Συνέχεια μετά από "φάση"

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Να σου πω την αληθεια πριν απο κανενα μηνα περασα και εγω παρομοια φαση οπως και εσυ.Ειχα παει σε ενα κλαμπ που γινοταν μια εκδηλωση εγινε φαση με μια γνωστη μου.Αλλα οπως και το παιδι που μου λες ετσι και αυτη δεν μου εδειχνε μετα κανενα σημαδι οτι θελει να προχωρησουμε.Εκανα την κινηση και την πλησιασα αργοτερα και τελικα με γουσταρε και εκεινη.

Δεν είναι το ίδιο καλό μου...
Όσο κι αν υποστηρίζω ακράδαντα οτι πρέπει να υπάρχει ισότητα παντού, ας είμαστε ρεαλιστές. Επι του παρόντος δεν υπάρχει σε τέτοια πράγματα, αν και ευτυχώς με τον καιρό όλο και καλυτερεύει η κατάσταση. Η γυναίκα ακόμα και σήμερα πολλές φορές δεν δείχνει σχεδόν καθόλου οτι γουστάρει. Ο άντρας με τον ένα ή αλλο τρόπο το δείχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
και να σου πώ λες καλύτερα απο κοντά ή να του στείλω sms? και συμφωνώ πάρα πολύ με την michelle
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
οι άνθρωποι είναι τρέχα γύρευε. ο καθένας κουβαλάει διαφορετικής λογής σκ@τά μες το κεφάλι του. γενικοί κανόνες αντιμετώπισης κρίσεων δε νομίζω πως υπάρχουνε... κάνε ό,τι σε φωτίσει ο θεός (sic) και προσπάθησε να κρατήσεις όσο το δυνατόν ακέραιο τον αυτοσεβασμό σου (υπάρχει τέτοια λέξη; :confused:). μακάρι να είναι σωστό παιδί ο λεγάμενος, τι να πω... :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν είναι το ίδιο καλό μου...
Όσο κι αν υποστηρίζω ακράδαντα οτι πρέπει να υπάρχει ισότητα παντού, ας είμαστε ρεαλιστές. Επι του παρόντος δεν υπάρχει σε τέτοια πράγματα, αν και ευτυχώς με τον καιρό όλο και καλυτερεύει η κατάσταση. Η γυναίκα ακόμα και σήμερα πολλές φορές δεν δείχνει σχεδόν καθόλου οτι γουστάρει. Ο άντρας με τον ένα ή αλλο τρόπο το δείχνει.

Mην το λες, αρκετοί άντρες είναι επίσης διστακτικοί.Βλέπεις η απόρριψη "πονάει" το ίδιο και στα δύο φύλα με την διαφορά ότι μια κοπέλα μπορεί πιο εύκολα να εκδηλώσει την πίκρα της στις κολλητές ή στην παρέα, ενώ ένα αγόρι(και ειδικά έφηβος) πρέπει να το παίξει υπεράνω.
Εξάλλου γιατί δεν το κοιτάμε με την άλλη οπτική γωνία;
Κι αν εκείνος απο την μεριά του σκέφτεται "να προχωρήσω κι αν δεν ενδιαφέρεται για μένα;Αφού έκανε ότι δεν τρέχει τίποτα την επόμενη μέρα.Και χώρισα και με την κοπέλα μου αλλά και πάλι δεν έδειξε ενδιαφέρον."
Επίσης αν όπως λες το παίζει γόης δεν θα το ρίσκαρε να τσαλακωθεί για κάποια που μπορεί και να μην ενδιαφέρεται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
κλέφτρα όταν λέω "με τον ένα ή άλλο τρόπο το δείχνει" δεν εννοώ συνειδητά πάντα. Απλά εμείς οι γυναίκες "πιάνουμε" διάφορα μικροπράγματα που του ξεφεύγουν και το καταλαβαίνουμε (παρ'οτι μπορεί να λέμε στον εαυτό μας οτι δεν καταλάβαμε καλά, είναι ιδέα μας κλπ). Εξαιρείται η περίπτωση να είμαστε τρελά ερωτευμένες χωρίς ανταπόκριση που "πιάνουμε" ο,τι να ναι και νομίζουμε οτι μας έχει ερωτευτεί ο άλλος ενώ αυτός με το ζόρι ξέρει οτι υπάρχουμε, επειδή έτσι θα θέλαμε να συμβαίνει. Βαθιά μέσα μας όμως ακόμα και τότε ξέρουμε την αλήθεια. Υπάρχουν φυσικά και αρκετές εξαιρέσεις, εγώ μιλάω για τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν είναι το ίδιο καλό μου...
Όσο κι αν υποστηρίζω ακράδαντα οτι πρέπει να υπάρχει ισότητα παντού, ας είμαστε ρεαλιστές. Επι του παρόντος δεν υπάρχει σε τέτοια πράγματα, αν και ευτυχώς με τον καιρό όλο και καλυτερεύει η κατάσταση. Η γυναίκα ακόμα και σήμερα πολλές φορές δεν δείχνει σχεδόν καθόλου οτι γουστάρει. Ο άντρας με τον ένα ή αλλο τρόπο το δείχνει.

