Σχολιασμός φθηνών laptops

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Βασικά,από εδώ:
https://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html
και εδώ:
https://www.notebookcheck.net/2FMobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

βλέπεις ότι από άποψη κάρτας και επεξεργαστή το Toshiba είναι καλύτερο.Έχει καλύτερη κάρτα,αλλά λίγο χαμηλότερο επεξεργαστή.
Και ότι μετά το το Toshiba καλύτερη κάρτα έχει το Lenovo και μετά το Dell..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δε βρισκω την 5470 στον καταλογο...αφου εχει υψηλοτερη κεντρικη ταχυτητα..πως ειναι ανωτερη απο τη 5165?:hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,μπαινω χημικος μηχανικος αθηνα η πατρα δεν ξερω ακομα,θελω να παρω λαπ τοπ για τη σχολη.αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποιον θα το εκτιμουσα,δεδομενου οτι προοριζεται κυριως για τις αναγκες της σχολης,δεν τον χρειαζομαι για γκαιμινγκ,ειμαι διατεθιμενος να δαπανησω περιπου 800 ευρω.σας ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα την ιδια ταριφα βαζουν ολοι ε?800 ευρω..:P

δες εδω τις αψογες επιλογες του wild...

αλλος για τη βαρκααα μαςς..:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Με πρόλαβες!Θα του απαντούσα εγώ:mad::mad:...Δεν πειράζει..

Όχι και άψογες..Με κολακεύεις!:redface:

Όμως δεν τον διαφώτισες πλήρως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λοιπόν φίλε Μιχάλη Κα(Tο Κα τι είναι?οκ,ας μην είμαι περίεργος).
Θα σου μιλήσω για αυτά που σου έδειξε ο Άγγελος.....:
Καταρχάς,όλα είναι πολύ καλά,δεν χάνεις τίποτα,όποιο κι αν πάρεις.;)Όλα είναι 15,6 ίντσες.

Το Lenovo δεν υστερεί σε τίποτα.Το μόνο μείον του για μένα είναι ότι δεν έχει ξέχωρο numpad δεξιά.:worry:

Το Toshiba και το Dell είναι άριστα από πλευράς χαρακτηριστικών(κάρτα γραφικών,επεξεργαστής).Το μείον που έχουν είναι ο δίσκος!Στο
Dell έχει ταχύτητα 7200 rpm,αλλά έχει χωρητικότητα 320 GB.Στο Toshiba έχει 500 GB,αλλά η ταχύτητα του είναι στα 5400 rpm.

Το HP έχει την κατώτερη κάρτα γραφικών από τα 5(δεν είναι και χάλια,όμως),αλλά αφού δεν προορίζεται για gaming είναι καλή,και η φθηνότερη από τις 5,λύση.;)

Το Packard Bell δείχνει να έχει τέλεια χαρακτηριστικά(κάρτα γραφικών, επεξεργαστή),αλλά δεν το έχουμε μελετήσει εδώ με τον Άγγελο.:hmm:(Εγώ Packard Bell έχω.)

Ειδικά χαρακτηριστικά:
Dell=Super Service
Toshiba=Αξιοπιστία
HP=Πληρώνεις φινιρίσματα και τη μάρκα:/:,αλλά είναι καλό.
Packard Bell=Τέλεια χαρακτηριστικά(κάρτα γραφικών,επεξεργαστής),αλλά να είσαι επιφυλακτικός.Σου λέω δεν το έχουμε μελετήσει.:worry:

Κάποια επιπλέον στοιχεία:
Όλα έχουν θύρα HDMI.Το Lenovo,το Toshiba και το HP έχουν Bluetooth ,ενώ τα άλλα 2 δεν έχουν.Πάντως αν θες ντε και καλά Bluetooth,δεν είναι απαραίτητο να στραφείς σε αυτά τα 3.Υπάρχουν φθηνοί USB Bluetooth αντάπτορες.;);)

Αυτά...........Συγγνώμη αν σε/σας κούρασα,ελπίζω να σε βοήθησα:)


Υ.Γ:Άγγελε,ξέχασα να πω κάτι?

Υ.Γ 2:Άγγελε,δείξε και το ASUS με την 17άρα στο παιδί.;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δε βρισκω την 5470 στον καταλογο...αφου εχει υψηλοτερη κεντρικη ταχυτητα..πως ειναι ανωτερη απο τη 5165?:hmm::worry:


Αφού είναι μόνο λίγο κατώτερη από την 5650,είναι ανώτερη από την 5470(λέω εγώ τώρα....:whistle:)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το asus

μπραβο wild εξαιρετικη συνοψη!:D (έτσι..να βοηθαει ο ενας τον αλλον.;) )

το packard bell ειναι acer..αυτο διαβασα απο οτι εψαξα..γιαυτο και εχει τοσο χαμλη τιμη με τοσα χαρακτηριστικα..πιο φτηνιαρικο απο τα αλλα..
αλλα εσυ τι εντυπωση εχεις απο το δικο σου?


