Σχετικά με το paypal

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Ερώτηση: Για να φτιάξεις paypal πρέπει να τη συνδέσεις απαραίτητα με κάποια κάρτα σου; Οπότε το paypal έχει όλα τα στοιχεία σου; Ποιος ο λόγος λοιπόν να πληρώσεις με paypal κι όχι με την κάρτα σου;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Ερώτηση: Για να φτιάξεις paypal πρέπει να τη συνδέσεις απαραίτητα με κάποια κάρτα σου; Οπότε το paypal έχει όλα τα στοιχεία σου; Ποιος ο λόγος λοιπόν να πληρώσεις με paypal κι όχι με την κάρτα σου;

Στην εγγραφή όχι αλλά για να επιβεβαιώσεις τον λογαριασμό πρέπει να τους στείλεις τα πραγματικά στοιχεία, κάποιες πληρωμές δεν ζητούν επιβεβαιωμένο λογαριασμό.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ερώτηση: Για να φτιάξεις paypal πρέπει να τη συνδέσεις απαραίτητα με κάποια κάρτα σου; Οπότε το paypal έχει όλα τα στοιχεία σου; Ποιος ο λόγος λοιπόν να πληρώσεις με paypal κι όχι με την κάρτα σου;
Το PayPal είναι μεσάζοντας.

Όταν κάνεις συναλλαγές με κινέζικα μικρομάγαζα ή από το tuvalu, ε δε θέλεις να βλέπουν τα στοιχεία της κανονικής σου κάρτας. Έτσι το PayPal πληρώνει για εσένα, έχοντας καμουφλάρει τα δικά σου στοιχεία.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Το PayPal είναι μεσάζοντας.

Όταν κάνεις συναλλαγές με κινέζικα μικρομάγαζα ή από το tuvalu, ε δε θέλεις να βλέπουν τα στοιχεία της κανονικής σου κάρτας. Έτσι το PayPal πληρώνει για εσένα, έχοντας καμουφλάρει τα δικά σου στοιχεία.
Επίσης στο PayPal μπορείς να αμφισβητείς συναλλαγές (dispute) και να παίρνεις τα χρήματά σου πίσω, πράγμα που αν το έκανες με κανονική κάρτα, μάλλον τα κλαις τα λεφτά σου, χώρια οι επιπλέον κίνδυνοι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Αν όμως έχω κάποιο εισόδημα μέσω PayPal ας πούμε από ιδιαίτερα μέσω ίντερνετ, θα το μάθει η εφορία έτσι;
(τελείως θεωρητικά, εννοείται πως κανείς στην Ελλάδα δεν βγάζει μαύρα χρήματα..)
:look:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν όμως έχω κάποιο εισόδημα μέσω PayPal ας πούμε από ιδιαίτερα μέσω ίντερνετ, θα το μάθει η εφορία έτσι;
(τελείως θεωρητικά, εννοείται πως κανείς στην Ελλάδα δεν βγάζει μαύρα χρήματα..)
:look:
Η εφορία δεν ασχολείται καν με τέτοια μικροποσά. Άσε που αν δεν δηλώσεις τα εισοδήματα δεν θα το μάθει και ποτέ κιόλας. Τώρα αν έχεις αγοράσει σπίτια, σκάφη, αυτοκίνητα, με 500€ δήλωση, ε εκεί ίσως σε ψάξουν...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Για να εγγραφείς ζητάνε λογαριασμό τραπέζης επιβεβαιωμένο από τράπεζα και φωτογραφία. Τί λέτε βρε απατεώνες; Εγώ πριν 15 χρόνια που έκανα λογαριασμό ένα κωδικό κι ένα password ζητούσαν.

Δε θα πάρω... :down:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Για να εγγραφείς ζητάνε λογαριασμό τραπέζης επιβεβαιωμένο από τράπεζα και φωτογραφία. Τί λέτε βρε απατεώνες; Εγώ πριν 15 χρόνια που έκανα λογαριασμό ένα κωδικό κι ένα password ζητούσαν.

Δε θα πάρω... :down:
Εντάξει δεν είναι και το πιο ρεαλιστικό να συγκρίνουμε το διαδίκτυο 15ετίας με το σημερινό :P
Το PayPal έχει εξελιχθεί και μάλιστα μπανάρει και ιστοσελίδες που έχουν έσοδα με τη χρήση του, ακόμα και με νόμιμες δραστηριότητες επειδή μπορεί να τους φαίνονται αμφιλεγόμενες ή ύποπτες.

