Σχετικά με τους Κεντέρη - Θάνου: Μας κορόιδευαν 3 χρόνια

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Σήμερα η Ελευθεροτυπία αποκάλυψε ότι παρά τα όσα μας έλεγαν για συμβιβασμό τόσα χρόνια, από το 2004 μέχρι και τον Ιούνιο του 2006 είχε επιβληθεί αποκλεισμός σε Κώστα Κεντερη και Κατερίνα Θάνου. Σε κατάλογο που είχε συντάξει η IAAF, οι δύο αθλητές ήταν από τους πλέον ανεπιθύμητους σε διεθνή μίτινγκ.

Μάλιστα, σήμερα, στη συνέντευξη του γραμματέα του οργανισμού στην "Ε", λέει: "μόνο εσείς οι Ελληνες δεν το είχατε καταλάβει"

Ο συνήγορος των Κεντέρη, Θάνου και Τζέκου έχει καταθέσει αγωγή και αρνείται ότι έγινε κάτι τέτοιο αλλά η εφημερίδα παρουσιάζει επίσημα έγγραφα που δείχνουν το αντίθετο. Άλλωστε οι δυο τους έχουν και βεβαρυμένο παρελθόν, όσον αφορά την ειλικρίνεια...

Και για του λόγου το αληθές:

https://www.balla.gr/default.asp?pid=256&la=1&artid=38860
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αληθεια, ξεχαστηκε αυτη η υποθεση..ειχα την εντυπωση οτι ειχε ακουστει συμμετοχη της θανου τελευταια σ'ενα μιτινγκ, οχι??
(Τι απογοητευση περιμενοντας την τελετη εναρξης!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Αληθεια, ξεχαστηκε αυτη η υποθεση..ειχα την εντυπωση οτι ειχε ακουστει συμμετοχη της θανου τελευταια σ'ενα μιτινγκ, οχι??
(Τι απογοητευση περιμενοντας την τελετη εναρξης!)

Όντως συμμετείχε. Έχει περάσει η διετία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:eek:

παρόλο που δεν μου κάνει και εντύπωση εν τέλει να τους είχε αποκλείσει η διεθνής ομοσπονδία είναι όντως πολύ άσχημο να ... κοροιδευόμαστε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κρίμα η αποθέωση των δύο, κατά τ' άλλα... Καράβια Κεντέρια, τραγούδια... και δε μιλάνε. Εγώ ταξιδεύω για Κρήτη με τον Κεντέρη κι αυτός είναι η ντροπή της χώρας μου στο εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
που ξες, μπορεί να το ξαναβαφτίσουν...

το καράβι, όχι τον κεντέρη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Να αλλά κοιτάξτε και την απάντηση ...

Νέα δεδομένα είδαν το φως της δημοσιότητας, αναφορικά με την πολύκροτη υπόθεση του Κώστα Κεντέρη και της Κατερίνας Θάνου, λίγες ώρες πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας το 2004. Σύμφωνα με δηλώσεις παραγόντων της IAAF σε πολιτική εφημερίδα, οι δύο αθλητές εξέτισαν κανονικά ποινή διετούς αποκλεισμού λόγω ντόπινγκ που είχε τεθεί σε ισχύ στις 22 Δεκεμβρίου 2004, χωρίς να υφίσταται θέμα «αθώωσης» ή «δικαίωσης» τους. «Δεν υπάρχει τιμωρία», ισχυρίζεται η πλευρά των αθλητών.

