Σχολιασμός φθηνών laptops

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το εφτιαξα δες
αυτο που εβαλες ειδα..απλα μπερδευτηκα με τις διευθυνσεις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αυτό έδειξα και εγώ!!!!!Δες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι.αυτο σου λεω και εγω..:D

παντως εγω το βρηηκαα πρωωτοοςς..:teasing::teasing:8):P


κοιτα εδω ομως..

The Dell Small business Models like the Vostro Line are the best. Not the greatest performers but reliable and best bang for the buck.

Plus their NBD which is next business day warranty that comes with them is great.

Hard drive goes bad, they overnight you one and have a tech there to replace it for you the next business day.

Vaio's are overpriced and just as crappy quality as any compaq. I have 5 years experience repairing laptops down to component level on the motherboard. I personally repair about 18 laptops a day myself as well as advise 44 other techs under me as the senior tech who repair the same amount. We are an independent repair facility with no attachments to any company. This is just an honest answer from thousands of laptops observations.

Go Dell small business.

*Or you could listen to the knucklehead below who is speaking from the experience of having just one laptop once. Yeah I had a car once, it was great so therefor ALL cars are great.......................moron*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
το είχα δει και πιο παλιά..:pfff:
ΈΧΕΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑ DELL!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΈΧΕΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑ DELL!!!!
Εγωωωωωωωωωωω!!?:eek::P
αποψεις μεταφερω..
μεχρι στιγμης εχω προτεινει και dell και hp..και η χιμελα και theodora δεν εχουν κανενα προβλημα...
εγω κοιταω μεγιστα χαρακτηριστικα..φταιω εγω που τα εχουν τα dell στις τιμες που μου ζητανε μεχρι 800 ευρω περιπου?

πραγματικα δες,,αυτα τα 5 που ψαχνες..τον καλυτερο συνδυασμο επεξ και καρτας γραφικων την εχουν τα dell.

φταιω εγω που τα toshiba και hp... κουτσουρευουν τις καρτες γραφικων τους?

ειδικα αυτα τα dell inspiron που εχουν τα multirama πχ.. παω στοιχημα οτι θα τα προτεινω παλι αν μου ζητησει και αλλος το καλυτερο λαπτοπ μεχρι 800 περιπου ευρω, εχοντας και καλυτερη cpu και επεξ.
εχει και με 17αρα
αλλα με i3..

ολο εκει καταληγω..τυχαιο ?
δε νομιζω..:P (παντως προμηθεια απο multirama ή dell δεν παιρνω:shifty:
..αν θελεις με πιστευεις βεβαια..:angelnot:8):rolleyes:


εδω δυστυχως λεει ομως για ασθενη ηχεια που ειναι μπροστα εκει που σκεπαζουν τα χερια..
ενω το toshiba l505 όπως και το λενοβο νομιζω τα εχει ψηλα κοντα στην οθονη.. και ετσι δεν λερωνονται κιολας οταν εχεις κλειστη την οθονη..
τα εχει