Μην περιμένετε να κάνετε χρηματικές συναλλαγές εν έτη 2022 με ένα e-mail κι ένα password :P
Ακόμα και bitcoin wallet να ανοίξεις, σε ξεσκονίζουν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Χαζομάρες. Θα έπρεπε να μη ζητάνε τίποτα. Μου έβαλε κάποιος λεφτά, αγόρασα κάτι, ο άλλος αγόρασε κάτι άλλο και πάει λέγοντας. Όπως είπατε η εφορία δεν ασχολείται. Μιλάμε για μικροποσα.
 

Λίνα_1

Νεοφερμένος

Η Λίνα_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Επειδή πλέον όλα τα εισοδήματα καταγράφονται είτε μικρά είτε μεγάλα καλο θα ήταν αν έχεις εισόδημα από μαύρα να μην υπάρχει σε καμία κάρτα σου....
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
καλέ πήγα να αγοράσω μια εφαρμογή με paysafe και μου βγάζει να συμπληρώσω την διεύθυνση μου. Λέει: το μόνο που χρειαζόμαστε τώρα για την ολοκλήρωση της εγγραφής είναι η διεύθυνση χρέωσης. Δεν μου το είχε ξανά ζητήσει αυτό
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
καλέ πήγα να αγοράσω μια εφαρμογή με paysafe και μου βγάζει να συμπληρώσω την διεύθυνση μου. Λέει: το μόνο που χρειαζόμαστε τώρα για την ολοκλήρωση της εγγραφής είναι η διεύθυνση χρέωσης. Δεν μου το είχε ξανά ζητήσει αυτό
Η paysafe δεν ταυτίζεται με την paypal. Είναι κάτι διαφορετικό.

Αν εννοείς σκέτο paysafe εδώ και χρόνια από τα βρωμοcapital control που έκλεισαν τα εκδοτικά μηχανήματα paysafe η νομοθεσία έχει αλλάξει. Για λόγους ελέγχου του κράτους πάνω στις αγορές για να αξιοποιήσεις paysafe δεν είναι σαν παλιά που έπαιρνες από το εκδοτικό μηχάνημα ένα χαρτάκι σαν απόδειξη ( όσοι είμεθα παλαιοί το θυμόμαστε ) και πληκτρολογούσες απλά το pin που είχε. Τώρα πρέπει να έχεις λογαριασμό mypaysafe με στοιχεία και να βάζεις εκεί το pin.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Η paysafe δεν ταυτίζεται με την paypal. Είναι κάτι διαφορετικό.