Εγω θα διαφωνησω εδω λιγο... :redface: :) Οι αντρες οταν ενδιαφερονται το δειχνουν [και] ευθεως, αφου αυτοι συνηθως κανουν το 1ο βημα. Ενω οι γυναικες το δειχνουν 'πλαγιως' ας πουμε. (δηλ διακριτικα, εμμεσως κλπ, προ(σ)καλωντας τον αλλο να προχωρησει στο παρασυνθημα) (Βλ συζητηση γυναικες κυνηγοι κλπ). Αλλο το να πεις/δειξεις σε καποιον ευθεως οτι τον/την γουσταρεις (οι αντρες τα πανε καλυτερα σε αυτο) και αλλο να του το δειξεις εμμεσως (και τα 2 φυλα τα πανε μια χαρα εδω). Και επισης, ο αλλος/αλλη δεν ειναι χαζος/χαζη. Το πιανει το νοημα, συνηθως. (Και οι αντρες και οι γυναικες).

Και εγω δεν καταλαβα nicole! εαν εχεις καταλαβει οτι ενδιαφερεται ή οτι δεν ενδιαφερεται..? Αρχικα ειπες οτι οχι, αλλα σε επομενο post σου λες "καταλαβαίνω οταν κάποιος με θέλει αυτός μου δίνει αυτήν την εντύπωση." Δηλ οτι θελει ?. Η οτι δεν θελει, οπως ειπες αρχικα ??

Anyway, εγω συμφωνω με οσους ειπαν πριν να δοκιμασεις/προσπαθησεις, καλυτερα να ξερεις, παρα να μεινεις με το "και αν..." κλπ. Η ιδεα πχ με τον καφε ειναι μια χαρα, αλλα ουτως η αλλως πρεπει να τον παρεις τηλεφωvο πρωτα (οχι sms). Μπορει καν να μην χρειαστει να πατε για καφε, γιατι αμα μιλησετε πχ στο τηλεφωνο, απο τον τροπο που σου μιλα κλπ, παιρνεις μια 1η απαντηση (ενθαρρυντικη ή αποθαρρυντικη)... Πχ αν του προτεινεις να πατε για καφε και αυτος αρνηθει, ε, δεν χρειαζεται να το πολυψαξεις παραπανω και εχεις την απαντηση σου (εμμεση πλην σαφης απαντηση, σε εμμεση πλην σαφη ερωτηση). Απο την αλλη, αν συμφωνησει να πατε για καφε οι 2 σας ειναι θετικο. Και απο εκει και περα, βλεποντας και κανοντας ... Εαν πατε για καφε, και βρεις προσφορο εδαφος τον ρωτας απ'εθυειας εαν θες, ή μπορει να καταλαβεις προς τα που φυσαει ο ανεμος και εμμεσως... :) Αυτα τα πραγματα ειναι συνηθως βλεποντας και κανοντας ... Στο κατω-κατω αμα τον παρεις τηλεφωνο και του προτεινεις να βγειτε οι 2 σας για καφε, ε, κατι θα παρει χαμπαρι ο ανθρωπος ... :) (Και αρα δεν θα πεσει απο τα συνεφα, εαν κατα τη διαρκεια του καφε τον ρωτησεις και ευθεως..).

Επισης, ειπες "Το πρόβλημα μου είναι οτι εγώ τώρα θα ήθελα να το συνεχίσουμε δηλαδή να είμαστε μαζί ενώ εκείνος δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο." Τωρα αυτο ειναι προσωπικη εκτιμηση και δεν μπορουμε να βοηθησουμε, αλλα μηπως εννοεις οτι η συμπεριφορα του ειναι απλως ουδετερη ? (Οχι μεν θετικη, αλλα ουτε και αρνητικη?) Σκεψου τοτε, οτι μπορει να μην ξερει τι θελει ο ανθρωπος (να το σκεφτεται δηλ, και να ειναι στο 'ισως', και επισης να αναρωτιεται πως το βλεπεις και εσυ το θεμα..). Αρα εγω πιστευω οτι με τον ενα ή τον αλλο τροπο να του δειξεις οτι θα ηθελες να συνεχιστει το θεμα απο εκει που το αφησατε, και απο εκει και περα, τον αφηνεις να αποφασισει ... (Του πετας το μπαλακι και περιμενεις δηλ). Δεν τον πιεζουμε ομως, προσοχη. Οι αντρες πολυ συχνα αισθανονται 'πιεση' ακομα και εκει που δεν υπαρχει. Φαντασου μαλιστα να υπαρχει... Εσυ απλως του ξεκαθαριζεις οτι ενδιαφερεσαι (αμα δεν ειστε τοσο κολλητοι ωστε να μιλατε στο τηλεφωνο μεχρι τωρα, μονο και μονο το οτι θα τον παρεις τηλεφωνο - ενω εγινε οτι εγινε το προηγουμενο Σαββατοκυριακο - ειναι 'σαφες' μυνημα... :) ) Αμα λοιπον αυτος σου δειξει (αμεσα ή εμμεσα) οτι δεν - (πραγμα που απευχομαι, αλλα δεν ειμαστε μεσα στο κεφαλι του), τον αφηνεις ησυχο και παμε για αλλα... Αν φανει θετικος, τοσο το το καλυτερο, και καλη τυχη ! :)

