Σωβινιστικό γουρούνι, πολιτισμικές διαφορές ή είμαι υπερβολική;

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχουμε εναν καινουριο τυπο απο μεση ανατολη που ηρθε για 1 χρονο μετεκπαιδευση. Ο ρολος μου ειναι να του δινω δεδομενα και να τον καθοδηγω με τα αρθρα που πρεπει να δημοσιευσει. Πολλες φορες χρησιμοποιει το γραφειο μου γιατι εχω μεσα υπολογιστες που μπορει να χρησιμοποιησει. Ο κομπος εφτασε στο χτενι οταν αφησε την πορτα ξεκλειδωτη ολο το βραδυ (εχουμε εξοπλισμο 100χιλ και αν κλαπει δεν θα μας αποζημιωσει το νοσοκομειο. Επισης αν κλαπουν ευαισθητα προσωπικα δεδομενα θα εχουμε ιστοριες με το privacy office).

1. Δεν κλειδωνει την πορτα και με αγνοει οταν του λεω να την κλειδωσει και με διαταζει να την κλειδωσω εγω γι αυτον
2. Οταν θελει κατι δεν το ζηταει αλλα απαιτει. Πχ θα με διακοψει απο την δουλεια μου και θα μου πει "δειξε μου" αντι για "μπορεις να μου δειξεις?"
3. Μου εδωσε εντολη να παω να ανανεωσω το παρκινγκ του: "το παρκινγκ μου ληγει και δεν προλαβαινω, παρε την καρτα μου πανε στο ταδε μερος και βαλε αλλες 2 ωρες". Εννοειται πως αρνηθηκα
4. Φερνει τον κοπροσκυλο του και απαιτει να τον προσεχω, ενω απαγορευεται ρητα απο το νοσοκομειο να φερνει ο εργαζομενος το κατοικιδιο του. Αρνουμαι να τον προσεχω και του λεω οτι δεν εχω χωρο, οτι απαγορευονται τα ζωα και οτι με ενοχλει, αλλα συνεχιζει να τον φερνει. Το γραφειο μου ειναι διπλα στα χειρουργεια και αν φυγει ο σκυλος θα δημιουργηθει προβλημα.
5. Του λεω οτι για να ξεκινησει νεο project πρεπει να παρει καποια μαθηματα online και να συμπληρωσει κατι αιτησεις για να παρει αδεια. Δεν τα κανει και οταν του το υπενθυμιζω μου λεει "ελα να τις κανουμε μαζι" και οταν παω να τον καθοδηγησω προσπαθει να με βαλει να τα κανω ολα εγω για αυτον, ακομα και τα μαθηματα. Δεν κανω τιποτα.
6. Θελει να παει για φαγητο ή καφε και δεν με αφηνει σε ησυχια. Δεν με ρωταει αν θελω να παω για φαγητο/καφε αλλα μου λεει "σηκω παμε για φαγητο".
7. Παραπονιεται συνεχεια οτι στο γραφειο δεν εχω σνακς ή τσιχλες. Του λεω αν θελει σνακς να φερει ο ιδιος του και μου λεει "οχι, εσυ θα φερεις, το γραφειο πρεπει να εχει σνακς".
8. Πεταει χαρτια στο πατωμα και δεν τα μαζευει.
9. Απο οσα εχει να κανει, δεν εχει κανει τιποτα και απαιτει ακομα και απο τις εθελοντριες μου να κανουν τις δουλειες του.
10. Του λεω να γραψει πρωτοκολλο για το project του, του δινω template και παραδειγματα και δεν κανει τιποτα και απαιτει να το γραψουμε μαζι. Το "μαζι" σημαινει: αυτος μιλαει, εγω γραφω.
11. Οταν μια φορα πηγαμε να φτιαξουμε καφε περιμενε και απαιτησε να του φτιαξω εγω καφε. Στο περιμενε εμεινε.
12. Οταν μιλαω στο τηλ με αλλους με διακοπτει συνεχως και απαιτει να μαθει τι λεω. Τον αγνοω αλλα συνεχιζει.
13. Εχει γραπτες οδηγιες αλλα με παιρνει τηλ πχ στις 7 το πρωι για να με ρωτησει σε πιο κτιριο πρεπει να παει, ενω του εχω στειλει την προηγουμενη μερα οδηγιες και χαρτη. Δεν το σηκωνω και συνεχιζει.

Το χειροτερο απο ολα; Εδω και μια βδομαδα ξυνει τα @@ του μπροστα μου. Σιχαμενος οσο δεν παει.

Για να μην πω για την βρωμα που εκλυεται απο πανω του (με τον σκυλο του κοιμαται?!) και την ανασα του που μυριζει απο χιλιομετρα μακρια. Κλεινει και την πορτα στο γραφειο και κοντευω να πεθανω απο τις αναθυμιασεις.

Επισης σχετικα με τον σκυλο:
1. Εχει προσλαβει μια να τον βγαζει βολτα 1 φορα την ημερα και τωρα θελει να βαλει καμερα σπιτι του γιατι φοβαται μηπως η κοπελα παρενοχλει σεξουαλικα τον σκυλο του. Δυστυχως δεν αστειευοταν. Ο τυπος εχει εμμονες με τον σκυλο του.
2. Ζηταει απο αυτην που βγαζει βολτα τον σκυλο να του στελνει καθε μερα φωτο απο την βολτα. Σημερα δεν εστειλε και επι 1 ωρα με επρηζε.
3. Δεν τον στειρωνει και επιτηθεται σε αλλα σκυλια (πληρωσε ενα 300αρι που τραυματισε αλλον σκυλο) και νιωθει περηφανος που ο σκυλος του ειναι πιο δυνατος απο αλλα σκυλια.

