Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη (28/2/23)

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,756 μηνύματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,836 μηνύματα.
Σε αυτή τη χώρα πρέπει να έχουμε νεκρούς για να υπάρξει σοβαρή βελτίωση σε έναν τομέα. Άντε να δούμε αν θα γίνει αναβάθμιση των υποδομών, ουσιαστική βελτίωση όχι επικοινωνιακά κόλπα. Να πέσει χρήμα από την εταιρία και το κράτος αλλιώς αυτό που έγινε θα επαναληφθεί.
Για να γινει αυτο, ΠΡΕΠΕΙ να ξεσηκωθουμε και για αρχη να ΜΠΟΥΚΟΤΑΡΟΥΜΕ.
ΘΑ ΤΟ ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΩΣ.

ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ ΤΩΡΑ.
ΑΦΟΥ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΣΦΑΛΗ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ ΜΑΣ. ΟΣΟ ΡΕΕΙ ΧΡΗΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΡΕΑΤΑ.
ΟΤΑΝ ΔΟΥΝ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ .
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΡΕΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΒΑΤΑ.
Η ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ.ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ.ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΗΣΟΥΜΕ.

ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ.
ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΑΦΟΥ ΤΩΡΑ ΞΕΡΟΥΜΕ.

ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΚΙΜΗΜΑ,ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΟΥ.ΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΣΟΣΣΙΑΛ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΛΟΓΟ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ντρέπομαι που το λέω, αλλά ο μόνος τρόπος για να γίνουν άνθρωποι αυτά τα σκουπίδια που κουρελιάζουν το λειτούργημα της Δημοσιογραφίας είναι να πονέσουν με τον ίδιο τρόπο που πονούν σήμερα οι οικογένειες των θυμάτων. Μόνο αν η κάθε Τατιάνα και ο κάθε Χιώτης έχαναν τα άτομα που αγαπούν περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο στον κόσμο από την εγκληματική αδιαφορία του Κράτους θα αποκτούσαν λίγη περισσότερη ενσυναίσθηση και συνείδηση, ώστε να πάψουν να μεταδίδουν αυτές τις αθλιότητες και τα ψέματα, παίζοντας το παιχνίδι της Κυβέρνησης των αρίστων. Προφανώς και δεν εύχομαι σε κανέναν τέτοιο κακό, όσο σάπιος κι αν είναι (ας παραμείνουν τα ΑΡΔακια σκουπίδια για το υπόλοιπο της ζωής τους), αλλά προκαλούν όλοι τους τόσο πολύ αυτές τις 2 τελευταιες μέρες την υπομονή όλων των Ελλήνων και κυρίως των συγγενών των νεκρών, που μόνο μαύρες σκέψεις μπορούν να προκαλούν για τους εαυτούς τους.
Δεν καταννοω γιατι τη ευθυνη πρεπει να την εχιε ή ο ενας ή ο αλλος.Ο ΚΑΘΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ.
Ο ΣΤΑΘΜΑΡΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ,ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΥΙΚΗ ΑΜΕΛΕΙΑΜΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ,να βγαλω το μεροκαμματο να παω να φαω) .
-ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΜΑΡΧΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΘΥΝΗ,ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΑΡΧΗ.
Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΡΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΘΥΝΗ.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΑΡΧΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΡΟΠΤΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΩΧ ΑΔΕΛΦΕ/.
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΘΩΟΣΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΝ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
Τελεία.

ΥΓ Το υφος δεν παει στον Λασερ που ειναι και εξαιρετικα συμπαθης,μιλαω γενικοτερα για αυτους πιυ για να τα ριξουν στην κυβερνηση φτανουν να αθωονουν τον ΑΛΗΤΗ.ΤΟΝ ΑΛΗΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ να βγαλω λεφτα και στα αρχιδια μου ολα,ΜΕ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΟ ΚΡΑΤΟΣ.
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ.ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ .ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;

ΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΑΘΩΟΙ.

