Σωστό ή λάθος, η γυναίκα να εργάζεται στην επιχείρηση του άντρα της;

lovekittens

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
θα προσπαθησω να γραψω συνεπτηγμενα το θεμα που με προβληματιζει

ειμαι σε μια μακροχρονια σχεση και παρολο που εχουμε περασει πολλους καβγαδες λογω του οτι καναμε λαθος και περιπλεξαμε τα πραγματα με τους γονεις και τους γνωρισαμε απο πολυ νωρις και αρχισαν γκρινιες και επιρροες και λογια και μπλα μπλα μπλα αυτη η σχεση κραταει και παμε και καλα πιστευω

Μεχρι που τωρα τελευταια ο κεφαλι μου δεν στααματαει να σκεφτεται..Τι?Αρχικα οτι εγω σπουδασα κατι κ απ[οφασισα να μαθω την τεχνη του φιλου μου καθως μου αρεσε και εκτος αυτου εχει καλα λεφτα αν εξελιχθεις και ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ εχει μαγαζι ο πατερας του το οποιο θα συνεχισει ο φιλος μου Αρχικα δουλευα σε ξενη επιχειρησ μ για να αθω την δουλεια και ο φιλος μου δουλευε σε ξενη επιχειρηση καθοτι ηθελε να μαθει την δουλεια και να πληρωνεται καλυτερα αφου με τον πατερα του πλακωνοταν και δεν μπορουσε να του προσφερει κ πολλα οικονομικα το οποιο ειναι καλο γιατι τον βοηθησε να γινει οικονομικα ανεξερτητος επισης μου λεγε οτι ειναι μ@λ2ΚΑς ΚΑΙ ΙΔΙΟΡΥΘΜΟς .

αργοτερα οταν η επιχειρηση που δουλευε δεν πηγαινε καλα κ δεν τους πληρωνε τον εφερα εκει που δουλευα εγω τον εφεερα εκει που δουλευα και εγω εφυγα γιτι δεν εξελισσομουν οπως περιμενα κ για να παω στο μαγαζι με τον πατερα του κ να με μαθαινουν οι πελατες και μεσα σ ενα χρονο που θα βγαινε η συνταξη του πατερα τυου θα ρχοταν και ο φιλοσ μου και θα επερνε ολα τα λεφτα (εσοδα) του μαγαζιου και θα μεναμε και μαζι

Τα πραγματα δεν ηρθαν ετσι καθως ο χρονος περασε αλλα δεν εχει παρει ακομα την συνταξη ο φιλος μου βγαζει καλα λεφτα και ο πατερας του το ιδιο με την βοηθεια μου ενω εγω βγαζω λιγοτερα αλλα αποκταω πελατεια με λιγα ομως λεφτα το ερωτημα ειναι αν πρεπει να μεινω εκει με τον πατερα του με τον οποιο δεν ταιριαζω καθολου λογω αλλων ηλικιων αντιληψεων συν οτι εχω ξενερωσει με τα λιγοτερα λεφτα συν οτι και γω ειμαι λιγο εως πολυ ισχυρογνωμων αλλα να δω πως θα πανε τα πραγματα και αν θα ναι καλα οταν ερθει και ο φιλος μου σε κανα χρονο δλαδη'ή να παω να δουλευω παρτ-ταιμ και αλλου μισες μερες δψηλαδη και να προσπαθησω να μην χασω την πελατεια που χω κανει γιατι σ αυτο το θεμα εχω προχωρησει...

Α να προσθεσω οτι σε αααπειρες συζητησεισ που χω κανει με τον φιλο μου κοινως τον εχω πριξει μου λεει οτι εχω δικιο στα οικονιμικα και σ οτι αλλο μ ενοχλει στον παυερα του κ μαλιστα τον εχω κανει κ εχει τσακωθει με τον πατερα του [πραγμα που θερωρω μεγαλο λαθος τελικα γιατι ηθελα απλα να το βγαλω απο μεσα μου κι οχι να δημιουργησω οικογενειακο προβλημα και σημερα μ επιασε η μανα του οτι αυτο το μαγαζι ειναι το αιμα τους και να μην το χαλασω η γκρινια θα μας καταστρεψει και οτι εκει πηγα γιατι αγαπαω τον γιο της και αυτο το μαγααζι θα το χουμε μαζι κτλπ.