Για πρωτη φορα στη ζωη μου, δεν νιωθω ανετα να βρισκομαι στον ιδιο χωρο με αλλον ανθρωπο και να συναναστρεφομαι, ακομα και με email μαζι του. Εμετος. Ειμαι υπερβολικη; Φανταζομαι οτι αρκετα απο αυτα ειναι λογω πολυτισμικων διαφορων, αλλα αν θελει να τα παμε καλα, πρεπει να προσαρμοστει στις εδω συνθηκες και οχι σε αυτα που ξερει στην χωρα του. Με εχει αγχωσει παρα πολυ αυτη η κατασταση και το αφεντικο θα λειπει για αλλες 3 βδομαδες στο εξωτερικο και δεν εχω να μιλησω σε αλλον, παρα μονο αν παω κατευθειαν στο HR, αλλα δεν θελω να το κανω χωρις να ειναι εδω το αφεντικο. Πολλες φορες φοβαμαι που βρισκομαι στον ιδιο χωρο μαζι του.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ακόμα και να υπάρχουν, που σίγουρα θα υπάρχουν πολιτισμικές διαφορές λογικό είναι, δε πιστεύω ότι η αιτία είναι αυτή . Θεωρώ ότι έχεις να κάνεις με έναν άχρηστο άνθρωπο ξεκάθαρα γιατί το ότι πχ φέρνει το κατοικίδιο του σε νοσοκομείο (αν είναι δυνατόν) ακόμα και να το κάνουν αυτό στη χώρα του, θα σεβόταν το γεγονός ότι ξέρεις είναι σε διαφορετική χώρα. Το γεγονός ότι είσαι γυναίκα βέβαια μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο αλλά πχ χαρτιά στο πάτωμα θα πετούσε και μπροστά στον άντρα υπεύθυνο του πιστεύω.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πρωτη φορα στη ζωη μου, δεν νιωθω ανετα να βρισκομαι στον ιδιο χωρο με αλλον ανθρωπο και να συναναστρεφομαι, ακομα και με email μαζι του. Εμετος. Ειμαι υπερβολικη; Φανταζομαι οτι αρκετα απο αυτα ειναι λογω πολυτισμικων διαφορων, αλλα αν θελει να τα παμε καλα, πρεπει να προσαρμοστει στις εδω συνθηκες και οχι σε αυτα που ξερει στην χωρα του. Με εχει αγχωσει παρα πολυ αυτη η κατασταση και το αφεντικο θα λειπει για αλλες 3 βδομαδες στο εξωτερικο και δεν εχω να μιλησω σε αλλον, παρα μονο αν παω κατευθειαν στο HR, αλλα δεν θελω να το κανω χωρις να ειναι εδω το αφεντικο. Πολλες φορες φοβαμαι που βρισκομαι στον ιδιο χωρο μαζι του.


Τι διαβάζουν πρωί-πρωί τα ματάκια μου;;;!!! Τις ιδιαιτερότητες της δουλειάς σου και την ιεραρχία της, δεν την ξέρω οπότε δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρεις (πχ οι τρεις εβδομάδες που θα λείπει ο διευθυντής είναι πάρα πολλές για να ανεχτείς αυτήν την κατάσταση, γιατί δεν θέλεις να πας κατευθείαν στο HR). Το τι κάνει στο σπίτι του ουδόλως σε ενδιαφέρει. Επικεντρώνομαι μόνο στην απαράδεκτη συμπεριφορά του (επίσης ουδόλως σε ενδιαφέρει από πού προέρχεται καθώς όπως πολύ σωστά λες είτε θέλει είτε δεν θέλει, είναι υποχρεωμένος να προσαρμοστεί στις συνθήκες της χώρας που ζει). Λοιπόν εφόσον δεν καταλαβαίνει ή δεν θέλει να καταλάβει με το καλό, θα πρέπει να καταλάβει με το κακό! Τον καθίζεις κάτω, παίρνεις το αυστηρό σου ύφος και αρχίζεις να τον "πυροβολείς", δεν θα απαιτήσεις ξανά τίποτα από εμένα, αν θέλεις κάτι θα μου το ζητάς με ευγένεια, θα διεκπεραιώνεις όλα τα διαδικαστικά που σου λέω επειδή είναι δική σου δουλειά και είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις, δεν θα ξαναφέρεις το σκυλί σου εδώ επειδή απαγορεύεται αυστηρά από τον κανονισμό, θα με ξαναπάρεις τηλέφωνο μόνο σε άκρως επείγουσα ανάγκη και ασφαλώς όχι ακατάλληλες ώρες, αν θέλεις άνθρωπο να σου κάνει τα θελήματα θα προσλάβεις έναν υπάλληλο να τα κάνει επειδή εμένα η δουλειά μου δεν είναι αυτή και με προσβάλλουν αυτού του είδους οι απαιτήσεις σου, θα σέβεσαι τον χώρο εργασίας σου και θα τον διατηρείς καθαρό όπως επίσης θα πλένεσαι επειδή δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε τη βρώμα σου και κυρίως να οργανώσεις τη δουλειά σου έτσι ώστε να χρησιμοποιείς τους υπολογιστές τις ώρες που είμαι κι εγώ εδώ επειδή δεν σου έχω εμποστοσύνη να σου δίνω τα κλειδιά για να έχεις πρόσβαση μόνος σου!!! Πιστεύω ότι από τη σοβαρότητα και την αυστηρότητα του τρόπου που θα τον αντιμετωπίσεις ή θα συμμορφωθεί ή θα αποχωρήσει. Και πρέπει να ενημερωθούν άμεσα οι υπεύθυνοι επειδή δεν είναι να του έχεις εμπιστοσύνη! Μπορεί να κάνει καμία χοντράδα και να βρεις μετά εσύ τον μπελά σου!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,202 μηνύματα.
Εχουμε εναν καινουριο τυπο απο μεση ανατολη που ηρθε για 1 χρονο μετεκπαιδευση. Ο ρολος μου ειναι να του δινω δεδομενα και να τον καθοδηγω με τα αρθρα που πρεπει να δημοσιευσει. Πολλες φορες χρησιμοποιει το γραφειο μου γιατι εχω μεσα υπολογιστες που μπορει να χρησιμοποιησει. Ο κομπος εφτασε στο χτενι οταν αφησε την πορτα ξεκλειδωτη ολο το βραδυ (εχουμε εξοπλισμο 100χιλ και αν κλαπει δεν θα μας αποζημιωσει το νοσοκομειο. Επισης αν κλαπουν ευαισθητα προσωπικα δεδομενα θα εχουμε ιστοριες με το privacy office).

