Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα να μην το συζητήσουμε. Happy end for this fairytale!
Δυστυχώς αυτό που παρουσιάζεις δεν είναι πραγματοποιήσιμο στην πλειονότητα των περιπτώσεων αν μιλάμε για μεγάλη διαφορά ηλικίας.

*και μην αρχίσετε να ρωτάτε για τι ηλικίες μιλάμε, γιατί τέτοιες ατάκες συνήθως αναπαράγονται μεταξύ ηλικιών 14-18. :P

Γενικα το ειπα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Μια μικρή διαφορά 1-4 χρόνια είναι ανεχτή. Μεγαλύτερη διαφορά είναι σπάνιο να υπερκεραστεί και αυτό θα γίνει μόνο αν ο μικρότερος σε ηλικία είναι ώριμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μια μικρή διαφορά 1-4 χρόνια είναι ανεχτή. Μεγαλύτερη διαφορά είναι σπάνιο να υπερκεραστεί και αυτό θα γίνει μόνο αν ο μικρότερος σε ηλικία είναι ώριμος.
'Η αν ο μεγαλυτερος σε ηλικια ανωριμος:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σχέσεις με διαφορά ηλικίας. Ο άντρας να είναι μεγαλύτερος από την γυναίκα, όχι να είναι συνομήλικοι, όχι να έχουν το πολύ 5 χρόνια διαφορά, όχι μέχρι δέκα, όχι η γυναίκα να έχει τα μισά χρόνια του άντρα συν εφτά. Σχέσεις με διαφορά ύψους, καταγωγής, τόπου διαμονής, θρησκείας, έθνικότητας, χρώματος δέρματος. Και με διαφορά πνευματικού επιπέδου, η γυναίκα στον δεύτερο όροφο να περιποιείται τα λουλούδια, ο άντρας στο γκαράζ την σπορ βολίδα. Διαφορές διάφορες.

Μήπως θα ήταν καλύτερο να δίναμε βάση στις ομοιότητες ή καλύτερα στο που ταιριάζουμε ? Στο τι επιζητούν οι δύο άνθρωποι, στην φάση της ζωής που βρίσκονται και πόσο ρόλο παίζει γι'αυτούς η διαφορά ηλικίας, και η τάξη μεγέθους αυτής βεβαίως βεβαίως, στην εκπλήρωση των στόχων που θέλουν να ζήσουν από κοινού ? Και στο πως βιώνουν ή πως εκείνοι βλέπουν να εξελίσσεται η διαφορά αυτή στο πέρασμα του χρόνου για τους συγκεκριμένους μοναδικούς ανθρώπους ?

Σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός όλα πηγαίνουν προς τα μπρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά εδώ κοιτάμε τη στατιστική. Η μεγάλη διαφορά ηλικίας στο ζευγάρι δημιουργεί κάποια προβλήματα. Αν δε δημιουργεί κανένα είναι μάλλον γιατί ο ένας συμβιβάζεται ή είναι άτομο χαμηλών τόνων και δε θέλει να εξφράσει τις πραγματικές του σκέψεις για διάφορα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά εδώ κοιτάμε τη στατιστική. Η μεγάλη διαφορά ηλικίας στο ζευγάρι δημιουργεί κάποια προβλήματα. Αν δε δημιουργεί κανένα είναι μάλλον γιατί ο ένας συμβιβάζεται ή είναι άτομο χαμηλών τόνων και δε θέλει να εξφράσει τις πραγματικές του σκέψεις για διάφορα θέματα.

Αυτό μπορεί να διαβαστεί κι έτσι: Σίγουρα υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά εδώ κοιτάμε τη στατιστική. Η σχέση δημιουργεί κάποια προβλήματα. Αν δε δημιουργεί κανένα είναι μάλλον γιατί ο ένας συμβιβάζεται ή είναι άτομο χαμηλών τόνων και δε θέλει να εξφράσει τις πραγματικές του σκέψεις για διάφορα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτό μπορεί να διαβαστεί κι έτσι: Σίγουρα υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά εδώ κοιτάμε τη στατιστική. Η σχέση δημιουργεί κάποια προβλήματα. Αν δε δημιουργεί κανένα είναι μάλλον γιατί ο ένας συμβιβάζεται ή είναι άτομο χαμηλών τόνων και δε θέλει να εξφράσει τις πραγματικές του σκέψεις για διάφορα θέματα.

