Σχολεία αρρένων και θηλέων

Πώς αξιολογείτε τον συγκεκριμένο τύπο σχολείων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Δεν έχω άποψη.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ας δούμε λοιπόν τι λένε οι σύγχρονες παιδαγωγικές έρευνες για το ζήτημα της μεικτής εκπαίδευσης. Ο Γάλλος κοινωνιολόγος Michel Fize, ερευνητής στο Εθνικό Κέντρο Επιστημονικής Έρευνας (CNRS), στο βιβλίο του: Les Pièges de la Mixité Scolaire (2003), [Οι παγίδες της μεικτής σχολικότητας] υποστηρίζει ότι το δόγμα της μεικτής εκπαίδευσης πρέπει να αναθεωρηθεί, διότι τα ερευνητικά αποτελέσματα δείχνουν ότι όταν υπάρχει χωριστή διδασκαλία για αγόρια και κορίτσια, τότε οι μαθητικές επιδόσεις των παιδιών γίνονται πολύ καλύτερες, και ταυτόχρονα μειώνονται τα κρούσματα ενδοσχολικής βίας. Η Alessandra La Marca, καθηγήτρια παιδαγωγικής στο πανεπιστήμιο του Παλέρμο, γράφει: «Τα εμπειρικά αποτελέσματα είναι πιο ευνοϊκά για τα σχολεία που δεν είναι μεικτά και όσον αφορά το ζήτημα της εκμάθησης. Επίσης μέχρι τώρα δεν έχει αποδειχθεί ότι τα αγόρια και τα κορίτσια που παρακολούθησαν μεικτά σχολεία, έμαθαν να έχουν αμοιβαίο σεβασμό πιο γρήγορα από εκείνα που παρακολούθησαν χωριστά σχολεία. Το αντίθετο, φαίνεται ότι η εκτίμηση για το αντίθετο φύλο τείνει να είναι θετική μεταξύ των μαθητών των χωριστών σχολείων παρά αυτών των μεικτών σχολείων, ιδιαίτερα στην προεφηβική και εφηβική περίοδο.
Πηγή: Θεόδοτος
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Ορθά καταργήθηκαν και να μην επιστρέψουν ξανά. Δεν είμαστε εδώ Σαουδική Αραβία. Η αλληλεπίδραση και η κοινωνικοποίηση και με τα δύο φύλα είναι απαραίτητη, όχι απλά σημαντική.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,348 μηνύματα.
Μα να σου πω το χω σκεφτεί κι εγώ πολλες φορες μια χαρά θα ήταν έτσι.Αν υπήρχαν θηλέων αρρένων πρώτη θα μουν που θα τα εγραφα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ορθά καταργήθηκαν και να μην επιστρέψουν ξανά. Δεν είμαστε εδώ Σαουδική Αραβία. Η αλληλεπίδραση και η κοινωνικοποίηση και με τα δύο φύλα είναι απαραίτητη, όχι απλά σημαντική.
Οι απόψεις διίστανται. Κανε κόρη στην γ δημοτικου με κάτι κωλοπαίδια της εκτηςστο ίδιο διάλειμμα Που φαίνονται τι κουμάσια θα γίνουν κι έλα να μου πεις.
Εμένα από τοτε που πήγαν σχολείο τρέμει το φιλοκαρδι μου για πολλους λόγους. Με το γιο όχι τόσο αλλά με τη κόρη ναι. Αν και για τα αγορια λίγα γίνονται; παντως ειναι πιο μάγκας ο μικρός. Η μικρή όμως είναι ντροπαλη. Ευτυχώς τον έχω βάλει bodyguard
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα να σου πω το χω σκεφτεί κι εγώ πολλες φορες μια χαρά θα ήταν έτσι.Αν υπήρχαν θηλέων αρρένων πρώτη θα μουν που θα τα εγραφα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οι απόψεις διίστανται. Κανε κόρη στην γ δημοτικου με κάτι κωλοπαίδια της εκτηςστο ίδιο διάλειμμα Που φαίνονται τι κουμάσια θα γίνουν κι έλα να μου πεις.
Εμένα από τοτε που πήγαν σχολείο τρέμει το φιλοκαρδι μου για πολλους λόγους. Με το γιο όχι τόσο αλλά με τη κόρη ναι. Αν και για τα αγορια λίγα γίνονται; παντως ειναι πιο μάγκας ο μικρός. Η μικρή όμως είναι ντροπαλη. Ευτυχώς τον έχω βάλει bodyguard
Σε καταλαβαινω αλλα για σκεψου να μεγαλωναν σε ενα προστατευμενο σχολικο περιβαλλον απο αγορακια που ανετα τα συναντουσε αργοτερα εξω απο αυτο ?

