Σχολιασμός laptops (>1000€)

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Χάθηκα το ξέρω χάλασε ο υπολογιστής:( και θέλω να πάρω laptop αλλά το κουνέλι σας είναι κάπως άσχετο στο να διαλέξει κάποιον καλό γι'αυτό θέλω την βοήθεια σας.:/:
Εχω βρει κάποια στο ιντερνετ αυτές είναι οι σελίδες αν μπορείτε εσείς που γνωρίζετε βοήθηστε με να μου πείτε ποιόν να επιλέξω.
ποιον θεωρείτε πιο καλό.
1)https://www.plaisio.gr/IWCatProductP...d=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&showcase=t

2)https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906209

3)https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907623

Σημείωση συντονιστή: Για σχολιασμό προτάσεων που αφορούν laptop μικρότερης αξίας από 1000 ευρώ υπάρχει αυτό το θέμα, ενώ για laptop με οθόνη μικρότερη από 13.3" υπάρχει αυτό το θέμα. Τέλος υπάρχει θέμα και για την κατηγορία Netbooks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Χάθηκα το ξέρω χάλασε ο υπολογιστής:( και θέλω να πάρω laptop αλλά το κουνέλι σας είναι κάπως άσχετο στο να διαλέξει κάποιον καλό γι'αυτό θέλω την βοήθεια σας.:/:
Εχω βρει κάποια στο ιντερνετ αυτές είναι οι σελίδες αν μπορείτε εσείς που γνωρίζετε βοήθηστε με να μου πείτε ποιόν να επιλέξω.
ποιον θεωρείτε πιο καλό.
1)https://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Merchant_Id=1&Product_Id=277614&Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&showcase=t

2)https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906209

3)https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907623

κρίμα βρε :(
άντε με το καλό να τον αντικαταστήσεις!

Κοίτα, εγώ δεν ξέρω και πολλά για να σου πω ποιο να πάρεις (θα σου πουν τα άλλα παιδιά) αλλά αυτό που ξέρω (και επιβεβαιώθηκα και όταν ψαχνόταν και η kleftra) είναι ότι καλύτερα να πάρεις pc και όχι laptop εκτός και αν πραγματικά το χρειάζεσαι και για άλλη δουλειά με μετακινήσεις όπου και θα πρέπει να το έχεις μαζί σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Όχι απλά χάθηκες.... εξαφανίστηκες τελείως!!!!:mad: :mad: :mad:
Αλλά επειδή είμαστε καλά παιδιά...(δεν θέλω σχόλια!) δεν θα σου κρατήσουμε κακία! ε παιδιά; συμφωνείτε;;;


Στο θέμα μας τώρα...
Acer πάρε αλλά όχι τα Ferrari! Τσάμπα λεφτά θα δώσεις!
Siemens επίσης ναι!
HP δεν θα στο πρότεινα καθώς έχω ακούσει διάφορα όχι τόσο καλά! (από άποψη αξιοπιστίας, και φυσικά service το οποίο είναι άθλιο!!!)


Εγώ έχω ένα ACER εδώ και περίπου 2 χρόνια και έχει βγει σκυλί!

Από τα συγκεκριμένα μοντέλα εγώ μόνο το siemens θα έπερνα...


για δες αυτό, αυτό, και αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
κρίμα βρε :(
άντε με το καλό να τον αντικαταστήσεις!

Κοίτα, εγώ δεν ξέρω και πολλά για να σου πω ποιο να πάρεις (θα σου πουν τα άλλα παιδιά) αλλά αυτό που ξέρω (και επιβεβαιώθηκα και όταν ψαχνόταν και η kleftra) είναι ότι καλύτερα να πάρεις pc και όχι laptop εκτός και αν πραγματικά το χρειάζεσαι και για άλλη δουλειά με μετακινήσεις όπου και θα πρέπει να το έχεις μαζί σου


χρειάζομαι λάπτοπ,
σταθερό έχω και της αδερφής μου αλλά το χρειάζομαι το λάπτοπ για μετεκινήσεις:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά από ότι μου έχουν πει εμένα από laptop οι καλύτεροι είναι oi Toshiba τώρα δεν ξέρω αν ισχύει..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά από ότι μου έχουν πει εμένα από laptop οι καλύτεροι είναι oi Toshiba τώρα δεν ξέρω αν ισχύει..:hmm:


σωστά, μου ξέφυγε...:redface:
και οι Toshiba καλά παιδιά είναι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
το συγκεκριμένο φεράρι δεν είναι κάλό??
γιατί πιστεύεις πως θα δώσω τσάμπα λεφτά??
σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω:(


Πρέπει να πάρω υπολογιστή για να μην χάνομαι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
σωστά, μου ξέφυγε...:redface:
και οι Toshiba καλά παιδιά είναι!:)
Ε ντροπή εσένα να σου ξεφεύγουν τέτοια πράγματα:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Δεν μας ειπες ποσα δινεις για αγορα φορητου.Αν κρινω απο το μοντελο ferrari που εχει τα καλυτερα χαρακτηριστικα απο τα 3 που παραθετεις,τοτε μπορεις να δωσεις μεχρι 2000€.