και εγω μαθαινω ψαχνοντας..
δεν ειμαι μουρλος:P
απλα ψαχνω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
τα γραφικα ειναι το κερασακι στην τουρτα. Το hp μου κοστισε 3 φορες ($1500) απο οτι το toshiba μου. Το hp πανω στους 9 μηνες ταξιδεψε για επισκευη. Το toshiba μου, μετα απο 15 μηνες δεν εχει εμφανισει ουτε ενα προβλημα παρολο που το μεταχειριζομαι πολυ πιο ασχημα απο οτι το hp. Το hp μου 2 μηνες μετα την επισκευη ειχε προβληματα στην οθονη (αναβοσβυνε). 8 μηνες μετα την επισκευη σταματησε να φορτιζει την μπαταρια. 1 χρονο μετα την επισκευη χαλασε ο σκληρος δισκος (ευτυχως παρεδωσα μια παρα πολυ σημαντικη εργασια ακριβως μια μερα πριν). 2 βδομαδες μετα την αλλαγη του σκληρου χαλασε και η καρτα wifi και συνεπως δεν ειχα ασυρματο. Οταν επαιρνα τηλεφωνο την hp για επισκευη μου ελεγαν οτι δεν με καλυπτει πλεον η εγγυηση και μου ελεγαν οτι το κοστος της επισκευης ειναι $400. Τωρα πλεον στο hp σταματησε να λειτουργει και το dvd player. To hp μου ηταν το dv6000. To toshiba που εχω τωρα ειναι το L300. To πηρα παρα πολυ φθηνο και επειδη ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη δεν θελω να το πεταξω για να παρω ενα panasonic ή mac οπως σχεδιαζα :D Απο προσωρινη λυση, εγινε το αγαπημενο μου laptop!
Παντως, οσοι σκοπευετε να παρετε hp, καντε τον κοπο και μπειτε στο φορουμ τους να δειτε για τυχον προβληματα. Εγω πλεον ουτε εκτυπωτη hp δεν παιρνω. Αποφευγω να αγοραζω οτιδηποτε εχει να κανει με hp. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο με πειραξε που ειχα τοσα προβληματα. Μαζευα θυμαμαι τοτε τα λεφτα μου λιγα λιγα για να παρω ενα ωραιο και καλο laptop...που να φανταστω ομως οτι τα λεφτα μου δεν θα επιαναν τοπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οκ.....καταλαβα..σε διεθνεις δημοσκοπησεις και μετρησεις.κατι ξερουν απο οτι φαινεται τα toshiba βγαινουν πρωτα με λιγοτερες ζημιες..


με αυτα που μας λες..παραδινομαι..

στα περισσοτερα φορουμς..αναμεσα σε hp και toshiba ,προτεινουν το καθαρα δευτερο λογω ακριβως των λογων παραπανω ..

αλλα μεταξυ toshiba και dell τα πραγματα θολωνουν(ισως γιατι και ι δυο ειναι μαρκες εξειδικευμενες στα λαπτοπ με μεγαλη ιστορια)..γιαυτο μπερδευομαι και εγω..
επισης τα dell αναβουν πιο γρηγορα απο τα τοσιμπα απο οτι διαβασα ...

ισως τα τοσιμπα χαλανε λιγοτερο και τα dell χαλανε πο ευκολα αλλα εχουν καλυτερη και πιο γρηγορη υποστηριξη,,τι ναπω..

δες και σε μαγαζια και ακουμπησε τα ,να δεις τι ειναι πιο γερο. toshiba l505 dell ,inspiron 15r ,και dell studio 1558
(εδω λεει οτι το studio 1558 εχει αψογο ηχο και πολυ εργονομικο πληκτρολογιο, σε αντθεση με το inspiron)


ασχετα απο τα μεσα χαρακτηριστικα ,τα σκαρια τους ειναι ιδια ,,οποτε πιασε και αποφασισε..

εχει και εδω,,ενα μαινουριο μαγαζι..online που δεν υπαρχει στο skroutz ακομα.και εχει και καταστηματα σε ολη την ελλαδα...πριν λιγο καιρο το ανακαλυψα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
κάτι λάθος γίνεται με το σύνδεσμο του μαγαζιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πωπω, εγώ δεν τον είχα κουράσει έτσι τον Άγγελο. :P

Να ρωτήσω. Το ie3 και γενικά το ie τι είναι; Για Internet Explorer δεν μου κάνει.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι διαδοχοι επεξ των intel dual core..

core i5 και οι μικροτεροι i3..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
οι διαδοχοι επεξ των intel dual core..

core i5 και οι μικροτεροι i3..


Βέβαια,υπάρχει και ο πανίσχυρος Intel Core i7,που βγαίνει και σε τετραπήρυνο;);););)



Για να πάρεις όμως λαπιτόπι με i7 πρέπει να δώσεις και μια περιουσιά..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο οτι ειδα σημερα που πηγα στο καρφουρ..το τοσιμπα οντως φαινοταν πιο στιβαρο και σε πληκτρα και σε καατσκευη απο τα hp διπλα πχ..αλλα δεν ειχε dell να δω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν πάρω DDR3 SDRAM 4GB,είναι απαραίτητο να έχω και δίσκο 7200 rpm?
Μπορείς να μου πεις τι γίνεται και με τις κάρτες γραφικών(ποια είναι καλύτερη),γιατί έχω μπερδευτεί?
Ναι, αλλά μπορείς να αγοράσεις και έπειτα. 66? κοστίζουν τα 320GB
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου μιας και έχω Dell Studio (1535).