η 5470 ειναι 750 mhz.. η 5650 ειναι 650.. η 5165 του toshiba ειναι 600 μονο .

η 5470 ειναι η γρηγοροτερη ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Άντε να παίρνουν και άλλοι σειρά. :P
Ενδιαφέρομαι για laptop μέχρι 500 ευρώ (όχι εγώ αλλά κάνω αγγαρεία :P)
Ποια η γνώμη σας για αυτό; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ειδικά χαρακτηριστικά:
Dell=Super Service
Toshiba=Αξιοπιστία
HP=Πληρώνεις φινιρίσματα και τη μάρκα:/:,αλλά είναι καλό.
Packard Bell=Τέλεια χαρακτηριστικά(κάρτα γραφικών,επεξεργαστής),αλλά να είσαι επιφυλακτικός.Σου λέω δεν το έχουμε μελετήσει.:worry:

Δυστυχως εχω παρα πολυ ασχημη εμπειρια απο HP και συνιστω σε οσους σκεφτονται να παρουν laptop να τα αποφευγουν. Προς το παρον τα toshiba μου φαινονται παρα πολυ καλα και ανθεκτικα. Καντε μια προχειρη αναζητηση στο φορουμ της HP και δειτε ποσα προβληματα εχουν με τα laptop τους οσοι εχουν παρει hp. Εβγαλαν ελαττωματικες σειρες laptop και παρολο που ηξεραν οτι ηταν ελαττωματικα δεν εκαναν ουτε μια ανακληση. Το μονο που εκαναν ηταν να αλλαζουν μητρικη καρτα σε οσους ειχαν προβλημα. Αυτο ομως δεν ελυνε το προβλημα γιατι μετα απο λιγους μηνες εμφανιζοταν παλι το προβλημα και δεν σε καλυπτε φυσικα η εγγυηση και εμενες με ενα χαλασμενο laptop στα χερια σου κλαιγοντας τα λεφτα σου και ριχνοντας καταρες στην hp. Να τονισω επισης οτι η οθονη στο hp μου ειχε απαισια χρωματα σε συγκριση με το toshiba που εχω τωρα. Φαινοταν σαν ξεθωριασμενη.
Kαλα laptops θεωρουνται επισης τα dell, asus, macbook, lenovo (thinkpads), panasonic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συμφωνω με τα παραπανω...

πιασε..:D
https://www.skroutz.gr/s/254003/Toshiba-Satellite-L500-1QE.html



δεν βρισκω αλλο με 4 γιγα ραμ 500αρη δισκο και καλη καρτα γραφικων..

σε i3 δεν εχει κατι καλο..και το παραπανω μονο μειον εχει τη μηled οθονη..
αλλα στην τιμη αυτη ..τα λαπτοπ με led ή i3 cpu ειναι κουτσουρεμενα με ενσωματωμενες καρτες γραφικων κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
+1 Μη πάρεις HP. Εκτός του θανάσιμου combo κακή ποιότητα κατασκευής / άσχημη αντιπροσωπεία οι άνθρωποι δεν μπορούν να γράψουν και software με την καμία. Ένα driver να θελήσεις να βάλεις πρέπει να κατεβάσεις ένα installer 78 MB που αν δεν σου κάνει πρόβλημα επειδή δε βρίσκει internet να αναφέρει ότι εγκαθίσταται θα σου εγκαταστήσει εκτός του driver και ένα σωρό λογισμικό που δεν το θες.

Από τα Panasonic έχω πολύ καλή εμπειρία. Είχα (και έχει μέχρι σήμερα η αδερφή μου) ένα Toughbook (το μισό-ragged) που εδώ και 4 χρόνια τραβάει τα πάνδεινα και εξακολουθεί και δουλεύει απροβλημάτιστα. Επίσης πριν 4 χρόνια που το πήρα μεταχειρισμένο είχε πέσει η μπαταρία του στο 9ωρο (13άρι είναι αλλά με φυσιολογικής ανάλυσης οθόνη).
Το κακό είναι ότι δε τα βρήκα στην Ελλάδα να ξαναπάρω (αυτό είχε έρθει από Ιαπωνία, με γιαπωνέζικα Menu στους drivers και kana στο πληκτρολόγιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα χαρακτηριστικα κοιτα βασικα..η αδελφη μου πλαι τωρα χρησιμοποιη hp laptop πριν κανα χρονια το πηρε και ειναι μια χαρα και γερο που το εχω πιασει..

