Σχολές γονέων

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,251 μηνύματα.
Αν ήταν να φτιάξουν σχολή για κάτι θα ήταν καλύτερα να φτιάξουν σχολή γονέων.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Αν ήταν να φτιάξουν σχολή για κάτι θα ήταν καλύτερα να φτιάξουν σχολή γονέων.
Υπάρχουν!! Το έγραψα και χθες στο άλλο θέμα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ήταν να φτιάξουν σχολή για κάτι θα ήταν καλύτερα να φτιάξουν σχολή γονέων.
Υπάρχουν όπως υπάρχουν και πάρα πολλές μερίδες αν θέλεις να παρακολουθήσεις και για πολύ πιο ειδικά θέματα που αφορούν το κάθε αναπτυξιακό στάδιο του παιδιού ξεχωριστά..

Όπως πλέον υπάρχουν και για την πολυ δύσκολη μετάβαση του παιδιού στην ενήλικη ζωή και φυσικά για το πως θα πρέπει να διαχειριζομαστε επικοινωνιακα τα χρόνια που τα παιδιά μας δίνουν την μάχη των πανελληνίων..

Το θέμα είναι ποιος τα παρακολουθεί όλα αυτά και πολυ περισσότερο εγώ πιστεύω πλέον όσο αφορά το θέμα των πανελλαδικών πρεπει είναι υποχρεωτικά και για τους καθηγητές που βρίσκονται στο Λύκειο διαπιστωνοντας πλέον πως όλη αυτή η διαδρομή είναι παράλληλη μαζί τους και δυστηχως υπάρχει πολύ μεγάλη μερίδα αυτών που δεν έχουν την στοιχειώδης μόρφωση πάνω σε αυτό και δυσκολεύουν ακόμα πιο πολυ τον ρόλο των γονέων...

Έπειτα καλό είναι και όσοι δεν έχουν παιδιά να παρακολουθούν τέτοιες σχολές για να δουν πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό.
Μακάρι όταν φερναμε στον κόσμο τα παιδιά μας να κουβαλούσαν μαζί τους και ένα εγχειριδιο με οδηγίες χρήσεως 😉
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Υπάρχουν όπως υπάρχουν και πάρα πολλές μερίδες αν θέλεις να παρακολουθήσεις και για πολύ πιο ειδικά θέματα που αφορούν το κάθε αναπτυξιακό στάδιο του παιδιού ξεχωριστά..

Όπως πλέον υπάρχουν και για την πολυ δύσκολη μετάβαση του παιδιού στην ενήλικη ζωή και φυσικά για το πως θα πρέπει να διαχειριζομαστε επικοινωνιακα τα χρόνια που τα παιδιά μας δίνουν την μάχη των πανελληνίων..

Το θέμα είναι ποιος τα παρακολουθεί όλα αυτά και πολυ περισσότερο εγώ πιστεύω πλέον όσο αφορά το θέμα των πανελλαδικών πρεπει είναι υποχρεωτικά και για τους καθηγητές που βρίσκονται στο Λύκειο διαπιστωνοντας πλέον πως όλη αυτή η διαδρομή είναι παράλληλη μαζί τους και δυστηχως υπάρχει πολύ μεγάλη μερίδα αυτών που δεν έχουν την στοιχειώδης μόρφωση πάνω σε αυτό και δυσκολεύουν ακόμα πιο πολυ τον ρόλο των γονέων...

Έπειτα καλό είναι και όσοι δεν έχουν παιδιά να παρακολουθούν τέτοιες σχολές για να δουν πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό.
Μακάρι όταν φερναμε στον κόσμο τα παιδιά μας να κουβαλούσαν μαζί τους και ένα εγχειριδιο με οδηγίες χρήσεως 😉
Που τις βρίσκει κανείς τις σχολές γονέων;
Επί πληρωμη είναι ;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που τις βρίσκει κανείς τις σχολές γονέων;
Επί πληρωμη είναι ;
Εχει και επι πληρωμη ......
Οσο πηγαιναν τα παιδια μου σχολειο ημουν στο συλλογο καλούσαμε παιδοψυχολογους και φτιαχανεμε τμηματα 1 φορα την εβδομαδα για τους γονεις του σχολειου μας ..

Παραλληλα ειχαμε και τα τμηματα της ζωγραφικης και του χορου ωστε να ειχαν οι γονεις την ευχερεια να αφηνουν τα παιδια τους εκει και να τα παρακολουθουν ..
Βεβαια ετυχε να εχουμε και ενα αξιολογο διευθυντη τοτε ,παραλληλα και με την αψογη συνεργασια της πρωτοβαθμιας μας παραχωρουσαν τις αιθουσες του σχολειου μας μετα το τελος του ολοημερου ..

Απλα ειχαμε μια ελαχιστη συμμετοχή 5 ευρω τον μηνα σε ολα αυτα μονο και μονο να πληρωνουμε την καθαρίστρια αλλα και τους καθηγητες ..

Ψαξτω λιγακι μεσω του σχολειου των παιδιων ;)
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Το επαναφέρω μιας και είδα ρωτήσει για σχολές γονεων. Λοιπόν εγώ τέτοια σχολή δεν βρήκα η τελοσπαντων κάτι βρήκα αλλά δεν... Πόλυς κόσμος άκυρο ωράριο δεν μου κάνει.
Όποτε κάνω συμβουλευτική μια δυο φορες το μήνα και με βοηθάει πολυ κυρίως ως προς τη διαχείριση με τα παιδια μου τα συναισθηματικά τους και μου κυρίως
Επίσης πηγαινω αλλη μια δυο φορες το μήνα σε μια κυρια ψυχολόγο και συζητάμε για διαφορά θέματα κυρίως για εμενα και τη ζωή μου, απλώς μιλάμε αλλά με βοηθάει κάπως να τα διαχειρίζομαι κάποια πραγματα καλυτερα.

Ενώ δεν έχω κάποιο προβλημα ας το πουμε να με προβληματιζει στη παρουσα φάση δε θα ήθελα να σταματήσω να πηγαινω καθώς μου κάνει καλό όπως αν θα πήγαινα γυμναστική. Δηλαδή μιλάμε συζητάμε τα βάζουμε σε τάξη, επιβεβαιώνω ότι καλά παω με τα μυαλά μου χαχα και γενικώς επιβεβαιώνομαι
Θα ήθελα να φτάσω στο σημείο να μην χρειάζομαι την επιβεβαίωση πιθανον να είναι κάτι που εν καιρώ θα κουβεντιασουμε

Προς ώρας όμως το έχω ανάγκη προφανως ειναι ανασφάλεια έχω μάθει να τα αναγνωρίζω όλα αυτά. Κυρίως φόβος και ανασφάλεια λόγω της μεγάλης ευθυνης που έχω ως μητέρα και ως συζυγος σε δευτερο πλανο

Εντάξει όλα καλά
Καλο είναι να υπάρχουν αυτοί οι ειδικοί και να υπάρχει και χημεία
Δεν ξέρω αν έχω χημεία μαζί τους δεν έχω νιώσει κάτι ιδιαίτερο να σας πω αλλά είναι μορφωμένοι και εξειδικευμένοι και νιώθω σα να πηγαίνω σχολείο και μου αρέσει το σχολείο ο ρόλος της μαθήτριας. Κάπως έτσι το χω δει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top