Η προσαρμογη ,αποδοχη και η αντιστοιχη αντιμετωπιση σε αυτα τα αγορακια που λες καλυτερα να ξεκινα απο ενα καπως ¨προστατευμενο ¨περιβαλλον ωστε να εχουμε και τον χρονο αλλα και το χωρο εμεις οι γονεις να θωρακισουμε και να μαθουμε στα παιδια πως να μην φοβουνται και να αντιδρουν ..

Αν περιμεναμε να αλλαξουν οι αλλοι τα παιδια τους τοτε να ξερεις τα δικα μας θα ερχοταν καθε μερα φοβισμενα και κλαμένα στο σπιτι ..

Μου θυμισες ενα περιστατικο που ειχα με τον γιο μου (αγορακι για να δεις οτι το φυλο καμια φορα δεν ειναι εμποδιο ).Ηταν δευτερα ή τριτη δημοτικου δεν καλοθυμαμαι και ειχε ενα εκτακη να τον στριμωχνει στην γωνια και να τον κοροιδευει ..Μαλιστα του ελεγε οτι αν τα πει πουθενα θα παθει χειροτερα ..
Δεν κρατησε πολυ γιατι καλως ή κακως τους ειχα απο μικρα πολυ στενο μαρκαρισμα οταν καθομασταν το μεσημερι να φαμε .Ηταν η μονη ωρα που συζητουσαμε τα παντα για το σχολειο ..

Οταν μας το ειπε πηγαμε στο διευθυντή ,ειπε θα κανει συστασεις στους γονεις ...μην σου πω τι εκανε ο μακακας τοτε ....επομενεο σταδιο πιανω την δασκαλα του και της το λεω και προειδοποιω οτι αν δεν σταματησει να γινεται θα απευθυνθω στην πρωτοβαθμια για αδιαφορια τους .....
Στα απ αυτη της και αυτη ...επομενη κινηση πιανω την μανα ...την ηξερα τι φιντανι ειναι και αυτη ..ποιος με ειδε και ποιος με φοβηθηκε ...τις ειπα ξεκαθαρα οτι αν δεν τον μαζεψει θα τον μαζεψω εγω τον γιο της και δεν χαμπαριαζω τιποτα ..

Αποτελεσμα μηδεν απ ολα αυτα ..Επομενο βημα και αφου και το παιδι πλεον ειχε φτασει να μην βγαινει καν στα διαλείμματα ηταν ενα ωραιο πρωι να το βρει αυτο το μαγκακι που σε λιγο καιρο θα πηγαινε γυμνασιο ο αντρας μου τον κολησε στην γωνια ομορφα και ωραια οπως κολουσε τον γιο μου και του εξηγησε οτι την επομενη φορα αυτα που ελεγε οτι θα κανει στον μικρο θα του τα κανει ο ιδος ..

Αυτο ηταν δεν τον ξαναπλησιασε ..Ξερω θα πειτε πολλα αλλα να σου πω κατι χ@στηκα εφοσον οι εκαπιδευτικοι ηταν στον κοσμο τους και φυσικα που να μπλεξουν με μια οικογενεια που ηταν γνωστη για τον χαρακτηρα των παιδιων τους ..

Οποτε θωρακιζουμε εμεις το παιδι μας ,αναλαμβανουμε εμεις δραση εφοσον μιλαμε για τετοιες ηλικιες γιατι αν γινοταν κατι μετα θα εβγαιναν στα καναλια οι δηθεν εκπαιδευτικοι και θα ελεγαν εμεις καναμε συστασεις βλεπαμε αλλα δεν μπορουσαμε να κανουμε τιποτα παραπανω και εσυ μετα θα τρεχεις να καλυψεις το ψυχικο τραυμα του δικου σου παιδιου ..

Οχι αγαπη μου ,θα παω κανονικα με την σωστη οδο αλλα οταν βλεπω οτι δεν προχωραει ξερω και αλλη μεθοδο και σε αυτες τις περιπτωσεις προκειμενου να καλιει τι δικο μου παιδι ας κλαιει το μαγκακι ...
Ανελαβε δραση εσυ μονο αυτο ,ειναι μεγαλυτερο μην το αφησεις ετσι γιατι μετα την κορη σου και πηγαινοντας γυμνασιο αυτο το καλοπαιδο ποιος ξερει τι αλλο θα κανει...
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,348 μηνύματα.
Σε καταλαβαινω αλλα για σκεψου να μεγαλωναν σε ενα προστατευμενο σχολικο περιβαλλον απο αγορακια που ανετα τα συναντουσε αργοτερα εξω απο αυτο ?