Οσο, για το οτι ειναι ωραιος και το ξερει κλπ, εγω θεωρω οτι δεν πρεπει να σε επηρεασει καθολου. Σ'αρεσει και θες να δεις αν υπαρχει περιπτωση να προχωρησει το θεμα μεταξυ σας, ναι ή οχι ? Αν ναι, προχωρας ακαθεκτη. Στο κατω-κατω δεν εμφανιζεσαι απο το πουθενα. ! Μετα απο τα γεγονοτα του προηγουμενου Σαββατοκυριακου, εχεις βασιμο και αντικειμενικο λογο, να θες να διευκρινησεις τα πραγματα. Για μενα δεν θα πρεπει να σε σταματησει το "ωχ, τι θα σκεφτει, θα τον ψωνισω και αλλο..". (Αμα στη θεση του ηταν μια κοπελα, πολυ ωραια και το ξερει κλπ, και ο αλλος δεν τολμαγε να πει/ κανει κατι για αυτον τον λογο, τοτε τι θα σκεφτοσουν για αυτον ?) Στη συγκεριμενη περιπτωση που συζηταμε, εγω νομιζω οτι αντιθετα θα το εκτιμησει που τολμας και δεν μασας ... Το θεμα ειναι οτι σε καποιον/καποια πολυ ωραιο/α συμπεριφερομαστε σαν να ηταν μετριας/κανονικης εμφανισης. Αν του συμπεριφερθουμε διαφορετικα, τοτε ειναι που δειχνουμε οτι η πολυ ωραια του εμφανιση μας επηρεαζει ... (Τοτε ειναι που τον ψωνιζουμε δηλ. Εσυ πρεπει να τον αντμετωπισεις σαν κοινο θνητο.. :) )

Και ας σου πει, οτι καλυτερα να μεινετε φιλοι ... Ε, και ? Δεν μας ενδιαφερει το ηθικο του και αν τονωθηκε κλπ. Το ηθικο που θα τονωθει ομως θα ειναι το δικο σου, που δεν εκατσες απραγη να αναρωτιεσαι, πηρες την κατασταση στα χερια σου, και πηρες μια απαντηση στο ερωτημα που σε προβληματιζε. (Εστω και αρνητικη. Το οποιο δεν το ξερουμε. Και ουτε θα μαθουμε, αν αποφασισεις οτι παραειναι ωραιος για να το διακινδυνεψεις. Αμα δεν θες (για τον χ,ψ,ζ, λογο), δεν κανεις κατι. Οχι ομως επειδη ειναι ωραιος. Αυτην τη λεπτομερεια (γιατι λεπτομερεια ειναι) την αγνοουμε παντελως... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αγαπητή Leviathan καταρχας σε ευχαριστω για την απάντηση σου.Λοιπόν ας ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο.Πρώτα απ'ολα θέλω να πω οτι σήμερα θα βγούμε όλοι μαζι οπότε θα του πώ για αυριο.Αλλά να ξέρετε οτι εαν δεν αποδώσει δεν θα προσπαθήσω περισσότερο γιατί κατέληξα στο ότι δεν του αξίζει να ασχολούμαι άλλο μαζί του.Τώρα για να ξεκαθαρίσω το εαν καταλαβαίνω οτι με θέλει/δεν με θέλει.Εχτές που τον είδα με έκανε να νιώσω οτι ,εντάξει ρε παιδί μου του αρέσω αλλά δεν τρελαίνεται κιόλας.Κάτι που δεν φαντάζεστε πόσο με εκνευρίζει δηλαδή βάζεις τον άλλον σε τόσες σκέψεις και εσύ λές ε, ούτε κρύο ούτε ζέστη?Τελικά τι να πω μάλλον κάτι τέτοιες φάσεις δεν είναι για μένα,έχω συνηθήσει στις σχέσεις όπου έχεις μία καλύτερη επικοινωνία με τον άλλον δεν αντέχω αυτούς τους παρορμητισμούς και μετά ούτε μία εξηγησηΕπίσηςLeviathan για όλα αυτά που λές περί ωραίου έχεις απόλυτο δίκιο και γιατί στο κάτω κάτω ξέρω οτι δεν είμαι καμμιά τελευταία.Θα σας πω τι έγινε όταν μιλήσουμε και για ακόμη μια φορά ευχαριστώ όλους σας που μου απαντήσατε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nicole!:
Εχτές που τον είδα με έκανε να νιώσω οτι ,εντάξει ρε παιδί μου του αρέσω αλλά δεν τρελαίνεται κιόλας.Κάτι που δεν φαντάζεστε πόσο με εκνευρίζει δηλαδή βάζεις τον άλλον σε τόσες σκέψεις και εσύ λές ε, ούτε κρύο ούτε ζέστη?

