Σχέδιο

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Γειά σας! Εδώ και περίπου 1,5 μήνα έχω αρχίσει να παίρνω commissions για σκετσάκια που κάνω, όμως μαζεύω λεφτά με αρκετά άργους ρυθμούς. Μάλλον γιατί είναι traditional (στο χαρτί).
Γενικά η ζήτηση για digital art είναι μεγαλύτερη, γι’αυτό και θέλω να αφοσιωθώ κυρίως εκεί από εδώ και πέρα. Έχω ένα τάμπλετ Lenovo, και μέχρι στιγμής ζωγραφίζω με το δάχτυλο. Πέρα από τρομερά χρονοβόρο, είναι και επίπονο. Κουράζεται το χέρι και τα δάχτυλά μου. Έτσι σκεφτόμουν να πάρω μια γραφίδα αφής (σαν στυλό), όμως δεν είμαι σίγουρη ποια. Δεν θέλω να διαθέσω πάνω από 20 ευρώ (γιατί έχω ήδη 32€ στην άκρη που θα τα δώσω για ακουστικά) αλλά θέλω να κρατήσει κάποιους μήνες, ιδανικά χρόνο, μέχρι να μαζέψω αρκετά λεφτά να πάρω iPad και apple pencil. Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Γειά σας! Εδώ και περίπου 1,5 μήνα έχω αρχίσει να παίρνω commissions για σκετσάκια που κάνω, όμως μαζεύω λεφτά με αρκετά άργους ρυθμούς. Μάλλον γιατί είναι traditional (στο χαρτί).
Γενικά η ζήτηση για digital art είναι μεγαλύτερη, γι’αυτό και θέλω να αφοσιωθώ κυρίως εκεί από εδώ και πέρα. Έχω ένα τάμπλετ Lenovo, και μέχρι στιγμής ζωγραφίζω με το δάχτυλο. Πέρα από τρομερά χρονοβόρο, είναι και επίπονο. Κουράζεται το χέρι και τα δάχτυλά μου. Έτσι σκεφτόμουν να πάρω μια γραφίδα αφής (σαν στυλό), όμως δεν είμαι σίγουρη ποια. Δεν θέλω να διαθέσω πάνω από 20 ευρώ (γιατί έχω ήδη 32€ στην άκρη που θα τα δώσω για ακουστικά) αλλά θέλω να κρατήσει κάποιους μήνες, ιδανικά χρόνο, μέχρι να μαζέψω αρκετά λεφτά να πάρω iPad και apple pencil. Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Άσε τα ipad πεταμένα λεφτά.
Huion γραφίδα να πάρεις εγώ την είχα βρει με 40€. Η wacom τα ίδια είναι αλλά πιο ακριβη. Μην πάρεις την πιο μικρή που είναι απλά για υπογραφές γιατί θα σακατεψεις τον καρπό. Ο καρπός και ο ώμος στο digital drawing πρέπει να είναι σε καλή θέση και να έχεις χώρο να απλώνεσαι, διαφορετικά κινδυνεύεις με τενοντίτιδες.
Αρχίζεις λοιπόν με μια απλή συσκευή που μπορείς να κάνεις πολλά και αν βγάλεις αρκετά χρήματα, κάνεις αναβάθμιση σε καλή γραφίδα με οθόνη κλάσης 200€.
Το iPad με γραφίδα είναι μια αρκετά λουξ ιδέα θα έλεγα και όχι τόσο εύστοχη. 1) δεν είναι φτιαγμένα για κάτι τέτοιο οπότε θα ταλαιπωρηθεί η οθόνη του 2) δεν θα έχει τα κατάλληλα pressure levels.

Αρχίζεις με crita ή medibang (το χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο) που είναι δωρεάν.
Όταν έρθουν τα πρώτα χρήματα, ανεβαίνεις σε clip studio (που έχει απίθανες ρυθμίσεις που σου λύνει τα χέρια) ή sai (εξίσου καλό αλλά πιο δύσκολο στην χρήση).

Όσο για την γραφίδα, χρησιμοποιώ αυτή εδώ

Είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατι έχει και ανταλλακτικά nibs, πολλά κουμπια για shortcuts και μια decent επιφάνεια. Ίσως η πιο VFM για όσους μπαίνουν τώρα στο digital art και έχουν κάποιο υπόβαθρο στην ζωγραφική.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 20 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top