Η προσαρμογη ,αποδοχη και η αντιστοιχη αντιμετωπιση σε αυτα τα αγορακια που λες καλυτερα να ξεκινα απο ενα καπως ¨προστατευμενο ¨περιβαλλον ωστε να εχουμε και τον χρονο αλλα και το χωρο εμεις οι γονεις να θωρακισουμε και να μαθουμε στα παιδια πως να μην φοβουνται και να αντιδρουν ..

Αν περιμεναμε να αλλαξουν οι αλλοι τα παιδια τους τοτε να ξερεις τα δικα μας θα ερχοταν καθε μερα φοβισμενα και κλαμένα στο σπιτι ..

Μου θυμισες ενα περιστατικο που ειχα με τον γιο μου (αγορακι για να δεις οτι το φυλο καμια φορα δεν ειναι εμποδιο ).Ηταν δευτερα ή τριτη δημοτικου δεν καλοθυμαμαι και ειχε ενα εκτακη να τον στριμωχνει στην γωνια και να τον κοροιδευει ..Μαλιστα του ελεγε οτι αν τα πει πουθενα θα παθει χειροτερα ..
Δεν κρατησε πολυ γιατι καλως ή κακως τους ειχα απο μικρα πολυ στενο μαρκαρισμα οταν καθομασταν το μεσημερι να φαμε .Ηταν η μονη ωρα που συζητουσαμε τα παντα για το σχολειο ..

Οταν μας το ειπε πηγαμε στο διευθυντή ,ειπε θα κανει συστασεις στους γονεις ...μην σου πω τι εκανε ο μακακας τοτε ....επομενεο σταδιο πιανω την δασκαλα του και της το λεω και προειδοποιω οτι αν δεν σταματησει να γινεται θα απευθυνθω στην πρωτοβαθμια για αδιαφορια τους .....
Στα απ αυτη της και αυτη ...επομενη κινηση πιανω την μανα ...την ηξερα τι φιντανι ειναι και αυτη ..ποιος με ειδε και ποιος με φοβηθηκε ...τις ειπα ξεκαθαρα οτι αν δεν τον μαζεψει θα τον μαζεψω εγω τον γιο της και δεν χαμπαριαζω τιποτα ..

Αποτελεσμα μηδεν απ ολα αυτα ..Επομενο βημα και αφου και το παιδι πλεον ειχε φτασει να μην βγαινει καν στα διαλείμματα ηταν ενα ωραιο πρωι να το βρει αυτο το μαγκακι που σε λιγο καιρο θα πηγαινε γυμνασιο ο αντρας μου τον κολησε στην γωνια ομορφα και ωραια οπως κολουσε τον γιο μου και του εξηγησε οτι την επομενη φορα αυτα που ελεγε οτι θα κανει στον μικρο θα του τα κανει ο ιδος ..

Αυτο ηταν δεν τον ξαναπλησιασε ..Ξερω θα πειτε πολλα αλλα να σου πω κατι χ@στηκα εφοσον οι εκαπιδευτικοι ηταν στον κοσμο τους και φυσικα που να μπλεξουν με μια οικογενεια που ηταν γνωστη για τον χαρακτηρα των παιδιων τους ..

Οποτε θωρακιζουμε εμεις το παιδι μας ,αναλαμβανουμε εμεις δραση εφοσον μιλαμε για τετοιες ηλικιες γιατι αν γινοταν κατι μετα θα εβγαιναν στα καναλια οι δηθεν εκπαιδευτικοι και θα ελεγαν εμεις καναμε συστασεις βλεπαμε αλλα δεν μπορουσαμε να κανουμε τιποτα παραπανω και εσυ μετα θα τρεχεις να καλυψεις το ψυχικο τραυμα του δικου σου παιδιου ..