Ακριβώς γι'αυτό έλεγα εγώ να μην κάνεις τίποτα. Μου έχουν τύχει κι εμένα στην ηλικία σου ακριβώς τέτοια περιστατικά. Δεν αξίζει. Στο τέλος εσύ θα βγεις πληγωμένη.
Αλλά δεν πειράζει, κάνε αυτό που σου λένε και μίλα του. Όλοι έτσι μάθαμε, the hard way ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μαρεσει η προσεγγιση του valder εμενα παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Τρείς περίπου βδομάδες μετά το γεγονός έρχομαι και πάλι να σας πώ την κατάληξη της ιστορίας μου. Το σκέφτηκα αρκετά και μόλις είχα αποφασίσει να του μιλήσω μαθαίνω οτι υπήρξε επανασύνδεση με την κοπέλα του οπότε και προσπαθώ να ξεχάσω το θέμα αφού δεν μου αρέσει καθόλου να είμαι η αιτία διάλυσης μιας σχέσης. Εχτές λοιπόν έκανε πάρτυ ένα παιδί και είχα καλέσει όλη την παρέα μας. Για να μην τα πολυλογώ κατά την διάρκεια του πάρτυ έκανε κάτι με μία γνωστή μας. Με το ζόρι με κράτησαν να μην τον βρίσω, αλλά που θα πάει κάποιος θα του τα πεί μια φορά. Μόνο ελπίζω να μην είμαι εγώ αυτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
πίσσα και πούπουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nicole!:
Τρείς περίπου βδομάδες μετά το γεγονός έρχομαι και πάλι να σας πώ την κατάληξη της ιστορίας μου. Το σκέφτηκα αρκετά και μόλις είχα αποφασίσει να του μιλήσω μαθαίνω οτι υπήρξε επανασύνδεση με την κοπέλα του οπότε και προσπαθώ να ξεχάσω το θέμα αφού δεν μου αρέσει καθόλου να είμαι η αιτία διάλυσης μιας σχέσης. Εχτές λοιπόν έκανε πάρτυ ένα παιδί και είχα καλέσει όλη την παρέα μας. Για να μην τα πολυλογώ κατά την διάρκεια του πάρτυ έκανε κάτι με μία γνωστή μας. Με το ζόρι με κράτησαν να μην τον βρίσω, αλλά που θα πάει κάποιος θα του τα πεί μια φορά. Μόνο ελπίζω να μην είμαι εγώ αυτή

Θυμάσαι τη μέρα που άνοιξες το θέμα; 15:02 το μεσημέρι. 16 λεπτά αργότερα στις 15:18, ένας άγνωστος, εγω, σου απαντώ στο προσωπικό σου θέμα - δίλλημα. 16 λεπτά πήρε για εναν άγνωστο να βάλει τα πράγματα σε μια λογική βάση και να παίξει με το νόμο των επαφών και τρεις εβδομάδες για το ενδιαφερόμενο πρόσωπο, εσένα, να αποφασίσεις να κάνεις τη μόνη λογική κίνηση... Θα μου πεις, "μάσαγα", θα σου απαντήσω "μα δεν ήταν οτι έκανες την πρώτη κίνηση σε ενα άτομο που δε σου είχε δώσει κάποιο σημάδι. Υποχρέωση στον εαυτό σου ήταν και δικαίωμά σου να ξεκαθαρίσεις όσα ομιχλώδη σου δημιούργησε το αγόρι εκείνο".

Σε καμία περίπτωση δε σε κατσαδιάζω. Απλά σου δείχνω τι έγινε. Άσχετα με οτι έκανε! Εσύ άργησες;;; Ναι, άργησες να μιλήσεις! Ότι και να έκανε ο άλλος, το έκαψες από μόνη σου το θέμα.

Πάμε τώρα στον τυπά. Υποθετικό σενάριο: "Φασώνεται" (τι αισχρός όρος) με σένα και μετά απο δύο μέρες χωρίζει την κοπέλα του. Εντάξει μπορεί να σε ερωτεύτηκε και η κοπέλα του να του έκανε τη ζωή κόλαση και να την χώρισε (σημαντικό είναι να ξέρουμε και ποιός χωρίζει ποιόν και γιατί). Ας υποθέσουμε οτι τα έφτιαξε ξανά με την κοπέλα του επειδή εσυ έστω καθυστέρησες να του μιλήσεις. Άρα είναι ανασφαλής! Κράτα το αυτό. Πάμε παρακάτω. Εαν η κοπέλα του χε κάνει κάτι γιατί γύρισε σε αυτή; Άρα πιθανότατα αυτός είχε κάνει τη λαδιά και χώρισαν. 2ο σημείο. Κράτα το πάλι. Έστω οτι τα έχουν τώρα σύμφωνα με τις πηγές σου ( οι οποίες ποτέ μα ποτέ δε μπορούν να είναι 100% ακριβείς) και τον βλέπεις να "φασώνεται" με άλλη κοπέλα. Άρα είναι και κερατούκλης δουλευταράς! 3ο σημείο. Κράτα το κι αυτό...