«Πρόκειται για κανονική ποινή αποκλεισμού για δύο χρόνια. Όλα τα υπόλοιπα είναι νομικά τρικ για να χρυσωθεί το χάπι. Οι δύο αθλητές αποδέχτηκαν ότι είχαν παραβιάσει τον κανονισμό, οπότε αποδέχτηκαν παράβαση ντόπινγκ, μια μέρα προτού η IAAF θα παρέπεμπε αυτή την υπόθεση στο Διεθνές Αθλητικό Δικαστήριο. Επίσης τιμωρήθηκαν με αποκλεισμό για δύο έτη, όπως καταγράφεται και στο σχετικό ντοκουμέντο στην ιστοσελίδα της IAAF. Σε αυτή την περίοδο δεν τους επιτρεπόταν να συμμετέχουν σε αγώνες. Οι αθλητές τέθηκαν σε προσωρινή διαθεσιμότητα από την IAAF στις 22 Δεκεμβρίου του 2004. Με την προϋπόθεση πως θα συμμορφώνονταν με τον κανονισμό που αφορά πρόσθετους ελέγχους, ορίστηκε ότι θα ήσαν ελεύθεροι να επιστρέψουν στους αγώνες στις 22 Δεκεμβρίου του 2006»τονίζει στην "Ελευθεροτυπία" ο εκπρόσωπος της IAAF, Νικ Ντέιβις
Ο νομικός σύμβουλος της Κατερίνας Θάνου, Γρηγόρης Ιωαννίδης, διαφωνεί με τα παραπάνω: «Δεν υπάρχει τιμωρία. Οι αθλητές βρίσκονταν σε προσωρινή διαθεσιμότητα όσο εκκρεμούσε το αποτέλεσμα της έφεσης της IAAF. Όπως γνωρίζετε, η έφεση αποσύρθηκε πριν εκδικαστεί, οπότε δεν υπάρχει απόφαση του Διεθνούς Δικαστηρίου. Επειδή η περίοδος διαθεσιμότητας ήταν ανάλογης διάρκειας με τη δικαστική διαμάχη, συμφωνήσαμε να μείνει αυτή ως διαθεσιμότητα και όχι ως ποινή αποκλεισμού. Τα διεθνή ΜΜΕ έχουν λάθος πληροφόρηση, ενώ μερικά καθοδηγούνται από την IAAF».
Τέλος, ο Έλληνας διευθυντής επικοινωνίας της IAAF, Γιάννης Νικολάου, σημείωσε: «Στην ομοσπονδία δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πως οι δύο αθλητές εξέτισαν ποινή διετούς αποκλεισμού», ενώ αποκάλυψε πως πιθανότατα, στην Θάνου θα δοθεί το χρυσό μετάλλιο που αφαιρέθηκε από τη Μάριον Τζόουνς στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ, αφού αυτό επιτάσσουν οι κανονισμοί.


Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
αποκάλυψε πως πιθανότατα, στην Θάνου θα δοθεί το χρυσό μετάλλιο που αφαιρέθηκε από τη Μάριον Τζόουνς στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ, αφού αυτό επιτάσσουν οι κανονισμοί.

"Άν είσαι καλό κορίτσι και σκάσεις, θα πάρεις χρυσαφάκι...":whistle:

ΥΓ: Το αυθεντικό κείμενο από την ιστοσελίδα της IAAF, υπάρχει για να το διαβάσουμε; Γιατί, στις μεταφράσεις, πολλά "χάνονται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παίδες, βάζετε και τις πηγές των άρθρων, δεν δαγκώνει. ;)


Τι να πω, είναι απλά πασιφανές. Κεντέρης - Θάνου είχαν εξαφανιστεί από προσώπου γης. Το όλο θέμα είχε απλά.. ξεχαστεί, ακριβώς αυτό που ήθελαν.
Δεν μου κάνει εντύπωση που αποκλείστηκαν για δύο χρόνια. Όντως το 'χαμε "κρυφό καμάρι".

Να και το κείμενο της IAFF.



Υ.γ.: Κάποιος το 'χε προβλέψει βέβαια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ντροπη, ντροπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αφού κατηγορήθηκαν και όπως λέει η IAAF, παραδέχθηκαν πως κάνανε χρήση αναβολικών, γιατί δεν τους αφαιρούνται τα μετάλλια?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αφού κατηγορήθηκαν και όπως λέει η IAAF, παραδέχθηκαν πως κάνανε χρήση αναβολικών, γιατί δεν τους αφαιρούνται τα μετάλλια?:hmm:
Δεν πήραν κάποιο μετάλλειο την περίοδο αυτή, γι' αυτό. (2004-06)


Για παράδειγμα, όπως φαίνεται το χρυσό μετάλλειο που επέστρεψε η M. Jones από τους Ολυμπιακούς του Syndey (ομολόγησε ότι είχε πάρει αναβολικά) θα απονεμηθεί στην Κατερίνα Θάνου (που βγήκε 2η).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Πολυ κακως που εχει ανασταλτικο χαρακτηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλά δεν κάναν τίποτα "τόσο" τραγικό.
Πλάκα θα είχε πάντως, στα παρεάκια της φυλακής, όλοι να λένε αιματηρές ιστορίες, ληστείες, πορνεία και εγώ δεν ξέρω τι άλλο και ο Κεντέρης απλά να έχει να πει ότι "έκλεψε" σε αθλητικό διαγωνισμό :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Kαι οι αθλητές των υπολοιπων χωρών τότε,ή και της Ελλάδας, θα ...έπεσαν , φαντάζομαι, από τα σύννεφα στο άκουσμα της είδησης ε;;; Ανυποψίαστοι , ξαφνιασμένοι και άκρως καθαροί, αμόλυντοι και αθώοι όλοι τους ... Κανείς τους δεν έκανε και δεν κάνει χρήση αναβολικών!... Δουλευόμαστε! Απλώς πιάστηκαν οι πιο άτυχοι, θα μπορούσε να είναι ο καθένας από αυτούς, η πλειοψηφία στον πρωταθλητισμό, για να μην πω όλοι, καταφεύγουν στην χρήση ουσιών...Ή νομίζουμε ότι απ'όσους μας έχουν φέρει μετάλλια , κανείς δεν έκανε χρήση παρά μόνο αυτοι οι δύο;; Αυτοί έτυχε να είναι τα εξιλαστήρια θύματα της όλης υπόθεσης, μιας υπόθεσης που ξεχυλίζει υποκρισία...

