Σχετικά με την προέλευση του Σατανά

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θεός της φωτιάς. Και πανάρχαιος.

πσ. Όχι ρε μαν, αυτό δεν ήταν νεκρανάσταση, ήταν "η επιστροφή των ζόμπι νούμερο 16".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Θεός της φωτιάς. Και πανάρχαιος.

πσ. Όχι ρε μαν, αυτό δεν ήταν νεκρανάσταση, ήταν "η επιστροφή των ζόμπι νούμερο 16".

όμως κουβέντα για θεούς με φωτχιές και ήλιους και αστραπές δε πάνε με νεκραναστάσεις

χμ

θα μπορούσαμε
να πούμε
θάνατω θάνατω μπατίστας

p.s. evil dead ftw (hand saw)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μη τα γυρνάς ανάποδα για δικό σου όφελος!
Αυτό είναι δική μου δουλειά ρε. :mad:


Μιας και μιλάμε για τον Σατανά ( :devil: μπου!) πάντως, ας συνδομήσουμε τον μύθο εκ των έσω. Δεν βάζω άλλα λογάκια στα επόμενα, παρά μόνο αυτά που διάβαζα μικρός στην Παλαιά Διαθήκη του Τρεμπέλα, έκδοση με τις ευλογίες της Αγίας Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας του Χριστού, αμήν (για να μη πει κανείς κιόλας πως τα παραποιώ στην απόδοση).

Πως την έκανε ο όφις στους πρωτόπλαστους; Έπιασε την Εύα (προσοχή στην ερμηνεία - επανέρχομαι σε αυτό) και την έπεισε να δοκιμάσει τον καρπό του δέντρου της Γνώσης.

Δέντρο της Γνώσης.
Της Γνώσης.



Δοκιμάζουν λοιπόν οι πρωτόπλαστοι, και αυτόματα αποκτούν συναίσθηση του ευατού τους.
Συναίσθηση του εαυτού τους.

Πως είναι γυμνοί, πεινασμένοι, παντελώς ξένοι προς τον Κήπο της Εδέμ όπου παραμένουν.

Οπότε... Η μένεις στον Κήπο της Εδέμ με τον φόβο να μην φας τον καρπό του Δέντρου της Γνώσης, κρυμμένο μέσα σε κάνα ντελίβερυ, και προσγειωθείς απότομα - Ή δαγκώνεις τον καρπό, και παίρνεις το δισάκι με τα υπάρχοντά σου στον ώμο, ο παράδεισος δεν σε χωράει πλέον.

Μια μικρή διαβολιά από ένα φίδι - Που μπορεί κανείς να βρει απλούστερη και ακριβέστερη εξήγηση για την παλινδρομία της Ιστορίας;

Επειδή άφησα και έναν συμβολισμό στη μέση. Η γυναίκα δίνει στον άνδρα τον καρπό του δέντρου - και έκτοτε, για τη θρησκεία, κρίνεται ανεπίκλητα ένοχη και αντιμετωπίζεται ως φορέας μολύσματος.

Ενώ με βάση τη προηγούμενη ανάγνωση, είναι ο φορέας της επίγνωσης, το μέσο και το (αριστοτελικά νοούμενο) τέλος, προς την συνειδητοποίηση του άνδρα για τον άγονο πρωτογονισμό του.

Σχετικό παράλληλο υπάρχει στον Μύθο του Γκιλγκαμές, νομίζω ύστατο όριο της ανθρώπινης σοφίας. Κάπου αναφέρεται η πρώιμη ζωή του Ενκιντού, πλασμένου από τους θεούς, όμοια με αγρίου ζώου. Μια γυναίκα τον περιθάλπτει (δεν είμαι και πολύ περιγραφικός?? στη πραγματικότητα τον γ@μάει) και αυτόματα εκείνος χάνει την ωμότητα της δύναμης, αλλά κερδίζει σε κατανόηση και γνώση. Μαζί με τον Γκ. ξεκινούν για να κατακτήσουν την αθανασία, αλλά στο τέλος κερδισμένος βγαίνει ο όφις - να ακόμα μία γόνιμη μεταφορά για τις σχέσεις του με την Εύα, αλλά αυτο είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο, αμήν.