1. Δεν κλειδωνει την πορτα και με αγνοει οταν του λεω να την κλειδωσει και με διαταζει να την κλειδωσω εγω γι αυτον
2. Οταν θελει κατι δεν το ζηταει αλλα απαιτει. Πχ θα με διακοψει απο την δουλεια μου και θα μου πει "δειξε μου" αντι για "μπορεις να μου δειξεις?"
3. Μου εδωσε εντολη να παω να ανανεωσω το παρκινγκ του: "το παρκινγκ μου ληγει και δεν προλαβαινω, παρε την καρτα μου πανε στο ταδε μερος και βαλε αλλες 2 ωρες". Εννοειται πως αρνηθηκα
4. Φερνει τον κοπροσκυλο του και απαιτει να τον προσεχω, ενω απαγορευεται ρητα απο το νοσοκομειο να φερνει ο εργαζομενος το κατοικιδιο του. Αρνουμαι να τον προσεχω και του λεω οτι δεν εχω χωρο, οτι απαγορευονται τα ζωα και οτι με ενοχλει, αλλα συνεχιζει να τον φερνει. Το γραφειο μου ειναι διπλα στα χειρουργεια και αν φυγει ο σκυλος θα δημιουργηθει προβλημα.
5. Του λεω οτι για να ξεκινησει νεο project πρεπει να παρει καποια μαθηματα online και να συμπληρωσει κατι αιτησεις για να παρει αδεια. Δεν τα κανει και οταν του το υπενθυμιζω μου λεει "ελα να τις κανουμε μαζι" και οταν παω να τον καθοδηγησω προσπαθει να με βαλει να τα κανω ολα εγω για αυτον, ακομα και τα μαθηματα. Δεν κανω τιποτα.
6. Θελει να παει για φαγητο ή καφε και δεν με αφηνει σε ησυχια. Δεν με ρωταει αν θελω να παω για φαγητο/καφε αλλα μου λεει "σηκω παμε για φαγητο".
7. Παραπονιεται συνεχεια οτι στο γραφειο δεν εχω σνακς ή τσιχλες. Του λεω αν θελει σνακς να φερει ο ιδιος του και μου λεει "οχι, εσυ θα φερεις, το γραφειο πρεπει να εχει σνακς".
8. Πεταει χαρτια στο πατωμα και δεν τα μαζευει.
9. Απο οσα εχει να κανει, δεν εχει κανει τιποτα και απαιτει ακομα και απο τις εθελοντριες μου να κανουν τις δουλειες του.
10. Του λεω να γραψει πρωτοκολλο για το project του, του δινω template και παραδειγματα και δεν κανει τιποτα και απαιτει να το γραψουμε μαζι. Το "μαζι" σημαινει: αυτος μιλαει, εγω γραφω.
11. Οταν μια φορα πηγαμε να φτιαξουμε καφε περιμενε και απαιτησε να του φτιαξω εγω καφε. Στο περιμενε εμεινε.
12. Οταν μιλαω στο τηλ με αλλους με διακοπτει συνεχως και απαιτει να μαθει τι λεω. Τον αγνοω αλλα συνεχιζει.
13. Εχει γραπτες οδηγιες αλλα με παιρνει τηλ πχ στις 7 το πρωι για να με ρωτησει σε πιο κτιριο πρεπει να παει, ενω του εχω στειλει την προηγουμενη μερα οδηγιες και χαρτη. Δεν το σηκωνω και συνεχιζει.

Το χειροτερο απο ολα; Εδω και μια βδομαδα ξυνει τα @@ του μπροστα μου. Σιχαμενος οσο δεν παει.

Για να μην πω για την βρωμα που εκλυεται απο πανω του (με τον σκυλο του κοιμαται?!) και την ανασα του που μυριζει απο χιλιομετρα μακρια. Κλεινει και την πορτα στο γραφειο και κοντευω να πεθανω απο τις αναθυμιασεις.