Αν εννοείς σκέτο paysafe εδώ και χρόνια από τα βρωμοcapital control που έκλεισαν τα εκδοτικά μηχανήματα paysafe η νομοθεσία έχει αλλάξει. Για λόγους ελέγχου του κράτους πάνω στις αγορές για να αξιοποιήσεις paysafe δεν είναι σαν παλιά που έπαιρνες από το εκδοτικό μηχάνημα ένα χαρτάκι σαν απόδειξη ( όσοι είμεθα παλαιοί το θυμόμαστε ) και πληκτρολογούσες απλά το pin που είχε. Τώρα πρέπει να έχεις λογαριασμό mypaysafe με στοιχεία και να βάζεις εκεί το pin.
Ναι καλέ έχω λογαριασμό paysafe. Αλλά πήγα να αγοράσω μια εφαρμογή και μου ζητάει την διεύθυνση μου ενώ έχω συνδεθεί κανονικά στον λογαριασμό. Διεύθυνση χρέωσης λέει, τι εννοεί;🤔 Πάντα με paysafe αγόραζα εφαρμογές
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Ναι καλέ έχω λογαριασμό paysafe. Αλλά πήγα να αγοράσω μια εφαρμογή και μου ζητάει την διεύθυνση μου ενώ έχω συνδεθεί κανονικά στον λογαριασμό. Διεύθυνση χρέωσης λέει, τι εννοεί;🤔 Πάντα με paysafe αγόραζα εφαρμογές
Διεύθυνση χρέωσης είναι ουσιαστικά η διεύθυνση κατοικίας που δηλώνεις όταν βγάζεις μια κάρτα από τράπεζα.
Συνήθως συμπίπτει με τη διεύθυνση αποστολής, αλλά όχι πάντα. Μπορεί για παράδειγμα, να χω δηλώσει τη διεύθυνση χρέωσης σπίτι μου και να θέλω να παραλάβω κάτι στη δουλειά. Εσύ πρέπει να βάλεις τη διεύθυνση που έχεις δηλώσει στην paysafe, αν δέχεται πληρωμές με paysafe. Φυσικά, αγοράζεις μόνο από ιστοσελίδες που εμπιστεύεσαι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Διεύθυνση χρέωσης είναι ουσιαστικά η διεύθυνση κατοικίας που δηλώνεις όταν βγάζεις μια κάρτα από τράπεζα.
Συνήθως συμπίπτει με τη διεύθυνση αποστολής, αλλά όχι πάντα. Μπορεί για παράδειγμα, να χω δηλώσει τη διεύθυνση χρέωσης σπίτι μου και να θέλω να παραλάβω κάτι στη δουλειά. Εσύ πρέπει να βάλεις τη διεύθυνση που έχεις δηλώσει στην paysafe, αν δέχεται πληρωμές με paysafe. Φυσικά, αγοράζεις μόνο από ιστοσελίδες που εμπιστεύεσαι.
Δεν καταλαβαίνω:/ τον λογαριασμό της paysafe ΔΕΝ τον έχω συνδεδεμένο με τον τραπεζικό λογαριασμό. Είναι ξεχωριστά. Απλά έχω κάνει έναν λογαριασμό για να αγοράζω εφαρμογές, ταινίες κτλ. Γιατί μου ζητάει διεύθυνση;🙄
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω:/ τον λογαριασμό της paysafe ΔΕΝ τον έχω συνδεδεμένο με τον τραπεζικό λογαριασμό. Είναι ξεχωριστά. Απλά έχω κάνει έναν λογαριασμό για να αγοράζω εφαρμογές, ταινίες κτλ. Γιατί μου ζητάει διεύθυνση;🙄
διεύθυνση χρέωσης περιλαμβάνει τα πάντα καταρχάς ( οδός, Ταχυδρομικός Κώδιξ, όροφος κλπ ). Το ζητάνε προφανώς για λόγους κρατικού ελέγχου και εξ ασφαλίσεως ότι δεν θα τους την φέρεις ή και για ταυτοποίηση. Ό,τι στοιχείο συμπληρώσεις πρέπει να ταυτίζεται με τα στοιχεία που δήλωσες στον λογαριασμό mypaysafe card.

Τη διεύθυνση χρεώσεως δεν έχεις να την φοβάσαι. Το ότι έδωσες το ΑΦΜ σου για να ανοίξεις λογαριασμό mypaysafecard, όπως ζητάνε τα ζούδια, είναι να φοβάσαι. Το ΑΦΜ είναι εξ αιρετικώς επικίνδυνο να το γνωρίζουν τρίτα πρόσωπα.
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω:/ τον λογαριασμό της paysafe ΔΕΝ τον έχω συνδεδεμένο με τον τραπεζικό λογαριασμό. Είναι ξεχωριστά. Απλά έχω κάνει έναν λογαριασμό για να αγοράζω εφαρμογές, ταινίες κτλ. Γιατί μου ζητάει διεύθυνση;🙄
Αφού είναι εφαρμογές /ταινίες όντως δεν έχει νόημα. Δεν είναι φυσικό προϊόν. Πάντως τυπικό είναι. Αν εμπιστεύεσαι την ιστοσελίδα βάλε τη διεύθυνση που χεις δηλώσει στην paysafe. Αν δεν θέλεις βρες άλλη ιστοσελίδα που δε θα σου ζητάει διεύθυνση χρέωσης. Μην σε τρομάζει το όνομα. Αν σου λεγε διεύθυνση αποστολής θα βάζες τη διεύθυνση σου. Ε, το ίδιο είναι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
πλήρωσα μια εφαρμογή με paysafe και μου λέει ότι κάθε μήνα θα τραβάει τα 5€.
Πώς γίνεται να μη τα τραβάει, εγώ για έναν μήνα την θέλω μόνο
IMG_20221016_234122.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ακύρωση συνδρομής
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top