζα ότι ήταν κάτι μη φυσιολογικό 😂
Και σε εμάς στην αρχή δεν συμπαθούσε αλλα σκυλιά, αλλά τώρα δεν πάει πάνω τους πλέον, ούτε γαβγίζει στις βόλτες αν δει αλλο. Μέσα στο σπίτι σε περαστικά σκυλιά έξω, καταλαβαίνω ότι το κάνει από το ένστικτο να προστατέψει τον "χώρο" του.

Χαίρομαι πάντως που στα σκυλάκια σας λύθηκε το θέμα. Ελπίζω να γίνει και στον δικό μας!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
Η αλήθεια είναι ότι είναι ο πρώτος σκύλος της οικογένειας μετά από 20 χρόνια, και η πρώτη φορά που ζω με σκυλάκι. Οπότε νόμιζα ότι ήταν κάτι μη φυσιολογικό 😂
Και σε εμάς στην αρχή δεν συμπαθούσε αλλά σκυλιά, αλλά τώρα δεν πάει πάνω τους πλέον, ούτε γαβγίζει στις βόλτες αν δει αλλο. Μέσα στο σπίτι σε περαστικά σκυλιά έξω, καταλαβαίνω ότι το κάνει από το ένστικτο να προστατέψει τον "χώρο" του.

Χαίρομαι πάντως που στα σκυλάκια σας λύθηκε το θέμα. Ελπίζω να γίνει και στον δικό μας!
Τουναντίον, φυσιολογικότατο, υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις που δεν δαγκώνουν πολύ ως κουτάβια, αλλά συνήθως αυτό συμβαίνει. Ψάξε το και άλλο σίγουρα, αλλά μην καείς με υπερβολικές και μάλλον αχρείαστες πληροφορίες. Απέφυγε δηλαδή το να επέμβεις πολύ χωρίς κάποιον εκπαιδευτή στο πλάι σου. Μπορούμε εύκολα να κάνουμε «ζημιά» αν δεν έχουμε την κατάλληλη καθοδήγηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και σε εμάς στην αρχή δεν συμπαθούσε αλλα σκυλιά, αλλά τώρα δεν πάει πάνω τους πλέον, ούτε γαβγίζει στις βόλτες αν δει αλλο.
Ναι; Και πως το κατάφερες αυτό; I swear to God έχω δοκιμάσει τα πάντα.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ε
Χαίρομαι που ακούω ότι το έκοψε!
Ακουω κατι... ξεφτέρια να λένε ότι πρέπει να τον χτυπαμε στο πρόσωπο όταν το κάνει... Εγώ να βάλω χέρι στο σκυλί δεν πρόκειται. Ίσα ίσα του δίνει την εντύπωση ότι προσπαθούμε να του επιτεθούμε. Τι έχουν τραβήξει σκυλιά αυτών των ανθρώπων Θεέ μου!
Εμάς ο ίδιος ο κτηνίατρος έχει πει να του χτυπάμε την μύτη με το δάχτυλο αν το κάνει
Ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το δικό σου σκυλάκι έχουμε και εμείς
Είναι και εκείνο τώρα στον 7ο μήνα και δαγκώνει τους γείτονες αλλά όντως έχει ηρεμήσει πολύ 😂
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και σε εμάς στην αρχή δεν συμπαθούσε αλλα σκυλιά, αλλά τώρα δεν πάει πάνω τους πλέον, ούτε γαβγίζει στις βόλτες αν δει αλλο. Μέσα στο σπίτι σε περαστικά σκυλιά έξω, καταλαβαίνω ότι το κάνει από το ένστικτο να προστατέψει τον "χώρο" του.

Χαίρομαι πάντως που στα σκυλάκια σας λύθηκε το θέμα. Ελπίζω να γίνει και στον δικό μας!
Η σκυλίτσα μου είναι πολύ κοινωνική και παιχνιδιάρα με άνθρωπους και σκυλιά. Λίγο με τις γάτες έχουμε ένα θεματάκι, παλιά ήθελε να τις κυνηγήσει για να παίξει παιχνίδια και οι γάτες τρόμαζαν και κρυβοντούσαν, τώρα που ηρέμησε και σέβεται λίγο παραπάνω τις γάτες και τις πλησιάζει ήρεμα αλλά όχι σε όλες τις γάτες.

Ο προηγούμενος σκύλος μου ήταν άλλο σκυλί από τη τωρινή σκυλίτσα, ήθελε να προστατέψει το σπίτι και γάβγιζε σε όλους τους επισκέπτες, στις μηχανές γενικά έκανε χαμό στη γειτονιά. Μόνο στις βόλτες ήταν κάπως φιλικός αλλά καχύποπτος με τα πάντα.