Άει στο :devil:, πάω να πιώ καμμιά μπύρα. Κάπου πήρε το μάτι μου μια παρέα από Εύες, πρόθυμες να μοιραστούν τον καρπό του δέντρου με αυτόν τον ταλαιπωρημένο Αδάμ. Λες να συχνάζουν στον ίδιο Κήπο της Εδέμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Μη τα γυρνάς ανάποδα για δικό σου όφελος!
Αυτό είναι δική μου δουλειά ρε. :mad:

you just got hijacked :P

Δέντρο της Γνώσης.
Της Γνώσης.

Δοκιμάζουν λοιπόν οι πρωτόπλαστοι, και αυτόματα αποκτούν συναίσθηση του ευατού τους.
Συναίσθηση του εαυτού τους.

καλύτερα ενεργός παρά ραδιενεργός λέει ένας φίλος...

Άει στο :devil:, πάω να πιώ καμμιά μπύρα. Κάπου πήρε το μάτι μου μια παρέα από Εύες, πρόθυμες να μοιραστούν τον καρπό του δέντρου με αυτόν τον ταλαιπωρημένο Αδάμ. Λες να συχνάζουν στον ίδιο Κήπο της Εδέμ;

halleloujah baby
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειναι ασκοπο να μιλαμε για την προελευση προσωπου ή πραγματος που δεν υφισταται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σωστά, αλλά όταν κάποιοι θεωρούν ότι υπάρχει τότε έχει νόημα. Στην ουσία θεωρούμε για μια συζήτηση την πιστή κάποιων ως δεδομένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ξερω, απλα ειπα τη γνωμη μου με αυτον τον τροπο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ειναι ασκοπο να μιλαμε για την προελευση προσωπου ή πραγματος που δεν υφισταται.

Το Κακό έχει πολλά πρόσωπα. Μερικά από τα πρόσωπά του όμως πήραν το ντοκτορά. Μπορείτε να γελάτε βλέποντάς τον να παίζει γκόλφ, να τρώει πρέτσελ και να παίζει με τον σκύλο του τον Μπάρνι. 'Εχει τσακίρικα ματάκια, είναι πρώην αλκοολικός, ανήκει στην σατανιστική οργάνωση Skulles & Bones, υπήρξε δολοφόνος, και το χόμπι του είναι να ισοπεδώνει κράτη στην Μέση Ανατολή. Ο μπαμπάς του ήταν αρχηγός της CIA και εγκαινίασε την Νέα Τάξη Πραγμάτων το 1990. Ο παππούς του, Πρέσκοτ Μπους ήταν συνεργάτης των ναζί. Ο ίδιος έχει πολλά κοινά με τον Χίτλερ (βλέπε καίμε ένα κτίριο σύμβολο και αποδίδουμε σε άλλους την τρομοκρατική ενέργεια).
Που'σαι ρε Λιακόπουλε να με καμαρώσεις. :D


Ο καιρός γαρ εγγύς

Σήμερα συνειδητοποιήσα ότι κάθε πηγή που αναφέρει κάτι για την προέλευση τον σατανά αποδίδει το πρόσωπο του σατανά σε διαφορετικό άγγελο ( π.χ. Ελιέλ(Εωσφόρος ) , Ζιλ Ερελ ). Βέβαια η πιο επικρατούσα άποψη είναι ο Εωσφόρος. Το ερώτημα μου δεν είναι ποιος είναι ο σατανάς αλλά γιατί έχουν αποδώσει το πρόσωπο του σατανά σε τόσους αγγέλους;

