Σχολιασμός φθηνών laptops

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Επειδή είμαι πολύ σχετική με το θέμα (NOT :P), μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια η διαφορά μεταξύ ξεχωριστής και on board κάρτας γραφικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μακαρι να ξερα
:P
βασικα..η ενσωματωμενη ειναι απλως ενα ακομη τσιπ πανω στη μητρικη καρτα εκ κατασκευης και χρησιμοποιει τη ραμ του συστημαστος (καιει λιγοτερη ενεργεια)
ενω η ξεχωρη,,ειναι ξεχωρο τσιπ με παραπανω ιδιοτητες συνηθως της ati nvidia κλπ και χρησιμοποιει δικια της μνημη(καιει λιγο περισσοτερη ενεργεια)

στα desktop ειναι πιο καθαρα τα πραγματα,,αφου οι ενσωματωμενες δεν μπορουν να παιξουν παιχνιδια ουσιαστικα και τους λειπουν πολλες ιδιοτητες αυτονοητες ακομη και σε φτηνες ξεχωρες καρτες

τωρα στα λαπτοπ η διαφορα ισως ειναι πιο μικρη..

δες εδω κατι
βασικα παντως η hd 4000 που λες,,ειναι σαν ταχυτητα ειναι δυνατοτερη και απο μερικες ξεχωρες καρτες
αλλα σαν δυνατοτητες και λειτουργιες ειμαι δυσπιστος

ειχα εσωματωμενη στο σταθερο,,και ειδα πολυ μεγαλη διαφορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
:D
Άγγελε τι λες για αυτό
https://www.cosmodata.gr/product/1503...stin-cosmodata
(καλή αγορά) --> κάνε αντιστοιχη προσφορά ζήτησης
(απευθύνομαι και σε άλλους απλώς στον αγγελό επειδή ασχολείται έχω εμπιστοσύνη σε αυτά τα θέματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τωρα ψαχνω και γω φτηνο λαπτοπ,,γιατι το παλιο 8 χρονων acer δεν αναβει πια,,
ψαχνω κανα 15 αρι,, στα 350 ευρω ιδανικα αλλα με windows γιατι ολα εχουν linux

σκεφτομαι να παω σε μεταχειρισμενα παντως
απλα για νετ για τους γονεις μου θα ειναι..
καλο το λαπτοπ..
μονο μειον η ενσωματωμενη καρτα γραφικων..

α,και δεν εχει usb 3..αλλα λιγο παιζει ρολο αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
τωρα ψαχνω και γω φτηνο λαπτοπ,,γιατι το παλιο 8 χρονων acer δεν αναβει πια,,
ψαχνω κανα 15 αρι,, στα 350 ευρω ιδανικα αλλα με windows γιατι ολα εχουν linux

σκεφτομαι να παω σε μεταχειρισμενα παντως
απλα για νετ για τους γονεις μου θα ειναι..
καλο το λαπτοπ..
μονο μειον η ενσωματωμενη καρτα γραφικων..

α,και δεν εχει usb 3..αλλα λιγο παιζει ρολο αυτο..

Με τον core 5i ακόμα και με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δε θα μπορω μα παίζω παιχνιδια τελευταίας γενιάς ;:hmm:

Πάντως για την τιμή του πιστεύω αξίζει η αγορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με τον core 5i ακόμα και με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δε θα μπορω μα παίζω παιχνιδια τελευταίας γενιάς ;:hmm:
googlare την ενσωματωμενη καρτα να δεις
θα παιζεις σιγουρα
αλλα χαμηλά σιγουα
και δεν μονο λογω ταχυτητας,,
οι ενσωματωμςνες δεν εχουν μνημη δικια τους και διαφορα χαρακτηριστικα που εχουν οι κανονικες
ειναι θεμα ποιοτητας..

οχι μονο ταχυτητας του τσιπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λοιπον
θα ζητησω και γω συμβουλη μια φορα.:P

το 8χρονο:worry: acer παρεδωσε πνευμα,,αναβει και σβηνει μολις παει να φορτωσει,,το πηγα σε τεχνικο,,για ελεγχο,,πρεπει να καηκε η μητρικη καπου..

μετα απο πολλη ερευνα κατεληξα σε αυτα (μην μου πειτε αλλο μαγαζι γιατι θελω πολλες δοσεις για απλωσει το ποσο,,γιαυτο κατεληξα στο πλαισιο παρολο που δεν το χωνευω..)
Sony Vaio VPCEL3S1E/B


AMD® E-450 1.65GHz


και αυτο
Acer Aspire 5749Z-B964G50MNKK


Intel® Pentium B960 2.20GHz


το λαπτοπ κυριως για τους γονεις μου ειναι,,για ιντερνετ για να μην μου καταλαμβανουν το σταθερο μου pc..:P
να δοκιμασω turbo x?αλλα θεωρουνται ψευτικα,,ε,,συναρμολογουμενο λαπτοπ παει πολυ..
θελω να κρατησει 5 χρονια τουλαχιστον..σαν αντοχη σε προγραμματα,,βασικα νετ

το vaio ξερω οτι ειναι πιο αξιοπιστο και γερη κατασκευη..αλλα αξιζει ο χαμηλος επεξεργαστης?