Έχουμε λοιπόν:

Μια κοπέλα, την κοπέλα του που, πιθανόν, τρώει το δούλεμα της ζωής της.
Εσένα που έπαιξε μαζί σου.
Την νεα κοπέλα που παίζει μαζί της.

Ξέρεις τι εχω να συμπεράνω; Μπράβο του! Γιατί τον επαινώ παρόλο που είναι ΣΑΠΙΟΣ; Θα σου απαντήσω ευθύς αμέσως: Γιατί καλοπερνάει! Κάνει ότι θέλει και χωρίς ηθικούς δισταγμούς! Πόσο μάλλον ΣΑΣ κάνει ΟΤΙ θέλει... Πριν νευριάσεις μαζί μου, κοίτα τι έκανες εσύ: Αναστατώθηκες σε ψυχή και σε μυαλό γι αυτό τον άνθρωπο, αυτό τον άνθρωπο που δεν ήταν για τα δικά σου σταθμά και μέτρα στην τελική. Εσυ θες να σε αγαπούν και να σε σέβονται προφανώς. Αυτός θέλει να πηδάει ότι κινείται. Μια ζωή λοιπόν θα κάνει αυτό, αλλά δε θα μπορεί να κάνει τίποτε άλλο. Δε θα μπορεί να είναι σταθερός σε μια σχέση, δε θα μπορεί να πονέσει για μια κοπέλα αφού θα την βλέπει ως ακόμα ενα "κρέας" για το δικό του "κρέας" και πάει λέγοντας.

Ακόμα και να μπει σε αυτή τη λογική - πράγμα διόλου απίθανο - θα δυσκολευτεί πολύ να την εφαρμόσει και να γίνει σωστός ΑΝΤΡΑΣ, οπότε μάλλον την τιμωρία του την έχει ήδη λάβει από τη ζωή. Φυσικά μπορεί να μη νιώσει ποτέ το φύσηγμα του έρωτα και της "σωστής" πορείας στην αισθηματική ζωή και απλά θα συναντάει κρέας για το κρέας του. Άρα, θα συνεχίσει να καλοπερνάει, απλά θα στερηθεί αυτό που κάποιοι άλλοι ζουν και εκτιμούν. Θεωρώ οτι κάποτε θα μπει στη λογική μας, και θα πονέσει από τις ίδιες τις τότε εμπειρίες που θα έχει καθώς δε θα μπορεί να αποκτήσει αυτό που θα θέλει, οπότε μάλλον την "τιμωρία" του θα τη λάβει απ τη ζωή όπως προείπα...

Εαν του είχες μιλήσει 2 μέρες μετά το συμβάν θα είχες ξεκαθαρίσει πιθανότατα είτε με ενα όχι του, είτε με μια απόπειρά του να παίξει μαζί σου πάλι, οπότε ως νοήμον ον θα τον έστελνες συστημένο στη μαμά του. Αντιθέτως, τρεις βδομάδες αργότερα κάθεσαι και ασχολείσαι με ένα άτομο που στην τελική ζει τη ζωή του σε άλλους ρυθμούς απ' ότι εσυ. Δε μπορείς να χορέψεις στο ρυθμό του, ούτε αυτός στον δικό σου. Βλέπεις ποιό ήταν το λάθος σου; Δεν έβαλες τα πράγματα κάτω, δεν ερεύνησες τις περιστάσεις, δεν σκέφτηκες τι πραγματικά θέλεις από έναν άντρα κι αν ο συγκεκριμένος αντικατοπτρίζει αυτό που θες. Απλά εκείνο το βράδυ ακούμπησε το στόμα του στο στόμα σου, σε χαϊδεψε, ανέβηκαν οι ορμόνες σου στα ύψη, σε άφησε (αλλά και αφέθηκες) τρεις βδομάδες να απορείς, να ελπίζεις, να τον κηνυγάς στο μυαλό σου... κι όλα αυτά με τι στοιχεία; Τον είχες γνωρίσει όσο θα έπρεπε; Όχι. Ειδάλλως θα ήξερες τι ήταν. Του είχες μιλήσει για την απορία σου, πόσο μάλλον όσο θα έπρεπε; Όχι! Ειδάλλως θα ήξερες τι ήταν.

Δεν φταίει. Φταις! Ομοίως φταίνε και όλες όσες την πατάνε έτσι και μετά λενε "καθάρματα... δεν υπάρχουν άντρες πια". Στον ίδιο βαθμό που φταίνε και οι μου...δουλοι άντρες, οι άντρες που χτυπάνε τις γυναίκες τους χωρίς λόγο, οι άντρες που κλαίνε για την κάθε ξεδιάντροπη, οι άντρες που χρησιμοποιούν τις σωστές και ποιοτικές γυναίκες άδικα και πάει λέγοντας.