Το να αθωονουμε τον σταθμαρχη και να λεμε ναι ΑΛΛΑ....ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,016 μηνύματα.
Όσο μασάνε χρήματα που δεν χρησιμοποιουν για το λόγο που δινονται αυτά θα γίνονται.

700 εκ. Σε κονδύλια για το σιδηροδρομικό δίκτυο έχει δώσει η ΕΕ και δεν πηγαν πουθενα.

Ποιος σταθμαρχης; το θέμα είναι βαθυ.
Θέλω η ΕΕ να διατάξει έρευνα να δουν που πήγαν όλα αυτά τα λεφτά, έτσι για πλάκα, να βγουν ένας ένας αυτοί που τα ρουφηξαν, αλλά δεν νομίζω να γίνει τίποτα δυστυχώς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 113531

θα ξεφυγε καμιά πυλη NOT στο κύκλωμα..

ΡΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΣΟΒΑΡΑ? Οταν περναει τρενο η μπαρα ανοιγει για να περασει ο καθετα διερχομενος? Και οταν δεν περναει τρενο, η μπαρα ειναι κατεβασμενη?????? Θα τρελαθουμε??
Η παράνοια σε αυτή τη χώρα έχει πάει σε άλλο λεβελ. Τι άλλο θα ακούσουμε
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,787 μηνύματα.
Ντρέπομαι που το λέω, αλλά ο μόνος τρόπος για να γίνουν άνθρωποι αυτά τα σκουπίδια που κουρελιάζουν το λειτούργημα της Δημοσιογραφίας είναι να πονέσουν με τον ίδιο τρόπο που πονούν σήμερα οι οικογένειες των θυμάτων. Μόνο αν η κάθε Τατιάνα και ο κάθε Χιώτης έχαναν τα άτομα που αγαπούν περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο στον κόσμο από την εγκληματική αδιαφορία του Κράτους θα αποκτούσαν λίγη περισσότερη ενσυναίσθηση και συνείδηση, ώστε να πάψουν να μεταδίδουν αυτές τις αθλιότητες και τα ψέματα, παίζοντας το παιχνίδι της Κυβέρνησης των αρίστων. Προφανώς και δεν εύχομαι σε κανέναν τέτοιο κακό, όσο σάπιος κι αν είναι (ας παραμείνουν τα ΑΡΔακια σκουπίδια για το υπόλοιπο της ζωής τους), αλλά προκαλούν όλοι τους τόσο πολύ αυτές τις 2 τελευταιες μέρες την υπομονή όλων των Ελλήνων και κυρίως των συγγενών των νεκρών, που μόνο μαύρες σκέψεις μπορούν να προκαλούν για τους εαυτούς τους.
Είναι για να τραβάς τα μαλλιά σου με αυτό που είπε ο Χιώτης. Δίνει συμβουλές δημόσια στην κυβέρνηση να συγκρίνει αυτή την τραγωδία με εκείνη που έγινε στο Μάτι για να πουν ότι εμείς διαχειριστήκαμε καλύτερα την κατάσταση.


Δε χρειάζεται να ξέρεις από δημοσιογραφική δεοντολογία για να καταλάβεις ότι αυτό που είπε ξεπερνάει τα όρια. Όπως γράφεις, δείχνει ολοκληρωτική απώλεια ενσυναίσθησης σε όλα τα επίπεδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,756 μηνύματα.
Στην Ελλάδα τα δυο μεταφορικά μέσα που αξίζουν , είναι ασφαλή και βελτιώνονται είναι το Μετρο και το Αεροπλάνο. Τα δυο αυτά μέσα είναι τα μοναδικά που μπορούν να ανταγωνιστούν τα αντίστοιχα της Ευρώπης και αυτό φαίνεται και σε έρευνες που γίνονται.