Σε αυτην την περιπτωση,θα εψαχνα φορητο απο ολες τις εταιριες που να εχει τα καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα για το ποσο που μπορω να ανεκτει η τσεπη μου-κατα συνεπεια η δικια σου.

Ολες οι μεγαλες εταιριες ειναι καλες,προτιμησε ονομα για αξιοπιστια.Τα toshiba ειναι σκυλια,αυτο ειναι μεγαλη αληθεια.Μην ξεχνατε οτι μιλαμε για Ιαπωνες,παντα να θυμαστε ποιοι ειναι υπευθυνοι για την κατασκευη ενος υπολογιστη.
Και οι Γερμανοι (Siemens) ειναι κορυφαιοι σε ολα τους.

Στο θεμα μας ομως θα κοιτουσα πρωτα να βρω τον δυνατοτερο με τα ιδια λεφτα κ μετα θα με απασχολουσε ποια μαρκα να διαλεξω.

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
το συγκεκριμένο φεράρι δεν είναι κάλό??
γιατί πιστεύεις πως θα δώσω τσάμπα λεφτά??
σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω:( /quote]


καλά μηχανήματα είναι (εξάλλου είναι ACER που σου είπα ότι είναι καλή μάρκα)
απλά λόγω του logo της ferrari ανεβάζουν τηντιμή!!
σύγκρινε τα χαρακτιρηστικά αυτού και αυτού

σχεδόν 400 ευρώ διαφορά για λίγο μεγαλύτερο δίσκο και λίγο καλύτερη κάρτα γραφικών....
δεν νομίζω ότι αξίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Δεν μας ειπες ποσα δινεις για αγορα φορητου.Αν κρινω απο το μοντελο ferrari που εχει τα καλυτερα χαρακτηριστικα απο τα 3 που παραθετεις,τοτε μπορεις να δωσεις μεχρι 2000€.

Σε αυτην την περιπτωση,θα εψαχνα φορητο απο ολες τις εταιριες που να εχει τα καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα για το ποσο που μπορω να ανεκτει η τσεπη μου-κατα συνεπεια η δικια σου.

Ολες οι μεγαλες εταιριες ειναι καλες,προτιμησε ονομα για αξιοπιστια.Τα toshiba ειναι σκυλια,αυτο ειναι μεγαλη αληθεια.Μην ξεχνατε οτι μιλαμε για Ιαπωνες,παντα να θυμαστε ποιοι ειναι υπευθυνοι για την κατασκευη ενος υπολογιστη.
Και οι Γερμανοι (Siemens) ειναι κορυφαιοι σε ολα τους.

Στο θεμα μας ομως θα κοιτουσα πρωτα να βρω τον δυνατοτερο με τα ιδια λεφτα κ μετα θα με απασχολουσε ποια μαρκα να διαλεξω.

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι


εγώ δεν κοιτάω μάρκα να πω την αλήθεια μου.
Ψάχνω έναν δυνατό υπολογιστή για να τον κρατήσω πολύ καιρό χωρίς αναβαθμήσεις κτλ. με ενδιαφέρει να είναι γρήγορος και γερός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
bunny,προσωπικα θα διαλεγα τον acer ferrari (απο αυτον του zero1) μονο και μονο γιατι εχει Amd64 turon επεξεργαστη,που τον προτιμω απο τον P4 σε επιδοσεις.

Το zero1 εχει πολυ καλες τιμες,επισης αν εισαι εκει που φανταζομαι,τοτε να κοιταξεις και https://www.matsoukasbros.com/index.php για πολυ καλες τιμες,αλλα δεν γνωριζω αν ασχολειται με laptop.

Eπισης δες https://www.ram-shop.gr/index.jsp

Kανε μια πολυ καλη αναζητηση,κατεγραφε τα χαρακτηριστικα των φορητων που σε ενδιαφερουν (αναλογα κ ποσα χρηματα δινεις) και μετα στο τελος παρεθεσε μας τις τελικες σου αποφασεις για να σου πουμε ποιο μοντελο να επιλεξεις.