Σε αυτό τον κόσμο κυρίες και κύριοι για να ζήσεις καλά, θες ΜΑΤΙΑ και ΣΚΕΨΗ σε ενγρήγορση. Δε παίρνει κανέναν μας να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια. Γιατί οι ορμόνες μπορεί ΑΝΑ ΠΑΣΑ στιγμή να μπούν σε ενγρήγορση και τα πράγματα να περιπλακούν και μετά να μας φταίει ο γκόμενος, η μάνα μας, η πεθερά του γείτονα, ο Χριστόφορος Κολόμβος, ο Δευκαλίωνας και η μάνα του Μανούσου Τσαπερδονοκολοσφυράκη.....

Μη τσατιστείς, το λεω για όλους μας. Κι εγω την έχω πατήσει έτσι στο παρελθόν -αλλά με γυναίκες φυσικά:P - και έχω νευριάσει, στενοχωρηθεί, πονέσει, κλπ. Στο απώτερο παρελθόν όμως...;) Πλέον το βρήκα το ποίημα σε τι πνεύμα κινείται και όποτε συναντώ σάπια άτομα τα στέλνω άνευ επιστροφής....

ΜΑΤΙΑ + ΜΥΑΛΟ σε ενγρήγορση! Προσέχτε τι κοιτάτε και τι σκέφτεστε να είναι σωστό, ποιοτικό, για να είστε ευτυχισμένοι!

Περαστικά και στην επόμενη περιπέτεια σου κοίτα και σκέψου για ποιότητα, για να λάβεις ποιότητα. Έχει μεγαλύτερη αξία να λάβεις ενα χρυσό βραχιόλι παρά ενα επιχρυσωμένο χάρτινο κρίκο καθώς αυτό θα κοσμεί εσένα. Να προσέχεις ποιόν βάζεις δίπλα σου, να έχει βάθος και ποιότητα και στο χαρακτήρα, άσχετα αν το "φάσωμα" σε έκανε να φωνάξεις "κι άλλο!" Πολλοί δεν έχουν κι άλλο... Για την ακρίβεια, έχουν... τίποτε άλλο! :)

Κράτα γερά και να με ακούς άλλη φορά!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nicole!

Νεοφερμένος

Η nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
valder rulezzz...:worship:RESPECT
την παρασκευή βγήκα εκτός ορίων,με ποτίσανε κιόλας...
ξέρω οτι έκανα και εγώ τη μαμακία μου γιατί ενώ είχα πρόσφατα βγεί απο ένα μεγάλο συναισθηματικό δέσιμο είπα αμέσως εντάξει πάμε γι'αλλα.Αλλά δεν είμαι εγώ για τέτοιες περιπέτειες.Μπορεί άλλοι να το διασκεδάζουν να ταιριάζει στο χαρακτήρα τους ρε παιδί μου.Τεσπα γενικά δεν το χειρίστηκα σωστά το θέμα το ξέρω αλλά δεν είχα αντοχές,δεν ήθελα να αφιερωθώ και πάλι αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Γενικότερα έχω τσαντιστεί με την συμπεριφορά των συνομηλίκων μου.Δεν έχω ξαναδεί μεγαλύτερη ανωριμότητα και μυαλό που οτι και να γίνει δεν πήζει. Βγαίνω το Σάββατο και το μόνο που βλέπω γύρω μου είναι αγόρια και κορίτσια που λυσσάνε για μια περιπετειούλα,για μια ικανοποίηση της μιας βραδιάς. Συνήθιζα να είμαι άτομο αυθόρμητο και να μην φοβάμαι οτι ο άλλος θα με εκμεταλλευτεί με την πρώτη ευκαιρία.Δεν πίστευα ότι άλλος με πλησιάζει έχοντας σκοπό να διασκεδάσει για ένα βραδάκι.Ελπίζω να μην είμαι offtopic αλλά μάλλον απο δώ και πέρα θα περνάω τους άντρες απο κόσκινο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Θυμάσαι τη μέρα που άνοιξες το θέμα; 15:02 το μεσημέρι. 16 λεπτά αργότερα στις 15:18, ένας άγνωστος, εγω, σου απαντώ στο προσωπικό σου θέμα - δίλλημα. 16 λεπτά πήρε για εναν άγνωστο να βάλει τα πράγματα σε μια λογική βάση και να παίξει με το νόμο των επαφών και τρεις εβδομάδες για το ενδιαφερόμενο πρόσωπο, εσένα, να αποφασίσεις να κάνεις τη μόνη λογική κίνηση... Θα μου πεις, "μάσαγα", θα σου απαντήσω "μα δεν ήταν οτι έκανες την πρώτη κίνηση σε ενα άτομο που δε σου είχε δώσει κάποιο σημάδι. Υποχρέωση στον εαυτό σου ήταν και δικαίωμά σου να ξεκαθαρίσεις όσα ομιχλώδη σου δημιούργησε το αγόρι εκείνο".

Σε καμία περίπτωση δε σε κατσαδιάζω. Απλά σου δείχνω τι έγινε. Άσχετα με οτι έκανε! Εσύ άργησες;;; Ναι, άργησες να μιλήσεις! Ότι και να έκανε ο άλλος, το έκαψες από μόνη σου το θέμα.