Από την άλλη ο ΟΣΕ, ΗΣΑΠ και λεωφορεία είναι σε απελπιστική κατάσταση και άκρος επικίνδυνα για τους επιβάτες. Δεν ξέρω αλλά εγώ τις λίγες φορές που χρησιμοποιώ τα λεωφορεία της Αθήνας πραγματικά απορώ πως κυκλοφορούν ακόμα μετά από 30 ετη λειτουργίας. Το ίδιο και στον ΗΣΑΠ που βρίσκεται σε κατάσταση διάλυσης.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,016 μηνύματα.
Στην Ελλάδα τα δυο μεταφορικά μέσα που αξίζουν , είναι ασφαλή και βελτιώνονται είναι το Μετρο και το Αεροπλάνο. Τα δυο αυτά μέσα είναι τα μοναδικά που μπορούν να ανταγωνιστούν τα αντίστοιχα της Ευρώπης και αυτό φαίνεται και σε έρευνες που γίνονται.

Από την άλλη ο ΟΣΕ, ΗΣΑΠ και λεωφορεία είναι σε απελπιστική κατάσταση και άκρος επικίνδυνα για τους επιβάτες. Δεν ξέρω αλλά εγώ τις λίγες φορές που χρησιμοποιώ τα λεωφορεία της Αθήνας πραγματικά απορώ πως κυκλοφορούν ακόμα μετά από 30 ετη λειτουργίας. Το ίδιο και στον ΗΣΑΠ που βρίσκεται σε κατάσταση διάλυσης.
Δυστυχώς για το μετρο θα διαφωνήσω. Θέμα χρόνου είναι να γίνει κάτι. Σίγουρα όχι σύγκρουση με άλλο συρμό, αλλά σε περίπτωση πυρκαγιάς θα κλάψουμε κόσμο.
Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα και έχω παρατηρήσει 2 τρομακτικά πράγματα

1) το σφυρί έκτακτης ανάγκης για να σπασει το τζαμί δεν υπάρχει πουθενά (είναι άδειο το κουτί) είτε ο μοχλός έκτακτης επικοινωνίας με τον οδηγό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί έχουν βάλει ένα σύρμα με λουκετακι

2) στους "καινούργιους " συρμούς πολλές
φορές δεν ανοίγουν οι πόρτες, πράγμα καταστροφή σε περίπτωση πυρκαγιάς (όπως έγινε και με το τραίνο του ατυχήματος, δεν άνοιξαν όλες οι πόρτες). Έχω πετύχει και σε μετρό που μπήκε μέσα μηχανικός να ανοίξει το καπάκι πάνω από τις πόρτες για να τις φτιάξει.

Τα αεροπλάνα στην Ελλάδα και Ευρώπη τουλάχιστον, υποβάλλονται σε πολύ αυστηρο έλεγχο συντήρησης. Σε εταιρείες τρίτων χωρών εκεί κάνεις λίγο τον σταυρό σου. Αν είναι να γίνει το κακό θα είναι από τον πιλότο (να θέλει να αυτοκτονήσει), και πολύ προσοχή στα Boeing max γιατί λόγω χρημάτων τους έβγαλαν το ban. Εγώ πετάω μόνο με airbus αεροπλάνα που ξέρω ότι φτιάχνονται με ευρωπαϊκά πρότυπα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,756 μηνύματα.
Δυστυχώς για το μετρο θα διαφωνήσω. Θέμα χρόνου είναι να γίνει κάτι. Σίγουρα όχι σύγκρουση με άλλο συρμό, αλλά σε περίπτωση πυρκαγιάς θα κλάψουμε κόσμο.
Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα και έχω παρατηρήσει 2 τρομακτικά πράγματα

1) το σφυρί έκτακτης ανάγκης για να σπασει το τζαμί δεν υπάρχει πουθενά (είναι άδειο το κουτί) είτε ο μοχλός έκτακτης επικοινωνίας με τον οδηγό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί έχουν βάλει ένα σύρμα με λουκετακι

2) στους "καινούργιους " συρμούς πολλές
φορές δεν ανοίγουν οι πόρτες, πράγμα καταστροφή σε περίπτωση πυρκαγιάς (όπως έγινε και με το τραίνο του ατυχήματος, δεν άνοιξαν όλες οι πόρτες). Έχω πετύχει και σε μετρό που μπήκε μέσα μηχανικός να ανοίξει το καπάκι πάνω από τις πόρτες για να τις φτιάξει.