Οχι αγαπη μου ,θα παω κανονικα με την σωστη οδο αλλα οταν βλεπω οτι δεν προχωραει ξερω και αλλη μεθοδο και σε αυτες τις περιπτωσεις προκειμενου να καλιει τι δικο μου παιδι ας κλαιει το μαγκακι ...
Ανελαβε δραση εσυ μονο αυτο ,ειναι μεγαλυτερο μην το αφησεις ετσι γιατι μετα την κορη σου και πηγαινοντας γυμνασιο αυτο το καλοπαιδο ποιος ξερει τι αλλο θα κανει...
Δεν την ενοχλεί κανένας απλώς και μόνο που τα βλέπω με πιανουν τα νευρα μου.
Πιστεθω είναι ορισμένα που στο γυμνάσιο φαίνονται τι είναι. Κ γενικά θεωρώ το γυμνάσιο χειρότερο από το λυκειο από άποψη συμπεριφορας
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Οι απόψεις διίστανται. Κανε κόρη στην γ δημοτικου με κάτι κωλοπαίδια της εκτηςστο ίδιο διάλειμμα Που φαίνονται τι κουμάσια θα γίνουν κι έλα να μου πεις.
Εμένα από τοτε που πήγαν σχολείο τρέμει το φιλοκαρδι μου για πολλους λόγους. Με το γιο όχι τόσο αλλά με τη κόρη ναι. Αν και για τα αγορια λίγα γίνονται; παντως ειναι πιο μάγκας ο μικρός. Η μικρή όμως είναι ντροπαλη. Ευτυχώς τον έχω βάλει bodyguard
κατά πλειοψηφία ο εκφοβισμός ασκείται ανάμεσα σε άτομα του ίδιου φύλου. Τα κορίτσια στα κορίτσια και τα αγόρια στα αγόρια. Δεν θα επιτευχθεί τίποτα με τον διαχωρισμό. Δεν χτυπάς το πρόβλημα στη ρίζα του. Το κάνεις χειρότερο, με αυτή τη λογική και σε χώρες όπως η Σαουδική Αραβία που έχουν διαφορετικά σχολεία και τα κορίτσια ντύνονται υποχρεωτικά σαν νίντζα θα έπρεπε να μην υπάρχει εκφοβισμός και παρενοχλήσεις. Αλλά όσοι μιλάμε με άτομα από εκεί γνωρίζουμε τι πραγματικά γίνεται...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Oλοταχως πισω!


Νεξτ βλακεια πληζ....

Αντε και με μπουρκα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο μεταξυ η πηγη ειναι εξαιρετικα αξιοπιστη,ενα μπλογκ ενος καποιου ο οποιος ειναι πιο δεξιος και απο τον Κατακουζηνο... :jumpy:

Θεόδοτος

Για μια Δεξιά Κοσμοθεώρηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
ΟΚ με αυτην την λογικη να γινει διαχωρισμος γιατι τα κοριτσια ειναι πιο εξυπνα και καλυτερες μαθητριες απο τα αγορια και υποβαθμιζονται τα κοριτσια οταν ειναι μαζι.

Νεξτ βλακεια μπληζζζζζζζζζζζζζζζζ....:whatever:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν την ενοχλεί κανένας απλώς και μόνο που τα βλέπω με πιανουν τα νευρα μου.
Πιστεθω είναι ορισμένα που στο γυμνάσιο φαίνονται τι είναι. Κ γενικά θεωρώ το γυμνάσιο χειρότερο από το λυκειο από άποψη συμπεριφορας
Στο γυμνάσιο ακόμα τα παιδιά δοκιμάζουν συμπεριφορές και όρια, στο λύκειο πάνε περισσότερα κατασταλαγμενα θα το πω ως προς τα που τείνουν..Σε ποια τρέλα δηλαδή 😋

Βέβαια και εκεί βλέπεις αλλαγές αλλά το μεγάλο μπαμ γίνεται στην μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο .

Έχω δει παιδιά ήρεμα και πρότυπα καλής συμπεριφοράς να μπλέκουν με παρέες στο γυμνάσιο και να μεταμορφονονται όπως και παιδιά τρέλα στην κυριολεξία με γονείς να τρέχουν και να μην φτάνουν και μετά προς το τέλος του γυμνασίου να μεταμορφονονται και αυτα και να ηρεμούν κάπως...Να εχουν την φυσιολογική τρελα που λέμε ,της ηλικίας...

Και εμεις ετσι ειμασταν αλλά οι παραβατικοι χαρακτήρες ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα των χεριών μέσα σε μια σχολική κοινότητα..
Τώρα πλεον γινεται το αντίθετο..