'Οπως υπάρχουν πολλοί άγγελοι του Καλού, έτσι υπάρχουν και πολλοί άγγελοι του Κακού. 'Αγγελος και προάγγελος Κακού. Το Κακό και το Καλό ενσαρκώνεται σε συγκεκριμένα πρόσωπα και η μάχη συνεχίζεται. Οι υπηρέτες και οι άγγελοι - προάγγελοί του, θα κάνουν ότι μπορούν για να σας πείσουν ότι δεν υπάρχει ο Σατανάς. Οι θρησκόληπτες κυρίες Λουκάδες και κάτι τέτοιοι γραφικοί τύποι το μόνο που κάνουν είναι να υπηρετούν το Κακό γιατί με τους φανατισμούς, την αμορφωσιά, την έλλειψη φιλοσοφικής παιδείας, το μόνο που κάνουν είναι να γελοιοποιούν τις συμπαντικές δυνάμεις του Καλού. Οι θεολόγοι πάλι χρησιμοποιούν μια ξύλινη γλώσσα που ο κόσμος δεν την καταλαβαίνει ή τον κουράζει. Ο Αντίχριστος είναι συγκεκριμένο πρόσωπο σύμφωνα με την χριστιανική θρησκεία και είναι κάτι διαφορετικό από το Σατανά και τους αγγέλους του.

Επειδή άφησα και έναν συμβολισμό στη μέση. Η γυναίκα δίνει στον άνδρα τον καρπό του δέντρου - και έκτοτε, για τη θρησκεία, κρίνεται ανεπίκλητα ένοχη και αντιμετωπίζεται ως φορέας μολύσματος.

Αυτά είναι οι συμβολισμοί της Παλαιάς Διαθήκης που σαρώθηκαν από την πνευματική επανάσταση του Χριστού, το νόημα της οποίας συμπυκνώνεται στην Καινή Διαθήκη και μόνο σ'αυτήν. Ο Χριστός τίμησε την γυναίκα, ακόμα κι αν αυτή ήταν πόρνη. 'Οταν μιλάμε για Χριστιανισμό, μιλάμε για Καινή Διαθήκη. Η Εκκλησία δεν μπορεί να απαλλαγεί από τις αλυσίδες του Ιουδαισμού και τα δόγματα του για το λόγο ότι θεώρησε ότι οι προ Χριστού προφήτες προφητεύουν την έλευση του Χριστού, αλλά αν ρωτήσεις έναν εβραίο θα σου πει ότι ο Μεσσίας δεν έχει έρθει ποτέ στη γη και ότι δεν ήταν ο Χριστός. Τον ετοιμάζουν ακόμα να μας τον σερβίρουν. Είναι πολλά τα λεφτά 'Αρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Όσον αφορά στην ύπαρξη τού διαβόλου, υπάρχει ένα κενό: Πώς δημιουργήθηκε; Με την έννοια, εφόσον ο Θεός "τα πάντα εν σοφία εποίησε", ποιός δίδαξε τον Διάβολο (με κεφαλαίο Δ, εφόσον είναι πρόσωπο, υποτίθεται) να κάνει το κακό; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει το κακό, έστω και σαν ιδέα μέσα στην σκέψη του αγγέλου, ο οποίος μετασχηματίστηκε σε διάβολο;

Όσον αφορά στο θέμα που τέθηκε για την "μόλυνση" που επιφέρει η γυναίκα, δεν νομίζω πως είναι άσχετο το γεγονός πως πρώτα δημιουργήθηκε ο Αδάμ και ΥΣΤΕΡΑ η ΕύΑ, και μάλιστα από τον Αδάμ. Αλλά θα μου πείτε, κάποιος έπρεπε να δημιουργηθεί πρώτος..
Επίσης, ο Χριστός, ο οποίος σαν θεός δεν έχει φύλο, όταν έγινε άνθρωπος, έγινε άντρας και όχι γυναίκα.. Αλλά θα μού πείτε, ένα από τα δύο έπρεπε να γίνει...
Τέλος παντων.. Τροφή για κουβέντα δίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Όσον αφορά στην ύπαρξη τού διαβόλου, υπάρχει ένα κενό: Πώς δημιουργήθηκε; Με την έννοια, εφόσον ο Θεός "τα πάντα εν σοφία εποίησε", ποιός δίδαξε τον Διάβολο (με κεφαλαίο Δ, εφόσον είναι πρόσωπο, υποτίθεται) να κάνει το κακό; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει το κακό, έστω και σαν ιδέα μέσα στην σκέψη του αγγέλου, ο οποίος μετασχηματίστηκε σε διάβολο;