οποτε τα καλυτερα χαρακτηριστικα απο αυτα που δειξαμε εχουν τα dell μεχρι 800 ευρω και το multirama (γιατι το πλαισιο δεν τα φερνει καθολου?:worry: )τα εχει σε καλες τιμες...
ουτε ποσοστα να επαιρνα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Επιμένω να λέω ότι και τα TOSHIBA είναι στην κορυφή μαζί με τα DELL!!!

Το Packard Bell το δικό μου είναι πολύ καλό..Έχω μείνει ικανοποιημένος.έχει p8400 2,26 ghz και ati 3650
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επιμένω να λέω ότι και τα TOSHIBA είναι στην κορυφή μαζί με τα DELL!!!
ελαχιστα κατω απο την κορυφη:P (γενικα μιλας ή για τις επιλογες που εβαλες?)

Το Packard Bell το δικό μου είναι πολύ καλό..Έχω μείνει ικανοποιημένος.έχει p8400 2,26 ghz και ati 3650
α..κρινε τοτε...
παντως πιστευω οτι σιγουρα ολες οι αλλες μαρκες απο τα 5 θα ειναι υψηλοτερης ποιοτητας κατασκευη..;)


αναθεωρω ισως
εδω

σε ελληνικα και ξενα σαιτς,,λενε υπερ για dell το σερβις συνεχεια..

αλλα παντου για πιο ανθεκτικα λενε τα toshiba..:hmm:

λες? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Γενικά μιλάω.

Λέω,λέω..

Μάλλον για Toshiba L505-13N πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λεει λεει..:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
συμφωνω με τα παραπανω...

πιασε..:D
https://www.skroutz.gr/s/254003/Toshiba-Satellite-L500-1QE.html



δεν βρισκω αλλο με 4 γιγα ραμ 500αρη δισκο και καλη καρτα γραφικων..

σε i3 δεν εχει κατι καλο..και το παραπανω μονο μειον εχει τη μηled οθονη..
αλλα στην τιμη αυτη ..τα λαπτοπ με led ή i3 cpu ειναι κουτσουρεμενα με ενσωματωμενες καρτες γραφικων κλπ..
Ποια είναι η βασική διαφορά μεταξύ led και μη-led; :hmm:

Για hp που λέτε εμένα δε μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Ίσως επειδή ήταν επιλογή του Άγγελου. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποια είναι η βασική διαφορά μεταξύ led και μη-led;

ειναι η λαμπα της οθονης ..με led..ειναι ηλεκτρονικο φως(τσιπακι ουσιαστικα σαν αυτα που λαμπουν στις ηλεκτρονικες συσκευες).που καταναλωνει λιγοτερη ενεργεια ντεχει περισσοτερο και εχει εντονοτερη φωτεινοτητα πχ σε εξωτερικους χωρους και αναβει πιο γρηγορα χωρις να θελει προθερμανση....
ενω η μη led..εχει κοινη λαμπα φθορισμου ..

πρακτικα δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα παντως(μπορει και να μην καταλαβεις τη διαφορα αν δεν εισαι ειδικος...).. αλλα αν εχεις να επιλεξεις επιλεγεις τη led..αυτο ειναι το μελλον..

Για hp που λέτε εμένα δε μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Ίσως επειδή ήταν επιλογή του Άγγελου.

α..ετσι πες μου..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ετσι αν δεν ενδιαφερει τοσο η led οθονη..


α, και μη ξεχναμε.;)

υπαρχουν και τα sony vaio(που θεωρουνται στις μετρησεις τα πιο αξιοπιστα μαζι με τα toshiba)
με 17αρα οθονη και i3

και το 15αρι με bluetooth ,i5,bluray κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Κάτι λάθος έκανες..Οι σύνδεσμοι σου δείχνουν το ίδιο προιόν!!

Και αυτό είναι εξαιρετικό laptop..;);););)

Σε acer έχω βρει αυτό

Μάλλον το καλύτερο acer σε αυτή την τιμή;);););)


Σε Toshiba υπάρχουν:

αυτό με 15άρα, i5 και 4gb ram

η μόνη διαφορά του με αυτό(επίσης 15άρι),είναι ότι έχει 2gb λιγότερη ram οπότε δεν αξίζει να δώσεις 150 ευρώ παραπάνω για 2gb ram παραπάνω.4

σε 17άρα υπάρχει αυτό ,αλλά με i3....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top