Your point being?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πως έτσι κι αλλιώς σε μια σχέση υπάρχουν προβλήματα και η διαφορά ηλικίας δεν είναι πηγή αυτών. Η διαφορά στον χαρακτήρα είναι (που ναι, θα μου πεις εξαρτάται και από την ηλικία ο χαρακτήρας). 'Ομως σε τέτοιες (αποτυχημένες) σχέσεις, όλο λένε "Τι περιμένεις? Ειχαν διαφορά ηλικίας!" (λες και η απόσταση μεταξύ δύο ημερομηνιών γέννησης είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος για τα πάντα) ενώ αν μιλάμε για συνομήλικους, η απάντηση είναι "Τι περιμένεις? Ειχαν ασυμφωνία χαρακτήρων!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν είπα οτι τα προβλήματα σε μία σχέση προκύπτουν μόνο από τη διαφορά ηλικίας. Είπα οτι προβλήματα λόγω διαφοράς ηλικίας υπάρχουν σίγουρα, άσχετο αν το ζευγάρι είναι πολύ ερωτευμένο και δεν τα βλέπει ή τόσο αποφασισμένο να κρατήσει τη σχέση οπότε συμβιβάζεται ή τα αγνοεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Nαι βρε, αλλά και πόσα συνομήλικα ζευγάρια έχουν ακριβώς το ίδιο? Γιατί να βάζουμε τον παράγοντα της ηλικίας στη μέση, ενώ υπάρχουν τόσοι άλλοι αντίστοιχα "ασήμαντοι" όπως κοινωνική θέση, οικονομική κατάσταση, φυλή (έθιμα, παραδόσεις, κλπ), αντιλήψεις, θρήσκευμα, κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
κριστινελ εδω παντως συζηταμε το συγκεκριμενο ασημαντο παραγοντα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είναι ένα έξτρα, αυτό λέω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Η μεγάλη διαφορά ηλικίας στο ζευγάρι δημιουργεί κάποια προβλήματα.

Από πόσα χρόνια και πάνω θεωρείς, κατά την γνώμη σου, ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά ηλικίας σε ένα ζευγάρι ?

Από καθαρή περιέργεια ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Από πόσα χρόνια και πάνω θεωρείς, κατά την γνώμη σου, ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά ηλικίας σε ένα ζευγάρι ?

Από καθαρή περιέργεια ρωτάω.

Δεν είναι το πόσα χρόνια σαν νούμερο αλλά πρώτον για τι ηλικίες μιλάμε και δεύτερον τους χαρακτήρες του ζευγαριού. Αν μιλάμε για 5 χρόνια ας πούμε σε μια 16χρονη και έναν 21χρονο, νομίζω οτι θα έχουν χάος στην επικοινωνία τους. Αν μιλάμε για 10 χρόνια σε μια 20χρονη και σε έναν 30χρονο, πάλι νομίζω θα υπάρχει θέμα αφού η 20χρονη θα θέλει να τριγυρίζει, να περνάει καλά ενώ ο 30χρονος αυτά τα έχει περάσει και ίσως τον κουράζουν. Σε μεγαλύτερες ηλικίες υπάρχει νομίζω πιο πολλή ελαστιικότητα. Αλλά και πάλι, μια 30άρα με κάποιον πχ 55άρη δε νομίζεις οτι θα έχουν θέματα; Ο ένας πάει για σύνταξη κι άλλη μόλις ξεκινάει καριέρα ή οικογένεια. Τέλος πάντων όλα αυτά είναι σχετικά. Προσωπικά έχω κάνει σχέσεις και με πολύ μεγαλύτερο και τα πήγαμε για χρόνια μια χαρά και με μικρότερο που απλά πέρασα καλά ξέροντας οτι είχε ημερομηνία λήξης. Απλά θέλω να πω οτι η ηλικιακή διαφορά φέρνει και διαφορές στις ανάγκες και τις συνήθειες του ζευγαριού, κι αυτό με τη σειρά του μπορεί να φέρει και συγκρούσεις, μπορεί και όχι. Αν ας πούμε μια φίλη μου ή μια ανιψιά μου 20 ετών μου έλεγε οτι τα έχει με 40άρη δε θα χοροπηδούσα κι από τη χαρά μου. Αυτά, πολυλόγησα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν είναι το πόσα χρόνια σαν νούμερο αλλά πρώτον για τι ηλικίες μιλάμε και δεύτερον τους χαρακτήρες του ζευγαριού. Αν μιλάμε για 5 χρόνια ας πούμε σε μια 16χρονη και έναν 21χρονο, νομίζω οτι θα έχουν χάος στην επικοινωνία τους. Αν μιλάμε για 10 χρόνια σε μια 20χρονη και σε έναν 30χρονο, πάλι νομίζω θα υπάρχει θέμα αφού η 20χρονη θα θέλει να τριγυρίζει, να περνάει καλά ενώ ο 30χρονος αυτά τα έχει περάσει και ίσως τον κουράζουν. Σε μεγαλύτερες ηλικίες υπάρχει νομίζω πιο πολλή ελαστιικότητα. Αλλά και πάλι, μια 30άρα με κάποιον πχ 55άρη δε νομίζεις οτι θα έχουν θέματα; Ο ένας πάει για σύνταξη κι άλλη μόλις ξεκινάει καριέρα ή οικογένεια. Τέλος πάντων όλα αυτά είναι σχετικά. Προσωπικά έχω κάνει σχέσεις και με πολύ μεγαλύτερο και τα πήγαμε για χρόνια μια χαρά και με μικρότερο που απλά πέρασα καλά ξέροντας οτι είχε ημερομηνία λήξης. Απλά θέλω να πω οτι η ηλικιακή διαφορά φέρνει και διαφορές στις ανάγκες και τις συνήθειες του ζευγαριού, κι αυτό με τη σειρά του μπορεί να φέρει και συγκρούσεις, μπορεί και όχι. Αν ας πούμε μια φίλη μου ή μια ανιψιά μου 20 ετών μου έλεγε οτι τα έχει με 40άρη δε θα χοροπηδούσα κι από τη χαρά μου. Αυτά, πολυλόγησα.:redface:

Μου φαινεται εισαι λιγακι απολυτη σ'αυτα που λες?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν είναι το πόσα χρόνια σαν νούμερο αλλά πρώτον για τι ηλικίες μιλάμε και δεύτερον τους χαρακτήρες του ζευγαριού.

Νομίζω ότι όλο το ζουμί είναι εδώ. Συνολικά συμφωνώ και με το παραπάνω αλλά και με τις διευκρινήσεις που παρέθεσες.

Απλώς προσωπικά θα το έγραφα λίγο διαφορετικά.

Δεν μπορούμε να καθορίσουμε ένα σαφές νούμερο διαφοράς ηλικίας αν δεν προσδιορίσουμε τις συγκεκριμένες ηλικίες και τους συγκεκριμένους χαρακτήρες του ζευγαριού.

Αλλά επί της ουσίας νομίζω ότι το ίδιο πράγμα λέμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολύ μπλα μπλα για το τιποτα... Αν και δε μου αρέσει να ακυρώνω απόψεις, ο έρωτας δεν κοιτάζει τέτοια. Κάποτε ήμουν κι εγώ επιφυλακτική με την ηλικία. Γιατί αλλαξα γνώμη; Κάποιος θα νομίζει πως μπήκα σε σχέση με διαφορά στην ηλικία. Νομίζω, νομίζεις, νομίζουμε μπλα μπλα... Όλοι βγάζουμε απο κάτι κι απο ένα συμπέρασμα... Γενικεύουμε... Τι μαλακία κι αυτή.. Λοιπόν εγώ δεν είχα ποτέ σχέση με μεγάλες διαφορές στην ηλικία αλλά έπαψα να είμαι επιφυλακτική καθώς με τα χρόνια ωριμάζοντασ κι έχοντας ερωτευτεί σφόδρα, κατάλαβα πως ο έρωτας δε φορά ταμπέλες... Γι αυτο εδώ κολλάει ένα πολύ καλό που το αφιερώνω στα καψούρια και σε οσους αγανακτούν με τα ταμπελώματα:


"Για να μη μας τυραννάνε φίλοι και γνωστοί θα σε πάρω για να πάμε σε μια ξένη γη!":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

darkstarm

Νεοφερμένος

Η darkstarm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Κανόνας κατά την άποψή μου στο αν μια σχέση μπορεί να κρατήσει αν υπάρχει διαφορά ηλικίας, δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον, δεν μπορεί να μπει σε γυάλα.
Γιατί, έχω ζήσει σχέση με μικρότερο και άφηνε κατά πολύ πίσω μεγαλύτερους, σε άποψη για τη ζωή και το τί σημαίνει να "μοιράζεσαι" με κάποιον τις μέρες σου, και όχι απλά να υπάρχεις, και έχω ζήσει και σχέση με μεγαλύτερο που με έκανε να θέλω να πάρω φόρα και να σπάσω ότι βρώ μπροστά μου από τα νευρα μου...
Η ηλικία παίζει ρόλο, αλλά εάν η σχέση δεν στοιχειωθετηθεί γύρω από το μύθο της διαφοράς, σίγουρα θα έχει παραπάνω να δώσει και για τους δύο.
Δεν λέω, ενδιαφέρει πολύ κόσμο το "τι θα πουν οι άλλοι", αλλά αυτοί οι άλλοι δεν έχουν σχέση με την πραγματική "σχεση" που και αυτή πρέπει να είναι το επίκεντρο.
Αν τα βρίσκεις με έναν άνθρωπο που είναι 5 ή έστω και 10 χρόνια μικρότερος/μικρότερη, μαγκιά σου.
Αν τα βρίσκεις με έναν άνθρωπο που είναι 5 ή έστω και 10 χρόνια μεγαλύτερός/μεγαλύτερη, πάλι μαγκιά σου...

στο μέσα μας πρέπει να περνάμε καλά - η κοινωνία πάντα θα έχει τους δικούς της κανόνες και εμείς στην προσωπική μας ζωή τους δικούς μας. Αν δεν φοράμε τα "κοστούμια" που περιμένουν οι γύρω μας να βάλουμε γιατί "έτσι είναι το σωστό" (και ποιος το λεει αυτό?) θα είμαστε πιο ουσιαστικοί.
Γουστάρω να είμαι με κάποιον που απλά με κάνει και νιώθω "εγώ", όσο και να είναι αυτός ο άνθρωπος.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top