Πάμε τώρα στον τυπά. Υποθετικό σενάριο: "Φασώνεται" (τι αισχρός όρος) με σένα και μετά απο δύο μέρες χωρίζει την κοπέλα του. Εντάξει μπορεί να σε ερωτεύτηκε και η κοπέλα του να του έκανε τη ζωή κόλαση και να την χώρισε (σημαντικό είναι να ξέρουμε και ποιός χωρίζει ποιόν και γιατί). Ας υποθέσουμε οτι τα έφτιαξε ξανά με την κοπέλα του επειδή εσυ έστω καθυστέρησες να του μιλήσεις. Άρα είναι ανασφαλής! Κράτα το αυτό. Πάμε παρακάτω. Εαν η κοπέλα του χε κάνει κάτι γιατί γύρισε σε αυτή; Άρα πιθανότατα αυτός είχε κάνει τη λαδιά και χώρισαν. 2ο σημείο. Κράτα το πάλι. Έστω οτι τα έχουν τώρα σύμφωνα με τις πηγές σου ( οι οποίες ποτέ μα ποτέ δε μπορούν να είναι 100% ακριβείς) και τον βλέπεις να "φασώνεται" με άλλη κοπέλα. Άρα είναι και κερατούκλης δουλευταράς! 3ο σημείο. Κράτα το κι αυτό...

Έχουμε λοιπόν:

Μια κοπέλα, την κοπέλα του που, πιθανόν, τρώει το δούλεμα της ζωής της.
Εσένα που έπαιξε μαζί σου.
Την νεα κοπέλα που παίζει μαζί της.

Ξέρεις τι εχω να συμπεράνω; Μπράβο του! Γιατί τον επαινώ παρόλο που είναι ΣΑΠΙΟΣ; Θα σου απαντήσω ευθύς αμέσως: Γιατί καλοπερνάει! Κάνει ότι θέλει και χωρίς ηθικούς δισταγμούς! Πόσο μάλλον ΣΑΣ κάνει ΟΤΙ θέλει... Πριν νευριάσεις μαζί μου, κοίτα τι έκανες εσύ: Αναστατώθηκες σε ψυχή και σε μυαλό γι αυτό τον άνθρωπο, αυτό τον άνθρωπο που δεν ήταν για τα δικά σου σταθμά και μέτρα στην τελική. Εσυ θες να σε αγαπούν και να σε σέβονται προφανώς. Αυτός θέλει να πηδάει ότι κινείται. Μια ζωή λοιπόν θα κάνει αυτό, αλλά δε θα μπορεί να κάνει τίποτε άλλο. Δε θα μπορεί να είναι σταθερός σε μια σχέση, δε θα μπορεί να πονέσει για μια κοπέλα αφού θα την βλέπει ως ακόμα ενα "κρέας" για το δικό του "κρέας" και πάει λέγοντας.

Ακόμα και να μπει σε αυτή τη λογική - πράγμα διόλου απίθανο - θα δυσκολευτεί πολύ να την εφαρμόσει και να γίνει σωστός ΑΝΤΡΑΣ, οπότε μάλλον την τιμωρία του την έχει ήδη λάβει από τη ζωή. Φυσικά μπορεί να μη νιώσει ποτέ το φύσηγμα του έρωτα και της "σωστής" πορείας στην αισθηματική ζωή και απλά θα συναντάει κρέας για το κρέας του. Άρα, θα συνεχίσει να καλοπερνάει, απλά θα στερηθεί αυτό που κάποιοι άλλοι ζουν και εκτιμούν. Θεωρώ οτι κάποτε θα μπει στη λογική μας, και θα πονέσει από τις ίδιες τις τότε εμπειρίες που θα έχει καθώς δε θα μπορεί να αποκτήσει αυτό που θα θέλει, οπότε μάλλον την "τιμωρία" του θα τη λάβει απ τη ζωή όπως προείπα...


Εαν του είχες μιλήσει 2 μέρες μετά το συμβάν θα είχες ξεκαθαρίσει πιθανότατα είτε με ενα όχι του, είτε με μια απόπειρά του να παίξει μαζί σου πάλι, οπότε ως νοήμον ον θα τον έστελνες συστημένο στη μαμά του. Αντιθέτως, τρεις βδομάδες αργότερα κάθεσαι και ασχολείσαι με ένα άτομο που στην τελική ζει τη ζωή του σε άλλους ρυθμούς απ' ότι εσυ. Δε μπορείς να χορέψεις στο ρυθμό του, ούτε αυτός στον δικό σου. Βλέπεις ποιό ήταν το λάθος σου; Δεν έβαλες τα πράγματα κάτω, δεν ερεύνησες τις περιστάσεις, δεν σκέφτηκες τι πραγματικά θέλεις από έναν άντρα κι αν ο συγκεκριμένος αντικατοπτρ
ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ Valder.Μόνο αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Ξέρεις τι εχω να συμπεράνω; Μπράβο του! Γιατί τον επαινώ παρόλο που είναι ΣΑΠΙΟΣ; Θα σου απαντήσω ευθύς αμέσως: Γιατί καλοπερνάει! Κάνει ότι θέλει και χωρίς ηθικούς δισταγμούς! Πόσο μάλλον ΣΑΣ κάνει ΟΤΙ θέλει... Πριν νευριάσεις μαζί μου, κοίτα τι έκανες εσύ: Αναστατώθηκες σε ψυχή και σε μυαλό γι αυτό τον άνθρωπο, αυτό τον άνθρωπο που δεν ήταν για τα δικά σου σταθμά και μέτρα στην τελική. Εσυ θες να σε αγαπούν και να σε σέβονται προφανώς. Αυτός θέλει να πηδάει ότι κινείται. Μια ζωή λοιπόν θα κάνει αυτό, αλλά δε θα μπορεί να κάνει τίποτε άλλο. Δε θα μπορεί να είναι σταθερός σε μια σχέση, δε θα μπορεί να πονέσει για μια κοπέλα αφού θα την βλέπει ως ακόμα ενα "κρέας" για το δικό του "κρέας" και πάει λέγοντας.