Τα αεροπλάνα στην Ελλάδα και Ευρώπη τουλάχιστον, υποβάλλονται σε πολύ αυστηρο έλεγχο συντήρησης. Σε εταιρείες τρίτων χωρών εκεί κάνεις λίγο τον σταυρό σου. Αν είναι να γίνει το κακό θα είναι από τον πιλότο (να θέλει να αυτοκτονήσει), και πολύ προσοχή στα Boeing max γιατί λόγω χρημάτων τους έβγαλαν το ban. Εγώ πετάω μόνο με airbus αεροπλάνα που ξέρω ότι φτιάχνονται με ευρωπαϊκά πρότυπα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Το μέτρο το θεωρώ γενικά ασφαλές μέσο, στο εξωτερικό τα Μέτρο τους είναι τριτοκοσμικά μπροστά στα δικά μας (βλέπε Νέα Υόρκη και Παρίσι). Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει τα θεματάκια του και το Αττικό μέτρο.

Όσο αφορά τα αεροπλάνα και εγώ Airbus προτιμάω καθώς είναι πολύ πιο ασφαλή. Όσο αφορά την Αεροπορική της Ελλάδας, την Aegean airlines, είναι μέσα στις 25 καλύτερες του πλανήτη από θέμα ασφαλείας και ποιότητας. Μακάρι και τα τρένα μας να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο κάποτε έτσι ώστε να μη θρηνήσουμε άλλους ανθρώπους.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,016 μηνύματα.
Το μέτρο το θεωρώ γενικά ασφαλές μέσο, στο εξωτερικό τα Μέτρο τους είναι τριτοκοσμικά μπροστά στα δικά μας (βλέπε Νέα Υόρκη και Παρίσι). Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει τα θεματάκια του και το Αττικό μέτρο
Καλά εκεί πλέον φοβάσαι πιο πολύ να μην σου έρθει αδέσποτη σφαίρα
Είναι δυστυχώς δύο περιοχές με μεγάλη παραβατικότητα. Σίγουρα είμαστε σε πολύ καλύτερη κατάσταση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,910 μηνύματα.

Θα την πάρει σε κουτί τεμαχισμένη την κόρη του. Τι να πουν σε αυτόν τον άνθρωπο εδώ οι ψυχοτέτοιοι και οι διάφοροι πολιτικοί που χτυπάνε την πλάτη ως ένδειξη ότι συμπάσχουν στο πένθος. Αυτό συγγνώμη δυστυχώς δεν σβήνει με ένα συλληπητήριο. Κρίμα, ο άνθρωπος... :dizzy2: Φρίκη.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,016 μηνύματα.

Θα την πάρει σε κουτί τεμαχισμένη την κόρη του. Τι να πουν σε αυτόν τον άνθρωπο εδώ οι ψυχοτέτοιοι και οι διάφοροι πολιτικοί που χτυπάνε την πλάτη ως ένδειξη ότι συμπάσχουν στο πένθος. Αυτό συγγνώμη δυστυχώς δεν σβήνει με ένα συλληπητήριο. Κρίμα, ο άνθρωπος... :dizzy2: Φρίκη.
Τουλάχιστον πήρε κάτι να θάψει, η μητέρα που πήρε σύζυγο και 5χρονο γιο σε στάχτη... φρίκη.
Εν τω μεταξύ δεν είχα καταλάβει πόσο μεγάλα είναι τα βαγόνια και γιατί κάποιοι από το 2 σώθηκαν και γιατί άλλοι όχι. Ήταν συνολικά 50 άτομα μόνο στο 2ο και είχαν μόνο μια έξοδο, ένα σπασμένο παράθυρο που έσπασε ένας φοιτητής με τον πυροσβεστήρα. Θρίλερ😢
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,199 μηνύματα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Τα ποστ που βασίζονται στην λογική είναι απ' τα αγαπημένα μου με απόδειξη μαθηματικών βασισμένα σε θεωρίες management κλπ ..........ένα μικρό κείμενο για όσους θέλουν αλλαγές ,θα πρέπει να υπάρξουν και θυσίες .Και είμαι πολύ σίγουρος ότι κανένας δεν θέλει να θυσιάσει κάποιες καθημερινότητες για 80-100 νεκρούς :P