Ενω μου μιλησε ποοολυ ωραια και λογικα εγω νιωθω στην μεση Αν φυγω θα χασω ισως πελατεια κ θα αρχισουν την γκρινια στο σπιτι του αν μεινω θα τ αντεξω? ενα χρονο ειμαι οχι πολυ μετα απο κανα χρονο θα ρθει και ο φιλος μου και μεχρι τοτε θα μενουμε κ μαζι...

καμια γνωμη???αν αντεξετε το κατεβατο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αρχικά, πρέπει να μάθεις να χρησιμοποιείς σημεία στίξης... :)
Κοίτα, το ιδεατό είναι να εργάζεται ο καθένας ξεχωριστά. Κανείς να μην εργάζεται στην επιχείρηση του άλλου, ώστε να υπάρχει ανεξαρτησία και να μην εξαρτάται ο ένας από τον άλλο.
Επίσης, καλό είναι να μην περνάνε τόσο χρόνο τα ζευγάρια μαζί. Πχ, και στο σπίτι και στην εργασία. Γιατί μετά θα έρθει η τριβή, οι τσακωμοί κτλ.
Τώρα, εσύ έχεις ήδη μπει στο χορό. Επίσης έχεις μπει στο χορό σε μια εποχή οικονομικής κρίσης. Άρα θα είναι δύσκολο να βρεις άλλη δουλειά.
Στη θέση σου θα έμενα εκεί που εργάζομαι. Και θα έκανα και το σταυρό μου να πάνε όλα καλά, γιατι αν κάτι στραβώσει, θα μείνεις και χωρις δουλειά και χωρίς σύντροφο.
Εγώ πάντως σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά. :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εκτός από κοινή εργασία με τον σύντροφό σου, εγώ θα απέφευγα το ίδιο εργασία με συγγενικά πρόσωπα.
Καλώς ή κακώς το επαγγελματικό κομμάτι θέλει τυπικότητες, κι αν έχεις να κάνεις με πεθερικά, θείες και ξαδέρφια, κάπου χάνεται.
Εγώ στη θέση σου, θα' χα φύγει ήδη, για αποφυγή τσακωμών, από την άλλη είναι δύσκολος καιρός για να λες όχι σε μια σίγουρη δουλειά, αλλά δε το ρισκάρεις να χαλάσεις τις σχέσεις σου με τους ανθρώπους. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovekittens

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Glida σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες η αληθεια ειναι οτι επειδη σπουδασα κατι ασχετο με αυτο επελεξα ν ασχοληθω με την τεχνη μονο κ μονο για να μην ειμαι υπαλληλος και να τα βαζω ολα στην τσεπη και οχι να δουλευω ωρες.για να παιρνουν τ αφεντικα τους τζιρους..Επισης πηγα με την προοπτικη να ρθει ο φιλος μου κ να "λογοδοτω" σ εκεινον απλα αυτο λογω ασχετων παραμετρων θα καθυστερησει..Η αληθεια ειναι οτι νιωθω απογοητευμενη με τις επιλογες μου κ φοβισμενη..Με τον εαυτο μου τα χω..Δυστυχως δεν μπορω να γινω τειρεσιας κ να δω πως θα εξελιχθει το μελλον Δλαδη αν οταν ερθει ο φιλος μου που θα παιρνει ολα τα λεφτα εκεινος κ γενικα θα μαι κ γω καλυτερα οικονομικα κατ επεκταση αν θα χω ανεβασει την δουλεια και θα μαστε καλα;
PrinCess σκεφτομαι αν φυγω παρτ ταιμ λογω των συζητησεων που εκανλος μου στον πατερα του (πραγμα που εγω δεν ζητησα αλλα τον "φουντωσα"κι επρεπε να φανταστω οτι θα γινει)θα νομιζουν οτι δεν τους θελω και θα γινουν αλλα πραγματα μετα..κ τοτε θα χαλασω την σχεση μου με τους ανθρωπους..Σκατα τα χω κανει..
Μαλλον πρεπει να βρω μια δικαιολογια ν αφησω να περασει λιγος καιρος και μετα να πω οτι για τον χ λογο χρειαζομαι κι αλλα λεφτα κ μετα οταν ερθει κ ο φιλος μου στο μαγαζι ερχομαι κ γω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Μαλλον πρεπει να βρω μια δικαιολογια ν αφησω να περασει λιγος καιρος και μετα να πω οτι για τον χ λογο χρειαζομαι κι αλλα λεφτα κ μετα οταν ερθει κ ο φιλος μου στο μαγαζι ερχομαι κ γω