valder παντρεψου με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αφορμή ψάχνεις ινάκι, να μείνεις ελλάντα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
συμφωνω κι εγω..πολυ σωστος :)
καλα ρε βαλτντερ ποση ωρα σου πηρε να το γραψεις ολο αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evani

Νεοφερμένος

Η evani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
θα ηθελα να σας πω και γω για ενα δικο μου κολλημα απο περσι το καλοκαιρι...λοιπον γνωριστηκαμε περσι στο μερος που εγω με τους γονεις μου παμε παντα διακοπες μιας και εχουμε σπιτι και την πρωτη βδομαδα των διακοπων μας δεν εγινε απολυτως τιποτα..απλα βγαιναμε οι δυο μας με την αδεφη μου και την παρεα του...ωσπου μου ειπε μια μερα που το προηγουμενο βραδυ ειχαμε παει ολοι μαζι σε κλαμπ και κατι πηγε να παιχτει μ ειπε λοιπον να βγουμε μονοι μας και εγινε φαση τιποτα αλλο ομως και μετα απο αυτο βγαιναμε ποτε μονοι μας ποτε ολοι μαζι και παντα περνουσαμε ακομη καλυτερα και υστερα απο πολυ καιρο εγω ημουν ο ευατος μου μαζι του και αυτος φαινοταν να νοιαζεται και με προσεχε παντα ωσπου τελειωσαν οι διακοπες του επειδη επρεπε να φυγει για δουλεια (ειναι μεγαλυτερος μου) αλλα ειμασταν και οι δυο χαλια μετα και βεβαια κρατησαμε επικοινωνια και πιο πολυ αυτος με επαιρνε τηλ η μου εστελνε μνμ.ομως δυο μηνες περιπου μετα αρχισε να αραιωνει μια μου ελεγε οτι εχει πολυ δουλεια και οντως δλδ η δουλεια του το ξερω οτι ειναι απαιτητικη και γενικα εγω τον επαιρνα σχεδον παντα...τα χριστουγεννα που ηρθε αθηνα ομως με πηρε τηλ και βρεθηκαμε για καφε ομως επειδη δν ημουν σιγουρη οτι θελω να κανουμε φαση δεν εγινε τιποτα και ουτε αυτος με πιεσε τις επομενες ομως φορες που ηρθε δν με ειδε ακθολου γτ ειχε απεργιες και μ ελεγε πως δεν γινοταν.ωσπου ξαναβρεθηκαμε παλι τωρα εγινε φαση και του αρεσε κιολας πιο πολυ και μαλιστα αμεσως μετα βγηκαμε παρεα ολοι μαζι αλλα ενω ειπαμε να παμε για καφε την επομενη οταν τον επαιρνα τηλ δν απαντουσε και τελικα με πηρε και μ ρωτησε αν τον πηρα τηλ και πως ειχε ξεχασει στο αμαξι το κινητο του και του ειπα να παμε τοτε για καφε αλλα ειπε πως αυτος εφευγε εκεινη την στιγμη..πως μπορω να καταλαβω τι σκεφτεται για μενα και αν νιωθει κατι?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
αν και δεν νομιζω πως ειμαι και το πιο καταλληλο ατομο για να σ δωσω τη λυση που ζητας αλλα σου προτεινω να ακολουθησεις τη συμβουλη που εδωσαν οι υπολοιποι στην αλλη κοπελα...μην τα αφηνεις ολα στην τυχη και μιλα του ετσι ωστε να ξεκαθαρισετε τα πραγματα και να μην βασανιζεσαι και τον σκεφτεσαι αδικα και χαλας το χρονο σου για καποιον που ισως δεν το αξιζει καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν τον κοβω να πολυενδιαφερεται...
Μωρο μου οταν ενας αντρας σε γουσταρει κοβει το σβερκο του.
Πανε βρες εναν τετοιο να θαυμασεις και να ερωτευτεις, πιο καλα θα περασεις. Θα δινεις με χαρα και θα γευεσαι με ικανοποιηση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top