• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,945 μηνύματα.
ενταξει γιαουρτι γιαουρτι... η αδιαθεσια κοβει και την ορεξη
Σου εχει ταπωσει την τρυπα του δοντιου?
Τι εννοείς; Μόνο ράμματα έκανε. Και ένα λαστιχάκι μου είπε το οποίο θα το βγάλει την Δευτέρα.

Δεν δύναμαι να ανοίξω το στόμα μου για να δω τι έκανε 🥲
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,617 μηνύματα.
Τι εννοείς; Μόνο ράμματα έκανε. Και ένα λαστιχάκι μου είπε το οποίο θα το βγάλει την Δευτέρα.

Δεν δύναμαι να ανοίξω το στόμα μου για να δω τι έκανε 🥲
α... καταλαβα ... εραψε απο πανω την τρυπα που ηταν το δοντι και εβαλε σωληνακι διαφυγης να βγαινουν τυχων αιματα και εκρισεις προς τα εξω.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,945 μηνύματα.
Τι τραβάω θεέ μου😭

Εγώ που τα πρόσεχα σαν ηλίθια, την έπαθα από τον μαλάκα τον φρονιμίτη..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,617 μηνύματα.
Τι τραβάω θεέ μου😭

Εγώ που τα πρόσεχα σαν ηλίθια, την έπαθα από τον μαλάκα τον φρονιμίτη..
Τι τραβας ? ο φρονιμίτης μια χαρα φρονιμος ηταν ..εσυ τον ενοχλησες.
Ενταξει οτι εγινε καλως εγινε ,,λιγο υπομονη και παρε αυριο τον ντοκτορα για παυσιπονα ..δεν θελω να πονας.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,945 μηνύματα.
Τι τραβας ? ο φρονιμίτης μια χαρα φρονιμος ηταν ..εσυ τον ενοχλησες.
Ενταξει οτι εγινε καλως εγινε ,,λιγο υπομονη και παρε αυριο τον ντοκτορα για παυσιπονα ..δεν θελω να πονας.
Τι εγώ παιδάκι μου; Αφού θα τα στραβωνε όλα αν δεν έβγαινε🥲

Επίσης, χαζή ερώτηση, ακουστικά κάνει να φορέσω ή θα με πονέσει πιο πολύ το αυτί;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,617 μηνύματα.
Τι εγώ παιδάκι μου; Αφού θα τα στραβωνε όλα αν δεν έβγαινε🥲

Επίσης, χαζή ερώτηση, ακουστικά κάνει να φορέσω ή θα με πονέσει πιο πολύ το αυτί;
Οκ οκ θα τα στραβωνε..
Ο ηχος δεν ενοχλει τιποτα μαλλον βοηθα.
αν ειναι απο τα εξωτερικα δεν ενοχλουν
αν ειναι τα μικρα που χωνονται μεσα ισως απο την επιμαχη μερια να πιεζει μηχανικα και να ενοχλει... αλλα δοκιμασε
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,945 μηνύματα.
Ούτε να μιλήσω δεν μπορώ😭 Λέω να πάρω αλγκοφρέν σήμερα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,617 μηνύματα.
Ούτε να μιλήσω δεν μπορώ😭 Λέω να πάρω αλγκοφρέν σήμερα.
Αν πονας να παρεις.. ντεπον και αλκοφρεν εχουν διαφορετικο τροπο δρασεις ..το αλγκοφρεν ειναι και για την φλεγμονη που εχεις.
Η δοση του ειναι ανα πενταωρο περιπου.
Επι επιμονου πονουν μπορεις και κοκτειλ ... αλγκοφρεν και καπακι στο διωρο ντεπον 500.
Αλλα βαλε και κατι στο στομαχι σου..τα αντιφλεγμονωδη δεν το θελουν αδειο εντελως
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,945 μηνύματα.
Αν πονας να παρεις.. ντεπον και αλκοφρεν εχουν διαφορετικο τροπο δρασεις ..το αλγκοφρεν ειναι και για την φλεγμονη που εχεις.
Η δοση του ειναι ανα πενταωρο περιπου.
Επι επιμονου πονουν μπορεις και κοκτειλ ... αλγκοφρεν και καπακι στο διωρο ντεπον 500.
Αλλα βαλε και κατι στο στομαχι σου..τα αντιφλεγμονωδη δεν το θελουν αδειο εντελως
Πήρα ένα φακελάκι 400mg..