Βλέπω ότι ο σκύλος σου είναι 7 μηνών, να ρωτήσω τι φύλο είναι και αν έχει στειρωθεί;
Τα σκυλιά μετά από τη στείρωση συνηθώς ηρεμούν αρκετά. Αν είναι αρσενικό είναι νωρίς ακόμα για να στειρωθεί, αν είναι θηλυκό και έχει εμφανίσει περίοδο, όπως η σκυλίτσα μου που εμφάνισε στα 7 μηνών της, την στείρωσαμε τότε
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Εμάς ο ίδιος ο κτηνίατρος έχει πει να του χτυπάμε την μύτη με το δάχτυλο αν το κάνει
Και εμένα το ίδιο μου έχει πει, αλλά όχι δυνατό, σαν tap, το είχα δοκιμάσει, και νόμιζε ότι παίζαμε και άρχισε να το μασουλάει :lol:
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Και εμένα το ίδιο μου έχει πει, αλλά όχι δυνατό, σαν tap, το είχα δοκιμάσει, και νόμιζε ότι παίζαμε και άρχισε να το μασουλάει :lol:
Ακριβώς! Και εμείς φυσικά και δεν το κάναμε δυνατά
Δύο κιλά σκυλάκι κιόλας τι να του κάνεις θα φύγει απέναντι 😂
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και εμένα το ίδιο μου έχει πει, αλλά όχι δυνατό, σαν tap, το είχα δοκιμάσει, και νόμιζε ότι παίζαμε και άρχισε να το μασουλάει :lol:
Εμένα όταν ήταν κουτάβι αντιμιλουσε κιόλας, είχε τα νευρακια της όταν την μαλώναμε :lol: Έκανε πολλές αταξίες τότε, αλλά πήγαινε και έσκαβε στο χώμα στο κήπο της μητέρας μου που το φροντίζει 15 χρόνια με λουλούδια κτλ. Εκεί παραλιγο να φρικαρει η μάνα μου.
Ναι; Και πως το κατάφερες αυτό; I swear to God έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Είναι ανάλογα με το χαρακτήρα του σκύλου, βλέπε το Ακίτα του συγγενή μου που είναι πολύ αφοσιωμένο στον ιδιοκτήτη του που τον φροντίζει, και στη μητέρα του ιδιοκτήτη του Ακίτα που το ξέρει από κουτάβι, δεν δέχεται κανένα άλλο άνθρωπο και σκυλί κοντά εδώ και χρόνια. Πολύ δύσκολο σκυλί.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Εμένα όταν ήταν κουτάβι αντιμιλουσε κιόλας, είχε τα νευρακια της όταν την μαλώναμε :lol: Έκανε πολλές αταξίες τότε, αλλά πήγαινε και έσκαβε στο χώμα στο κήπο της μητέρας μου που το φροντίζει 15 χρόνια με λουλούδια κτλ. Εκεί παραλιγο να φρικαρει η μάνα μου.
Ωωω, έλα! Το κάνω εικόνα τώρα :redface: Μόνο εγώ το βρίσκω χαριτωμένο όταν αντιμιλάνε; Και εμένα ήταν πολύ vocal η μικρή. Είχαμε ρίξει επικούς τσακωμούς :hehe:

Είναι ανάλογα με το χαρακτήρα του σκύλου, βλέπε το Ακίτα του συγγενή μου που είναι πολύ αφοσιωμένο στον ιδιοκτήτη του που τον φροντίζει, και στη μητέρα του ιδιοκτήτη του Ακίτα που το ξέρει από κουτάβι, δεν δέχεται κανένα άλλο άνθρωπο και σκυλί κοντά εδώ και χρόνια. Πολύ δύσκολο σκυλί.
Αν δεν κάνω λάθος, αυτό είναι χαρακτηριστικό των Ακίτα. Το ότι δεν τα πάνε καλά με άλλα σκυλιά. Γενετικό δηλαδή. Τα Ακίτα είναι υπερβολικά δύσκολα, έχεις δίκιο. Αυξήθηκαν οι αγορές μετά την ταινία «Χάτσικο» επειδή νόμιζαν όλοι ότι θα πάρουν ένα πιστό αντίγραφό του, μέχρι που συνειδητοποίησαν ότι ναι μεν είναι αφοσιωμένα στον ιδιοκτήτη, αλλά η αφοσίωση που γίνεται και επικίνδυνη ως έναν βαθμό. Διότι είναι καχύποπτα με τους ξένους, επιθετικά με τους σκύλους, και όταν μιλάμε για genes, δεν μπορείς να του αφαιρέσεις ένα υπερβολικά ανεπτυγμένο ένστικτο. Οπότε η εκπαίδευση σου είναι πάνω κάτω useless. Εσύ στην ουσία προσαρμόζεσαι σε αυτά. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Δύσκολη φυλή, για λίγους, και συνήθως… τους λάτρεις. Και πρέπει να λέγεται, γιατί είναι εύκολο να σαγηνευτείς από αυτή την ομορφιά. Και καταλήγουν σε λάθος χέρια, που μπορεί να τα εγκαταλείψουν.