Όσον αφορά στο θέμα που τέθηκε για την "μόλυνση" που επιφέρει η γυναίκα, δεν νομίζω πως είναι άσχετο το γεγονός πως πρώτα δημιουργήθηκε ο Αδάμ και ΥΣΤΕΡΑ η ΕύΑ, και μάλιστα από τον Αδάμ. Αλλά θα μου πείτε, κάποιος έπρεπε να δημιουργηθεί πρώτος..
Επίσης, ο Χριστός, ο οποίος σαν θεός δεν έχει φύλο, όταν έγινε άνθρωπος, έγινε άντρας και όχι γυναίκα.. Αλλά θα μού πείτε, ένα από τα δύο έπρεπε να γίνει...
Τέλος παντων.. Τροφή για κουβέντα δίνω...
Νομίζω ότι είναι απλό το θέμα. Αυτοί που δημιούργησαν στην αρχή την ιστορία αυτή δεν ήθελαν κάποιον κακό χαρακτήρα επειδή πίστευαν ότι δεν τον χρειάζονται. Μετά σκεφτήκαν ότι με κάποιον τρόπο πρέπει να φοβίσουντους ανθρώπους ώστε να πιστέψουν, κοίταξαν τις άλλες θρησκείες και είδαν ότι ένας κακός χαρακτήρας θα τρομάξει τους υποψήφιους πιστούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτά είναι οι συμβολισμοί της Παλαιάς Διαθήκης που σαρώθηκαν από την πνευματική επανάσταση του Χριστού

Eννοείς του Παύλου, αλλά αμφιβάλλω κατά πόσο σαρώθηκαν. Μάλλον επανήλθαν υπό νέα ένδυση. Σαν τη ΝΔ ένα πράγμα (σόρρυ ρε παιδιά αλλά ο Μπόμπος μου είναι εντελώς αχώνευτος :mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eilat

Νεοφερμένος

Η eilat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
1. Ειπα, "απο οσο ξερω" ;)

2. Γιατι ποιος ρωτησε επισημα, για να ρωτησουν επισημα; :redface:

3. Τα παραπανω τα λεω αντικειμενικα. Υποκειμενικα, πρωτον ειναι γνωστο οτι η Βιβλος, τα Ευαγγελια, κτλ αντικρουονται σε καποια σημεια, εχουν λογικες αντιφασεις, ή αντικεινται στη Φυσικη, ενω κατα δευτερον, δεν χρειαζεται να παιρνεις και ο,τι λενε τοις μετρητοις, ακομα και να εισαι πιστος. Δεν εχει σημασια το ονομα του Σατανα, γιατι προφανως δεν τον φωναζει καποιος "Αζαζελ" ή "Λουσιφερ". Το νοημα ειναι να καταλαβαινεις τη διδαχη της ιστοριας.


"Aζαζελ" σημαινει "Σατανας" στα εβραϊκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτά είναι οι συμβολισμοί της Παλαιάς Διαθήκης που σαρώθηκαν από την πνευματική επανάσταση του Χριστού, το νόημα της οποίας συμπυκνώνεται στην Καινή Διαθήκη και μόνο σ'αυτήν.


Άλλιώς μας τα λέει ο Παύλος στο γράμμα που έστειλε στους Θεσσαλονικείς. Θα μου πεις, άλλα λέει η γλώσσα και άλλα ποιεί η δεξιά, αλλά βλέπεις ποιοί είμαστε εμείς να κρίνουμε? Καναπέ να έχουμε και τσάμπιονς λίγκ, και για τα υπόλοιπα χου κερς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Άλλιώς μας τα λέει ο Παύλος στο γράμμα που έστειλε στους Θεσσαλονικείς. Θα μου πεις, άλλα λέει η γλώσσα και άλλα ποιεί η δεξιά, αλλά βλέπεις ποιοί είμαστε εμείς να κρίνουμε? Καναπέ να έχουμε και τσάμπιονς λίγκ, και για τα υπόλοιπα χου κερς...