Επισης σχετικα με τον σκυλο:
1. Εχει προσλαβει μια να τον βγαζει βολτα 1 φορα την ημερα και τωρα θελει να βαλει καμερα σπιτι του γιατι φοβαται μηπως η κοπελα παρενοχλει σεξουαλικα τον σκυλο του. Δυστυχως δεν αστειευοταν. Ο τυπος εχει εμμονες με τον σκυλο του.
2. Ζηταει απο αυτην που βγαζει βολτα τον σκυλο να του στελνει καθε μερα φωτο απο την βολτα. Σημερα δεν εστειλε και επι 1 ωρα με επρηζε.
3. Δεν τον στειρωνει και επιτηθεται σε αλλα σκυλια (πληρωσε ενα 300αρι που τραυματισε αλλον σκυλο) και νιωθει περηφανος που ο σκυλος του ειναι πιο δυνατος απο αλλα σκυλια.

Για πρωτη φορα στη ζωη μου, δεν νιωθω ανετα να βρισκομαι στον ιδιο χωρο με αλλον ανθρωπο και να συναναστρεφομαι, ακομα και με email μαζι του. Εμετος. Ειμαι υπερβολικη; Φανταζομαι οτι αρκετα απο αυτα ειναι λογω πολυτισμικων διαφορων, αλλα αν θελει να τα παμε καλα, πρεπει να προσαρμοστει στις εδω συνθηκες και οχι σε αυτα που ξερει στην χωρα του. Με εχει αγχωσει παρα πολυ αυτη η κατασταση και το αφεντικο θα λειπει για αλλες 3 βδομαδες στο εξωτερικο και δεν εχω να μιλησω σε αλλον, παρα μονο αν παω κατευθειαν στο HR, αλλα δεν θελω να το κανω χωρις να ειναι εδω το αφεντικο. Πολλες φορες φοβαμαι που βρισκομαι στον ιδιο χωρο μαζι του.


Πω τι μου θυμίζεις τώρα.Πριν 2 χρόνια στην αεροπορική που δουλεύει ο θείος μου (Lufthansa) στην σχολή εκπαίδευσης καινούριων πιλότων είχε πάει ένας Ινδός και έκανε του κεφαλιού του και είχε σπάσει σε όλους τα νεύρα,συν ότι και αυτός δεν έκανε μπάνιο ποτέ του και μερικές φορές δεν φορούσε καν την στολή του πιλότου .Ευτυχως η Γερμανική διοίκηση τον έστειλε από εκεί που ήρθε (από ότι έμαθε ο θείος μου έφυγε τελείως από την Γερμανία μετά από αυτό).

Στο θέμα σου τώρα.Πρεπει οπωσδήποτε να κανείς παράπονα στην διοίκηση και μάλιστα σύντομα πριν πάρει πολύ αέρα.Επισης εσυ γίνε περισσότερο σκληρή μαζί του έτσι ώστε να του κοπεί ο τσαμπουκας,δεν ξέρω πως μεγάλωσε στην μπανανία του όμως ο Κάναδας είναι πολιτισμένη χώρα και πρέπει να μάθει να σέβεται τους συναδέλφους του και να τηρεί τους κανόνες.


Εύχομαι να τελειώσει σύντομα το μαρτύριο σου και αυτός να πάει από εκεί που ήρθε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως τίθεται και θέμα πολιτισμικών διαφόρων. Έχω γνωρίσει πολλά άτομα από μέση Ανατολή, οι περισσότεροι από αυτούς ήταν εξαιρετικά άτομα και έχω ακόμα επαφες μαζί τους. Όμως έχω γνωρίσει μερικά άτομα από μια συγκεκριμένη χώρα τα οποία ήταν περίπου σαν αυτόν που περιγράφεις. Ένας, συγκεκριμένα, ήταν το ίδιο απαιτητικός. Είχε συνεργαστεί με μια φίλη μου αλλά την προσέβαλε συνεχως, την διεκοπτε, δεν την άφηνε να μιλήσει, θεωρούσε ότι είχε τις καλύτερες ιδέες ενώ αυτά που παρουσίαζε ήταν γελοία, και όταν έκαναν μια παρουσίαση, ήταν σαν να την διέταζε και να της έδινε οδηγίες για το τι να πει ή τι να δειξει (σε φάση «δείξε μας τώρα αυτό», «πες μας γι’αυτο», κτλ) ενώ είχαν κάνει, υποτίθεται, ομαδική δουλειά. Επειδή τον είχα γνωρίσει και εγώ και είχαμε συζητήσει, πριν γίνουν όλα αυτά, δεν πίστευα αυτά που άκουγα όταν μας εξηγούσε πράγματα για την θρησκεία του και τις γυναίκες (γιατί πρέπει να καλύπτονται από πάνω μέχρι κάτω πχ). Αργοτερα, μια άλλη γνωστή που συνεργάστηκε με άτομα της συγκεκριμένης χώρας, είπε ότι είχε παρόμοια προβλήματα. Δεν έδιναν σημασία στις απόψεις της και δεν ήθελαν καν να χρησιμοποιήσουν το λαπτοπ της ή να την αφήσουν να τους εξηγήσει πράγματα που ήξερε, γιατί και καλά δεν την εμπιστεύονταν. Το ίδιο έκαναν και με τα υπόλοιπα κορίτσια. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι παίζει μεγάλο ρόλο η κουλτούρα ενος λαού. Σίγουρα έχει σημασία και το ποιος είσαι σαν άτομο, αλλά κακά τα ψέματα, η καταγωγή μας και η χώρα μας σίγουρα επηρεάζει τον χαρακτήρα και τη συμπεριφοράς μας. Χωρίς όμως αυτό να είναι δικαιολογία, γιατί όταν καταλαβαίνουμε πως εχουμε προβληματική συμπεριφορά θα πρέπει να την διορθώνουμε. Το θέμα είναι να καταλάβουμε ότι έχουμε προβληματική συμπεριφορά, γιατί μπορεί να πρόκειται για κάτι που στη χώρα σου θεωρείται φυσιολογικό, όπως στην περίπτωση μας, να συνεργάζεται κανεις με άντρες και στις γυναίκες απλά να δίνει διαταγές...
 
Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι μιλάμε για τεμπέλη χοντράνθρωπο, όχι απλά πολιτισμικές διαφορές. Υποθέτω ότι το ξέρεις αυτό, αλλά ας το γράψω για κάθε περίπτωση: Εννοείται όλες οι συνεννοήσεις (και) γραπτά! Μέηλ παντού και πάντα για να είσαι καλυμμένη. Ακόμα και για τους κανονισμούς του γραφείου, για να μην υπάρχει περίπτωση να πει μετά "δεν ήξερα, δεν μου είπαν". Και οι συστάσεις γραπτά. Δυστυχώς δεν έχω ανάλογη εμπειρία για να σε συμβουλέψω κάτι πιο ουσιαστικό. Καλά κουράγια.

Υ.Γ. Για το θέμα του σκύλου δεν μπορεί η δ/νση του νοσοκομείου να το αναλάβει;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,202 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι μιλάμε για τεμπέλη χοντράνθρωπο, όχι απλά πολιτισμικές διαφορές. Υποθέτω ότι το ξέρεις αυτό, αλλά ας το γράψω για κάθε περίπτωση: Εννοείται όλες οι συνεννοήσεις (και) γραπτά! Μέηλ παντού και πάντα για να είσαι καλυμμένη. Ακόμα και για τους κανονισμούς του γραφείου, για να μην υπάρχει περίπτωση να πει μετά "δεν ήξερα, δεν μου είπαν". Και οι συστάσεις γραπτά. Δυστυχώς δεν έχω ανάλογη εμπειρία για να σε συμβουλέψω κάτι πιο ουσιαστικό. Καλά κουράγια.

Υ.Γ. Για το θέμα του σκύλου δεν μπορεί η δ/νση του νοσοκομείου να το αναλάβει;


Συμφωνώ ότι δεν μιλάμε για πολιτιστικές διάφορες,όμως σε κάποιες περιπτώσεις ισχύει.ΠΧ οι περισσότεροι Ινδοί,Πακιστανοί κτλ είναι βρώμικοι πάνω τους μέχρι αηδίας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς απλά να πας στο HR και να πεις ότι σε παρενοχλεί σεξουαλικη και θα το απομακρύνουν.
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δύσκολη η θέση σου ...Η θα πρέπει να βγεις μπροστά ή να περνας άσχημα όλη μέρα. Εάν είναι και σε ψηλότερη θέση απο εσένα στο οργανόργαμα της εταιρείας ακόμα χειρότερα. Μη το ρίχνεις ωστόσο στις πολιτισμικές διαφορές (ακόμα και εάν παίζουν και αυτές). Εάν δεν μπορείς να το αναφέρεις εύκολα στο HR (και με υπόνειες για παρενόχληση) γιατί μπορεί να σου γυρίσει μπουμερανγ (δυστυχώς υπάρχουν ακόμα αυτά) τότε δεν έχει πολλά να κάνεις. Υπομονή, απόλυτη τυπικότητα από τη μεριά σου και προσπαθεια να αλλάξεις εσύ περιβάλλον εάν δεν γίνεται αυτός...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μέχρι να έρθει ο διευθυντής δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, εκτός αν θέλεις να τον εκθέσεις. Με μια αναφορά στο HR ή σε ανώτερη βαθμίδια ο διευθυντής ίσως χάσει την θέση του. Ασ' τον να λύσει μόνος του το ζήτημα. Επικοινώνησε με email μαζί του ή μίλα τουλάχιστον στον αναπληρωτή του αν έχει αφήσει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Το θέμα είναι λεπτό,και η θέση σου σχετικά δύσκολη . Ωστόσο δεν πρέπει να ξεχνάς πως ανεξάρτητα την χώρα προέλευσης,το οτι εσύ είσαι γυναίκα και εκείνος άντρας, πως ο τύπος αποτυγχάνει να τηρήσει βασικούς κανονισμούς ,οτι η συνεργασία μαζί του είναι δύσκολη και η συνεννόηση ανύπαρκτη . Λογικά σε πρώτη φάση θα γίνουν ορισμένες στοιχειώδεις συστάσεις . Εαν και εφόσον δεν αλλάξει η κατάσταση,μπορείς να τονίσεις ακόμα περαιτέρω την σοβαρότητα της κατάστασης και οτι ο άνθρωπος αυτός δημιουργεί θέμα στον εργασιακό του χώρο ενώ ,δεν αναλαμβάνει με τη ανάλογη σοβαρότητα σημαντικές ευθύνες του . Μην αναφερθείς καν σε τίποτα άλλο ,δεν χρειάζεται και δεν αποτελούν-δεν πρέπει να αποτελούν- μέρος του προβλήματος. Ακόμα και εαν κοινωνικά ξέρουμε οτι υπάρχει σύνδεση .