Στην ουσία Inspiron είναι και τα Studio, απλά υποτίθεται ότι είναι πιο προσανατολισμένα προς την χρήση πολυμέσων. Λέω υποτίθεται γιατί όταν δοκίμασα τα ηχεία του, ήταν τραγικά. Μπούκωναν και γρατζούνιζαν ανεπανόρθωτα τον ήχο που έφτανε στ' αυτιά μου. Βέβαια, θα μου πεις μια φλίδα ηχεία τι ήχο να βγάλουν... όμως δεν έχουν όλα τα λαπτοπ τέτοια χαμηλή απόδοση στον ήχο. Η δε κάρτα γραφικών μια απλή ΑΤΙ 3450 είναι. Από παιχνίδια τριετίας και πίσω, μια χαρά τα παίζει ή έστω τωρινά χωρίς απαιτήσεις πχ Unreal Tournament 3 που παίζει ο επεξεργαστής μεγαλύτερο ρόλο λόγω εκμετάλλευσης του από την game engine απ' όσο έχω διαβάσει... Και έχει επεξεργαστάρα επάνω (για την εποχή κυκλοφορίας του), διπύρηνο Τ8100. Τουλάχιστον -χτύπα ξύλο- είναι σκυλί το λαπτοπ, δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα και του χω βγάλει και την πίστη.

Από τα 2 λαπτόπια που αναφέρθηκαν πιό πάνω, αν ήθελα επιδόσεις , θα έπαιρνα το Toshiba (υπερτερεί σε όλα αλλά ειναι και 2 κατοστάρικα πιό ακριβό όμως), ειδάλλως αν ήθελα ψιλικοκό φάση να ακούω κανα mp3, να σερφάρω στο νετ, να βλέπω καμιά σειρά και να διαβάζω κανα e-book, θα έπαιρνα πάλι dell για το θέμα τιμή και εγγύηση.

Αν το ήθελα για σοβαρή δουλειά, εκεί πάμε με κλειστά τα μάτια σε Dell XPS σειρά, οπού εκεί δεν έχει τα πλαστικά του Studio και τα κρακα-κρακα ηχεία, έχει κατασκευή με Κ κεφαλαίο. Ειδάλλως σε Toshiba Qosmio αν το λέω σωστά.

Εκεί όμως σκάτε λεφτά... Δεν γίνεται αλλιώς. Ότι πληρώνεις παίρνεις.
Γενικά αποφεύγω να αγοράζω από μεγάλα brands φτηνά μοντέλα. Αν ήθελα π.χ. να δώσω 800? σε laptop θα έπαιρνα ACER!

Κάτι σημαντικό, η Dell στην Ελλάδα έχει πλέον χάλια παρουσίαση. Τι εννοώ; Οι επίσημη αντιπροσωπία πλέον πουλάει με δυσκολία σε ιδιώτες, ενώ π.χ. τα Multirama φέρνουν τις χειρότερες συνθέσεις. Και στην τελική, ένα από τα πλεονεκτήματα της Dell είναι ότι έχεις τεράστια ελευθερία στο hardware!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aυτό είναι καλό;
Στα χαρακτηριστικά του γιατί λέει πως δεν έχει ηχεία; :P
Λειτουργεί μόνο με εξωτερικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων..δεν ειναι καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aυτό πως το καταλαβαίνουμε; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
https://www.laptopreviewsonline.com/AcerLaptop/Aspire5739/ αυτο εχω εγω εδω κι ενα χρονο,ειχα δωσει γυρω στα 680 κι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Aυτό πως το καταλαβαίνουμε;

αυτο το gmx κατι,,που λεει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων..δεν ειναι καλο..
Οι intel σε πληροφορώ έχουν πολλά πλεονεκτήματα. Π.χ. παίζουν άψογα σε linux, πλέον κάποια μοντέλα όχι μόνο δεν έχουν κοινή μνήμη αλλά είναι κάπως δυνατά.

Το πρόβλημα στο laptop αυτό πράγματι είναι η κάρτα γραφικών, αλλά έχει σχετικά καλό μοντέλο. Αν δεν την ενδιαφέρουν τα 720p ή τα 1080p video είναι καλή επιλογή για τα λεφτά του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top