Για τα Ευαγγέλια μιλάω, κι αυτά όμως έχουν πολλά κενά και μπερδεύουν τον κόσμο γιατί έχουν υποστεί αλλοιώσεις. Τον Παύλο ποιός τον χαιρετά, μεγαλύτερος μισογύνης και υποκριτής δεν υπήρξε. Τον επιληπτικό μου λες για παράδειγμα χριστιανικής ανατροπής και επανάστασης ; Μόνο τα Ευαγγέλια έχουν μυνήματα ανατροπής και εσωτερικής αυτογνωσίας, τα υπόλοιπα είναι για γέλια.
Την ουσία κοιτάω, ποιός έκανε πολιτική την θρησκεία και ποιός έκανε μια διδασκαλία υπέρβασης. Ποιός έκανε κυρήγματα μισογυνσμού (Παύλος) και ποιός υποδέχθηκε ακόμα και την πόρνη (Χριστός). Γι'αυτό δεν δέχομαι τον τίτλο χριστιανός ορθόδοξος, γιατί ορθοδοξία και ορθοπραξία δεν υπάρχει για μένα. Ο Καντ είπε δυο πράγματα σέβομαι, τον έναστρο ουρανό από πάνω μου και τον ηθικό νόμο μέσα μου, τα άλλα όλα είναι φαρισαισμοί. Ο χριστιανισμός δίδασκε ανθρωπιά και υπήρχε πολύ πριν οργανωθεί σε Εκκλησία από τον Παύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο Καντ είπε δυο πράγματα σέβομαι, τον έναστρο ουρανό από πάνω μου και τον ηθικό νόμο μέσα μου, τα άλλα όλα είναι φαρισαισμοί. Ο χριστιανισμός δίδασκε ανθρωπιά και υπήρχε πολύ πριν οργανωθεί σε Εκκλησία από τον Παύλο.

O Kαντ είπε επίσης ότι η Κριτική εμφύεται εντός του Υπερβατικού Ιδεαλισμού :redface: Αλλά ξέρεις η κοτσάνα είναι μια Έννοια εμφανώς σχετικοβαρής. Για το πόσο δίδασκε ανθρωπιά ο χριστιανισμός, έχω κάποιες επιφυλάξεις - ο Χριστός τα λέει καλύτερα ο ίδιος για τα φίδια και το θειάφι της Κόλασης. Χώρια που αν ο Παύλος δεν μετέδιδε το μήνυμα εκτός της Εβραϊκής κοινότητας, ο Χριστός θα ήταν ένας επίδοξος αναμορφωτής του Μωσαϊκού Νόμου - από Εβραίους, με Εβραίους, και για Εβραίους αυστηρά. (Εδώ το Εβραίοι δηλώνει καταγωγή και όχι προσβολή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
''Ποιός λοιπόν σας έδωσε την εντολή να αναγγείλετε στον κόσμο ότι δεν υπάρχει η Θεότητα - τί όφελος προκύπτει αν πείσεις τον άνθρωπο πως μια τυφλή δύναμη προίσταται στο πεπρωμένο του και χτυπά δίχως πρόνοια προς την κατεύθυνση της αρετής και του εγκλήματος ;"

Ροβεσπιέρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Εδώ το Εβραίοι δηλώνει καταγωγή και όχι προσβολή).
???:hmm::hmm::hmm:

Μήπως εννοείς, "πνευματικότητα" ή, τέλος πάντων, "πολιτισμική διαφορά";;;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
'Ποιός λοιπόν σας έδωσε την εντολή να αναγγείλετε στον κόσμο ότι δεν υπάρχει η Θεότητα - τί όφελος προκύπτει αν πείσεις τον άνθρωπο πως μια τυφλή δύναμη προίσταται στο πεπρωμένο του και χτυπά δίχως πρόνοια προς την κατεύθυνση της αρετής και του εγκλήματος ;"