Ελπίζω να βρεις την άκρη,διότι δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να δυσκολεύει την ζωή του για κάποιον άλλο.Πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει καν σεβασμός τόσο σε επαγγελματικό όσο και σε ανθρώπινο επίπεδο . Στην τελική εαν δεν μπορούν ή/και δεν θέλουν να κάνουν κάτι,ας τον απομακρύνουν απο εσένα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εστειλα εμαιλ στο αφεντικο γιατι η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο. Δεν του ειπα αναλυτικα τι συμβαινει για να μη χαλασω τις διακοπες του, αλλα του ειπα τα πιο χοντρα. Αν ειναι παλι χαλια και σημερα θα του στειλω εμαιλ και θα ζητησω να δουλευω απο το σπιτι μεχρι να επιστρεψει.
Σκοτωθηκα στην δουλεια την Παρασκευη και εβαλα ακουστικα με μουσικη δυνατα για να μη μου μιλαει και με σκουντουσε συνεχεια, ακομα και για να διορθωνω την γραμματικη του σε sms!!! Εκτυπωσα κανονες για το γραφειο και τους κολλησα σε καθε γραφειο, τοιχο, ακομα και στην πορτα. Τους αγνοει επιδεικτικα. Το Σ/Κ με τρελανε στις κλησεις και τα μηνυματα γιατι προφανως δεν ειναι ικανος ουτε 2 abstracts των 500 λεξεων να γραψει και ζητουσε να ελεγξω τα κειμενα και να διορθωσω την γραμματικη του. Θα τον εκανα report κατευθειαν στο HR αλλα οπως ειπε ο akikos δεν θελω να εκθεσω το αφεντικο.
Ο τυπος ειναι παρανοικος. Καθε μερα και χειροτερα. Το προγραμμα του διαρκει ενα χρονο. Θα φυγει τελη ιουλιου αν δεν απολυθει αμεσα. Δεν αντεχω με τιποτα μεχρι τοτε και ηδη εχω αρχισει να ψαχνω για αλλη δουλεια ή ακομα και για διαλειμμα 1 ετους για να ηρεμισω. Η εσχατη λυση, αν δεν αντεξω να περιμενω το αφεντικο να επιστρεψει, ειναι να τον καταγγειλω για σεξουαλικη παρενοχληση. Καθεται με ανοιχτα τα ποδια και τα ξυνει. Σε λιγο θα αρχισει και να την παιζει. Καθε φορα που ακουω να ξυνεται αγχωνομαι και δεν κοιταω γιατι δεν θελω να ξερω που ξυνεται.
Επισης με εχει βγαλει φωτογραφιες χωρις να με ρωτησει. Μου εστειλε μια και μετα ειδα στο κινητο του οτι ειχε και αλλες. Ειναι πολυ creepy κατασταση. Φοβαμαι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,202 μηνύματα.
Εστειλα εμαιλ στο αφεντικο γιατι η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο. Δεν του ειπα αναλυτικα τι συμβαινει για να μη χαλασω τις διακοπες του, αλλα του ειπα τα πιο χοντρα. Αν ειναι παλι χαλια και σημερα θα του στειλω εμαιλ και θα ζητησω να δουλευω απο το σπιτι μεχρι να επιστρεψει.
Σκοτωθηκα στην δουλεια την Παρασκευη και εβαλα ακουστικα με μουσικη δυνατα για να μη μου μιλαει και με σκουντουσε συνεχεια, ακομα και για να διορθωνω την γραμματικη του σε sms!!! Εκτυπωσα κανονες για το γραφειο και τους κολλησα σε καθε γραφειο, τοιχο, ακομα και στην πορτα. Τους αγνοει επιδεικτικα. Το Σ/Κ με τρελανε στις κλησεις και τα μηνυματα γιατι προφανως δεν ειναι ικανος ουτε 2 abstracts των 500 λεξεων να γραψει και ζητουσε να ελεγξω τα κειμενα και να διορθωσω την γραμματικη του. Θα τον εκανα report κατευθειαν στο HR αλλα οπως ειπε ο akikos δεν θελω να εκθεσω το αφεντικο.
Ο τυπος ειναι παρανοικος. Καθε μερα και χειροτερα. Το προγραμμα του διαρκει ενα χρονο. Θα φυγει τελη ιουλιου αν δεν απολυθει αμεσα. Δεν αντεχω με τιποτα μεχρι τοτε και ηδη εχω αρχισει να ψαχνω για αλλη δουλεια ή ακομα και για διαλειμμα 1 ετους για να ηρεμισω. Η εσχατη λυση, αν δεν αντεξω να περιμενω το αφεντικο να επιστρεψει, ειναι να τον καταγγειλω για σεξουαλικη παρενοχληση. Καθεται με ανοιχτα τα ποδια και τα ξυνει. Σε λιγο θα αρχισει και να την παιζει. Καθε φορα που ακουω να ξυνεται αγχωνομαι και δεν κοιταω γιατι δεν θελω να ξερω που ξυνεται.
Επισης με εχει βγαλει φωτογραφιες χωρις να με ρωτησει. Μου εστειλε μια και μετα ειδα στο κινητο του οτι ειχε και αλλες. Ειναι πολυ creepy κατασταση. Φοβαμαι.