 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Έχει ήδη βγει ότι υπήρχε πολιτικό μέσο και μάλλον είναι τι κάνει νιάου νιάου.
Από αχθοφόρος να γίνει μετακλητός στο υπουργείο παιδείας και από σταθμάρχης παραβιάζοντας τους όρους της προκήρυξης.
Στο μεταξύ η προκήρυξη είναι λίγο αστεία, οι πρακτικές δοκιμασίες περιλαμβάνουν έλεγχο αντιδράσεων υπο πίεση(αν γίνεται σωστά είναι σημαντικό, αμφιβάλλω αν γίνεται), έλεγχο προσανατολισμού, έλεγχο ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο βάδισμα, δοκιμή φωνής και...δοκιμασία καταμέτρησης βαγονιών.
Κάτι μου λέει ότι και το 80 όταν έπαιρναν σταθμάρχες τα ίδια έλεγχαν.

Ο σταθμάρχης είναι η κορυφή του παγόβουνου μόνο, την ευθύνη την έχουν όσοι τον έβαλαν εκεί και ακόμα περισσότεροι όσοι άφησαν η ζωή τόσων ανθρώπων να εξαρτάται από έναν άνθρωπο.
Ακόμα και ο πιο έμπειρος άνθρωπος σε οποιοδήποτε τομέα κάποια στιγμή θα κάνει λάθος.


 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,756 μηνύματα.
Έχει ήδη βγει ότι υπήρχε πολιτικό μέσο και μάλλον είναι τι κάνει νιάου νιάου.
Από αχθοφόρος να γίνει μετακλητός στο υπουργείο παιδείας και από σταθμάρχης παραβιάζοντας τους όρους της προκήρυξης.
Στο μεταξύ η προκήρυξη είναι λίγο αστεία, οι πρακτικές δοκιμασίες περιλαμβάνουν έλεγχο αντιδράσεων υπο πίεση(αν γίνεται σωστά είναι σημαντικό, αμφιβάλλω αν γίνεται), έλεγχο προσανατολισμού, έλεγχο ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο βάδισμα, δοκιμή φωνής και...δοκιμασία καταμέτρησης βαγονιών.
Κάτι μου λέει ότι και το 80 όταν έπαιρναν σταθμάρχες τα ίδια έλεγχαν.

Ο σταθμάρχης είναι η κορυφή του παγόβουνου μόνο, την ευθύνη την έχουν όσοι τον έβαλαν εκεί και ακόμα περισσότεροι όσοι άφησαν η ζωή τόσων ανθρώπων να εξαρτάται από έναν άνθρωπο.
Ακόμα και ο πιο έμπειρος άνθρωπος σε οποιοδήποτε τομέα κάποια στιγμή θα κάνει λάθος.



Ο λόγος που η κρατικοδίαιτη Ελλάδα δεν πάει πουθενά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,910 μηνύματα.
Τουλάχιστον πήρε κάτι να θάψει, η μητέρα που πήρε σύζυγο και 5χρονο γιο σε στάχτη... φρίκη.
Εν τω μεταξύ δεν είχα καταλάβει πόσο μεγάλα είναι τα βαγόνια και γιατί κάποιοι από το 2 σώθηκαν και γιατί άλλοι όχι. Ήταν συνολικά 50 άτομα μόνο στο 2ο και είχαν μόνο μια έξοδο, ένα σπασμένο παράθυρο που έσπασε ένας φοιτητής με τον πυροσβεστήρα. Θρίλερ😢