Φαίνεται ότι είσαι λίγο κολλημένη με αυτό το "θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός".Άμα αφήσεις να περάσει έστω και λίγος καιρός μετά θα αφεθείς να βουλιάξεις στην κατάσταση.Θεωρώ πως πρέπει να φύγεις το συντομότερο δυνατό.Δηλαδή για ένα διάστημα να δουλεύεις εκεί και παράλληλα να ψάχνεις για δουλειά ,και μόλις βρείς μια αρκετά ικανοποιητική να φύγεις.Καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να παρατήσεις τόσο εύκολα μια "στρωμένη" δουλειά αλλά αφενός είναι καλύτερα για σένα,γιατί λες ότι ήδη τσακώνεστε και δεν σε ακούει(όχι πως ένα άλλο αφεντικό θα σε ακούει περισσότερο αλλά τέλος πάντων) και αφετέρου για τη σχέση σου.ΔΙότι ούτε είναι καλό να έχεις αφεντικό τον πατέρα του αλλά ούτε κι εκείνον.Θα μου πεις βλέπεις τόσες οικογενειακές επιχειρήσεις και μια χαρά κρατούν` στα σπίτια τους όμως δεν ξέρεις τι συμβαίνει.Για αυτό αν θες να προστατέψεις τη σχέση σου αλλά και να έχεις κανονικές εργασιακές σχέσεις σου προτείνω να φύγεις άμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με την τρελή φιλόσοφο.Ακριβώς αυτό ειναι για μένα το πιο σοφό
Θεωρώ πως πρέπει να φύγεις το συντομότερο δυνατό.Δηλαδή για ένα διάστημα να δουλεύεις εκεί και παράλληλα να ψάχνεις για δουλειά ,και μόλις βρείς μια αρκετά ικανοποιητική να φύγεις
Μην αναβάλλεις κάτι,που ξέρεις βασικά και εσύ η ίδια ότι είναι λάθος.Ουδέν μονιμότερον απο του προσωρινού..έλεγαν οι παλιοί,και πολύ σωστά το έλεγαν.Αποφάσισε το και ψάχνε παράλληλα για δουλειά.
Και θα συμφωνήσω απόλυτα και με την princess
Εκτός από κοινή εργασία με τον σύντροφό σου, εγώ θα απέφευγα το ίδιο εργασία με συγγενικά πρόσωπα.
Κακά τα ψέμματα,είναι οι χειρότερες συνεργασίες αυτές.Βασικά για μένα,δεν είναι συνεργασίες αλλά σχέσεις εκμετάλευσης.:/: Και είναι και δύσκολες,διότι αν υπάρξει σύγκρουση στο επαγγελματικό κομμάτι,αναπόφευκτα επηρεάζονται και οι προσωπικές σχέσεις.Ειδικά οταν μπλεκεται και το θέμα του συντρόφου με το σόι του,είναι ότι χειρότερο για μένα.Μακριά και αγαπημένοι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovekittens

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι βρε παιδια και γω αυτο σκεφτομαι απ την μια Απ τη αλλη ομως εκτος του οτι ειμαι 26 και δεν ασχοληθηκα μ αυτο που σπουδασα αλλα μ αυτο που κανε ο φιλος μου ειναι γι αυτο τον λογο για να χω κατι καλυτερο του να μαι υπαλληλος...Δεν ξερω..Αλλωστε και εκει που θα παω μπορςι κ να συμβει η στραβη ή να μου φερονται ασχημα ή να μην με πληρωνουν ενω εδω οσο παει θα παιρνω περισσοτερα..Με τον φιλλο μου εχω δουλεψει ενα χρονο μαζι κ δεν ειχα προβλημα συνεργασιας..Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να ηρεμησω κ να παρω αποφασεις χωρις να ενοχλω αλλο τον φιλο μου οσο να ναι να συζητας συνεχεια το ιδιο ειναι κουραστικο κ ψυχοφθορο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να γίνω λίγο ψυχρός τεχνοκράτης;
Πόσο σημαντικό είναι τελικά οι αυστηρώς ορισμένες (επαγγελματικές) σχέσεις. Στο προκείμενο παράδειγμα είναι λογικό ο πατέρας να βγάζει χίλιες δυο προσωπικές προκαταλήψεις και επιθυμίες. Έξαλλου ποίος (Έλληνας) γονιός αφήνει τα πράγματα στην τύχη τους; Αυτός νιώθει δυο σχέσεις εξουσίας πάνω σου, αυτή του συνεταίρου/εργοδότη και αυτή του πεθερού.

Υποθέτω ότι επί της ουσίας και τυπικά είστε ελεύθεροι επαγγελματίες και απλά μοιράζεστε την ίδια στέγη και το ίδια επωνυμία. Δεν έχετε ωράρια και δεν έχεις κάποια fix αμοιβή και υποθέτω ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί αρνηθεί σε έχει διπλά του, χωρίς καμία ιδιαίτερη διαδικασία.

Στην θέση σου θα διεκδικούσα αυτή η συνεργασίας σας να πλαισιωθεί με ένα καταστατικό έστω μορφής ΙΚΕ. Ανέξοδο είναι στην τελική αλλά με ικανοποιητική ισχύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Να γίνω λίγο ψυχρός τεχνοκράτης;
Πόσο σημαντικό είναι τελικά οι αυστηρώς ορισμένες (επαγγελματικές) σχέσεις. Στο προκείμενο παράδειγμα είναι λογικό ο πατέρας να βγάζει χίλιες δυο προσωπικές προκαταλήψεις και επιθυμίες. Έξαλλου ποίος (Έλληνας) γονιός αφήνει τα πράγματα στην τύχη τους; Αυτός νιώθει δυο σχέσεις εξουσίας πάνω σου, αυτή του συνεταίρου/εργοδότη και αυτή του πεθερού.

Υποθέτω ότι επί της ουσίας και τυπικά είστε ελεύθεροι επαγγελματίες και απλά μοιράζεστε την ίδια στέγη και το ίδια επωνυμία. Δεν έχετε ωράρια και δεν έχεις κάποια fix αμοιβή και υποθέτω ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί αρνηθεί σε έχει διπλά του, χωρίς καμία ιδιαίτερη διαδικασία.