Καντου καταγγελία αν συνεχιζει.Με ποιο δικαίωμα σε τραβά φωτογραφίες;Ας πάει στην παλιόχωρα του να τα κάνει αυτά.Στις πολιτισμένες χώρες υπάρχουν κανόνες και πρέπει να τους σέβεται.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εστειλα εμαιλ στο αφεντικο γιατι η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο. Δεν του ειπα αναλυτικα τι συμβαινει για να μη χαλασω τις διακοπες του, αλλα του ειπα τα πιο χοντρα. Αν ειναι παλι χαλια και σημερα θα του στειλω εμαιλ και θα ζητησω να δουλευω απο το σπιτι μεχρι να επιστρεψει.
Δεν αντεχω με τιποτα μεχρι τοτε και ηδη εχω αρχισει να ψαχνω για αλλη δουλεια ή ακομα και για διαλειμμα 1 ετους για να ηρεμισω. Η εσχατη λυση, αν δεν αντεξω να περιμενω το αφεντικο να επιστρεψει, ειναι να τον καταγγειλω για σεξουαλικη παρενοχληση.


Ε, όχι βρε κορίτσι μου να ψάχνεις άλλη δουλειά γι αυτόν τον λόγο!΄Ηρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα; Στο κάτω-κάτω είναι και θέμα εγωισμού!΄Εχεις όλα τα στοιχεία για να τον στείλεις από εκεί που ήρθε! Ηρέμησε και σκέψου τις κινήσεις σου προς κάθε κατεύθυνση! Σκέψου ότι αυτά που συμβαίνουν, ακόμα δεν τα γνωρίζει κανένας επίσημα! Πώς περιμένεις λοιπόν να αλλάξει η κατάσταση;΄Εχεις τόσα πολλά ράμματα για την γούνα του που δεν υπάρχει περίπτωση να μην εισακουστείς!΄Οσο για την διακριτικότητά σου να μην ενοχλησεις το αφεντικό στις διακοπές του νομίζω ότι αυτό θα ίσχυε για ένα επουσιώδες θέμα. Εδώ είναι κάτι σοβαρό για το οποίο πρέπει να ενημερωθεί άμεσα και με λεπτομέρειες! Αν μεθαύριο αρχίσει να έρχεται να σου χτυπά την πόρτα του σπιτιού σου για να τον βοηθήσεις στο ένα και στο άλλο, θα σε κατηγορήσουν ότι δεν τους ενημέρωσες έγκαιρα!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δευτερα δουλεψα απο το σπιτι, την Τριτη ειπα οχι, θα παω στο γραφειο και θα φυγει αυτος, οχι εγω. Παω λοιπον και ηταν αραγμενος στην καρεκλα. Ερχεται και ο εθελοντης μου και αυτος ο αχρηστος αντι να ξεκουμπιστει να φυγει, συνεχιζει να αραζει. Του εχω πει απειρες φορες οτι το τραπεζι και ο υπολογιστης δεν ειναι δικα του και προτεραιοτητα εχουν οι εθελοντες γιατι ουσιαστικα ο χωρος μου ειναι για εμενα και τους εθελοντες και απλα μπορει να τον χρησιμοποιει οταν δεν χρησιμοποειται απο αλλους. Αυτος εχει χωρο στον 6ο εκει που κοιμουνται οι ειδικευομενοι οταν ειναι σε εφημερια και εχει δωματια με υπολογιστες, βιβλιοθηκες και αλλους χωρους που μπορει να παει. Αφηνα σποντες να ξεκουμπιστει αλλα τιποτα. Με πολυ ευγενικο τροπο λοιπον του λεω οτι ειμαστε 3 και οτι εχουμε 2 υπολογιστες και τον ρωταω αν μπορει να παει στον 6ο να δουλεψει απο εκει. Μου λεει "περιμενε να τελειωσω το αρθρο και θα φυγω". Δεν ξερω τι σκατα εκανε τοση ωρα, αλλα του πηρε 20 λεπτα να ξεκουμπιστει απο την ωρα που του ειπα να φυγει. Σπαταλησα 1.5 ωρα το πρωι δουλευοντας πανω σε ενα τεραστιο τιποτα.

Στο αφεντικο μου εκανα καποια παραπονα περιληπτικα και του εστειλε εμαιλ και τον ξεχεσε. Του εστειλα και αλλο εμαιλ με τα γεγονοτα της Τριτης και πιστευω οτι θα τον βαλει στην θεση του οταν επιστρεψει. Σημερα διαπιστωσα οτι λειπουν απο το γραφειο τετραδια, τα μισα στυλο μου και σημειωσεις που χρησιμοποιουσαν οι εθελοντες και τις ειχαν κολλημενες στο τραπεζι που χρησιμοποιει ο αξεστος. Θα παω να αγορασω ειδη γραφειου και πλεον ειμαι αναγκασμενη να τα κλειδωνω για να μην τα κλεψει.