το sony κραταει λεει επισημα 5 ωρες..το acer δεν ξερω..
θα κραταει λιγοτερο μπαταρια? δεν θελω βασικα να το βαλω πολυ γρηγορα βασικα με το καλωδιο συνεχεια γιατι παυει να ειναι φορητος ετσι..
να αντεχει η μπαταρια μονη της..
τα 10αρια,,ειναι πολυ μικρα και κουραστικα απο οτι ειδα,,και περισσοτερο για μεγαλους ανθρωπους..
11,12,13 ειναι ακριβα λογω σπανιοτητας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Γνώμη μου: η cpu Παίζει λίγο ρόλο στο overall performance όταν απλά κάνεις browsing και οι γονείς δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις.
Άρα sony.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γερνω προς το acer..
γιατι και το 8χρονο acer ηταν.
και διαβασα review οτι ειναι γερο και του λειπουν απλα το ντιζαιν κλπ
https://www.trustedreviews.com/acer-aspire-5749_Laptop_review
https://www.expertreviews.co.uk/laptops/1288423/acer-aspire-5749


ειμαι πολυ δυσπιστος αν πραγματικα αγοραζεις αξια με το σονυ ή φιρμα και ντιζαιν και αν αξιζει γιαυτο να παρω εναν τοο μικρο επεξεργαστη οπως amd 1,65

η cpu Παίζει λίγο ρόλο στο overall performance όταν απλά κάνεις browsing και οι γονείς δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις.
και τι παιζει περισσοτερο ρολο?

εδω
ειδικα εκει που λεει Windows 7 Experience Score ε,,ολη η ουσια ειναι..

πρακτικα ποια ειναι η παραπανω ποιοτητα που αγοραζεις με τα παραπανω λεφτα στο σονυ?
ζεσταινονται λιγοτερο πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Αφού απευθύνεται σε απλούς χρήστες που δεν παίζουν παιχνίδια θεωρώ πως πρέπει να γίνει αναζήτηση με βάση την οθόνη συνεπως θεωρώ καλύτερη επιλογή ενός pcιου με μεγάλη οθόνη (17) και ας υστερεί στα υπόλοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπαα,,και το παλιο acer 15αρι ηταν
το 17 ειναι υπερβολικο,,ειναι λίγα τετοια κραταει λιγο η μπαταρια και ειναι ακριβά..
σκεφτομουν για 12-13 κλπ,αλλα ειναι σπανια και ακριβα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα ενα notebook για την σχολη για να γραφω και να κατεβαζω κανενα e book !! Τι θα μου προτεινατε?? Δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 600 ευρω.....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τελικα εκλεισα το acer..
καλη τιμη ,,καλα χαρακτηριστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά! Σκέφτομαι να πάρω ένα laptop και μπορώ να διαθέσω μέχρι 450 ευρώ. Το θέλω ουσιαστικά για λίγο απ' όλα: internet,office, καμιά επεξεργασία βίντεο, άντε και κανένα παιχνίδι (όχι τίποτα βαριά, απλά πράγματα). Με άλλα λόγια ό, τι καλύτερο μπορώ να βρω σε αυτή την τιμή. Τι θα μου προτείνατε;
Για αυτό τι λέτε;
https://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Laptop/Sony-Vaio-VPCEL3S1E-B-VPCEL3S1E-B.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ελεγα να το παρω και γω
αλλα τελικα πηρα αυτο.. στα 450 προσφορα..
πολυ κουτσος ο επεξεργαστης ρε παιδι μου..1,65 amd

επειδη το ηθελα μονο για νετ για τους γονεις μου περισσοτερο,,και διαρκεια μπαταριας,,διαλεξα με ενσωματωμενη καρτα γραφικων μονο..οχι ξεχωρη 5 ωρες κραταει ..

