Σύγκριση φωτογραφικών μηχανών

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λεπόοοοοοοον, μου έχει κολλήσει να πάρω μια compact ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Βέβαια, με δεδομένο πως έχω τον γνωστό ..κάλο με την φωτογραφία, κοιτάζω ΜΟΝΟ μοντέλα που έχουν και full manual mode, συνεπώς ξεφεύγω στα λεφτά (θα μπορούσα να πάρω και slr με τόσα, αλλά έχε χάρη που λιγουρεύομαι το μικρό μέγεθος και άρα την ευκολία μεταφοράς :redface:).
Τέλος πάντων, έχω βρει αυτές τις τρεις:

Nikon P7000
Panasonic LX5 και
Canon PS G12

Δείτε και εδώ (στα αγγλικά) Aκόμα καλύτερα εδώ.


Απ' ότι έχω καταλάβει η G12 είναι κάπως σκοτεινή και δεν το θέλω και επίσης έχει χρόνο μέχρι 15s (πάρα πολύ λίγο!). Μέχρι στιγμής τείνω στην Nikon, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Οποιαδήποτε βοήθεια ή ΚΑΙ άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη! :D

ΥΓ: Δεν έχω καταλάβει αν έχουν και οι τρεις ματάκι, αλλά φωτογραφική χωρίς ματάκι αποκλειεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Απο τις τρεις οι καλύτερη θα έλεγα πως είναι η lumix. Μάλιστα μπορείς να πάς κι στην πιο φτηνή κι ίσως ελάχιστα καλύτερη σε θέμα ποιότητας εικόνας lx3.
Βέβαια η Lumix είναι η μόνο που δεν έχει σκόπευτρο.

Πάντως αν θες σκόπευτρο εγώ προτείνω μόνο slr. Κι άλλες δύο που έχουν... έρμο σκόπευτρο.

Θα ρισκάρω να σου προτείνω την fujifilm fx100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αρχικά, μη έχοντας δει την σύγκριση θα σου έλεγα δαγκωτό να πάρεις την canon, γιατί είναι μία εξαιρετική περίπτωση από μόνη της. Όμως, συγκρίνοντας την με την nikon ( την panasonic την έχω βγάλει εντελώς εκτός συναγωνισμού) βρήκα κάποια χαρακτηριστικά που στην nikon ΙΣΩΣ είναι καλύτερα.

Το οπτικό ζουμ στην nikon φτάνει τα 7.1 ενώ στην canon στα 5. Επιπλέον, η nikon σου προσφέρει μεγαλύτερο τηλεφακό (αλλά πιο σκοτεινό), οπότε αυτό είναι στην προτίμηση σου τι θέλεις να έχεις. Το βασικό όμως πλεονέκτημα είναι ότι η nikon σου προσφέρει ISO ως 6400, ενώ η canon εως τα 3200. Βέβαια, αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό γιατί δεν ξέρεις τι αποτελέσματα θα έχεις στα 6400.

Update! Εδώ για να δεις την απόδοση της canon στα 3200 και εδώ για την απόδοση της nikon στα 3200.

Προτείνω να πάρεις την Canon. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ωραία, νομίζω δεν θα πάρω καμία τελικά :lol:
Η canon δεν με ψήνει καθόλου τελικά, παρόλο που γι' αυτήν ξεκίνησα, γιατί έχει χρόνο έκθεσης ως 15sec και επειδή βγάζω πολλές νυχτερινές φώτο, ξέρω πως αυτό θα με ενοχλήσει. Το υψηλότερο ISO δεν με απασχολεί - σπανίως τραβάω με πάνω από 1000 γιατί μ ενοχλεί αφόρητα και η υπόννοια κόκκου! Η Lumix ήταν αυτή που είχα ψιλοκαταλήξει βλέποντας τα συγκριτικά, αλλά άμα δεν έχει καθόλου σκόπευτρο δεν ξέρω.. έχω χρόνια να τραβήξω χωρίς σκόπευτρο :(

Liakoura, αυτή την fuji γιατί την προτείνεις; Έχεις να μου δώσεις κάποιο link να διαβάσω πιο πολλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Επειδή έχω και dlsr (Nikon), και 3 compact (όλες Lumix), αν θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις compact, νομίζω ότι οι Panasonic Lumix ξεχωρίζουν, προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αφού όμως τις θέλεις compact μόνο για το μέγεθος, γιατί δεν ψάχνεις για τις νέες dlsr που έχουν τάση να μικραίνουν, όπως π.χ. Olympus;
Δες αυτές για παράδειγμα:
https://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=36321.0
https://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=36321.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
https://www.dpreview.com/

Τσέκαρε παραπάνω για όλες.

Η fuji κάνει γύρω στο χιλιάρικο κι είναι ειδική κατηγορία. Πχ. έχει σταθερό φακό πάνω με μέγιστο διάφραγμα 2. Σε απόδωσει είναι στα λημέρια των dslr αφού έχει φορεμένο αισθητήρα aps-c όπως οι dslr.