Θέλω να φύγει αυτό το πρήξιμο😭
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,007 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,945 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,007 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,617 μηνύματα.
Πήρα ένα φακελάκι 400mg..

Θέλω να φύγει αυτό το πρήξιμο😭
Το 400 ειναι για πετιτ...600 ειναι το νορμαλ. Μπα βγαλανε και σκονη ?
Το πρηξικο θελει να γλυκαινεις την περιοχη με ζεστα και μετα κατι δροσερο..
πχ ... ζεστα τσαγια και χαμομιλια και αργοτερα νερακι.
Ζεστα είπαμε οχι καφτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι πονοι του προσωπου ειναι τρομεροι ,,σου ερχεται να τρυπησεις το ντουβαρι μπας και ηρεμισεις ...ειναι τρελαμα..
Πριν 20 μερες ειχα τοσο πονο στο αυτι μετα απο συναχι και τρελαθηκα ολο το βραδυ και να μην περνα...
Και το μαλακισμενο την αλλη μερα που πηγα στο γιατρο δεν πονουσε..ελαφρα ωτιτιδα ειπε απο μολυνση μεσω της ευσταχιανης λογω συναχιου... και η λυση ...μια εβδομαδα αλγκοφρεν και σπευ για την μυτη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,945 μηνύματα.
Δεν ξέρω, πρώτη φορά με πονάει κάτι στο πρόσωπο.. Δεν με ενοχλεί τόσο ο πόνος όσο το ότι σιγά σιγά πρήζομαι.

Θα κουκουλωθώ μέχρι την Δευτέρα, που φαντάζομαι θα έχει φύγει🥲
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,617 μηνύματα.
Δεν ξέρω, πρώτη φορά με πονάει κάτι στο πρόσωπο.. Δεν με ενοχλεί τόσο ο πόνος όσο το ότι σιγά σιγά πρήζομαι.

Θα κουκουλωθώ μέχρι την Δευτέρα, που φαντάζομαι θα έχει φύγει🥲
Εριφυλη ειναι φυσιολογικο ...κατι που κοπηκε και ραυτηκε να κανει ερεθισμο..
Ε σαφως θα υποχωρησει ισως μεχρι αυριο βραδυ αλλα βοηθησε το.
Βαλε μπροστα σου ενα φλυτζανι ζεστο χαμομιλι- τσαι με μελι και ενα ποτήρι νερο με κανενα παγακι μεσα. Ετσι θα την βγαλεις την μερα.
Πινε αρκετες γουλιτσες τσαι και μετα μια δυο νερο. Ετσι συνεχεια..
Αυτο καναμε στο μπασκετ οταν χτυπουσαμε τα γονατα και τους αστραγαλους και πρηζόταν ...αλλα εκει ηταν δυσκολοτερα ειθελε θερμοφορες και παγους.... Τωρα ειναι πιο απλο με τα νερακια
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,692 μηνύματα.
Δεν ξέρω, πρώτη φορά με πονάει κάτι στο πρόσωπο.. Δεν με ενοχλεί τόσο ο πόνος όσο το ότι σιγά σιγά πρήζομαι.

Θα κουκουλωθώ μέχρι την Δευτέρα, που φαντάζομαι θα έχει φύγει🥲
Το πρήξιμο φτάνει στο πικ στις 48-72 ώρες μετά την εγχείρηση. Δεν βοηθάει να ξαπλώνεις, αλλά να μένεις σε όρθια στάση και να πηγαίνεις όσο το δυνατόν πιο αργά για ύπνο. Το κεφάλι όρθιο (βάλει ένα μαξιλάρι) και απέφυγε να κοιμηθείς σε κάποια από τις δύο μεριές.

Για να φύγει το πρήξιμο, μετά τις 72 ώρες τοποθετείς μια ζεστή πετσέτα στο μάγουλο και σταδιακά αρχίζεις να δοκιμάζεις να ανοιγοκλείνεις το στομα. Να πλένεις τακτικά το στόμα (όχι το σημείο με τα ράμματα) και μπορείς να κάνεις πλύσεις με listerine ή chlorhexamed forte για να μειώσεις πιθανότητες μόλυνσης.

Υγρή τροφή ή μαλακή τροφή .