Να μιλάς μόνο αυτό θα σε σώσει!
Να μιλάς στα παιδιά ακόμα και όταν αυτά δείχνουν ότι δεν σε ακούνε.
Μην στεναχωριέσαι και εγώ θύμωνα γιατί έλεγα κοίτα εγώ μιλάω και αυτα με γράφουν..

Αλλά όταν ήρθε η ώρα και αντιμετωπισαν καταστάσεις ειδικα τώρα η κόρη μου που είναι μέσα σε ένα περίεργο κόσμο λέω εντάξει τελικά κάτι κρατούσαν από όλα αυτά που έλεγα και νόμιζα ότι δεν με άκουγαν 😉

Ξέρεις τι νταήδες, μαγκες αλλα και μαλακές άντρες πλησιάζουν τώρα την κόρη μου και ας ξέρουν ότι είναι μόνο 20 χρόνων?
Ξέρει όμως μια χαρα να τους βάζει στην θέση τους άσχετα με την στολή που φοράει 😉
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Θεωρώ ότι ο κειμενογράφος προσεγγίζει το ζήτημα μονόπλευρα. Παραγνωρίζει ωφέλειες που προκύπτουν από το μεικτό σχολείο:
Το μεικτό σχολείο είναι μικρογραφία της κοινωνίας, στην οποία συνυπάρχουν μέσα σε ένα όλο και τα δύο φύλα, και ως εκ τούτου τα προετοιμάζει για το περιβάλλον στο οποίο πρόκειται να ζήσουν ως ενήλικες.
Τα κορίτσια, ως επί το πλείστον, είναι πιο πειθαρχημένα και σημειώνουν καλύτερες επιδόσεις και κατά συνέπεια αποτελούν υπόδειγμα συμπεριφοράς.
Μια τάξη που αποτελείται μόνο από αγόρια, που είναι συνήθως πιο ατίθασα, είναι πιο δύσκολα διαχειρίσιμη.

Η συνεχής σεξουαλική ένταση, την οποία επισημαίνει, οφείλεται στο διαδίκτυο και στην τηλεόραση και όχι στα μεικτά σχολεία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Η συνεχής σεξουαλική ένταση, την οποία επισημαίνει, οφείλεται στο διαδίκτυο και στην τηλεόραση και όχι στα μεικτά σχολεία.
Και άσε που και αυτό δεν στέκει. Όπως φαίνεται σε αυστηρές κοινωνίες όπως η Σαουδική Αραβία που τα κορίτσια και τα αγόρια έχουν διαφορετικές εγκαταστάσεις και τα κορίτσια εκεί ντύνονται σαν νίντζα από μικρά όχι μόνο δεν εξαλείφεται η σεξουαλική βία αλλά είναι και μακράν χειρότερη. Όπως φαίνεται σε τέτοιες κοινωνίες οι άντρες γίνονται ακόμα πιο " επικίνδυνοι " και " ανώμαλοι " να το θέσω έτσι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Όπως φαίνεται σε αυστηρές κοινωνίες όπως η Σαουδική Αραβία που τα κορίτσια και τα αγόρια έχουν διαφορετικές εγκαταστάσεις και τα κορίτσια εκεί ντύνονται σαν νίντζα από μικρά όχι μόνο δεν εξαλείφεται η σεξουαλική βία αλλά είναι και μακράν χειρότερη. Όπως φαίνεται σε τέτοιες κοινωνίες οι άντρες γίνονται ακόμα πιο " επικίνδυνοι " και " ανώμαλοι " να το θέσω έτσι.
Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός οτι εκεί οι γυναίκες είναι χειρότερα από ζώο και υπάρχει και μηδέν σεβασμός;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Και άσε που και αυτό δεν στέκει. Όπως φαίνεται σε αυστηρές κοινωνίες όπως η Σαουδική Αραβία που τα κορίτσια και τα αγόρια έχουν διαφορετικές εγκαταστάσεις και τα κορίτσια εκεί ντύνονται σαν νίντζα από μικρά όχι μόνο δεν εξαλείφεται η σεξουαλική βία αλλά είναι και μακράν χειρότερη. Όπως φαίνεται σε τέτοιες κοινωνίες οι άντρες γίνονται ακόμα πιο " επικίνδυνοι " και " ανώμαλοι " να το θέσω έτσι.
Ε ναι γιατι η στερηση,ακομα και η οπτικη σε κανει αουγκανο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός οτι εκεί οι γυναίκες είναι χειρότερα από ζώο και υπάρχει και μηδέν σεβασμός;
Σίγουρα είναι και αυτό αλλά όλα παίζουν ρόλο. Καταρχάς δεν μαθαίνουν καν πως να επικοινωνούν και να αλληλεπιδρούν με το άλλο φύλο. Μιλάμε για ακραία πράγματα και όχι αστεία. Μιλούσα με μια φίλη μου από τη Σαουδική Αραβία παλαιόθεν και με είπε ότι η θρησκευτική αστυνομία εισέβαλε σε καφετέρια και συνέλαβε μαθήτριες και μαθητές που έκαναν το έγκλημα μετά το σχολείο να βγουν μαζί. Παλαιόθεν αν έβλεπαν άντρα και γυναίκα μαζί στο δρόμο η θρησκευτική αστυνομία σε σταματούσε και έπρεπε είτε να είσαι συγγενής είτε να έχεις πιστοποιητικό γάμου μαζί για να μη σε μαζέψουν. Δεν είναι απλά ο διαχωρισμός σε σχολεία. Εδώ και στα fast food έχουν άλλες σειρές για άντρες και γυναίκες.