Δεν γνωριζω ακριβως τις αναγκες σου και την χρηση που θελεις να κανεις με τον φορητο σου,γιαυτο επελεξε κ ενημερωσε μας για τις επιλογες σου :)

@giostau
κορυφαια η επιλογη που παραθετεις ;) σε πολυ καλη τιμη!bunny ισως να το κοιταξεις σοβαρα κατι αναλογο.Και με τα λεφτα που σου μενουν περνεις κορυφαιο ασυσματο ποντικι (και πληκτρολογιο αν θελεις) και εναν τερασιο εξωτερικο σκληρο (300GB) και ησυχαζεις μια για παντα με λιγοτερο απο 2000€
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:


δεν είναι κακό...
βλέπω όμως ότι κοιτάς τα ακριβά μοντέλα....

θα σου πρότεινα (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) να κοιτάξεις για μηχάνημα με 64bit επεξεργαστή καθώς αυτοί είναι το μέλλον...(είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο απο τα 32 στα 64 bit...), αν και έτσι περιορίζεις τις επιλογές σου...

αυτός ας πούμε είναι ένας καλός 64άρης...


γενικά στον φορητό μην πολύ-κοιτάς την χωριτηκότητα του δίσκου, καθώς είναι πολύ έυκολο (και σχετικά φθηνό) να πάρεις έναν εξωτερικό...
θες ένα καλό επεξεργαστή και αρκετή μνήμη! (1GB νομίζω ότι είναι αρετή!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
σωστός ο Covenant για τον επεξεργαστή...:)

από το λινκ που έδωσε είδα και αυτόν...

αν και προσωπικά προτιμώ τον Athlon από τον turion....
παρόλο που ο Athlon θα έχει σαφώς μικρότερη αυτονομία
(δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει αυτό....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
δεν είναι κακό.....????αλλά ούτε και καλό???:/:


Παιδιά αλλη μια ερώτηση ίσως ακουστεί χαζή αλλά θα την κάνω
Έχουν μέσα office αυτοί ή πρέπει να τα εγκαταστήσω εγώ???
Διότι μίλησα με έναν στο τηλ του e-shop και μου είπε πως δεν έχουν και πρέπει να τα εγκατα΄στήσω εγώ.
Δηλαδή θα πρέπει να αγοράσω και τα οφισ???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
δεν είναι κακό.....????αλλά ούτε και καλό???:/:


Παιδιά αλλη μια ερώτηση ίσως ακουστεί χαζή αλλά θα την κάνω
Έχουν μέσα office αυτοί ή πρέπει να τα εγκαταστήσω εγώ???
Διότι μίλησα με έναν στο τηλ του e-shop και μου είπε πως δεν έχουν και πρέπει να τα εγκατα΄στήσω εγώ.
Δηλαδή θα πρέπει να αγοράσω και τα οφισ???:hmm:

όταν λέω δεν είναι κακό εννοώ ότι πάει προς το καλό...
αλλά νομίζω ότι τα άλλα που σου είπα είναι μαρκάν καλύτερες περιπτώσεις!!!

όντως office δεν έχουν προεγγατεστιμένο :(
θα πρέπει να το βάλεις μόνη σου....
συνήθως οι φορητοί έχουν WinXP Home Edition άντε και στο τσακίρ κέφι κάνα anti-virus (limited έκδοση φυσικά!) ή κάνα dvd-player...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
γι'αυτόν τί λέτε??
Siemens Amilo M3438 1.86GHZ

intel pentium M750(1,8 GHz)
1024MB
HDD 160GB
DVDR/W
Geforce Go 6800 256MB DDR1
κάρτα δικτύου 802.11b/g(WiFi) 10/100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
γι'αυτόν τί λέτε??
Siemens Amilo M3438 1.86GHZ

intel pentium M750(1,8 GHz)
1024MB
HDD 160GB
DVDR/W
Geforce Go 6800 256MB DDR1
κάρτα δικτύου 802.11b/g(WiFi) 10/100


καλός είναι αλλά δεν με προσέχεις....:mad:
καλίτερα κοίτα φορητούς με 64bit επεξεργαστή!!!:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Explorer έχει όμως ε???
Τις άλλες φορές που πήρα υπολογιστή δεν ασχολήθηκα καθόλου με αυτά γι αυτό είμαι άσχετη.:(


Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ πάντως αλλά επειδή μου έπεσαν αρκετα τώρα για αν επιλέξω σε αυτά
πείτε μου απο όλα αυτά που αναφέρθηκαν τα 2 που θα αγοράζατε εσείς.
Μην με βρίζετε:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top