Έβγαλα δύο φρονιμίτες πάνω κάτω (ο κάτω έγκλειστος). Πρήξιμο για 5 μέρες είχα και επανήλθα στα φυσιολογικά επίπεδα μετά από δυόμισι εβδομάδες, αλλά ήταν δύσκολες περιπτώσεις και οι δύο (πάνω-κάτω). Πόνο δεν είχα τρελό, το άντεξα . Ibuprofen και παρακεταμόλη ανά εξάωρο και θιβετιανή υπομονή.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,945 μηνύματα.
Το πρήξιμο φτάνει στο πικ στις 48-72 ώρες μετά την εγχείρηση. Δεν βοηθάει να ξαπλώνεις, αλλά να μένεις σε όρθια στάση και να πηγαίνεις όσο το δυνατόν πιο αργά για ύπνο. Το κεφάλι όρθιο (βάλει ένα μαξιλάρι) και απέφυγε να κοιμηθείς σε κάποια από τις δύο μεριές.

Για να φύγει το πρήξιμο, μετά τις 72 ώρες τοποθετείς μια ζεστή πετσέτα στο μάγουλο και σταδιακά αρχίζεις να δοκιμάζεις να ανοιγοκλείνεις το στομα. Να πλένεις τακτικά το στόμα (όχι το σημείο με τα ράμματα) και μπορείς να κάνεις πλύσεις με listerine ή chlorhexamed forte για να μειώσεις πιθανότητες μόλυνσης.

Υγρή τροφή ή μαλακή τροφή .

Έβγαλα δύο φρονιμίτες πάνω κάτω (ο κάτω έγκλειστος). Πρήξιμο για 5 μέρες είχα και επανήλθα στα φυσιολογικά επίπεδα μετά από δυόμισι εβδομάδες, αλλά ήταν δύσκολες περιπτώσεις και οι δύο (πάνω-κάτω). Πόνο δεν είχα τρελό, το άντεξα . Ibuprofen και παρακεταμόλη ανά εξάωρο και θιβετιανή υπομονή.
Listerine έχω πολλά άλλα καίνε όλα. Κάνει;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,692 μηνύματα.
Α να σημειώσω ότι αυτό που ευθύνεται κυρίως για το πρήξιμο είναι ο κάτω φρονιμίτης που είναι και κοντά στο νεύρο. Στη δική μου περίπτωση ο κάτως, έγκλειστος, έβγαινε οριζόντια προς τα μπροστά δόντια. Ο γιατρός (Γερμανός) για να τον βγαλει έπρεπε να το σπάσει σε 4 κομμάτια, αλλά ήμασταν τυχεροί και στο πρώτο σπάσιμο κατάφερε να τον βγάλει.

Μετά ευτυχώς έχω έναν κινέζο συνάδελφο εδώ, που είναι χειρούργος οδοντίατρος στην Κίνα όμως, και με έβλεπε τις επόμενες μέρες και μου έλεγε τι να κάνω κάθε φορά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,617 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,692 μηνύματα.
Listerine έχω πολλά άλλα καίνε όλα. Κάνει;
θεωρητικά όχι, κάτι χωρίς να καίει κάνει ώστε να απολυμάνεις την περιοχή εφόσον δεν μπορείς να βουρτσίσεις εκεί γιατί υπάρχουν οι θρόμβοι αίματος , αλλά καλό είναι να ρωτήσεις το γιατρό. Θα σε ενοχλήσει σίγουρα.
Εμένα μου το είπε να το χρησιμοποιήσω από τη δεύτερη μέρα το chlorhexamed forte (το βρίσκεις σε φαρμακείο) και το χρησιμοποίησα και για μία εβδομάδα (πρωί - βράδυ) αφού έβγαλα τα ράμματα

Αν έχεις πρηστεί, που θα έχεις, όταν φεύγει το πρήξιμο θα αισθάνεσαι τσιμπήματα στο μάγουλο (σαν να σε τραβάει κάτι) είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης μπορεί να αισθάνεσαι κάποιο σημείο στο μάγουλο σκληρό. Συνήθως κοντά στο φρονιμίτη. Επίσης είναι φυσιολογικό και θα υποχωρήσει με το καιρό. Μπορεί να είναι αντιαισθητικό όταν σε πιάνει ο άλλος ή να αηδιάζεις όταν το πιάνεις αλλά θα φύγει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top