D1A965E7-E782-4579-8105-05AF213AD30C.jpeg

8C89232F-D1AE-4B9B-894E-33D02C0582B5.jpeg
CA05D1D1-E6B8-43D1-AD61-9F7346627F4F.jpeg

C4B0D687-D184-467C-A2FB-5AE8215C68D9.jpeg

1CBC1B74-E47E-4295-B033-7C5C86A84719.jpeg
C42BEC8C-12F5-467C-B9E2-1D9E852539EC.jpeg
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Ναι; Και πως το κατάφερες αυτό; I swear to God έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Με τον ηλικιωμένο σκύλο του γείτονα! Στην αρχή του γαβγιζε, αλλά μετά από λίγες εβδομάδες έγιναν φίλοι! Και από τότε δεν μου κάνει επεισόδια ούτε με άλλα σκυλιά στις βόλτες. Ίσως να την γνωρίζεις σε άλλα σκυλάκια πάντα με κάποια απόσταση στην αρχή για να αποφύγετε τραυματισμούς, και έπειτα πιο κοντά.
Βλέπω ότι ο σκύλος σου είναι 7 μηνών, να ρωτήσω τι φύλο είναι και αν έχει στειρωθεί;
Είναι αρσενικό. Ο κτηνίατρος μας είπε λίγο μετά αφού χρονισει γιατί είναι μεγάλη φυλή. Έχω διαβάσει τα οφέλη για την πρόληψη από τον καρκίνο των όρχεων και αποφασίσαμε ότι θα του κάνουμε σίγουρα.
Εμένα όταν ήταν κουτάβι αντιμιλουσε κιόλας, είχε τα νευρακια της όταν την μαλώναμε
Και ο δικός μου τα ίδια 😂
έσκαβε στο χώμα
Χαμένα αδέλφια πρέπει να είναι η σκυλίτσα σου και ο δικός μου! Μόνο που ο δικός μου είναι μέχρι τώρα 20 κιλα😂.

Τα Ακίτα είναι όντως όπως λέτε. Πιο φιλικό ιαπωνικό σκυλί είναι τα shiba αλλά πολύ μικρότερα σε μέγεθος
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Με τον ηλικιωμένο σκύλο του γείτονα! Στην αρχή του γαβγιζε, αλλά μετά από λίγες εβδομάδες έγιναν φίλοι! Και από τότε δεν μου κάνει επεισόδια ούτε με άλλα σκυλιά στις βόλτες. Ίσως να την γνωρίζεις σε άλλα σκυλάκια πάντα με κάποια απόσταση στην αρχή για να αποφύγετε τραυματισμούς, και έπειτα πιο κοντά.
Καλό αυτό. Το έχω δοκιμάσει. Υπάρχουν σκυλιά τα οποία δεν θέλει να σβερκώσει αλλά είναι πολύ πολύ λίγα και δεν τα φέρνουμε πολύ κοντά όπως και να ‘χει γιατί μια λάθος κίνηση την βάζει σε fight mode. Πάντως σίγουρα καλή ιδέα να το κάνετε με ηλικιωμένο σκύλο που συνήθως είναι πιο ισορροπημένοι στις αντιδράσεις τους.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Καλό αυτό. Το έχω δοκιμάσει. Υπάρχουν σκυλιά τα οποία δεν θέλει να σβερκώσει αλλά είναι πολύ πολύ λίγα και δεν τα φέρνουμε πολύ κοντά όπως και να ‘χει γιατί μια λάθος κίνηση την βάζει σε fight mode. Πάντως σίγουρα καλή ιδέα να το κάνετε με ηλικιωμένο σκύλο που συνήθως είναι πιο ισορροπημένοι στις αντιδράσεις τους.
Ακριβώς!
Στην αρχή ο δικός μου του γαβγιζε, και εκείνος του γαβγιζε πίσω αλλά πολύ λιγότερο, σαν όταν σε μαλώνει ένας παππούς, μετά γύριζε την πλάτη στον δικο μου και δεν του έδινε σημασία 😂
Ε και μάλλον έτσι κατάλαβε και ο δικός μου και τώρα κάθε φορά που πάμε βόλτα περνάμε από το σπίτι τους και πρέπει να περιμένω 2-3 λεπτά για να γλύψουν ο ένας τον άλλο από τα κάγκελα 😂

Αλλά την σκυλίτσα του άλλου γειτονα που την κρατάει μέσα στο σπίτι, όταν την βγάζει έξω δεν την θέλει με τίποτα ο δικός μου. Γαβγίζει ασταμάτητα και γρυλιζει. Από μικρό κουτάβι δεν την ήθελε. Ίσως επειδή δεν την έχει μυρίσει (ευτυχώς που είναι στειρωμένη γιατί θα είχαμε αλλά προβλήματα στην πορεία)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top