Συμπλήρωση ερωτηματολογίων για επιστημονική έρευνα

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Παρακαλώ πολύ όποιος έχει 5 λεπτά στη διάθεση του να συμπληρώσει το παρακάτω ερωτηματολόγιο το οποίο είναι για το μεταπτυχιακό μου. Είναι ανώνυμο εννοείται.
(Υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο iSchool, απλά ανοίγω νέο εδώ γιατί είναι σημαντικό να υπάρχει μεγαλύτερο εύρος στις ηλικίες.)



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Συμπληρώθηκε , καλή επιτυχία στο Μεταπτυχιακό σου. :)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
κι εγώ το υπέβαλα, καλή επιτυχία!!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Απάντησα κι εγώ, φυσικά μην πούμε spoiler :D
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ δεν θα απαντήσω γιατί βλέπω πολλά red flags.
Ποιος κάνει την έρευνα; Γιατί την κάνει; Ποιος την χρηματοδοτεί; Που μπορώ να απευθυνθώ για περισσότερες πληροφορίες; Γίνεται συλλογή δεδομένων όπως τοποθεσία; IP address? Που θα αποθηκευτούν τα δεδομένα μου; Που μπορώ να απευθυνθώ αν έχω να κάνω παράπονα; Έχει πάρει η έρευνα έγκριση από IRB?

Εφόσον ξεκινάς έρευνα, πρέπει να την κάνεις σωστά. Δεν πετάς ένα ερωτηματολόγιο χωρίς καμία πληροφορία. Απορώ πως επιτρέπουν να διεξάγονται έρευνες με τέτοια σύντομη εισαγωγη και χωρίς καμία πληροφορία. Αν δουλευα σε ethics board θα σας είχα κλείσει.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ δεν θα απαντήσω γιατί βλέπω πολλά red flags.
Ποιος κάνει την έρευνα; Γιατί την κάνει; Ποιος την χρηματοδοτεί; Που μπορώ να απευθυνθώ για περισσότερες πληροφορίες; Γίνεται συλλογή δεδομένων όπως τοποθεσία; IP address? Που θα αποθηκευτούν τα δεδομένα μου; Που μπορώ να απευθυνθώ αν έχω να κάνω παράπονα; Έχει πάρει η έρευνα έγκριση από IRB?

Εφόσον ξεκινάς έρευνα, πρέπει να την κάνεις σωστά. Δεν πετάς ένα ερωτηματολόγιο χωρίς καμία πληροφορία. Απορώ πως επιτρέπουν να διεξάγονται έρευνες με τέτοια σύντομη εισαγωγη και χωρίς καμία πληροφορία. Αν δουλευα σε ethics board θα σας είχα κλείσει.
Εχεις δικιο αλλα η κοπελα μπορει να το κανει στο πλαισιο εργασιας της.
Υπαρχει αναλογο θρεντ στο ischool
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Νομίζω πως αν κάποιος ΔΙΑΒΑΣΕΙ το πρώτο μήνυμα που έγραψα και την εισαγωγή στο ερωτηματολόγιο θα καταλάβει πως έχει γίνει από ΦΟΙΤΗΤΕΣ για μια εργασία σε ένα μάθημα δημόσιου πανεπιστημίου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νομίζω πως αν κάποιος ΔΙΑΒΑΣΕΙ το πρώτο μήνυμα που έγραψα και την εισαγωγή στο ερωτηματολόγιο θα καταλάβει πως έχει γίνει από ΦΟΙΤΗΤΕΣ για μια εργασία σε ένα μάθημα δημόσιου πανεπιστημίου.
Δεν διαφωνώ πάνω σε αυτό. Απλά λέω ότι συλλέγεις πληροφορίες οι οποίες μπορεί να συμπεριλαμβάνουν ευαίσθητα δεδομένα χωρίς να ενημερώνεις το κοινό. Πχ ημερομηνία γεννήσεως ή IP address. Το Google forms ξέρω ότι συλλέγει timestamp. Επίσης δεν αναφέρεις τίποτα για το που αποθηκεύονται τα δεδομένα και ποιος έχει πρόσβαση σε αυτά. Μπορεί πολλοί από αυτούς που απάντησαν να μην θέλουν τα δεδομένα τους να είναι αποθηκευμένα σε servers στις ΗΠΑ. Ούτε καν αναφέρεις ποιος κάνει την έρευνα. Αναφέρεσαι σε φοιτητές σε κάποιο πανεπιστήμιο. Καμιά άλλη πληροφορία. Θα μπορούσε να ήσουν και εκπροσωπος αθλητικής εταιρίας. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω; Εγώ σε παρόμοια έρευνα (ένα απλό ερωτηματολόγιο που στάλθηκε σε ένα γκρουπ 500+ ατόμων) είχα 3 σελίδες κείμενο με πληροφορίες. Δεν στα λέω αυτά για κακό, αλλά για να μάθεις ότι στην έρευνα δεν μπορείς να αντιμετωπίζεις τους participants σου όπως θέλεις. Αν αύριο μεθαύριο θελήσεις να δημοσιεύσεις την έρευνα του μεταπτυχιακού σου σε κάποιο journal, μπορεί να φας μεγάλο άκυρο γιατί δεν έχεις ακολουθήσει την σωστή διαδικασία. Εμένα πάντα μου ζητάνε πιστοποιητικό έγκρισης όταν πρόκειται να δημοσιεύσουμε άρθρο. Είναι κρίμα να κάνεις τόσο κόπο και να φας άκυρο γιατί δεν ακολούθησες την σωστή διαδικασία.

Επίσης το κοινό σου εδώ είναι υπερβολικά περιορισμένο εκτός αν επικεντρώνεσαι μόνο σε συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα. Στην θέση σου θα χρησιμοποιούσα άλλη πλατφόρμα, πχ κοίτα για redcap, και θα εκτυπωνα ένα QR code και θα το μοίραζα σε περαστικούς στον δρόμο συν στο διαδίκτυο. Επίσης θα εκτυπωνα την έρευνα για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία. Αν επικεντρώνεσαι σε συγκεκριμένες ηλικίες τότε χρειάζεσαι τα απαραίτητα inclusion/exclusion criteria στο ερωτηματολόγιο. Αν μπορούν να συμμετέχουν άτομα κάθε ηλικίας τότε το population σου θα είναι skewed αν την κάνεις μόνο διαδυκτιακα.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που γράφει η @Nelliel ειναι σωστό, σχετικά με τις επιτροπές ηθικής και δεοντολογίας, απλά ο τρόπος με τον οποίο γίνονται γενικά μπορεί να είναι διαφορετικός από ότι στις οδηγίες που δίνονται σε ένα μεταπτυχιακό. @Nelliel εχεις κάποια πηγή υπόψιν σου που να αναφέρει αναλυτικά τα χαρακτηριστικά μιας έρευνας που γίνεται μέσω ερωτηματολογίου, όσον αφορά το ethics committee;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top