Όλα αυτά έχουν αντίκτυπο. Απλά για εμένα το να διαχωρίζεις τα δύο φύλα και να μη δίνεις δυνατότητα στη σύναψη φιλικών και ερωτικών ακόμα σχέσεων στα πλαίσια του σχολείου ακόμα οδηγεί σε κάτι ακόμα πιο άσχημο. Για να μη μιλήσουμε για τις συνέπειες του να επιβάλλεις τη κάλυψη του γυναικείου σώματος και για τα δύο φύλα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σε επίπεδο σχολών καλά κρατεί ακόμα ο διαχωρισμός :P .
1680827247613.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευτυχισμένο το έτος 2012.
Τα στατιστικά δεν έχουν αλλάξει σημαντικά απο τότε . Οι σχολές μηχανικών και πληροφορικής εξακολουθούν να προτιμούνται κατά δραματική πλειοψηφία ( ποσοστά απο 70% εως ακόμα και 90% ) απο άνδρες , ενώ σχολές που έχουν να κάνουν με την γλώσσα , την φιλοσοφία/ψυχολογία , το θέατρο και τις τέχνες καθώς και την εκπαίδευση μικρών παιδιών (νηπιαγωγών) , προτιμούνται κατά κύριο λόγο απο γυναίκες . Γενικά αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι οτι οι γυναίκες κατά πλειοψηφία κινούνται είτε σε επαγγέλματα που τους έχουν διαφημιστεί σε κοινωνικό επίπεδο πιο πολύ ( π.χ. υγεία ) είτε σε αφηρημένες μεν επιστήμες που απαιτούν υψηλό νοητικό επίπεδο ( π.χ. μαθηματικά , φυσική , προγραμαμτισμός ) οι οποίες όμως δεν εμπλέκουν και τεχνικό μέρος τόσο ( οπότε engineering γιοκ ) . Στις οικονομικές σχολές υπάρχει σχεδόν ίσο ενδιαφέρον και απο τα δύο φύλα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Τα στατιστικά δεν έχουν αλλάξει σημαντικά απο τότε . Οι σχολές μηχανικών και πληροφορικής εξακολουθούν να προτιμούνται κατά δραματική πλειοψηφία ( ποσοστά απο 70% εως ακόμα και 90% ) απο άνδρες , ενώ σχολές που έχουν να κάνουν με την γλώσσα , την φιλοσοφία/ψυχολογία , το θέατρο και τις τέχνες καθώς και την εκπαίδευση μικρών παιδιών (νηπιαγωγών) , προτιμούνται κατά κύριο λόγο απο γυναίκες . Γενικά αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι οτι οι γυναίκες κατά πλειοψηφία κινούνται είτε σε επαγγέλματα που τους έχουν διαφημιστεί σε κοινωνικό επίπεδο πιο πολύ ( π.χ. υγεία ) είτε σε αφηρημένες μεν επιστήμες που απαιτούν υψηλό νοητικό επίπεδο ( π.χ. μαθηματικά , φυσική , προγραμαμτισμός ) οι οποίες όμως δεν εμπλέκουν και τεχνικό μέρος τόσο ( οπότε engineering γιοκ ) . Στις οικονομικές σχολές υπάρχει σχεδόν ίσο ενδιαφέρον και απο τα δύο φύλα .
Όχι βρε δεν το είπα για αυτό, αλλά για το meme format που χρησιμοποίησες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top