τωρα αφου θελεις και να παιζεις κανα παιχνιδι-μοντερνο,,γιατι τα παλια τα παιζει και η ενσωματωμενη-παρε με ξεχωρη καρτα..
δες αυτα εδω
toshiba samsung θεωρουνται καλα
αλλα εγω στα acer ειδα οτι αντεχουν στο χρονο..8χρονια ειχε κρατησει το προηγουμενο..απλα πιστευω οτι δενεχουν ντιζαιν και φρου φρου οπως αλλα,,αλλα ειναι απλα για να κανεις τη δουλεια σου..
το samsung πχ δεν εχει τοσο καλα reviews..
αυτο εδω πχ φαινεται καλο
τα τοσιμπα θεωρουνται τα πιο ανθεκτικα..
τα λενοβο επισης θεωρουνται γερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα ενα notebook για την σχολη για να γραφω και να κατεβαζω κανενα e book !! Τι θα μου προτεινατε?? Δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 600 ευρω.....:confused:

Στα 600 ειναι το ipad... Εγω μολις το ειδα και το πειραξα, το ερωτευτηκα:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Στα 600 ειναι το ipad... Εγω μολις το ειδα και το πειραξα, το ερωτευτηκα:inlove:

Ναι είναι πολύ καλό αλλά με αυτά τα λεφτά παίρνεις laptop
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι είναι πολύ καλό αλλά με αυτά τα λεφτά παίρνεις laptop

Ναι αλλα ειναι θεμα γουστου κι αναγκων, αν βγαλουμε το κομματι κοστους απεξω. Εγω προσωπικα αν θα ειχα να επιλεξω αναμεσα στα δυο θα επελεγα το ipad διοτι το λαπτοπ ειναι γκουμουτσα μπροστα του και ειμαι γενικως πιο πρακτικη. Βεβαια εχω λαπτοπ οποτε το ipad δε μου χρειαζεται. Για την ωρα τουλαχιστον:P:redface:
Στα τοπς βεβαια για μενα παντα ειναι ο υπολογιστης γραφειου που αυτος ο,τι και να εχεις, πρεπει να υπαρχει! Δηλαδη μπροστα του, ολα τα αλλα ειναι κερασακια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Ναι αλλα ειναι θεμα γουστου κι αναγκων, αν βγαλουμε το κομματι κοστους απεξω. Εγω προσωπικα αν θα ειχα να επιλεξω αναμεσα στα δυο θα επελεγα το ipad διοτι το λαπτοπ ειναι γκουμουτσα μπροστα του και ειμαι γενικως πιο πρακτικη. Βεβαια εχω λαπτοπ οποτε το ipad δε μου χρειαζεται. Για την ωρα τουλαχιστον:P:redface:
Στα τοπς βεβαια για μενα παντα ειναι ο υπολογιστης γραφειου που αυτος ο,τι και να εχεις, πρεπει να υπαρχει! Δηλαδη μπροστα του, ολα τα αλλα ειναι κερασακια :)

:D Έγω έχω ένα android κινητό ένα λαπτοπ και ένα ipad.

Προτίμησα να πάρω ipad αντί για iphone και πιστεύω ότι έκανα καλά αλλά δε το παράγγειλα από δω γιατί τις θεωρώ πολύ ακριβές τις τιμες αλλά το παράγγειλα από αμερική.

Θεωρώ περιττό τον υπολογιστή γραφείου γιατι το λαπτοπ μετατρέπεται σε γραφείου με μία οθόνη και ένα πληκτρολόγιο :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
ελεγα να το παρω και γω
αλλα τελικα πηρα αυτο.. στα 450 προσφορα..
πολυ κουτσος ο επεξεργαστης ρε παιδι μου..1,65 amd

επειδη το ηθελα μονο για νετ για τους γονεις μου περισσοτερο,,και διαρκεια μπαταριας,,διαλεξα με ενσωματωμενη καρτα γραφικων μονο..οχι ξεχωρη 5 ωρες κραταει ..

τωρα αφου θελεις και να παιζεις κανα παιχνιδι-μοντερνο,,γιατι τα παλια τα παιζει και η ενσωματωμενη-παρε με ξεχωρη καρτα..
δες αυτα εδω
toshiba samsung θεωρουνται καλα
αλλα εγω στα acer ειδα οτι αντεχουν στο χρονο..8χρονια ειχε κρατησει το προηγουμενο..απλα πιστευω οτι δενεχουν ντιζαιν και φρου φρου οπως αλλα,,αλλα ειναι απλα για να κανεις τη δουλεια σου..
το samsung πχ δεν εχει τοσο καλα reviews..
αυτο εδω πχ φαινεται καλο
τα τοσιμπα θεωρουνται τα πιο ανθεκτικα..
τα λενοβο επισης θεωρουνται γερα..

Μάλιστα...Κι εγώ στην αρχή για toshiba έψαχνα, αλλά μετά είδα ότι για τα λεφτά που δίνω (μέχρι 450Ε) από άποψη RAM και σκληρού άλλες εταιρείες προσφέρουν περισσότερα. Για παιχνίδια όμως δεν το θέλω πολύ, σπάνια, κυρίως από βαρεμάρα, αλλά πρέπει να είναι γρήγορος (είμαι και λίγο ανυπόμονη...)
Από άποψη ανθεκτικότητας τα Sony Vaio τι λένε; Αντέχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top