Καθε μερα και χειροτερα. Το χειροτερο ειναι οτι το αφεντικο εχει 2 βδομαδες αδεια τον Νοεμβριο, 2 τον Δεκ, 3 τον Ιαν, 2 τον Φεβ, 3 τον Μαρ, 2 τον Απρ, και 2 τον Ιουλ. (ασχετο, αλλα παραπονιεται οτι δεν κανει διακοπες. Θα επρεπε να παραπονιεται οτι δεν δουλευει!). Οταν θα λειπει θα μου κουβαλιεται ο αξεστος στο γραφειο. Δε νομιζω να αντεξω μεχρι τελη Ιουλ που θα ξεκουμπιστει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το χειροτερο ειναι οτι το αφεντικο εχει 2 βδομαδες αδεια τον Νοεμβριο, 2 τον Δεκ, 3 τον Ιαν, 2 τον Φεβ, 3 τον Μαρ, 2 τον Απρ, και 2 τον Ιουλ. (ασχετο, αλλα παραπονιεται οτι δεν κανει διακοπες. Θα επρεπε να παραπονιεται οτι δεν δουλευει!). Οταν θα λειπει θα μου κουβαλιεται ο αξεστος στο γραφειο. Δε νομιζω να αντεξω μεχρι τελη Ιουλ που θα ξεκουμπιστει.


Μέχρι την επόμενη φορά που θα ξαναπάρει άδεια, τα πράγματα θα πρέπει να έχουν μπει στη θέση τους! Από εσένα εξαρτάται να του παρουσιάσεις τα τεκταινόμενα με όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες ώστε να του τα χώσει χοντρά και να τον απειλήσει με απόλυση αν δεν συμμορφωθεί! Φαντάζομαι όταν λείπει, θα ξαναπροσπαθήσει ο ακατανόμαστος να σου πάρει τον αέρα αλλά από σένα εξαρτάται να του δείξεις ότι δεν τον παίρνει πλέον!
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά εσύ δεν είχες ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα για άλλο συνάδελφο παλιότερα; σχεδόν βλέπω ένα pattern εδώ να το κοιτάξεις...

Αυτά θα έπρεπε να τα συζητάς με το manager σου όχι με εμάς και καλύτερα χωρίς έννοιες όπως σωβινιστής, πολιτισμικές διαφορές κλπ γιατί μετά πάει αλλού το πράμα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλά εσύ δεν είχες ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα για άλλο συνάδελφο παλιότερα; σχεδόν βλέπω ένα pattern εδώ να το κοιτάξεις...

Αυτά θα έπρεπε να τα συζητάς με το manager σου όχι με εμάς και καλύτερα χωρίς έννοιες όπως σωβινιστής, πολιτισμικές διαφορές κλπ γιατί μετά πάει αλλού το πράμα.

Καταρχην το μηνυμα σου ειναι εκτος θεματος εκτος αν εχεις ορεξη για flaming.
Επισης δεν σε υποχρεωσε κανεις να απαντησεις. Αν μπηκες για να κραξεις, τραβα αλλου.
Και επειδη κρινεις χωρις να γνωριζεις, σε πληροφορω οτι δουλευω σε εναν χωρο που α) εχει πολυ μεγαλο turnover προσωπικου (γυρω στα 30-50 ατομα ερχονται και φευγουν καθε 6-12 μηνες), β) ειναι male dominated γ) εχει αρκετους ναρκισσους, ψυχοπαθεις και ατομα που απο το πολυ διαβασμα δεν ξερουν πως να συμπεριφερθουν δ) εχει πολυ γρηγορο και απαιτητικο περιβαλλον.

Το οτι ειχα ενα ακομα περιστατικο, ασχετο με αυτο, στα τοσα χρονια που ειμαι σε αυτη την θεση, το οποιο το ελυσα, δεν μου λεει κατι. Το να σου παιρνουν ερευνητικες σημειωσεις απο το tray του γραφειου σου και να τις χρησιμοποιουν για προχειρο, ναι ειναι κατι που οχι μονο ενοχλει εμενα αλλα μπορει να εχει και τεραστιες επιπτωσεις σε ασθενεις και στο trial, ειδικα οταν εργαζεσαι σε δοκιμη φαρμακου που μπορει να περιλαμβανει ακομα και θανατο στις παρενεργειες. Για να μην επεκταθω και σε ελεγχους απο τον monitor και το εφ ντι ει.

Το να στειλω τον μαλακα στο HR ειναι το πιο ευκολο πραγμα. Δεν ειναι λυση ομως στην κατασταση που βρισκομαι. Μπορει απλα να υπαρχουν πολιτισμικες διαφορες που αδυνατω να δω. Μπορει να ειναι σωβινιστης. Δεν εχω ξαναδουλεψει με ανθρωπο απο μεση ανατολη, που θελεις να ξερω τι ειναι νορμαλ στην συμπεριφορα του και τι οχι; Μπορει καποιος εδω να εχει εμπειρια. Μπορει απλα να τα βλεπω απο μια γωνια και καποιος αλλος να τα δει αλλιως. Αφου δεν εχεις να προσφερεις κατι στην συζητηση τι απαντας; Γεμισαμε εγκαθετους εδω μεσα. Τραβα να ξεθαψεις και απαντησεις 10ετιας μηπως βρεις και αλλα ψεγαδια.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μπα, μια χαρά εντός θέματος είμαι. Δεν είπα να τον καρφώσεις στο HR είπα να μιλήσεις με το manager σου. Αυτό είναι το πιο υπεύθυνο, για εύκολο δεν γνωρίζω, κάποιος θα λεγε πως και το να ψάχνεις συμβουλές σε αγνώστους για εργασιακά τα οποία όπως μου τόνισες τη φύση δε γνωρίζουμε, είναι εξίσου εύκολο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top