Στην θέση σου θα διεκδικούσα αυτή η συνεργασίας σας να πλαισιωθεί με ένα καταστατικό έστω μορφής ΙΚΕ. Ανέξοδο είναι στην τελική αλλά με ικανοποιητική ισχύ.
Πολύ ωραία όλα αυτά..αλλά είναι καθαρά και μόνο στο θεωρητικό επίπεδο,κατά την άποψη μου.Άντε,στο ιδεατό..όταν δηλαδή έχεις να κάνεις με εναν εύκολο άνθρωπο ή με έναν σωστό επαγγελματία.
Εδώ όμως δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο.Εγώ κρατάω αυτό.
Αρχικα δουλευα σε ξενη επιχειρησ μ για να αθω την δουλεια και ο φιλος μου δουλευε σε ξενη επιχειρηση καθοτι ηθελε να μαθει την δουλεια και να πληρωνεται καλυτερα αφου με τον πατερα του πλακωνοταν και δεν μπορουσε να του προσφερει κ πολλα οικονομικα το οποιο ειναι καλο γιατι τον βοηθησε να γινει οικονομικα ανεξερτητος επισης μου λεγε οτι ειναι μ@λ2ΚΑς ΚΑΙ ΙΔΙΟΡΥΘΜΟς .
Εδώ με το παιδί του δεν τα βρίσκει,θα τα βρει με την φίλη του παιδιού του;Ο άνθρωπος φαίνεται καθαρά οτι είναι προβληματικός.Δηλαδή,καν δεν μιλάμε για έναν σωστό επιχειρηματία,που έχει ξεκαθαρίσει ότι άλλο το παιδί μου και άλλο οι επαγγελματικές μου σχέσεις.Αφού έχει πρόβλημα ακόμα και με το παιδί του,για μένα είναι απλά χαμενος χρόνος και χαμένο παιχνιδι όλα τα υπόλοιπα.
Στο προκείμενο παράδειγμα είναι λογικό ο πατέρας να βγάζει χίλιες δυο προσωπικές προκαταλήψεις και επιθυμίες. Έξαλλου ποίος (Έλληνας) γονιός αφήνει τα πράγματα στην τύχη τους; Αυτός νιώθει δυο σχέσεις εξουσίας πάνω σου, αυτή του συνεταίρου/εργοδότη και αυτή του πεθερού.
Και ω ναι.Η χειρότερη μορφή εξουσίας δυστυχώς,είναι η εξουσία που ασκούν οι γονείς στα παιδιά.Ακριβώς επειδή εκμεταλεύονται αυτήν την σχέση.Και για μένα είναι ότι πιο ανήθικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lovekittens

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Συμφωνω με ολα αυτα κυριως Johny τοο χα σκεφτει οταν εκανα την επιλογη οτι θα χουν απαιτησεις γιατι ειναι γονεις και ειχαν ξεκινησει απο το μηδεν για να φτασουν καπου..Αλλα τωρα θα ναι στ ονομα τουφιλου μου και οχι στο δικο τους..κ ο ανθρωπος ,ο πατερας του παειστα 70 ζωη να χει..ποσο ακομα θ αντεξει;Δεν ειναι κακοι απλα κολλημενοι στα παλια..σ αυτα που εμαθαν..Αυτο που σκεφτομαι ειναι να ζηταγα οταν ερθει ο φιλος μου να κανω μια συμβολαιογραφικη πραξη κατι πουνα με διασφαλιζει Συνεταιρικα δεν νομιζω ναγινεται γιατι θα χει διπλο τεβε..Αλλα πρωτα ναβαλω προτεραιοτητες κ το μυαλο μ σε ταξη Δεν μπορω να ηρεμησω εχω φοβο κ αγχος για το μελλον κ σ αυτο δεν φταιει κανεις παρα μονο εγω..Δεν με πιεσε κανειις μονη μου δεν ασχοληθηκα με τα οικονομικα που σπουδασα κ πηγαστην κομμωτικη τωρα αν ειναι να παρατησω την κομμωτικη θα την παρατησω τελειως κ θα παω σ αυτο που σπουδασα κ ξεκιναω παλι απο τομηδεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως τα ασφάλιστρα στον ΟΑΕΕ είναι εξαρτώμενα από τον χρόνο και όχι τον αριθμό των δραστηριοτήτων. Επίσης μια ΙΚΕ δεν απαιτεί από όλους τους συνεταίρους ΟΑΕΕ, παρά μόνο από τους διαχειριστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovekittens

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Thanks Johnny θα το ψαξω και αν δεν σου κανει κοπο που θα πρεπει ν απευθυνθω;Για να το κανω αυτο θα πρεπει να μαι ασφαλισμενη στο καταστημα γιατι προς το παρων δεν ειμαι..εχω ιατροφαρμακευτικα αλλα οχι ενσημα αυτο επειδη ειμαι ταμειο ανεργιας για 1 χρονο..για πες λοιπον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για αρχή κοίτα ρίξε μια ματιά στο επισυναπτόμενο έγγραφο. Σε ενδιαφέρουν τα άρθρα 43 με 120.
View attachment ΙΚΕ.pdf

Πάντως είμαι σίγουρος ότι αν αναλύσετε τους λόγους της όποιας κόντρας, θα συνειδητοποιήσετε ότι οι λόγοι δεν είναι αρκετοί να συνεχίζεται αυτή η κόντρα. Πιθανών και αυτοί από την μεριά τους να θέλουν να νιώσουν μια σιγουριά στους τομείς που τους ανησυχούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovekittens

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι εχεις δικιο..Η κοντρα φυσικα κ εληξε και εχοντας συνηδειτοποιησει πλεον την κατασταση και μεσα απο την συζητηση μαζι σας νιωθω πιο ξαλαφρωμενη κοντρα θα φροντισω να μην ξαναυπαρξει..Φυσικα ειμαι κ γω υπερβολικη κ πολυ παρορμητικη κ επεξε κι αυτο τον ρολο του ..Απ αυτο που συνεβει βγηκαν καλα αποτελεσματα οπως οτι ο φιλος μου ειναι συζητησιμος κ συννενοησιμος κ οτι βαζει πανω απ ολα το λογικο πραγμα που για μενα μετραει ολα τ αλλα θα τα βρουμε :D Σας ευχαριστω ολους για την σμπαρασταση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγω θα πω τα αντιθετα, το πιο δημοφιλες και κερδοφορο κομμωτηριο στην περιοχη μου το εχει ενα ζευγαρι. Ειναι χρονια παντρεμενοι και εχουν 2 παιδακια, ενω το κομμωτηριο πρεπει να το εχουν καπου 15-20 χρονια. Γινεται παντα χαμος, εχουν πολλες κοπελες μεσα και βγαζουν παρα πολλα λεφτα. Εκτος απο τα ωραρια κομμωτηριου, δουλευουν και σε σπιτια. Φαινονται αγαπημενοι παντως, γινεται και τετοιος χαμος απο κοσμο στο κομμωτηριο που μεταξυ τους σχεδον δεν προλαβαινουν να μιλησουν. Οποτε δεν υπαρχει "τριβη"... Απλα απο τοτε που ξεκινησαν ηταν καλοι στην δουλεια τους (ειδικα η κοπελα, ο αντρας ειναι πιο πολυ στις δημοσιες σχεσεις) και εβγαιναν αρκετα, τους μαθαινε ο κοσμος και τους ηθελε και λογω καλου χεριου και λογω του οτι τους συμπαθουσε.
Δεν ξερω αν στην περιπτωση σου μπορειτε να κανετε κατι τετοιο, παντως ο πεθερος σου θα παρει συνταξη συντομα, που θα παει? Οποτε εσυ μπορεις να δουλευεις το κομμωτηριο οπως θελεις και ας ανηκει νομικα στον αντρα σου, κι ας δουλευει αυτος αλλου υπαλληλος. Νομιζω καλυτερα να παρεις μια κοπελα αν χρειαζεσαι βοηθεια, μιας και ο αντρας σου βγαζει καλα λεφτα τωρα και αν καποια στιγμη στο μελλον δεν ειναι ευχαριστημενος, τοτε ισως μπορεσετε να δουλεψετε μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω παντα ειμαι της αποψης για τους συγγενεις μακρια κι αγαπημενοι... Τωρα που τα αρχισατε ετσι αντε να ξεμπλεξετε.. Ειτε μεινεις ειτε φυγεις θα περασεις ενα μικρο εως μεγαλο βασανιστηριο. Κι αυτο γιατι εσυ το δημιουργησες. Παντως δεν τη γλιτωνεις. Αν σε ενδιαφερουν τα χρηματα περισσοτερο απο τη σχεση σου και τι θα πουν οι γονεις του, τοτε μεινε. Αν σε ενδιαφερει η σχεση σου και η ψυχικη σας ισορροπια τοτε φυγε. Κι αν σου πει κατι ο πεθερος και η πεθερα μπορεις να τουσ μιλησεις ειλικρινα κι επειτα ας πει οτι θελει, προβλημα του. Αλλωστε δεν κανεις κακο σε κανενα, τα τομαρια σας προσπαθεις να σωσεις.
Παντως νεα, δυναμικη μου φαινεσαι και ικανοτατη. Μηπως να πιστευες παραπανω στον εαυτο σου και να την εψαχνες μονη σου στα επαγγελματικα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι όταν δουλεύεις με συγγενείς συνήθως αυτό θα οδηγήσει σε αποτυχία λόγω τσακωμών και παρεξηγήσεων επειδή είναι και η συγγένεια στη μέση. Και το λέω γιατί η οικογένεια μου την έχει πάθει πολύ άσχημα από τέτοια μπλεξίματα. Όμως πιστεύω ότι συνήθως αυτά τα προβλήματα δημιουργούνται αν δουλεύουν μαζί άτομα εκτός οικογένειας και εννοώ πχ μπαμπάς και ένας θείος. Αν είναι ας πούμε αντρόγυνο και υπάρχει χημεία μεταξύ τους μπορούν να δούλεψαν μαζί γιατί έχουν μια επιχείρηση αποκλειστικά για το σπίτι τους και δεν μπλέκουν άλλους. Και μιλάω πάλι από προσωπική εμπειρία καθώς οι γονείς μου δουλεύουν μαζί πλέον φτάνουν ως προσωπικό για το μαγαζί τους οπότε μένουν τα λεφτά για μας ;)
Στο δικό σου θέμα τώρα αν εσύ τα πας καλά με τον σύντροφο σου στη δουλειά και αυτό δε σας δημιουργεί προβλήματα στη σχέση σας μπορείς να κάνεις λίγη υπομονή μέχρι να πάρει σύνταξη o πεθερός σου. Σε αντίθετη περίπτωση είναι καλύτερα να φύγεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με το Πανο (διαβασα μονο το πρωτο μηνυμα του). Κατ εμε θα πετυχει αν κανεις το απλο, την δεις σαν μια συζιθισμενη δουλεια.