Ροβεσπιέρος



"Θα πατάξουμε τους εχθρούς μας με κάθε τρόπο" - Ροβεσπιέρος προς τους Ιακωβίνους, επίσημη αρχή της Τρομοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos_Hellas

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μια ακόμη καλή απορία πιστεύω είναι γιατί ο Θεός "επέτρεψε" στον Εωσφόρο (το οποίο στα ελληνικά σημαίνει ο φέρων το φως;)) να κάνει την επανάστασή του και να φτάσει τελικά στη δημιουργία του δικού του βασιλείου και στο σημείο να διεκδικεί τον Άνθρωπο. Ο Σατανάς είναι το σημαντικότερο πρόσωπο στο έργο του Θεου. Από τη στιγμή που έδωσε στον άνθρωπο ελεύθερη βούληση, θα έπρεπε να υπάρχει και κάτι άλλο για να μπορέσει ο άνθρωπος να εφαρμόσει αυτή του την ελεύθερη βούληση. Αν υπήρχε μόνο το "Καλό" τότε πώς θα μπορούσαμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε αυτό και κάτι άλλο; ;) Όλα αποτελούν μέρος το σχεδίου του Θεού για τον άνθρωπο.

Όσο για το αν υπάρχει θα πω κάτι που είπε κάποιος άλλος, αλλά δεν θυμάμαι ποιος: "Αν πιστέυεις στο φως, είναι εξαιτίας του σκοταδιού. Αν πιστεύεις στο καλό, είναι εξαιτίας της ύπαρξης του κακού. Αν πιστεύεις στο Θεό, τότε πρέπει να πιστέψεις και στο Διάβολο".
Με την προϋπόθεση βέβαια ότι πιστεύεις στο Θεό. Αν όχι, τότε λογικά δεν μπορείς να δέχεσαι και την ύπαρξη του αντίπαλου δέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Παιδια η ιστορια της θρησκιας μας μπαζει απο παντου. Και σε αυτο φταινε οι παπαδες, δινουν στους πιστους μονο αυτα που θελουν και εκτως πως μας αφηνουν στο σκοταδι αφηνουν ελευθερο εδαφος στις αλλες θρησκιες. Το κακο ειναι πως μας "επιβαλουν" την θρησκια μας και δεν προσπαθουν να μας κρατησουν σε αυτη, ο μονος τροπος που βρηκανε ηταν η τιμωρια, με λιγα λογια ο διαβολος και η κολαση. Αμα προσπαθησεις να μαθεις κατι παραπανω ή εχεις απορειες σου πετανε ενα "πιστευε και μη ερευνα", που φυσικα δεν σημαινει μην την ψαχνεις αλλα πιστευεις ή οχι ψαχτο λιγο. Εγω απο μικρη μου αρεσε να ψαχνω λιγο την θρησκια μας, αυτη δεν ειναι η φυση του ανθρωπου; να ανακαλυπτει συνεχεια καινουρια ερωτηματα, τα οποια δεν ειναι ευκολο να απαντηθουν (που παμε μετα τον θανατο;, Υπαρχει Θεος;, υπαρχουν αλλα οντα; κ.α.
Οταν ρωτουσα τους παπαδες στην ενορια μου (ημουν 10-11 χρονων τοτε) η απαντηση ηταν κλασικη " ο Θεος παιδι μου ξερει τι κανει, αρα καλα κανει". Παντα στο μυαλο μου υπηρχε ενα τεραστειο Γιατι. Γιατι ο Θεος ειναι τιμωρος στο κατω-κατω εκεινος δεν μας δημιουργησε ετσι;
Το ερωτημα ειναι, ο διαβολος υπαρχει ή ειναι απλα ενα δημιουργημα των παπαδων για να μας "κρατησουν" πιστους;
Μηπως πρεπει να την ψαξουμε λιγο; Προσοχη αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.
Γιατι οτι γραφω η κακομοιρα καποιος μου την λεει, τοσο λαθος ειμαι πια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top