Τυπικά ένα βαγόνι παίρνει κάπου 30 άτομα νομίζω (αν κρίνω από τον προαστιακό). Το βαγόνι είναι επενδυμένο με πλαστικά εύφλεκτα υλικά και ειδικές μονώσεις εξωτερικές για την αποφυγή κραδασμών, θέρμανσης κτλ για τους επιβάτες τα οποία στην σύγκρουση απλά λόγω ορμής, η επαφή των δυο σωμάτων (βαγονιών) έγινε ακαριαία με προφανώς το ένα σώμα διαλύθηκε με το άλλο λόγω της κρούσης εφόσον είχαμε δυο κινούμενα σώματα με διαφορετική αλλά μεγάλη ταχύτητα. Προκλήθηκε συσσωμάτωμα και οι άνθρωποι απλά σκοτώθηκαν ακαριαία από την σύνθλιψη των σιδερένιων όγκων των βαγονιών σε μεγάλη ταχύτητα σε συνδυασμό με την φερτή ύλη από ότι υπήρχε μέσα στο βαγόνι και έξω από το βαγόνι, σπασμένα τζάμια, καλώδια, ηλεκτρικό ρεύμα, κτλ και με την υψηλή θερμότητα της φωτιάς άνω των 1300 βαθμών η οποία λόγω των εύφλεκτων υλικών εξαπλώθηκε σε δευτερόλεπτα και έτσι ... όπως βλέπουμε για μια ακόμη φορά, η κυβέρνηση και τα ΜΜΕ στρέφουν αλλού την είδηση, στον σταθμάρχη. Κανείς δεν βάζει τη θέση του να καταλάβει τι ακριβώς έπαιξε στα μοιραία δευτερόλεπτα του θανάτου αθώων ανθρώπων. Μόνο που το σκέφτομαι για 1 δευτερόλεπτο, απλά παθαίνω σοκ. :'(

Έχει ήδη βγει ότι υπήρχε πολιτικό μέσο και μάλλον είναι τι κάνει νιάου νιάου.
Από αχθοφόρος να γίνει μετακλητός στο υπουργείο παιδείας και από σταθμάρχης παραβιάζοντας τους όρους της προκήρυξης.
Στο μεταξύ η προκήρυξη είναι λίγο αστεία, οι πρακτικές δοκιμασίες περιλαμβάνουν έλεγχο αντιδράσεων υπο πίεση(αν γίνεται σωστά είναι σημαντικό, αμφιβάλλω αν γίνεται), έλεγχο προσανατολισμού, έλεγχο ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο βάδισμα, δοκιμή φωνής και...δοκιμασία καταμέτρησης βαγονιών.
Κάτι μου λέει ότι και το 80 όταν έπαιρναν σταθμάρχες τα ίδια έλεγχαν.

H δοκιμή φωνής τι είναι; Οι υποψήφιοι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, δεύτερου πτυχίου, proficiency,... μαζεύονται σε δωμάτιο τους δίνουν θέματα με αυτοκόλλητο πανελλαδικών (για το αδιάβλητο των εξετάσεων) και αρχίζουν και φωνάζουν; :dizzy2: Κάπως έτσι φαντάζομαι τις "δοκιμασίες" του Ελληνικού δημοσίου με το σύστημα του ΑΣΕΠ.

Ο λόγος που η κρατικοδίαιτη Ελλάδα δεν πάει πουθενά.

Mα ο Άδωνις λέει ότι θα έχουμε έκρηξη επενδύσεων. :dizzy2: Τελικά ισχύει ή όχι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Απο χθές το βράδυ, ταυτοποιήθηκαν 3 σοροί αγνοούμενων, πρόκειται για:

° Βάιος Βλάχος
° Αναστασία Αδαμίδου
° Κυπριανού Παπαϊωάννου

Οι νεκροί έφτασαν πλέον τους 60
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,756 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,756 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει τα θεματάκια του και το Αττικό μέτρο.
Στο μετρό πρέπει να αλλάξουν 2 από τους 3 συρμούς...
Είναι από το 2000...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε δουλεύει τίποτα 🤣🤣.
εντωμεταξύ εγώ μένω σε περιοχή που αναγκαστικά πρέπει να πάρω ηλεκτρικό για να πάω στη σχολή...δυστυχώς...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top