Αν και τα 2 μελη διαχωρισουν στο μεγιστο τη προσωπικη σχεση με την επαγγελματικη σχεση τοτε οι πιθανες απωλιες θα ειναι ελαχιστες ή ακομα και ανουσιες. Ειναι δυσκολο αλλα κατ εμε μιλωντας θεωρητικα ειναι δυνατον να επιτευχθει κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι εχεις δικιο..Η κοντρα φυσικα κ εληξε και εχοντας συνηδειτοποιησει πλεον την κατασταση και μεσα απο την συζητηση μαζι σας νιωθω πιο ξαλαφρωμενη κοντρα θα φροντισω να μην ξαναυπαρξει..Φυσικα ειμαι κ γω υπερβολικη κ πολυ παρορμητικη κ επεξε κι αυτο τον ρολο του ..Απ αυτο που συνεβει βγηκαν καλα αποτελεσματα οπως οτι ο φιλος μου ειναι συζητησιμος κ συννενοησιμος κ οτι βαζει πανω απ ολα το λογικο πραγμα που για μενα μετραει ολα τ αλλα θα τα βρουμε :D Σας ευχαριστω ολους για την σμπαρασταση;)

Στις επαγγελματικες συνεργασιες καλο ειναι να αποφευφονται οι συναισθηματισμοι και να μιλα η ( ψυχρη) λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top