Είναι απίστευτος ο Έλληνας... Με υπερβολή αναζητάει πρόσωπα για ηρωοποίηση, και με υπερβολή και απίστευτη σκληρότητα αποκαθηλώνει τα ίδια πρόσωπα... Αυτή η σκληρότητα που μας βγαίνει, με λυπεί πιο πολύ απ'όλα... Νομίζω ότι η πιο βαριά ποινή γι'αυτούς τους ανθρώπους είναι το στίγμα που κουβαλάνε και η σκληρότητα που έχουν εισπράξει. Οκ, λάθη γίνονται, λάθη έχουν κάνει, δεν είναι οι μόνοι... Με την κρεμάλα που έχουν φάει δεν συμφωνώ, με το περιθώριο που τους έχουν βάλει επίσης δεν συμφωνώ, και αυτό μου φαίνεται απίστευτα υποκριτικό, σε έναν κόσμο που κάνει λάθη, αλλά μόνο να δείχνει με το δάχτυλο τα λάθη των άλλων ξέρει... :whatever:
Μέχρι και στην αθώα eurovision αν κάνουν έλεγχο, και εκεί ακόμα θα βρουν ουσίες! Αλλά οκ, στο πρόσωπο του Κεντέρη και της Θάνου, νομίζουμε ότι θα γίνει και έγινε η εξυγίανση... Κούνια που μας κούναγε! Το σύνδρομο του δικαστή θα μας φάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μέχρι και στην αθώα eurovision αν κάνουν έλεγχο, και εκεί ακόμα θα βρουν ουσίες!
Μπα, είμαι σίγουρος ότι εκεί δεν παίζει καμία ουσία, και αυτό είναι το πρόβλημα με τον διαγωνισμό αυτό. Πάντως οι άνθρωποι είμαστε των άκρων, μέσα σε 42 χρόνια τα μουσικά, δημοφιλή, events άλλαξαν τόσο πολύ, βέβαια τώρα οι θεατές απολαμβάνουν το super προνόμιο να ... ψηφίζουν τους καλλιτέχνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ε..καλα..δεν ειπα να παρουν και τη θανατικη ποινη...:hehe:,αλλα γενικα το δουλεμα μου προκαλει μια αλλεργια,και αυτοι μας δουλευαν ψιλο γαζι..Οχι οτι ειναι και οι μοναδικοι βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μπα, είμαι σίγουρος ότι εκεί δεν παίζει καμία ουσία, και αυτό είναι το πρόβλημα με τον διαγωνισμό αυτό.
:hehe:
Σαν να έχεις δίκιο... :hmm:Εκεί μάλλον πρέπει να τους ντοπάρουμε με το ζόρι, μπας και την ακούσουν , μπας και ακούσουμε και εμείς τίποτα της προκοπής...
Κάνω ταξίδι στο χρόνο όποτε έχω αντέξει κανά 5λεπτο στο ζάπινγκ και έχω δει eurovision... Νιώθω ότι είμαι 8 χρονών, πάω Δημοτικό, ότι θα σκάσει σε λίγο μύτη και η Κέλλυ Σακάκου... σαν να μην πέρασε μια μέρα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ε..καλα..δεν ειπα να παρουν και τη θανατικη ποινη...:hehe:,αλλα γενικα το δουλεμα μου προκαλει μια αλλεργια,και αυτοι μας δουλευαν ψιλο γαζι..Οχι οτι ειναι και οι μοναδικοι βεβαια..
Υπερβάλεις, η πρόθεση τους δεν ήταν να δουλέψουν εμάς αλλά να βγουν πρώτοι. Είναι προσωπικό το θέμα :)


:hehe: Κάνω ταξίδι στο χρόνο όποτε έχω αντέξει κανά 5λεπτο στο ζάπινγκ και έχω δει eurovision...
Δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις, ψάξε για συναυλίες και άλλα μουσικά dvd στο νετ. Θα βρεις απίστευτο υλικό, που είναι απίθανο να το βρεις σε καταστήματα (άντε κανένα iTunes). Έχω βρει όλα τα Μontreux, απίστευτα ντοκιμαντέρ (δες εκείνο με τους Doors αλλά που αφηγείται ο Johnny Depp ή για την blues σε παραγωγή από Scorsese), πλέον όταν θέλω μουσική έχω μερικές εκατοντάδες GB να δώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top