Αν θες το κάτι ανάλογο των dlsr δεν μπορείς να το πάρεις απο καμία compact. Κι όσο για το κόκο που λες κι σε χαμηλό iso αλλά σε μεγάλο χρόνο έκθεσης πιθανόν να δείς πάλι κόκο ειδικά στις compact.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
H Olympus Pen E -Pl2 φαίνεται πολύ καλή και από τιμή είναι πολύ νορμάλ σε σχέση με το ότι είναι dslr. Θα πάω να ψάξω να την βρω να την πιάσω να δω πως είναι. Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη :)

Liakoura, τα χίλια ευρώ είναι πολύ εκτός μπάτζετ, προτιμώ να πάρω κάνα φάκο 70-200 για την d90 αν είναι να δώσω τόσα λεφτά! Aλλά σε ευχαριστώ και σένα πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
H Olympus Pen E -Pl2 φαίνεται πολύ καλή και από τιμή είναι πολύ νορμάλ σε σχέση με το ότι είναι dslr. Θα πάω να ψάξω να την βρω να την πιάσω να δω πως είναι. Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη :)

Liakoura, τα χίλια ευρώ είναι πολύ εκτός μπάτζετ, προτιμώ να πάρω κάνα φάκο 70-200 για την d90 αν είναι να δώσω τόσα λεφτά! Aλλά σε ευχαριστώ και σένα πολύ! :)

Εγω παλι θα προτεινω κατι αντιστοιχο της Olympus, μαλλον με λιγα εξτρα χρηματα (κανει γυρω στα 350-380 με τον 16mm φακο, και κανα 50ευρω παραπανω). Τσεκαρε την Sony nex-3. Δεν εχει viewfinder, αλλα εχει μικρο μεγεθος, πολυ καλη ποιοτητα σωματος, full manual mode, και πολυ καλη αποδοση σε σκοτεινες συνθηκες (με το iso να ειναι ακρως usable μεχρι και το 1600). Επισης, δεχεται ανταπτορες για σχεδον οποιοδηποτε παλιο φακο, οποτε μπορεις να πειραματιστεις και με φακους με πολυ λιγα χρηματα (πχ Minolta Rokkor 50mm με 15€), και, επειδη ερχεται συντομα ο αντικαταστατης της (ανακοινωθηκε ηδη), μπορεις να κανεις παζαρι με καποιο μαγαζι απο κοντα, μιας και πιθανον να τους μεινει στοκ.

Link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Επειδή στην αρχή σκεφτόσουν κάτι σε compact, ξεχάσαμε να σου προτείνουμε την εξαιρετική compact Olympus XZ1 f:1.8 που πιθανός αυτή τη στιγμή είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί σε ποιότητα εικόνας απο compact, επίσης έχει μέγιστο διάφραγμα 1.8 πράγμα που υπόσχεται καλή απόδοση στα σκοτεινά(για κόμπακτ πάντα).

Όσο για το σκόπευτρο αφού έχεις την d90 δν νομίζω να σε βόλευε κανένα σκοτεινό-μικρό σκόπευτρο compact μηχανής. Τσίμπα μια xz1 κι θα έχεις ένα πολύ καλό μηχανάκι για παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinakistar@

Νεοφερμένος

Η Katerinakistar@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας χρειάζομαι να αγοράσω μια καινούργια φωτογραφική μηχανή και είμαι ανάμεσα σε 2 θα ήθελα πολύ την βοήθεια σας:)
Είμαι ανάμεσα σε 2 αυτήν NIKON SLR D3000 KIT+ φακός 18-55mm Zoom-NIKKOR VR και αυτήν NIKON Coolpix P510
Ποιά είναι η καλύτερη? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Διαθέτω μια minolta 7000 maxxum απο τους γονείς μου.
Εντελώς απο περιέργεια (οχι οτι υπάρχει περίπτωση να την πουλήσω ;p)
απλά πόσο περίπου κοστολογείται μια τέτοια φωτογραφική μηχανή?
(για τον φακό θα την ψάξω και θα σας πω ποιον διαθέτει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Canon 6D Vs Canon 5d Mark II

Side by side σύγκριση.

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την 6D?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisrho

Νεοφερμένος

Ο giannisrho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, επειδη ειμαι σχετικα ασχετος με το αντικειμενο, θα ήθελα σας παρακαλω τη συμβουλη σας για να αποφασισω ποια απο τις ακολουθες 4 φωτογραφικες μηχανες να αγορασω. Σας τις παραθετω παρακατω και σας ευχαριστω εκ των προτερων

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/compact/109253-fujifilm-finepix-s4500

https://www.plaisio.gr/fotografia-vi...al-Camera-L820-Black-Charger-Case-1306890.htm

https://www.plaisio.gr/fotografia-vi...s-mixanes/Nikon-Digital-Camera-L320-Black.htm

https://www.katerelos.gr/product_inf...20611&osCsid=b8de36a05285213d84bb9fd74baf3cf5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top